Rok szkolny 2016/2017 klasy IV-VI
Rok szkolny 2016/2017
Lepsze jutro z RMF FM!
Zamieszczono 29 czerwca 2017 r. Monika Buzarewicz
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie- Gorcach jesienią rozpoczną naukę w nowej pracowni języka polskiego wyposażonej przez RMF FM. Nasza szkoła jako jedyna z zaledwie pięciu w całej Polsce została wybrana w akcji radia.
Uczniowie będą mogli korzystać z bogatego pakietu pomocy dydaktycznych, m.in. z tablicy interaktywnej. Przekonają się, że nowoczesne technologie można wykorzystywać podczas nauki języka ojczystego, a lekcje mogą stać się przyjemnością.
Do tegorocznej edycji akcji można było zgłaszać klasy ze szkół z całego kraju. Pomysł na lepsze jutro z RMF FM w szkole w Gorcach będzie realizowany dzięki zaangażowaniu naszej polonistki, Moniki Buzarewicz.
Więcej informacji na stronie: http://www.rmf24.pl/raporty/raport-lepsze-jutro/news-nauka-polskiego-na-miare-xxi-wieku-lepsze-jutro-z-rmf-fm-zaw,nId,2407952
Monika Buzarewicz
————————————————————————-
Piąta edycja edycja konkursu
„Poznaj bogactwo przyrodnicze
gminy Boguszów-Gorce”
Zamieszczono 29 czerwca 2017 r. Anna Kogut
12 czerwca 2017 roku, w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach odbyła się już piąta edycja gminnego konkursu dla szkół podstawowych pod hasłem: „Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”. Organizatorem konkursu jest nasza szkoła oraz Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze, reprezentowanych przez panią Annę Kogut i pana Piotra Wasiaka. W konkursie udział wzięły czteroosobowe drużyny z trzech szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Kuźnicach pod opieką pani Urszuli Filip, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boguszowie pod opieką pani Jolanty Kocemby i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół Samorządowych w Gorcach pod kierownictwem pani Anny Kogut.
Organizatorzy przygotowali i rozesłali wcześniej do uczniów specjalnie opracowane materiały zawierające szczegółowe informacje na temat bogactwa przyrodniczego i obszarów objętych siecią Natura 2000 w gminie. Uczniowie przygotowując się do konkursu poznają walory przyrodnicze gminy, nabywają umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, znajomości topografii miejsca zamieszkania. Poznają prawo i ideę funkcjonowania europejskiego prawa ochrony przyrody Natura 2000, na mocy którego utworzona na terenie gminy: dwa obszary siedliskowe – Góry Kamienne i Masyw Chełmca oraz Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie.
Główny cel konkursu, to zainteresowanie młodzieży odkrywaniem walorów przyrody swojego miejsca zamieszkania. W trakcie 10 indywidualnych i grupowych konkurencji uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną i praktyczną wiedzą. W tym roku nową konkurencją było rozpoznanie 10 skał i minerałów, występujących w regionie. Okazało się, że już w tak młodym wieku mamy pasjonatów mineralogii , uczennica klasy 4a – Jagoda Kubiak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 rozpoznała bezbłędnie wszystkie eksponaty, zdradzając nam, że posiada w domu sporą kolekcję skał i minerałów.
W trakcie konkursu pan Piotr Wasiak przedstawił prezentację na temat: „Tajemnicze i zaginione gatunki roślin i zwierząt Sudetów”.
Największą znajomością walorów przyrody gminy Boguszów-Gorce wykazały się uczennice PSP nr 5 : Marta Świątek – zajęła pierwsze miejsce, Hanna Płonka – miejsce drugie, a Zuzanna Ciągło – miejsce trzecie. Drużynowo zwyciężyli uczniowie PSP nr 5, drugie miejsce, z niewielką różnicą punktów, zajęła PSP nr 6, trzecie PSP nr 1. W ramach nagrody wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki o tematyce przyrodniczej. Dodatkowo wszystkie szkoły otrzymały ufundowane przez Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze program multimedialny do nowatorskiej metody nauki intuicyjnej „Rozpoznawanie drzew Polski” z licencją na 10 stanowisk komputerowych. Nagrody książkowe dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc pana Waldemara Kujawę, z funduszu Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach.
Zainteresowanie i poziom wiedzy uczestników przyrodą własnej miejscowości wzrasta z roku na rok, młodzież poznaje rośliny, zwierzęta, głosy ptaków, siedliska, skały, minerały, wzniesienia, które spotyka na co dzień, obserwuje z okien swoich domów. Poznanie walorów przyrody uczy młodzież obserwować, doceniać i chronić wyjątkowość przyrody naszej gminy, która stanowi wspólne bogactwo wszystkich mieszkańców Boguszowa-Gorc.
Anna Kogut
————————————————————————-
SZKOLNE BIEGI IM. BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO
Zamieszczono 25 czerwca 2017 r. Karolina Jaworska, Anna Zwierko
Jak co roku w czerwcu, na stadionie sportowym przy ul. Olimpijskiej
w Gorcach odbywają się Szkolne Biegi im. Bronisława Malinowskiego. Impreza ta,
organizowana jest w celu upamiętnienia postaci Bronisława Malinowskiego, który
jest patronem Szkoły Podstawowej nr 5 w Boguszowie-Gorcach.
Przed rozpoczęciem zmagań sportowych odbył się krótki apel
upamiętniający życie sportowca, który poprowadziła przewodnicząca szkoły Jowita
Jasiurkowska. Następnie Pani Dyrektor Katarzyna Kawka oficjalnie otworzyła
zmagania sportowe.
W rywalizacji sportowej wzięli uczniowie klas I – VI oraz oddziały przedszkolne. Biegi odbywały się na dystansach 100, 150, 200, 250, 400, 600 i 800m. osobno w kategoriach dziewcząt i chłopców.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych
dystans 100m.
oddziały ,,O” – dziewczęta
Zielińska Angelika
Młodziankowska Oliwia
Domaradzka Wikrtoria
chłopcy:
Świstek Mateusz
Podgórski Piotr
Kledzik Igor
dystans 150m.
kl. I
dziewczęta
Laskowska Hanna
Klimczak Wiktoria
Zaręba Malwina
chłopcy
Wojda Tomasz
Błaszczyk Paweł
Worek Joachim
dystans 200m.
kl. II
dziewczęta
Sazanowicz Aleksandra
Majchrzak Julia
Cerazy Julia
chłopcy
Olejniczak Franciszek
Grochowski Julian
Sus Szymon
dystans 250m.
kl. III
dziewczęta
Natalia Zonenberg
Marzena Olejniczak
Julia Perz
chłopcy
Jakub Wąsowski
Fabian Rola
Szymon Wójcik
dystans 400m.
kl.IV
dziewczęta
Zoneneberg Julia
Błaszczyk Paulina
Król Natalia
chłopcy
Bitrycki Kacper
Nowak Marceli
Jurjewicz Konrad
dystans 600 m.
kl. V
dziewczęta
Ignacik Julia
Lennik Oliwia
Ogrodowczyk Małgorzata
chłopcy
Olejniczak Kamil
Kluss Nataniel
Szczepański Daniel
dystans 800m.
kl. VI
dziewczęta
Baranowska Martyna
Błażewicz julia
Jalowska Klaudia
chłopcy
Sazanowicz Oliwier
Garowl Karol
Jackowiec Bartłomiej
Na koniec Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom pamiątkowe medale oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Karolina Jaworska, Anna Zwierko
————————————————————————-
Festyn Rodzinny
Zamieszczono 25 czerwca 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca br. został zorganizowany Festyn Rodzinny. Jak co roku, piknik odbył się na placu przed budynkiem szkoły. Na imprezę przybyło wielu uczniów ZSS, ich rodzice oraz mieszkańcy Boguszowa – Gorc. Organizację festynu wsparli sponsorzy i przyjaciele szkoły.
Podczas pikniku wybrani uczniowie prezentowali swoje pasje, talenty w najróżniejszych dyscyplinach. Oprócz pięknego śpiewu, gry na instrumentach, tańcach i recytacji, pojawił się również pokaz karate oraz gimnastyka. Występy uczniów przeplatały inne atrakcje. Jednym z niewątpliwych mocnych punktów programu był pokaz taekwondo, przygotowany przez Pana Krystiana Maciejewskiego. Trenerowi towarzyszyły najmłodsze dzieci, które zachwyciły widownię swoim występem.
W trakcie wspólnej zabawy nie zabrakło innych rozrywek: gier i łamigłówek matematycznych, malowania twarzy, pokazu zumby, pierwszej pomocy, Straży Pożarnej oraz zabaw przygotowanych przez pracowników z Nadleśnictwa Kamienna Góra.
Co roku największą popularnością cieszy się loteria fantowa, w której każdy los krył w sobie bardzo ciekawą i atrakcyjną nagrodę. Ponadto wszystkie losy brały udział w losowaniu nagród głównych, którymi były: gra planszowa ofiarowana przez Panią Marię Świetlik – wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach, bledner, którego sponsorem była Rada Rodziców ZSS oraz sprzęt elektroniczny ufundowany przez Firmę Komputronik- Pana Michała Prusaka. Uczestnicy wspólnego piknikowania mogli również zakupić ciekawą, tanią książkę, czy skosztować przepyszne domowe wypieki, przygotowane przez mamy.
Wspólne piknikowanie uatrakcyjnił pokaz uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie. Zaprezentowali trudną sztukę jaką jest carving – rzeźbienie w owocach i warzywach. Natomiast uczniowie technikum wykonali kompozycje architektury krajobrazu.
Po części artystycznej chętne osoby mogły wziąć udział we wspólnej zabawie podczas zumby lub meczu Tatusiowie kontra Tatusiowie. Na trybunach nie zbrakło dopingujących. Zwycięska drużyna otrzymała puchar przechodni, natomiast zawodnicy pamiątkowe medale.
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych serdecznie dziękują fundatorom nagród, fantów oraz wszystkim, zaangażowanym w organizację tegorocznego Festynu Rodzinnego. W szczególności dziękujemy:
· Urzędowi Miejskiemu w Boguszowie – Gorcach;
· Usługom marketingowym pani Agnieszki Sobczak;
· Firmie Komputronik panu Michałowi Prusakowi;
· Nadleśnictwu Kamienna Góra;
· Wałbrzyskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, Pani Agnieszce Bąbel;
· Ochotniczej Straży Pożarnej w Boguszowie – Gorcach;
· Szkolnej Radzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych;
· Państwu Rataj;
· Pani Marii Świetlik;
· Firmie RTV EURO AGD;
· Państwu Ignacik;
· Panu Jarosławowi Świątkowskiemu;
· Pani Iwonie Lewkowicz;
· Panu Marcelowi Wiśniewskiemu;
· Panu Danielowi Garwolowi;
· Pani Dorocie Świątek;
· Pani Emilii Jalowskiej;
· Pani Aleksandrze Relikowskiej;
· Panu Krystianowi Maciejewskiemu;
· Panu Adamowi Siekierskiemu;
· Pani Joannie Miłobóg oraz uczniom z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie;
· Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach;
· Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu;
· Firmie Colgate Świdnica
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Podsumowanie sukcesów biegowych naszych uczniów w roku szkolnym 2016/2017
Zamieszczono 11 czerwca 2017 r. Anna Zwierko, Karolina Jaworska
Bardzo dobrze wypadła grupa chłopców ze szkoły podstawowej (kl. V a i VI a) w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych. W zawodach powiatowych uczniowie zajęli pierwsze miejsce (wśród sześciu startujących szkół) i tym samym awansowali do finału dolnośląskiego.
Finał dolnośląski odbył się w Olszynie (koło Lubania) w ramach Święta Biegowego Olszyna 2016 oraz Dolnośląskiej Inauguracji Sportowego Roku Szkolnego 12 października 2016 r. W zawodach wystartowało prawie 1400 biegaczy. Reprezentacja szkoły zajęła wysokie, piąte miejsce w województwie, jedynie kilka sekund zabrakło do czwartej lokaty. W finale wystartowało 18 drużyn chłopców ze szkół podstawowych z Dolnego Śląska. Konkurencja była duża, tym bardziej, że część szkół, to szkoły sportowe. To największy sukces biegowy naszej szkoły od wielu lat.
Drużyna w składzie:
1. Garwol Karol
2. Garwol Szymon
3. Garwol Wiktor
4. Mączkowski Dawid
5. Sazanowicz Oliwier
6. Zając Gracjan
7. Chomko Maciej
8. Cywka Jakub (rezerwowy)
9. Michalak Adam
10. Kluss Nataniel
11. Nowacki Julian (szczebel powiatowy)
12. Olejniczak Kamil
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w trzech edycjach ostatniej już, Boguszowskiej Ligi Biegów Przełajowych organizowanej przez OSiR w Boguszowie – Gorcach. Pierwsza edycja odbyła się jeszcze jesienią, a pozostałe dwie wiosną. W zawodach udział wzięło kilka szkół z naszego regionu. Sukcesy naszych zawodników:
1. W kategorii klas III i IV wśród dziewcząt Julia Zonenberg – I miejsce
2. W kategorii klas V i VI wśród dziewcząt Martyna Baranowska – I miejsce
3. W kategorii klas V i VI wśród chłopców Oliwier Sazanowicz – I miejsce, Karol Garwol – II miejsce, Szymon Garwol – III miejsce
4. W kategorii klas III gimnazjum wśród dziewcząt Kamila Szarko – III miejsce,
Julia Myjak – IV miejsce (różnica 1 punkt)
5. W kategorii klas III gimnazjum wśród chłopców Radosław Olejniczak – II miejsce
2 czerwca odbyła się 13 Mini Setka na stadionie w Boguszowie zorganizowana przez OSiR i Urząd Miejski w Boguszowie – Gorcach. W zawodach wzięło udział prawie 500 zawodników w różnym wieku. Nasi uczniowie odnieśli sukcesy w różnych kategoriach. Miejsca uczniów od klasy IV szkoły podstawowej:
1. Rocznik 2006 (dziewczęta): Julia Zonenberg – I miejsce
2. Rocznik 2005 (chłopcy): Kamil Olejniczak – III miejsce
3. Rocznik 2004 (dziewczęta): Martyna Baranowska – I miejsce
4. Rocznik 2004 (chłopcy): Oliwier Sazanowicz – I miejsce, Karol Garwol – III miejsce
5. Rocznik 2003 (dziewczęta): Maja Łagan– III miejsce
6. Rocznik 2002 (dziewczęta): Natalia Słabaszewska – I miejsce
7. Rocznik 2002 (chłopcy): Dominik Zając – I miejsce
8. Rocznik 2001 (dziewczęta): Julia Myjak – I miejsce, Kamila Szarko – II miejsce
9.
Rocznik 2001 (chłopcy): Radosław Olejniczak – I miejsce,
Maciej Owsianny – III miejsce
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
Anna Zwierko, Karolina Jaworska
————————————————————————-
Międzyszkolny Konkurs Kulturoznawczy
„The World of English”
Zamieszczono 11 czerwca 2017 r. Renata Bizoń
Nasza szkoła po raz kolejny była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Kulturoznawczego dla klas trzecich gimnazjum „The World of English”. Trzyosobowe drużyny z czterech szkół: Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu, Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze, Gimnazjum nr 1 w Boguszowie Gorcach oraz Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach, zmagali się z pytaniami związanymi z kulturą krajów angielskiego obszaru językowego. Część pytań opierała się na zagadnieniach zawartych w podstawie programowej dla II i III etapu edukacyjnego z różnych przedmiotów. Tak więc znalazły się np. pytania o Romea i Julię, Wojnę o Niepodległość Stanów Zjednoczonych USA, czy o geografię USA itp. Tak więc możemy powiedzieć, iż konkurs ten ma charakter interdyscyplinarny. Zwyciężyła, podobnie jak w zeszłym roku, drużyna z GZSP w Czarnym Borze, choć tym razem nie było to łatwe zwycięstwo gdyż musieli odpowiadać na pytania dogrywkowe wraz z naszą drużyną w składzie: Alicja Mazurek, Katarzyna Franckowiak, Tomasz Chojnacki, która zajęła drugie miejsce. Miejsca III i IV zajęły kolejno drużyna z Gimnazjum nr 1 w Boguszowie Gorcach oraz drużyna z Wałbrzycha.
Uczestnicy, jak i ich opiekunowie po raz kolejny byli nie tylko pod wrażeniem formy i treści konkursu, ale też i nagród jakie otrzymali. Poza zwycięzcami każdy uczestnik otrzymał upominek i dyplom, a opiekun upominek oraz podziękowanie. Możliwe było to dzięki wsparciu, za które organizatorzy serdecznie dziękują: Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach, Gminie Miastu Boguszów- Gorce, ZGM w Boguszowie-Gorcach oraz wydawnictwom: Pearson, Macmillan.
Uczestnikom gratulujemy i zapraszamy szkoły do kolejnej edycji już za rok.
W przerwie konkursu Pani Dyrektor Katarzyna Kawka wręczyła również nagrody zwycięzcom naszego szkolnego konkursu plastyczno-językowego „Famous Places in Great Britain” (Słynne miejsca w Wielkiej Brytanii). Nagrody otrzymali w kategorii klas IV-VI:
I miejsce Oliwia Michalska (kl. Va), II miejsce Wiktoria Siarkiewicz (kl. VIa), III miejsce Wiktoria Redka (kl. VIb); w kategorii gimnazjum: I miejsce Alicja Mazurek (kl. I), II miejsce Adrianna Czupyk (kl. II), przyznano dwa III miejsca dla Julianny Sokołowskiej oraz Marty Świtalskiej (kl. I). Prace zwycięzców można zobaczyć w sali językowej.
Renata Bizoń
————————————————————————-
Spotkanie z ornitologiem
Zamieszczono 04 czerwca 2017 r. Anna Kogut
Już po raz drugi w tym roku szkolnym naszą szkołę odwiedzili ornitolodzy ze Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Celem takich spotkań jest nie tylko zaznajomienie uczniów z biologią i ekologia ptaków, ale również opowiedzenie im na czym polega zawód ornitologa.
Uczniowie zapoznali się z działalnością edukacyjną Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Mogli posłuchać i pooglądać prezentacje na temat: „ Dlaczego obrączkujemy ptaki?”, „ Jakie ptaki żyją w sąsiedztwie człowieka?” . Mogli obejrzeć eksponaty piór największych, polskich ptaków, jak bielik, czy puchacz, poznać rodzaje i wielkość obrączek, jakie stosuje się do obrączkowania różnych gatunków ptaków.
Zajęcia prowadziły pani Małgorzata Pietkiewicz i pani Hanna Sztwiertnia, które na zakończenie zapraszały naszą młodzież do uczestniczenia w zajęciach na obozie ornitologicznym „Buka” nad Bukówką, który prowadzi badania od 15 sierpnia do 15 października.
Wyjazdy na zajęcia na obozie ornitologicznym nad Bukówką, są organizowane w naszej szkole corocznie, na przełomie września i października, przez panią Annę Kogut – zapraszamy wszystkich miłośników ptaków, może przyszłych ornitologów J
Anna Kogut
————————————————————————-
Międzyszkolny Konkurs Best Speller
Zamieszczono 28 maja 2017 r. Renata Bizoń
Miło nam poinformować, iż drużyna uczniów klasy Va w składzie: Zuzanna Ciągło, Marta Kaczmarek oraz Nataniel Kluss zajęła III miejsce w XII Międzyszkolnym Konkursie Spellingu Angielskiego. Konkurs organizowany był jak co roku w PSP nr 28 w Wałbrzychu, brało w nim udział sześć drużyn. Jak co roku też, był on przeznaczony dla uczniów klas piątych, a jego głównym celem było sprawdzenie umiejętności literowania i znajomości słownictwa z różnych zakresów tematycznych. W części pisemnej, zadania konkursowe rozwiązywane były drużynowo. Było to: zapisywanie literowanych słów, mini dyktando, uzupełnianie brakujących słów na podstawie usłyszanego tekstu, tworzenie wyrazów z rozsypanki. W części ustnej każdy uczestnik zdobywał punkty dla swojej drużyny literując wyrazy indywidualnie. Nasza drużyna świetnie sobie poradziła, a w nagrodę otrzymała dyplom, puchar oraz indywidualne upominki, no i oczywiście 6 z języka angielskiego. Gratulacje!!!
Renata Bizoń
————————————————————————-
Nie zapomnij o mnie!
Zamieszczono 28 maja 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Co roku 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Jest to święto przyrody, które promuje jej walory i stale przypomina o ochronie środowiska oraz zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.
Dzień ten, to również pamięć o ważnych chwilach w życiu człowieka, napotkanych osobach, odwiedzanych miejscach i wyjątkowych sytuacjach. Polska niezapominajka jest zachętą do budowania silnych, głębokich więzi z najbliższymi oraz szczerej przyjaźni.
W tym roku w ZSS postanowiono ogłosić DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI = DNIEM WOLONTARIUSZA. Chętne osoby mogły nie tylko wręczać swoim ulubieńcom bukiety pięknych kwiatów, ale w sposób bezinteresowny zadziałać na terenie szkoły. Wolontariusze udali się do najmłodszych uczniów, aby poczytać im bajki, lektury, wspólnie pobawić się, pomóc w codziennych dyżurach czy porządkowaniu zabawek. Nie zabrakło również kolorowanek i ozdobnych kwiatuszków, które przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypięli na koszulkach przedszkolaków. Pomoc nie ominęła także nauczycieli, którym uczniowie pomogli w wykonaniu gazetek ściennych, papierowych ozdób, czy dyżurowaniu.
15 maja to święto, które w ZSS obchodzone jest od kilku lat- zawsze cieszy się dużą popularnością wśród uczniów, którzy chętnie obdarowują się niezapominajkami. Tym razem nie tylko kwiatki stały się symbolem sympatii, ale również wzajemna pomoc.
Samorząd Uczniowski
————————————————————————-
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
,,POMAGANIE JEST FAJNE’’
Zamieszczono 14 maja 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Samorząd Uczniowski zorganizował na ternie ZSS plastyczny konkurs pn. Pomaganie jest fajne. Celem konkursu było: kształtowanie postaw i zachowań altruistycznych, promocja idei wolontariatu wśród uczniów, kształtowanie mody na pomaganie innym oraz rozwijanie wrażliwości, wyobraźni młodych artystów i popularyzowanie ich twórczości.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, która powinna przekonywać do angażowania się w wolontariat oraz przypominać innym dlaczego warto pomagać. Rysunek mógł przedstawiać dotychczasowe doświadczenia uczestnika, jego udział w prowadzonych akcjach lub być wytworem jego fantazji.
Do konkursu najliczniej przystąpili uczniowie klas I-III SP. Wśród dziecięcych arcydzieł pojawiały się: plakaty zachęcające do pomagania osobom starszym, niepełnosprawnym, rysunki bogate w hasła nawołujące do zbiórek np. karmy dla zwierząt, pieniędzy czy zabawek dla dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych. Ocenie podległo kilkadziesiąt prac, spośród których wyłoniono zwycięzców.
11 maja br. przewodniczący klas IV-VI SP oraz Gimnazjum wręczyli zwycięzcom nagrody książkowe. Uczestnicy, którym tym razem nie udało się zająć najwyższych miejsc, otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za aktywne włączenie się w akcję propagowania wolontariatu na terenie szkoły.
KATEGORIA WIEKOWA – KLASY I
I MIEJSCE- Marta Prusak
II MIEJSCE- Malwina Zaremba
III MIEJSCE– Natalia Radziejewska, Adam Młodziankowski
KATEGORIA WIEKOWA- KLASY II
I MIEJSCE– Jakub Sajór
II MIEJSCE– Wiktoria Kaganiuk
III Miejsce- Oliwia Żarnowska, Aleksandra Sazanowicz
WYRÓŻNIENIE: Julian Grochocki, Lena Sochaj, Dominik Flisiak
KATEGORIA WIEKOWA – KLASY III
I MIEJSCE- Martyna Jabłońska
II MIEJSCE– Magdalena Modrzyńska
III MIEJSCE– Wiktoria Dobrzycka, Julita Pelc
WYRÓŻNIENIE: Natalia Kordaszewska
Samorząd Uczniowski
————————————————————————-
Konkurs wojewódzki „Pegazik”
Zamieszczono 14 maja 2017 r. Krystian Ogrodnik
Nasze uczennice: Hanna Płonka (kat. młodsi) i Patrycja Bąbel ( kat . starsi) reprezentowały szkołę na etapie wojewódzkim konkursu recytatorskiego „Pegazik” odbywającego się tradycyjnie w Kłodzku. Dziewczęta zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, a Patrycja uzyskała wyróżnienie w prestiżowym konkursie.
Krystian Ogrodnik
————————————————————————-
Katyń
Zamieszczono 06 maja 2017 r. Krystian Ogrodnik
Katyń to symbol śmierci polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku. Szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach sowieckiej kaźni. Przez wiele lat słowo „Katyń” było zakazane , owiane tajemnicą. Przypomnijmy, że do niewoli zostało wziętych około 230 tysięcy polskich jeńców wojennych umieszczonych w 140 obozach, w których warunki bytowania były okrutne. Po roku 1989 polskie społeczeństwo domagało się prawdy o Katyniu, roli NKWD i Stalina. Przełom nastąpił 13 kwietnia 1990 roku, kiedy Michaił Gorbaczow złożył publiczne oświadczenie, że polscy oficerowie zagarnięci po 17 września 1939 roku zostali zamordowani wiosną roku 1940.
Klasa VI a wraz z wychowawcą przypomniała o tych wydarzeniach podczas uroczystego apelu, podczas którego złożono kwiaty i zapalono znicz pamięci pod pomnikiem upamiętniającym ppor. rezerwy Karola Goncika.
Krystian Ogrodnik
————————————————————————-
UROCZYSTY APEL UPAMIĘTNIAJĄCY
ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Zamieszczono 02 maja 2017 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska
28 kwietnia 2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WITOLD” w Boguszowie – Gorcach odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W przygotowanie apelu zaangażowani byli uczniowie szkoły podstawowej – klasa III c oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 0 b „Słoneczka”. Osobami wspomagającymi przygotowania do uroczystego apelu byli uczniowie z kl. VI b.
Inscenizację zaprezentowano dwukrotnie. Na trzeciej godzinie lekcyjnej wystawiono ją przed najmłodszą społecznością szkolną, natomiast na czwartej- zaprezentowano starszym uczniom ZSS. Zarówno małym jak i dużym widzom pozostaną w pamięci wspaniałe kreacje aktorskie i nastrojowa scenografia, które stworzyły podniosły, chwilami wzruszający nastrój. Tego dnia nie zabrakło również pieśni patriotycznych, tańców narodowych oraz poezji recytowanej przez najmłodszych. Zwieńczeniem uroczystego apelu było przemówienie dyrektor szkoły Pani Katarzyny Kawki, która podsumowała fakty omawiane podczas uroczystości i podziękowała uczniom za przygotowanie występu.
E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska
————————————————————————-
Dni Zdrowia
Zamieszczono 02 maja 2017 r. Wioletta Sommerfeld
Dnia 04-05.04.2017r. w naszej szkole świętowaliśmy Dni Zdrowia pod hasłem „Dbamy o zdrowie”.
Celem podjętych działań było:
– propagowanie postaw prozdrowotnych w zakresie prawidłowego odżywiania, aktywności
fizycznej i higieny osobistej,
– zachęcanie do podejmowania działań dotyczących dbałości o zdrowie własne i otoczenia,
– kształtowanie nawyków higieniczno – zdrowotnych,
– organizowanie sytuacji sprzyjających do utrwalenia nawyków prozdrowotnych.
Z tej okazji przedszkolaki „Biedroneczki” i „Słoneczka” oraz uczniowie klas młodszych przebrali się w piękne i oryginalne stroje przedstawiające owoce i warzywa. Następnie wszyscy kandydaci zaprezentowali swoje przebrania na konkursie. Oceny dokonało jury w składzie: przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wybrani rodzice i nauczyciele z klas młodszych. Wybór nie był łatwy. Po pokazie nastąpił czas na zliczenie głosów.
Wyniki wyglądały następująco:
I miejsce zajął Marcel Wilk , uczeń klasy III „a”.
II miejsce Marek Domaradzki , uczeń klasy III „b”
III miejsce Marta Prusak uczennica klasy I „a”
Wyróżnienia:
Julian Wilk uczeń klasy II „a”
Filip Krejner uczeń klasy II „a”
Oliwia Młodzieniewska uczennica klasy 0”a”(Biedroneczki)
Alan Motylski uczeń klasy III „c”
Diana Pilarz uczennica klasy II „b”
Kolejną atrakcją był kiermasz zdrowej kanapki, przygotowany przez rodziców przedszkolaków i uczniów klas młodszych. Kolorowy wygląd kanapek zachęcał do jedzenia. Serdecznie dziękujemy „Piekarni Naszej Ziemi” za dostarczenie chleba pełnoziarnistego, a rodzicom za przygotowanie przepysznego poczęstunku.
Drugiego dnia zgodnie z tradycją uczestniczyliśmy w „Aktywnej przerwie” Tym razem uczennice klasy I i III Gimnazjum przygotowały dla klas młodszych aerobowe układy taneczne – zumbę. Spędzony czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i dźwięków muzyki okazał się znakomitą zabawą.
Przedstawiciele klas trzecich wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowiu. Mieli okazję sprawdzić i podsumować zdobyte umiejętności i wiadomości na temat profilaktyki zdrowotnej.
I miejsce zdobyli uczniowie klasy III „b”,
II miejsce zajęli uczniowie klasy III „a” i III „c”.
Punktem kulminacyjnym „zdrowego świętowania” było wykonanie przez każdą klasę fantazyjnych i smacznych kanapek wiosennych lub sałatek owocowych. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i wspaniałą zabawę, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Wioletta Sommerfeld
————————————————————————-
Dla wszystkich kobiet
Zamieszczono 26 marca 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Tegoroczny Dzień Kobiet przypadający jak co roku na 8 marca był dniem wyjątkowym. Chłopcy z klas IV-VI oraz Gimnazjaliści przygotowywali dla każdej Pani pracującej w ZSS ręcznie wykonaną kartkę z życzeniami. Dla swoich koleżanek zorganizowali wybory Miss: piękności, sportu oraz inteligencji.
Chłopcy wytypowali z każdej klasy trzy kandydatki, przed którymi postawiono trudne do wykonania zadania. Przyszła Miss piękności musiała zaprezentować się na wybiegu i opowiedzieć coś ciekawego o sobie. Dziewczyny, które uwielbiają sport poddane były testom sprawnościowym. Wykonywały min.: pajacyki, przysiady, brzuszki a nawet szpagaty. Piękno to również intelekt, dlatego kandydatki z każdej klasy zostały sprawdzone pytaniami wcześniej przygotowanymi przez rówieśników. W jury zasiedli… chłopcy. Ocena koleżanek nie była prosta, po kilkuminutowych naradach chłopcy doszli jednak do wspólnych wniosków.
Wyniki z poszczególnych kategorii prezentują się następująco:
Miss inteligencji
I Miejsce – Eliza Kawka kl. IV A
II Miejsce – Zuzia Ciągło kl. V A
III Miejsce – Julia Kuźma kl. VI B
Miss spotu
I Miejsce – Gabrysia Rudzik kl. VI B
II Miejsce Julia Zonenberg kl. IV B
III Miejsce – Oliwia Michalska kl. V A
Miss piękności
I Miejsce Wiktoria Redka kl. VI B
II Miejsce Klaudia Jalowska kl. VI A
III Miejsce Hania Michalak kl. V A
W Gimnazjum przyznano tylko pierwsze miejsca.
Miss intelektu – Natalia Słabaszewska kl. II A
Miss sportu – Maja Łagan kl. I A
Miss piękności – Aleksandra Wiśniewska kl. I A
Ewelina Kamińska-Sawicka
————————————————————————-
Czy warto pomagać?
Zamieszczono 05 marca 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Pomagamy z różnych przyczyn i w różnym stylu. Niektórzy, bo nie potrafią inaczej. Inni ponieważ chcą w ten sposób spłacić dług, podziękować za to, co otrzymali często całkiem bezinteresownie od obcych ludzi. Pomagamy, bo chcemy myśleć o sobie dobrze, czy dla uzyskania poprawiającego nastrój przekonania, że jesteśmy dla kogoś ważni i możemy się na coś przydać.
1 marca br. przedstawicie klas IV-VI SP oraz Gimnazjum wzięli udział w anonimowej ankiecie pn. Czy warto pomagać? W związku z rokiem wolontariatu oraz licznymi akcjami wolontarystycznymi przeprowadzanymi na terenie szkoły, postanowiliśmy sprawdzić, co uczniowie sądzą na temat pomagania innym, czy uważają, że wolontariat jest czymś ważnym, oraz jakie formy pomocy preferują.
100% ankietowanych uczniów stwierdziło, że warto pomagać innym. Wśród osób, którym najczęściej pomagają znaleźli się przede wszystkim rodzice/ rodzina oraz koledzy. Uczniowie sporadycznie przyznają się do pomocy osobom starszym, sąsiadom czy dużo młodszym koleżankom i kolegom.
Wśród najciekawszych odpowiedzi na pytanie: Napisz Dlaczego wg Ciebie warto pomagać?, znalazły się:
…żeby stawać się lepszym…
… aby innym nie działa się krzywda…
… bo to sprawia radość innym…
…ponieważ to jest ważne i przydatne w życiu…
…bo daje to satysfakcję…
…gdyż można komuś podarować coś cennego…
Liczna grupa ankietowanych stwierdziła, że pomaganie potrzebującym z pewnością oznacza czynienie dobra, które prędzej czy później do nas wróci. Są również przekonani, że osoba, której pomogli, na pewno się w jakiś sposób kiedyś odwdzięczy.
Uczniowie zapisywali również informacje o tym, w jaki sposób ostatnio pomagali innym. I tu, po raz kolejny pojawiły się odpowiedzi: rodzinie w spełnianiu obowiązków oraz rówieśnikom w odrabianiu zadań domowych. Uczniowie wspomnieli także o: robieniu i przynoszeniu zakupów sąsiadkom, przeciwdziałaniu konfliktom rówieśniczym oraz wspieraniu przyjaciół w trudnych chwilach.
Ankietowani zgodnie uznali, że najczęściej wspierają innych poprzez: pomoc koleżeńską, udział w akcjach charytatywnych i zbiórkach na schroniska, pomoc rodzicom w codziennych obowiązkach. Najmniej popularna jest w dalszym ciągu opieka nad osobami starszymi oraz młodszym rodzeństwem.
Podsumowując wyniki ankiety należy zaznaczyć, że uczniowie zdają sobie sprawę z tego, co oznacza pomoc innym, znają jej wartość. Wolontariat u większości z nich wprowadza pozytywne emocje, szczęście do ich życia oraz do życia osoby której pomagają. Zdają sobie również sprawę, że ich pomoc powinna być zawsze szczera i prawdziwa.
————————————————————————-
Ciasta dla Maksa
Zamieszczono 26 lutego 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
„Piękno rodzi się w sercu,
odbija w oczach i żyje w uczynkach”.
Tuż przed feriami zimowymi z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego z Zespołu Szkół Samorządowych, odbyła się wielka Akcja ciasta dla Maksia. Maks jest uczniem naszej szkoły, zmaga się z ciężką chorobą. W dniach od 7-9 lutego br. zorganizowano w szkole sprzedaż ciast, z której całkowity dochód został przekazany na leczenie i rehabilitację małego, dzielnego chłopca. W akcję włączyli się wszyscy uczniowie ZSS, zarówno ci którzy pomagali przy wypiekach, sprzedaży, czy wrzucając cenne monety do puszek. Nieocenioną pomoc okazali rodzice, którzy zadbali o jakość wypieków oraz rozszerzenie akcji na ulice Boguszowa – Gorc. Udało się zebrać ponad 2 tysiące złotych!
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Poczta walentynkowa
Zamieszczono 26 lutego 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Nie tylko dorośli obchodzą Walentynki. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów…
Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkołach, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W tygodniu poprzedzającym ferie zimowe uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka.
Poczta walentynkowa na terenie szkoły działała w dniach od 7 do 10 lutego.W zabawie wzięli udział zarówno uczniowie z oddziałów przedszkolnych jak i gimnazjaliści. Ostatniego dnia „specjalni listonosze” (przedstawiciele z klas VI) roznieśli korespondencję do adresatów. Szkolne Walentynki przyniosły wszystkim wiele radości. Uczniowie przekonali się jak wiele znaczą drobne gesty, na jakie zdobylisię w tym dniu wobec innych. E. Kamińska – Sawicka
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Pod koniec stycznia, w godzinach popołudniowych na hali OSiR w Boguszowie – Gorcach, odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach. Organizatorem zabaw był Samorząd Uczniowski, któremu w przeprowadzeniu konkursów pomagał pracownik OSiR Pani Maria Burzyńska. Nie zabrakło dobrej muzyki, o którą zadbał Pan Tomasz Karolczyk. Dzieci przebrały się za różnorodne postacie, nie tylko ze swoich ulubionych bajek. Tego dnia gościliśmy: księżniczki, wróżki, cyganki, czarownice, biedroneczki, policjantów, pszczółki, mumie i in. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Zabawa przeplatana była różnorodnymi konkursami takim jak: taniec na gazetach, taniec z balonami, śnieżkowa zabawa, konkurencje sportowe w rytm porywającej muzyki.
W pomoc włączyli się także uczniowie klas VI: Hanna Płonka, Marta Świątek, Julia Kuźma, Wiktoria Redka, Wiktor Garwol, Karol Garwol, Szymon Garwol i uczennice klasy I A gimnazjum: Ewelina Kwiatkowska, Maja Łagan i Patrycja Bąbel, którzy rozbawili wszystkich popisami tanecznymi.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości najmłodszym uczniom naszej szkoły.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
XIII Zimowe Ptakoliczenie
Zamieszczono 04 lutego 2017 r. Anna Kogut
28 stycznia nasi uczniowie wraz z członkami i sympatykami Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego wzięli udział w 13 – Zimowym Ptakoliczeniu. Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach to międzynarodowa akcja, której koordynatorem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym roku organizowaliśmy zimowe obserwacje w Kamiennej Górze. Pomimo tęgiego mrozu przybyło 20 miłośników ptaków, w wieku od 5 do 55 lat. Miłą niespodzianką był gość z Węgier, dziewczyna, która przyjechała na naszą akcję z Wrocławia, z wielu propozycji wycieczek zamieszczonych na stronie OTOP – wybrała naszą. Młodzież mogła się wykazać znajomością języka angielskiego i co śmielsi uczniowie podejmowali próby konwersacji. Prezes STP – pan Piotr Wasiak, jak zawsze, był wspaniałym przewodnikiem po „zimowym, miejskim środowisku Kamiennej Góry”. Uczniowie zadawali przewodnikom wiele pytań, okazali się również doskonałymi obserwatorami ptaków. Udało nam się zaobserwować 560 osobników należących do 27 gatunków. Myślę, że przyszłym roku znów się spotkamy, może niektórzy z tych młodych ludzi, będą już od dzisiejszego dnia, obserwowali ptaki na każdym spacerze.
Serdecznie Wszystkim dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy na kolejne nasze wyjścia terenowe J
Anna Kogut
————————————————————————-
Zabawa karnawałowa dla uczniów klas I – III
Zamieszczono 04 lutego 2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Pod koniec stycznia, w godzinach popołudniowych na hali OSiR w Boguszowie – Gorcach, odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach. Organizatorem zabaw był Samorząd Uczniowski, któremu w przeprowadzeniu konkursów pomagał pracownik OSiR Pani Maria Burzyńska. Nie zabrakło dobrej muzyki, o którą zadbał Pan Tomasz Karolczyk. Dzieci przebrały się za różnorodne postacie, nie tylko ze swoich ulubionych bajek. Tego dnia gościliśmy: księżniczki, wróżki, cyganki, czarownice, biedroneczki, policjantów, pszczółki, mumie i in. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Zabawa przeplatana była różnorodnymi konkursami takim jak: taniec na gazetach, taniec z balonami, śnieżkowa zabawa, konkurencje sportowe w rytm porywającej muzyki.
W pomoc włączyli się także uczniowie klas VI: Hanna Płonka, Marta Świątek, Julia Kuźma, Wiktoria Redka, Wiktor Garwol, Karol Garwol, Szymon Garwol i uczennice klasy I A gimnazjum: Ewelina Kwiatkowska, Maja Łagan i Patrycja Bąbel, którzy rozbawili wszystkich popisami tanecznymi.
Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości najmłodszym uczniom naszej szkoły.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
„Klasa 6a poznaje zawód dziennikarza”
Zamieszczono 04 lutego 2017 r. Krystian Ogrodnik
Na lekcji języka polskiego w klasie 6a gościliśmy dziennikarza „ Panoramy Świdnickiej”, p.Bartosza Ogrodnika. Rozmawialiśmy o najciekawszych i najdziwniejszych przypadkach związanych z tą pracą, ważnych artykułach i roli, jaką mają do odegrania media. Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie napisali artykuły- notatkę prasową i wywiad, a następnie z uwagą wysłuchali wskazówek zawodowego dziennikarza. Lekcja podobała się wszystkim uczniom i z pewnością podniesie nasze kompetencje polonistyczne.
M. Urbanowicz, M. Baranowska, Sz. Garwol, O. Mąka, M. Świątek
(Opr. K. Ogrodnik)
————————————————————————-
Dzień Pluszowego Misia
Zamieszczono 04 lutego 2017 r. Anna Laskowska, Natalia Południak
Ten niezwykle miły dzień przypada 25 listopada, a obchodzony jest od 2002 roku,
w setną rocznicę powstania tej maskotki. Towarzysz prezydenta Stanów
Zjednoczonych Teodora Roosevelta podczas polowania postrzelił niedźwiadka.
Prezydent kazał uwolnić zwierzę, a historię tę opisano w gazecie. Przedsiębiorca
z Brooklynu stworzył pluszowe niedźwiadki, nazwane za zgodą prezydenta Teddy
Bear. W naszej szkole święto to zorganizowała p. Anna Laskowska i klasa 1 a
gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Natalią Południak. W tym dniu każdy uczeń
przyniósł do szkoły swoją ulubioną maskotkę. Dla najmłodszych uczniów został
przygotowany występ artystyczny
i kolorowanki. Był to dzień pełen śmiechu i radości.
Anna Laskowska i Natalia Południak
————————————————————————-
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Zamieszczono 04 lutego 2017 r. Natalia Południak
„Bądź życzliwy i bądź dobry,
a zobaczysz uśmiech szczodry!”
Klasa 1 a gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Natalią Południak przygotowała w naszej szkole Dzień Życzliwości, który przypada 21 listopada. To dzień szczególny, gdzie każdy powinien być miły i życzliwy dla innych. Uczniowie przypomnieli, że istnieją magiczne słowa takie jak: dzień dobry, dziękuję, proszę, przepraszam, które powinniśmy stosować nie tylko od święta, ale na co dzień. Z tej okazji przygotowany został plakat a każdy z uczniów mógł zrobić sobie zdjęcie z radosnym kwiatkiem.
Natalia Południak
————————————————————————-
„Twoja krew, moje życie”
Zamieszczono 29 stycznia 2017 r. Barbara Mandziej
W roku szkolnym 2015/2016 z inicjatywy p. Natalii Kozdrowieckiej – Specjalisty ds. promocji Krwiodawstwa rozpoczęliśmy współpracę w ramach akcji „Twoja krew, moje życie”. W klasach VI i gimnazjalnych zostały zrealizowane scenariusze lekcji, przyczyniając się do uzupełnienia wiedzy na temat Honorowego Oddawani Krwi i kształtowania pozytywnych postaw prospołecznych. Otrzymaliśmy ciekawe broszurki dla rodziców i magnetyczne zakładki do książek dla młodzieży.
Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego, edukacyjnego projektu promującego honorowe krwiodawstwo. Za te wszystkie działania otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Promującej Honorowe Oddawanie Krwi.
Barbara Mandziej
————————————————————————-
SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
Zamieszczono 10 stycznia 2017 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Sławomir Glinkowski
20 grudnia 2016 r. odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorami wspólnego kolędowania byli: nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski oraz Samorząd Uczniowski. W jury zasiedli: Ks. Karol Janik, Pan Tomasz Karolczyk oraz Pan Adam Mazur. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne, w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych, tradycyjnych kolęd oraz pastorałek. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach jury podliczyło swoje głosy. Najtrudniejsze w ocenie były występy oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje złożyła wicedyrektor ZSS Pani Małgorzata Barsznica. Wyniki tegorocznego konkursu umieszczamy poniżej.
SZKOŁA PODSTAWOWA
KLASY 0-III
I miejsce – oddział przedszkolny 0 B
II miejsce – klasa III A
III miejsce – klasa III C
KLASY IV-VI
I miejsce – klasa V A
II miejsce –klasa VI A
III miejsce – klasa IV B
GIMNAZJUM
I miejsce –Emilia Adamczyk z kl. III A
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Samorząd Uczniowski, S. Glinkowski
————————————————————————-
SZKOLNE JASEŁKA
Zamieszczono 10 stycznia 2017 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska, ks. Karol Janik, Adam Mazur
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie oddziału przedszkolnego 0 B i klasy III C, którzy wraz ze scholą działająca przy parafii, przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uczniowie wcielili się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc Pan Waldemar Kujawa, Zastępca Przewodniczącej Rady Miasta Pani Maria Świetlik, Radna Pani Renata Stec, Skarbnik Rady Rodziców ZSS Pani Dorota Świątek, Dyrekcja ZSS Pani Katarzyna Kawka, Pani Małgorzata Barsznica, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i uczniowie.
Po występie głos zabrali Burmistrz oraz Dyrektor ZSS, którzy pogratulowali aktorom występu i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska, ks. K. Janik, A. Mazur
————————————————————————-
SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA
Zamieszczono 17 grudnia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Corocznie w Zespole Szkół Samorządowych organizujemy wielką akcję pn. Spartakiada Mikołajkowa. Jest to impreza na której młodsze dzieci z naszej szkoły mogą wspólnie bawić się podczas zimowych zawodów sportowych. W tym roku grupa wolontariuszy z ZSS, w skład której wchodzą: Patrycja Bąbel, Katarzyna Franckowiak, Wiktor Garwol, Jowita Jasiurkowska, Ewelina Kwiatkowska, Maja Łagan, Alicja Mazurek, Julia Pawlak, Hanna Płonka, Marta Świątekw ramach projektu „MŁODZI ARCHITEKCI KULTURY SPOŁECZNEJ”, postanowiła przyłączyć do wspólnej zabawy dzieci z Domu Dziecka.
Starsi uczniowie sukcesywnie przygotowywali się do grudniowego zdarzenia: biorąc udział w warsztatach poświęconych wolontariatowi, współtworząc bazę darczyńców, wysyłając do nich listy intencyjne, robiąc paczki dla wszystkich uczniów od 0-III klas szkoły podstawowej oraz „małych” gości z Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Wałbrzychu, przygotowując ozdoby, prezenty, dekorując halę czyorganizując poczęstunek.
6 grudnia br. od wczesnych godzin porannych kilkudziesięciu uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wraz z opiekunami aktywnie włączyli się w ostatnie przygotowania Spartakiady Mikołajkowej. Mikołaj wraz z Panią Mikołajkową otworzyli imprezę wspólnymi tańcami integracyjnymi. Po nich nadeszła kolej na klasowe wykonywanie ozdób świątecznych oraz ubieranie choinki. Następnie przeprowadzono zawody sportowe, do których należało: skoki w workach, toczenie kuli śnieżnej, prowadzenie slalomem bombki kijem do unihokeja, wyścigi reniferów czyli skoki na piłkach. Podsumowaniem wszystkich zmagań sportowych była uwielbiana przez wszystkich zabawa śnieżkami, wykonanymi z gazet oraz wspólne tańce. Po zakończeniu zawodów wystąpiła dyrektor szkoły Pani Katarzyna Kawka, która podziękowała sponsorom, darczyńcom, przyjaciołom szkoły, nauczycielom oraz uczniom za przygotowanie tegorocznej Spartakiady Mikołajkowej i nagrodziła wszystkich uczestników pamiątkowymi dyplomami oraz słodyczami.
Działająca w szkole dziesięcioosobowa grupa wolontariuszy udała się do szkoły aby ugościć dzieci z Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Podczas poczęstunku wręczono małym przyjaciołom słodycze i własnoręcznie wykonane bombki, które wywołały niemałe poruszenie. Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy. Jak wspominają wolontariusze: „Nie mogliśmy się rozstać z maluchami, tak jak i one z nami. Postanowiliśmy ofiarować im album ze zdjęciami, upamiętniający nasze spotkanie. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, dzięki którym od stycznia zostaniemy wolontariuszami, pomagającymi młodszym uczniom z placówki w odrabianiu zadań domowych oraz towarzysząc im w zabawie”.
Tegoroczna, wyjątkowa Spartakiada Mikołajkowa nigdy nie zostałaby zorganizowaną, gdyby nie pomoc rodziców i przyjaciół szkoły. Dyrekcja oraz organizatorzy chcieliby serdecznie podziękować za okazane serce, współpracę i nieocenioną pomoc. Dziękujemy: Pani Magdalenie Dziedzic, Pani Dorocie Świątek, Panu Danielowi Garwolowi, Pani Marcie Leśniak, Pani Gabrieli Czyżowskiej, Pani Paulinie Franckowiak, Pani Marzenie Michalak, Panu Michałowi Prusakowi, Panu Adamowi Siekierskiemu, Pani Krystynie Madeła, Pani Justynie Płonce, Pani Marzenie Pawlak,Pani Marii Burzyńskiej, Panu Jakubowi Sobieskiemu, Klubowi Piłkarskiemu Górnik Gorce, Szkolnej Radzie Rodziców, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach. Jesteśmy również wdzięczni za pomoc nauczycielom z ZSS: Pani Karolinie Jaworskiej, Pani Aleksandrze Kuczkowiak, Pani Renacie Bizoń oraz Pani Annie Zwierko. wolontariusze wraz z opiekunem
————————————————————————-
Uroczyste Pasowanie na Ucznia
Zamieszczono 17 grudnia 2016 r. Wioletta Sommerfeld
Dnia 26 października 2016 roku w Centrum Kulturalno – Kongresowym „Witold” w Boguszowie – Gorcach odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Sekretarz Miasta p. Irena Dzilińska, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Maria Świetlik, Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach p. Iwona Lewkowicz, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach p. Katarzyna Kawka, Wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach p. Małgorzata Barsznica, uczniowie i ich rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się recytacją wiersza „Na powitanie klasy pierwszej”,
wykonaną przez uczennice klasy VI „a” Martę Świątek i Hannę Płonkę. Następnie
uczennice klasy V „a” wcieliły się w role wróżek i obdarzyły uczniów darami:
mądrości, przyjaźni, życzliwości, radości, pracowitości i ostrożności. Podczas
akademii uczniowie klasy I „a” zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które
zdobyli podczas pierwszego miesiąca nauki.
Z zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Oprawę muzyczną
zapewnił pan Sławomir Glinkowski. Po programie artystycznym uczniowie uroczyście
ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły
(…)”. Każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego
symbolicznym ołówkiem przez panią Dyrektor. Wszystkie dzieci były bardzo
skupione i wzruszone, wspaniale prezentowały się
w stroju galowym oraz w uczniowskich biretach. Wzorowo zdały swój pierwszy
egzamin udowadniając, że zasłużyły na zaszczytne miano ucznia Zespołu Szkół
Samorządowych w Boguszowie – Gorcach.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy pasowania i wiele
wspaniałych upominków od zaproszonych gości oraz życzenia sukcesów w nauce.
Po pasowaniu dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcie i w
wesołym nastroju udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Cała uroczystość wypadła wspaniale. Na długo zostanie w naszej pamięci.
————————————————————————-
Dzień Górnika 2016
Zamieszczono 11 grudnia 2016 r. Barbara Mandziej, Renata Mika,
Małgorzata Barsznica, Sławomir Glinkowski
Czy należy podtrzymywać tradycje górnicze? Widząc Brać Górniczą na spotkaniu w Centrum Kulturalno – Kongresowym „Witold” w Boguszowie – Gorcach nie ma żadnych wątpliwości. Jest to szczególny dzień w naszym środowisku ponieważ wielu ojców, dziadków, wujków pracowało kiedyś w tym ciężkim i trudnym zawodzie górnika. Liczna grupa górników z naszej miejscowości, oraz zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Witold” brała udział w akademii pt. „Przyjęcie w kopalni”. Zgodnie z tradycją program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy IV a, IV b, II a i oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” wraz z wychowawczyniami Barbarą Mandziej, Małgorzatą Barsznicą, Renatą Miką i Karoliną Jaworską. Oprawę muzyczną przygotował p. Sławomir Glinkowski.
Uroczystość rozpoczęliśmy uczczeniem pamięci górników którzy 29.11.2016 r. zginęli w kopalni „Rudna” w Polkowicach, odśpiewaniem hymnu państwowego i górniczego, oraz złożeniem kwiatów w kapliczce św. Barbary. Przedstawienie przebiegało w wesołej i przyjaznej atmosferze z udziałem Zastępcy Burmistrza Miasta, Przewodniczącej Rady Miejskiej i Radnych Boguszowa – Gorc. Spotkanie zakończyliśmy słodkim akcentem w postaci tortu przygotowanego specjalnie dla górników i odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat”.
Barbara Mandziej, Renata Mika,
Małgorzata Barsznica, Sławomir Glinkowski
————————————————————————-
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Zamieszczono 11 grudnia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych. W dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski oraz wychowawców, brały udział klasy V-VI SP oraz I-II Gimnazjum. Uczniowie i ich rodzice zatroszczyli się o poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali, zorganizował muzykę oraz wróżby.
W godzinach porannych młodsi uczniowie ZSS wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. W role czarodziejek wcieliły się uczennice z kl. I A: Maja Łagan i Ewelina Kwiatkowska. Zapraszamy to obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Wielka Mania Pomagania
Zamieszczono 11 grudnia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Uczniowie klas III C i IV B wraz z wychowawcami zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę karmy oraz najpotrzebniejszych rzeczy dla Fundacji Mania Pomagania.
Wyżej wymieniona Fundacja działa od stycznia 2016 r. Jej głównym celem jest niesienie pomocy zwierzętom – tym bezdomnym, niechcianym, porzuconym. Organizacja opiekuje się pokrzywdzonymi zwierzakami, prężnie współpracuje z tzw. domami tymczasowymi dla czworonogów. Do zadań Fundacji należą również interwencje na zgłoszenie o krzywdzenie lub nieodpowiednie warunki bytowe zwierząt, czy szukanie nowych domów, dla tych, które z różnych powodów nie mogą pozostać u dotychczasowych opiekunów.
Szkolna akcja trwała kilka tygodni, wsparto ją kampanią, nawołującą do wspólnego gromadzenia pożywienia dla czworonożnych przyjaciół. W tym celu, organizatorzy przebrali się za zwierzaki i rozdawali ulotki z informacją dla kogo i po co zorganizowano zbiórkę. Finałem dotychczasowych działań było przekazanie kilkudziesięciu kilogramów karmy, żwirku do siedziby Fundacji.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom za aktywne włączenie się w zbiórkę i zachęcają do wspierania tego typu inicjatyw.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
LITERACKIE ZMAGANIA
O PIÓRO SIENKIEWICZA
Zamieszczono 11 grudnia 2016 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Krystian Ogrodnik
W tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci laureata literackiej Nagrody Nobla. Rok 2016 został również ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tymi wydarzeniami zachęcono uczniów ZSS w Boguszowie – Gorcach, do sięgnięcia po książki Noblisty, bo, jak mawiał sam Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.
24 listopada br. odbył się szkolny konkurs pod nazwą „LITERACKIE ZMAGANIA O PIÓRO SIENKIEWICZA”, zorganizowany przez: Panią Aleksandrę Kuczkowiak, Pana Krystiana Ogrodnik i Panią Ewelinę Kamińską – Sawicką. Uczniowie klas II i III SP zmierzyli się w konkursie wiedzy o pisarzu. Do testu przystąpiło aż 25uczestników, którzy sprawdzili swoje wiadomości z zakresu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz znajomości lektury „W pustyni i w puszczy”.
Tego samego dnia starsi koledzy wzięli udział w wielkim dyktandzie. Uczestnicy ze szkoły podstawowej sprawdzali poziom opanowania zasad ortografii i interpunkcji na podstawie fragmentu z powieści „W pustyni i w puszczy”, natomiast gimnazjaliści „Krzyżaków”. Znacząca większość uczestników wykazała się bardzo dobrą znajomością twórczości polskiego pisarza oraz opanowaniem zasad polskiej ortografii. Celem konkursu było upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, przybliżenie uczniom postaci polskiego Noblisty, popularyzowanie jego twórczości, wzbudzanie refleksji językowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych i humanistycznych.
Warto było powalczyć, gdyż na zwycięzców czekały ciekawe nagrody książkowe, ufundowane Pana Zbigniewa Sucheckiego oraz Panią Halinę Dziedzic. Starsi uczniowie powalczyli o markowe pióra. Organizatorzy gratulują zwycięzcom i życzą kolejnych sukcesów. Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu.
Klasy II-III Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Jan Wańczyk
II miejsce – Martyna Gibes, Tomasz Świetlik
III miejsce – Nina Czyżowska
Wyróżnienia: Aleksandra Sazanowicz, Julia Cerazy, Nadzieja Domaradzka, Krzysztof Rumiński
Klasy IV –VI Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Eliza Kawka
II miejsce – Wiktoria Siarkiewicz
III miejsce – Julia Pawlak
Gimnazjum:
I miejsce – Jowita Jasiurkowska
II miejsce – Aleksandra Wołoszczuk
III miejsce – Katarzyna Franckowiak
E. Kamińska – Sawicka
A. Kuczkowiak
K. Ogrodnik
————————————————————————-
Wiwat nauczyciele! Wiwat uczniowie!
Zamieszczono 11 grudnia 2016 r.
Anna Laskowska, Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole, jak co roku, uczczono to radosne święto. Nie było w tym dniu żadnych zajęć dydaktycznych. Były za to gry, zabawy i inne atrakcje zorganizowane przez wychowawców dla uczniów. Natomiast dla nauczycieli uczniowie klas: 2b, 3a, 3b przygotowali uroczysty apel. Zgromadzeni licznie pracownicy naszej szkoły wysłuchali wzruszających wierszy, radosnych piosenek wykonanych przez uczniów klas młodszych. Pięknie zaprezentowały się uczennice klas szóstych: Wiktoria Redka ze świetnie zaśpiewaną piosenką i Marta Świątek z rewelacyjnie odtańczoną sambą. W czasie Gali Jabłkowej wręczono laurki i jabłka wszystkim pracownikom szkoły. Nadzieja Domaradzka jako Magda Gesller przygotowała smakowity przepis na ucznia. Śmiechy i oklaski słychać było bardzo często. Niektórzy pierwszy raz przekonali się o talentach aktorskich, tanecznych i piosenkarskich naszych uczniów.
Anna Laskowska, Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk – Rumińska
————————————————————————-
Narodowego Święta Niepodległości
Zamieszczono 20 listopada 2016 r. Monika Buzarewicz, Renata Bizoń
Czy warto mówić o zdarzeniach, które miały miejsce prawie 100 lat temu? Odpowiedź na to pytanie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie- Gorcach uczestnicząc w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
10 listopada 2016 roku uczniowie klas Va i Vb z wychowawczyniami Renatą Bizoń i Moniką Buzarewicz przygotowali program artystyczny upamiętniający dzień 11 listopada 1918 roku, w którym Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Piątoklasiści przypomnieli także wydarzenia poprzedzające ten dzień: czasy zaborów i powstań narodowych. Udowodnili, że Polska i symbole narodowe: hymn, godło oraz flaga są ważne w życiu uczniów.
Monika Buzarewicz
————————————————————————-
Wspominamy tych, którzy odeszli
Zamieszczono 14 listopada 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Pierwsze dni listopada to czas przemyśleń zadumy oraz wspomnień związanych z osobami, które od nas odeszły. W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.
Przez ostatnie tygodnie października w szkole odbywały się zbiórki zniczy w ramach akcji: „Światełko zapomnienia” oraz „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Finałem pierwszej z wymienionych akcji było zgromadzenie kilkudziesięciu „światełek”, które zostały zapalone na grobach przez reprezentantów SU oraz najmłodszych uczniów szkoły. 26 oraz 27 października, chętni uczniowie pod opieką: p. R. Bizoń, p. A. Kuczkowiak, p. K. Jaworskiej, p. E. Kamińskiej – Sawickiej udali się na cmentarz komunalny w Boguszowie – Gorcach aby oczyścić, uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabki pracowały bardzo wytrwale – po kilku godzinach spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę.
Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę zniczy, oraz porządkowanie grobów na cmentarzu w Boguszowie – Gorcach.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Dzień Papieski
Zamieszczono 22 października 2016 r. Adam Mazur
Dnia 17 października, tego roku w naszym kościele parafialnym cała nasza szkolna społeczność uczestniczyła w obchodach XVI Dnia Papieskiego, którego hasło w tym roku brzmi: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. To, że Jan Paweł II był świadkiem miłosierdzia jest wręcz oczywiste: przebaczenie zamachowcowi, nieustanne pochylanie się nad człowiekiem ubogim i chorym to ciągłe bycie dla innych wpisane było w jego posługę, widzieli to wierzący i niewierzący. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną wzbogaconą o życiorys papieża i wysłuchali piosenek śpiewanych przez scholę. W prezentacji uczestniczyli uczniowie: Patrycja Bąbel, Marta Świtalska, Martyna Lewkowicz i Darek Kujtkowski.
Adam Mazur
————————————————————————-
ZWYCIĘSTWO NASZYCH PIŁKARZY !!!
Zamieszczono 08 października 2016 r. Karolina Jaworska
Reprezentacja naszej szkoły w ramach zmagań międzyszkolnych w piłce nożnej chłopców, zwyciężyła w turnieju na etapie 1/2 powiatu, który odbył się 29.09.2016 r. w Mieroszowie.
Do turnieju przystąpiły szkoły z: Boguszowa, Gorc, Czarnego-Boru, Mieroszowa, Sokołowska oraz Kowalowej. Nasi piłkarze zostali rozlosowani w grupie B wraz z drużynami z Boguszowa oraz Mieroszowa . W półfinale nasza reprezentacja pokonała Kowalową, zaś w finale wygrała 2:1 z reprezentacją szkoły z Czarnego-Boru.
Zwycięstwo zagwarantowało naszym piłkarzom bezpośredni awans do finału rozgrywek powiatowych.
Skład naszej drużyny:
1. Karol Garwol
2. Szymon Garwol
3. Maciej Chomko
4. Michał Urbanowicz
5. Gracjan Zając
6. Jakub Wojda
7. Kamil Olejniczak
8. Jakub Cywka
9. Oliwier Sazanowicz
Zwycięzcom gratulujemy !!!!!
Karolina
Jaworska
————————————————————————-
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Zamieszczono 08 października 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Pod koniec września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, trwającą kilka dni. W tym czasie kandydaci rozwieszali plakaty ze swoimi propozycjami działań na rok szkolny 2016/2017.
22 września każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Kolejnego dnia Komisja Wyborcza otworzyła urnę, podliczyła głosy i odczytała wyniki w każdej klasie. Po raz kolejny przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Jowita Jasiurkowska z kl. III A Gimnazjum, zdobywając aż 78 głosów. Dużym zaskoczeniem było drugie miejsce, które zajął Michał Wójcik z kl. IV A, uzyskując 37 głosów. Nowym skarbnikiem została Alicja Mazurek z kl. III A, a protokolantem Anna Kwiatkowska z kl. II A.
W tym roku Samorząd Uczniowski planuje poszerzenie swojej działalności – chce wspierać jeszcze więcej akcji charytatywnych, krzewić wśród uczniów patriotyzm i wpajać odpowiednie wartości. Życzymy sukcesów w realizacji zamierzonych celów.
Ewelina Kamińska-Sawicka
————————————————————————-
30-02 października Europejskie Dni Ptaków 2016
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nad Bukówkę
1-2 października
Europejskie Dni Ptaków to coroczna impreza organizowana w pierwszy weekend października, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji BirdLife International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.
W obchody EDP można włączyć się na wiele sposobów:
· przez organizację spaceru ornitologicznego i zaproszenie na niego wszystkich chętnych
· poprzez indywidualne obserwacje lub spacer połączony z liczeniem ptaków w gronie rodziny / znajomych / przyjaciół
· poprzez uczestnictwo w wycieczce prowadzonej przez wolontariusza OTOP
Obserwacje można prowadzić wszędzie: zarówno w przydomowym ogródku, w miejskim parku, jak i nad lokalnym zbiornikiem wodnym czy podczas wyprawy do parku narodowego.
Podczas obserwacji terenowych informacje o spotkanych ptakach można zanotować w notesie, a po zakończeniu akcji pełne wyniki wpisać do ELEKTRONICZNEJ KARTY OBSERWACJI – będzie ona także dostępna on-line na stronie OTOP od 29 września.http://otop.org.pl/
Kopciuszek – ptak Europejskich Dni Ptaków 2016
fot. C.Korkosz
Konkurs EDP 2016
Wśród osób, które przekażą w terminie Szybki Raport (do 2 października, do godz. 15) lub Elektroniczną Kartę Obserwacji (do 9 października 2016 r.) z indywidualnego liczenia lub znajdą się na listach uczestników przesłanych do OTOP przez Przewodników, rozlosujemy nagrody!
Do wygrania książki wydane przez Wydawnictwo Czarne w serii Menażeria, nad którymi OTOP objął patronat:
5 egz. książki „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego
5 egz. książki „Chrapiący ptak” Bernda Heinricha
5 egz. książki „J jak Jastrząb” Helen Macdonald
wśród uczestników rozlosujemy także 10 przypinek z wizerunkami ptaków.
Aby dane mogły zostać uwzględnione w ogólnym podsumowaniu EDP należy je przesłać do 9 października.
————————————————————————-
Rok szkolny 2015/2016
DNI ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE
Zamieszczono 08 maja 2016 r. Wioletta Sommerfeld
7 – 8 kwietnia 2016 r.
Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony każdego roku w kwietniu, jako wydarzenie mające na celu upamiętnienie powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 7 kwietnia 1948 roku. Temat Światowego Dnia Zdrowia co roku jest inny, związany z najważniejszym obszarem działania WHO na dany rok.
W tym roku motywem przewodnim jest hasło: „POKONAJ CUKRZYCĘ”
Cukrzyca to choroba coraz bardziej rozpowszechniona. Ważne zatem staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia oraz poznanie sposobów jej wykrywania i leczenia.
Wyróżnia się:
• typ I, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną,
• typ II, czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną.
Przy zastosowaniu
właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet
osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem
w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.
Uczniowie klas starszych i Gimnazjum przygotowali plakaty związane z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia oraz gazetki profilaktyczne o tematyce antytytoniowej. Klasy młodsze przygotowały plakaty dotyczące dbałości o higienę osobistą i higienę otoczenia.
Podczas pogadanek podkreślano wartości zdrowia i dbania o nie. Uświadomiono dzieciom, że palenie tytoniu niszczy nasze zdrowie i uwrażliwiano na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem. Zwracano uwagę na zasady higieny osobistej, które pomagają utrzymać nasze ciało w czystości i dzięki temu zapobiegają wielu chorobom.
Chętni uczniowie klas Gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie wiedzy Trzymaj Formę, natomiast uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej wzięli udział w szkolnym quizie wiedzy o zdrowym stylu życia.
Obchody Dnia Zdrowia promowały również zdrowe żywienie i znaczenie witamin dla zdrowia człowieka. Podczas przerw odbył się kiermasz zdrowej żywności. Można było spróbować pożywnych kanapek, pełnych witamin sałatek i szaszłyków owocowych. Uczniowie wiedzą, że drugie śniadanie to ważny posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i lepiej koncentrują się podczas lekcji.
Za przygotowanie pysznych kanapek i wspaniałych sałatek owocowych serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom.
————————————————————————-
1050 rocznica chrztu Polski
Zamieszczono 04 maja 2016 r. Adam Mazur
Dnia 25 kwietnia w naszym kościele parafialnym miała miejsce uroczystość związana z 1050 rocznicą chrztu Polski. Uczniowie naszej szkoły przedstawili prezentację, która wskazywała na doniosłość tego wydarzenia i jego znaczenie dla przyszłych losów Polski. Fakt ten miał fundamentalne znaczenie dla losów Polski i zagwarantował jej istnienie.
————————————————————————-
Dzień Wiosny 2016
————————————————————————-
WYJĄTKOWE KOBIETY – 8 MARCA
Zamieszczono 08 kwietnia 2016 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk
8 marca przedstawicie Samorządu Uczniowskiego przygotowali konkurs dla dziewcząt z klas IV-VI oraz Gimnazjum. Każdą klasę reprezentowały trzy uczennice, które dzielnie walczyły o tytuł: Miss inteligencji, Miss elegancji oraz Miss sportu. Dziewczyny zachwycały pięknym strojem, błyskotliwymi odpowiedziami na trudne pytania oraz niezwykłą sprawnością fizyczną. Najwięcej punktów, a tym samym Miss poszczególnych kategorii zostały:
SZKOŁA PODSTAWOWA
Miss elegancji – Wiktoria Redka
Miss sportu – Maja Łagan
Miss inteligencji – Zuzanna Ciągło
GIMNAZJUM
Miss elegancji – Martyna Tyrka
Miss sportu – Julia Myjak
Miss inteligencji – Jowita Jasiurkowska
E. Kamińska – Sawicka
A. Kuczkowiak
T. Karolczyk
————————————————————————-
PEGAZIK 2016
Zamieszczono 08 kwietnia 2016 r. Aleksandra Kuczkowiak, Krystian Ogrodnik
18 lutego 2016r. w naszej szkole odbył się SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI ,,PEGAZIK”. W rywalizacji konkursowej wzięło udział 23 recytatorów z klas IV-VI i II gimnazjum. W kategorii „młodsi” tj. uczniowie IV – VI klas szkoły podstawowej prezentowali jeden utwór – wiersz lub fragment prozy.
W kategorii „starsi” – uczniowie gimnazjum przedstawili dwa utwory: wiersz i fragment prozy.
Po burzliwych obradach komisja konkursowa wybrała 10 laureatów z klas IV-VI i 2 laureatki z klasy II gimnazjum . Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę 25 lutego 2016r.. w gminnym etapie XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
KATEGORIA,,MŁODSI”
Martyna Baranowska klasa V,,a”
Kornelia Dmochowska klasa V,,a”
Julia Pawlak klasa V,,a”
Hanna Płonka klasa V,,a”
Julia Kużma klasa V,,b”
Wiktoria Redka klasa V,,b”
Patrycja Bąbel klasa VI ,,a”
Maja Łagan klasa VI ,,a”
Wiktoria Świkszczo klasa VI ,,a”
Wiktoria Górowska klasa VI ,,a”
KATEGORIA,, STARSI”
Katarzyna Franckowiak klasa II ,,a” gimnazjum
Martyna Kuczkowiak klasa II,,a” gimnazjum
Aleksandra Kuczkowiak
Krystian Ogrodnik
————————————————————————-
OTWARTA SZKOŁA
Zamieszczono 20 marca 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
12 marca 2016 r. w ZSS odbył się Dzień Otwarty. W czasie sobotniego przedpołudnia szkołę odwiedziły dzieci, które we wrześniu 2016 r. rozpoczną edukację w klasach zerowych oraz pierwszych. Tego dnia można było obejrzeć występy najmłodszych uczniów, zwiedzić klasy, porozmawiać z nauczycielami oraz wziąć udział w zajęciach integracyjnych. Wszystkich zaproszonych przywitała dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, która przedstawiła ofertę na nowy rok szkolny 2016/2017.
Wielu zainteresowanych zwiedziło szkolną świetlicę, salę multimedialną i komputerową. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia: plastyczne, muzyczne, świetlicowe, biblioteczne oraz zabawy językowe. W trakcie zajęć plastycznych dzieci mogły wspólnie wykonać wiosenne bociany. Jak co roku wiele radości sprawiły zajęcia ruchowe wraz z torem przeszkód, za pokonanie którego maluchy otrzymywały słodkie upominki. Na świetlicy szkolnej na dzieci czekały starsze koleżanki, które rozweseliły przyszłych przedszkolaków malowaniem ich twarzy oraz wręczaniem balonów. Zamiast tradycyjnych ciast gości częstowano zdrowymi sałatkami i koreczkami owocowymi, przygotowanymi przez klasę III B. Przypominamy, że zapisy do oddziałów przedszkolnych dla dzieci czteroletnich i pięcioletnich oraz klas pierwszych trwają do końca marca! Podania do pobrania na stronie www.zss-boguszow-gorce.eu/page9.html oraz w sekretariacie szkoły. Serdecznie zapraszamy.
Ewelina Kamińska-Sawicka
————————————————————————-
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
Zamieszczono 12 marca 2016 r. Krystian Ogrodnik
Upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, walczącego z sowieckim okupantem. W uroczystym apelu przedstawiliśmy sylwetki niektórych postaci, wśród nich st.strz. Stefanii Firkowskiej, ps. „Feluś”, ppor.Edwarda Taraszkiewicza, ps. „Żelazny”, płk.Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, Danuty Sochówny, ps.”Rad” czy mjr. Edwarda Szendzielarza, ps. „ Łupaszka”. Uczniowie naszej szkoły, wcześniej, 28 lutego, mieli zaszczyt uczestniczyć w masowej imprezie , Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” organizowanym w Wałbrzychu. Są nimi uczniowie klas IV i V- Nataniel Kluss, Martyna Baranowska, Dawid Mączkowski. Biegi odbywające się w 160 miastach w Polsce i zagranicą cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zachęcamy do włączenia się w przyszłym roku większej liczby uczniów naszej szkoły. Organizator dziękuje uczniowi klasy IVb, uczniom i uczennicom Va i Vb oraz uczennicom klasy IIa gimnazjum za pomoc w przygotowaniu apelu.
Krystian Ogrodnik
————————————————————————-
Podsumowanie wyników klasyfikacji za śródrocznej w roku szkolnym 2015/2016
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5
v w szkole podstawowej w kl. 4-6 uczy się aktualnie 101 uczniów,
v bez ocen niedostatecznych jest sklasyfikowanych 94 uczniów, co stanowi 93,1%
Średnie uzyskane przez poszczególne klasy:
v 4,33 – kl. 5a – wych. p. K. Ogrodnik
v 4,06 – kl. 4 a – wych. R. Bizoń
v 3,66 – kl. 4 b – wych. p. M. Buzarewicz
v 3,57 – kl. 6a – wych. p. K. Hull
v 3,48 – kl. 5 b- wych. A. Kuczkowiak
Uczniowie z najwyższą średnią w szkole podstawowej w I semestrze:
v I Hanna Płonka – kl. 5 a – średnia ocen 5,27 , zachowanie wzorowe
v I Marta Świątek – kl. 5 a- średnia ocen 5,27, zachowanie wzorowe
v II Patrycja Bąbel- kl. 6 a – średnia ocen 5,18, zachowanie wzorowe
v III Maja Łagan – kl. 6 a – średnia ocen 5,09 zachowanie wzorowe
v III Julia Pawlak – kl. 5 a – średnia ocen 5,09 zachowanie wzorowe
v III Marta Kaczmarek – kl. 4 a średnia ocen 5,09 zachowanie wzorowe
Pozostali uczniowie ze średnia powyżej 4,75:
v Zuzanna Ciągło – kl. 4 a średnia ocen 5,00 zachowanie wzorowe
v Paulina Karasiewcz – kl. 6 a średnia ocen 5,00 zachowanie bardzo dobre
v Dariusz Kujtkowski – kl. 6 a średnia ocen – 5,00 zachowanie wzorowe
v Martyna Baranowska – kl. 5 a średnia ocen – 4,91 zachowanie wzorowe
v Julia Kuźma – kl. 5b średnia ocen – 4,90 zachowanie wzorowe
v Wiktor Garwol – kl. 5 a średnia ocen – 4,82 zachowanie wzorowe
v Wiktoria Siarkiewicz kl. 5a średnia ocen – 4,82 zachowanie bardzo dobre
v Karol Madaliński kl. 4b średnia ocen – 4,82 zachowanie wzorowe
v Aleksandra Wiśniewska – kl. 6a średnia ocen – 4,81 zachowanie bardzo dobre
v Juliana Sokołowska kl. 6a średnia ocen – 4,80 zachowanie bardzo dobre
Średnie z poszczególnych przedmiotów
Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5
Lp. | Przedmiot | Średnia | Kolejność |
1. | Religia/etyka | 4,04 | IV |
2. | Język polski | 3,47 | VIII |
3. | Język angielski | 3,35 | X |
4. | Historia i społeczeństwo | 3,41 | IX |
5. | Przyroda | 3,83 | VII |
6. | Matematyka | 3,29 | XI |
7. | Zajęcia techniczne | 3,97 | VI |
8. | Zajęcia komputerowe | 4,21 | II |
9. | Muzyka | 4,36 | I |
10. | Plastyka | 4,01 | V |
11. | Wychowanie fizyczne | 4,20 | III |
ŚREDNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W I SEMESTRZE : 3,82
Uczniowie ze 100% frekwencją – 5 osób
– w kl. 4a : 1 – Julia Prusak
– w kl. 5a: 1 – Dawid Mączkowski
– w kl. 5 b: 2 – Kacper Żur, Adrian Świątkowski
– w kl. 6a: 1 – Aleksandra Wiśniewska
GIMNAZJUM NR 2
W roku szkolnym 2015/2016 uczy się 84 uczniów.
v bez ocen niedostatecznych jest sklasyfikowanych 75 uczniów, co stanowi 89,3 %
Średnie uzyskane przez poszczególne klasy:
v 3,62 – kl. 2 a – wych. p. A. Kogut
v 3,29 – kl. 3 a – wych. p. B. Mandziej
v 3,28- kl. 1 a – wych. p. A. Zwierko
Uczniowie z najwyższą średnią w gimnazjum w I semestrze:
v I miejsce – Tomasz Chojnacki – kl. 2 a (g) – średnia ocen – 5,21, zachowanie wzorowe
v II miejsce – Jowita Jasiurkowska – kl. 2 a (g) – średnia ocen – 4,93, zachowanie wzorowe
v III miejsce – Katarzyna Franckowiak – kl. 2 a (g) – średnia ocen – 4,80, zachowanie wzorowe
v Natalia Słabaszewska – kl. 1 a (g) ) – średnia ocen – 4,79, zachowanie wzorowe
Średnie z poszczególnych przedmiotów
Gimnazjum Nr 2
Lp. | Przedmiot | Średnia | Kolejność |
1. | Religia/etyka | 4,15 | II |
2. | Język polski | 3,25 | IX |
3. | Język angielski | 3,11 | XII |
4. | Język niemiecki | 3,10 | XIII |
5. | Matematyka | 3,12 | XI |
6. | Zajęcia techniczne | 4,02 | IV |
7. | Informatyka | 4,06 | III |
8. | Muzyka | 4,19 | I |
9 | Plastyka | 4,06 | III |
10. | Wychowanie fizyczne | 3,81 | VI |
11. | Historia | 3,02 | XIV |
12. | Wiedza o społ… | 3,29 | VIII |
13. | Fizyka i astronomia | 2,92 | XVI |
14. | Chemia | 3,00 | XV |
15. | Biologia | 3,43 | VII |
16. | Geografia | 3,14 | X |
17. | Edukacja dla bezp… | 3,92 | V |
18. | Zajęcia artystyczne | 3,81 | VI |
ŚREDNIA GIMNAZJUM NR 2 W I SEMESTRZE : 3,42
Jeden uczeń kl. 1 a Kamil Radzikowski osiągnął 100% frekwencję.
————————————————————————-
KARNAWAŁ W NASZEJ SZKOLE
Zamieszczono 12 lutego 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki, uczniowie ZSS niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się 28 stycznia 2016 r. na hali OSiR. Oprócz licznych tańców oraz konkursów, tradycyjnie zorganizowano wybór królewskiej pary. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Jan Wańczyk i Aleksandra Sazanowicz.
Zabawę prowadziły reprezentantki Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Marysia Burzyńska. Gimnazjaliści zakończyli bal w zgranym i kameralnym gronie. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami dziękują pracownikom OSiR za pomoc w przygotowaniu balu karnawałowego.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
BAJKOWE JASEŁKA
Zamieszczono 15 stycznia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
22.12.2015 r. uczniowie z klas: IIC, VA,VB,VIA, IIA Gimnazjum pod bacznym okiem: p. A. Kuczkowiak, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. A. Mazura oraz ks. K. Janika, przygotowali „Bajkowe Jasełka”.
Spektakl został wystawiony w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie – Gorcach. Na jasełka przybyli zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Pani I. Dzilińska, Dyrektor MZEAS p. M. Pierzynka, Przewodnicząca Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc p. S. Dąbrowska, Zastępca Przewodniczącej Rady Miasta p. M. Świetlik, Radni Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc, Przewodnicząca Rady Rodziców ZSS p. I. Lewkowicz, Dyrekcja ZSS p. K. Kawka, p. W. Król, rodzice oraz uczniowie.
Święta Bożego Narodzenia, to czas na który czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. W kościele zostały przygotowane dekoracje a uczniowie w przepięknych strojach występowali przed szeroką publicznością. Zgodnie z tradycją pojawili się: pastuszkowie, trzej królowie, Józef, Maryja, aniołki. Wystąpiły również postacie bajkowe: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Calineczka, Pinokio, które przyniosły Jezusowi wyjątkowe prezenty. Recytowano wiersze i śpiewano przepiękne, wzruszające kolędy, za których przygotowanie odpowiedzialna była Schola oraz p. S. Glinkowski.
Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role, za co zostali nagrodzeni licznymi brawami oraz koszami słodyczy przekazanymi przez zaproszonych gości. Swym występem wprowadzili wszystkich zgromadzonych w magiczny, świąteczny nastrój.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Zabawa Andrzejkowa
Zamieszczono 15 stycznia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
26.11.2015 r. Samorząd Uczniowski we współpracy z wychowawcami, zorganizował zabawę Andrzejkową dla uczniów ZSS. W godzinach porannych dzieci z klas 0-III wzięły udział we wróżbach, przeprowadzonych przez przedstawicielki SU. Natomiast w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka? Kiedy wróżby zakończyły się, uczniowie mogli potańczyć przy swojej ulubionej muzyce, serwowanej przez p. T. Karolczyka, oraz wziąć udział w zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dyskotece dopisała wysoka frekwencja.
E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Rocking Around the Christmas Tree
Zamieszczono 15 stycznia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak
18 grudnia 2015 r. uczennice Zespołu Szkół Samorządowych, w ramach współpracy międzyszkolnej wzięły udział w I Konkursie Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych w języku angielskim Rocking Around the Christmas Tree, organizowanym przez PSP nr 21 w Wałbrzychu. Uczniowie wykonywali świąteczne utwory w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IIC oraz VA, VB, VIA. Wśród świątecznych piosenek nie zabrakło: „Last Christmas”, „Rudolph the red nosed reindeer”, „Let it snow”, „Santa Claus is coming to town” czy „So this is Christmas”. Wykonywanym utworom towarzyszyło wiele uśmiechów i pozytywnych emocji. Po oficjalnych występach, rozdaniu dyplomów oraz świątecznych upominków, wszyscy uczestnicy udali się na słodki poczęstunek.
E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak
————————————————————————-
SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
Zamieszczono 15 stycznia 2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Sławomir Glinkowski
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Głównymi organizatorami wspólnego kolędowania byli: nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski oraz Samorząd Uczniowski. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych i tradycyjnych kolęd, również w języku angielskim. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie: p. Sławomir Glinkowski, ks. Karol Janik, p. Tomasz Karolczyk oraz przewodnicząca SU Jowita Jasiurkowska, podliczyło swoje głosy. Wyniki prezentujemy poniżej.
SZKOŁA PODSTAWOWA
KLASY 0-III
I miejsce – klasa II B
II miejsce – oddział 0 B
III miejsce – oddział 0 A
KLASY IV-VI
I miejsce – klasa V A
II miejsce – Patrycja Bąbel z kl. VI A
III miejsce – klasa IV A
GIMNAZJUM
I miejsce – Nikola Grabacz z kl. III A
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.
S. Glinkowski, E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
Akcja „Góra Grosza” zakończona
Zamieszczono 15 stycznia 2016 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji charytatywnej ,,GÓRA GROSZA” – była to już XVI edycja. Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od rodzinnego domu, od swoich najbliższych.
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W tym roku zebraliśmy łącznie kwotę: 550 zł (36,20 kg monet).
Pieniądze zostały przekazane organizatorowi akcji, czyli Towarzystwu Nasz Dom. Dziękujemy Wszystkim darczyńcom oraz uczniom ZSS, którzy zaangażowani byli w akcję.
E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak,T. Karolczyk
————————————————————————-
„Christmas Contest”
Zamieszczono 18 grudnia 2015 r. Renata Bizoń
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, szkoły organizują różnego rodzaju konkursy świąteczne. Jednym z nich jest międzyszkolny konkurs „Christmas Contest” organizowany przez SP nr 28 w Wałbrzychu. Konkurs ten dedykowany jest uczniom klas IV. Trzyosobowe drużyny czwartoklasistów z różnych szkół (w tym roku brało w nim udział 8 szkół) muszą wykazać się dużą znajomością słownictwa, kolęd, zwyczajów świątecznych – oczywiście jak sama nazwa wskazuje wszystko dotyczy krajów anglojęzycznych. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Zuzanna Ciągło (kl.IVa), Marta Kaczmarek (kl.IVa) oraz Karol Madaliński (kl.IVb) wywalczyła wysokie – II miejsce. W tym roku nowością była konkurencja, która polegała na krótkiej prezentacji. Nasi uczniowie świetnie wypadli na tle innych drużyn: dziewczynki zaśpiewały piosenkę świąteczną, zaś Karol wyrecytował zabawny wierszyk. Swoją wiedzą uczniowie podzielą się ze swoimi kolegami i koleżankami i przygotują oraz poprowadzą dla nich lekcje świąteczną. Serdecznie gratulujemy i życzymy Merry Christmas and a Happy New Year!!!
Renata Bizoń
————————————————————————-
Górnicze święto w Gorcach
Zamieszczono 18 grudnia 2015 r. Monika Buzarewicz
Tradycje górnicze nadal są kultywowane w Gorcach. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście.
W czwartek ( 3 grudnia) w CKK „Witold” uczniowie klas: IIa, IIb i IVb Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Boguszowie- Gorcach zaprezentowali uroczysty program z okazji Dnia Górnika. Dzieci przypomniały historię przemysłu górniczego w wałbrzyskim regionie, okolicznościowe wiersze , a także humor śląski. Dobrze znane piosenki: „ Basia- Barbóreczka…”, „Starzyk…”, „Walczyk górniczy” mali artyści zaśpiewali wspólnie z zasiadającymi na widowni członkami Stowarzyszenia „Witold”.
Święto odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa- Gorc, pana Waldemara Kujawy.
Monika Buzarewicz
————————————————————————-
Dzień Niepodległości
Zamieszczono 28 listopada 2015 r. Barbara Mandziej
Święto Niepodległości to ważny dzień dla każdego Polaka. 10 listopada 2015 r. uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych przygotowali poranek patriotyczny. Po raz pierwszy brali udział uczniowie z różnych etapów edukacyjnych: oddziału przedszkolnego „a”, kl.I a, kl. III a Gimnazjum oraz uczennice z koła muzycznego. Uroczystość odbyła się w Centrum Kongresowo- Kulturalnym „Witold” w Boguszowie – Gorcach. Udział wziął Burmistrz Miasta p. Waldemar Kujawa, radni dzielnicy Gorce: p. Renata Stec, p. Marcel Wiśniewski. W programie przypomnielismy ważne dla Polaków daty i postaci historyczne z okresu walki o niepodleglość. Szczególne emocje budziły występy najmłodszych dzieci, które z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały ipiosenkę pt. ” Jestem Polakiem” . W przygotowanie uroczystości duży wkład wnieśli rodzice i dziadkowie wykonując elementy dekoracyjne. Organizatorami byli: Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Renata Mika i Sławomir Glinkowski.
Barbara Mandziej
————————————————————————
PIŻAMA PARTY
Zamieszczono 15 listopada 2015 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk
Pod koniec października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano dla uczniów imprezę Piżama Party. Uczniowie klas IV-VI SP oraz I-III Gimnazjum mogli potańczyć i miło spędzić czas w swoim gronie. Prócz zabaw klasowych, które przygotowali wychowawcy, uczestnicy imprezy mieli okazję zaśpiewać, zatańczyć i wziąć udział w kilku konkurencjach, które zorganizowano przed sklepikiem szkolnym. Zmagania dla poszczególnych klas: taniec z balonami, na gazecie, walka o znikające krzesełka, przyniosły wiele uśmiechów. Dodatkowo zwycięzcy mogli zdobyć drobne gadżety za poszczególne konkurencje. Wszystkich wprawiły w dobry humor również wyjątkowe wieczorowe stroje, czyli piżamy.
Liczymy na to, że kolejna zabawa, tym razem andrzejkowa będzie równie udana.
E. Kamińska – Sawicka
T. Karolczyk
A. Kuczkowiak
————————————————————————-
PAMIĘTAMY
Zamieszczono 15 listopada 2015 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk
„Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
Płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
I niebo jesienne u góry…”
Danuta Gellnerowa
Są dni pełne szczęścia, radości, uśmiechów. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy. W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, chętni uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach, po raz kolejny wzięli czynny udział w sprzątaniu grobów na cmentarzu komunalnym.
W październiku na terenie szkoły organizowano zbiórkę zniczy, które zostały rozświetlone na grobach najbardziej zaniedbanych i zapomnianych.
Kilka dni przed 1 listopada, tuż po zajęciach lekcyjnych, chętni uczniowie wraz z opiekunami, udali się na cmentarz komunalny w Boguszowie- Gorcach aby oczyścić i uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabki pracowały bardzo wytrwale – po kilku godzinach spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę. Szczególnie najmłodsi uczniowie stali się wzorem godnym naśladowania, bo pokazali, że nie są im obojętne losy mogił naszych rodaków.
Opiekunowie SU chcieliby serdecznie podziękować: wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w porządkowanie grobów oraz przynieśli znicze. Po raz kolejny pokazaliśmy, że wspólnymi siłami możemy zrobić wiele dobrego dla innych.
E. Kamińska – Sawicka
A. Kuczkowiak
T.Karolczyk
————————————————————————-
Dzień Edukacji Narodowej
Zamieszczono 15 listopada 2015 r. Adeart Kogut
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Akademię szkolną przygotowali uczniowie klasy II i III gimnazjum i uczennica klasy V pod kierunkiem p. Natalii Południak. Dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi przywitała piękna dekoracja. W tym wyjątkowym dniu uczniowie podziękowali nauczycielom za ich trud, dobre serce oraz wkład w ich wychowanie i nauczanie. Montaż słowno – muzyczny zawierał śmieszne wiersze odpowiednio dobrane i skierowane do każdego pracownika szkoły. Emilia Adamczyk i Nikola Garbacz przy akompaniamencie gitarowym Nikoli zaśpiewały piosenkę pt. „Małe rzeczy”. Maja Łagan zamieniła się w dobrą wróżkę i wróżąc z kart w humorystyczny sposób przedstawiła charakterystykę wybranych nauczycieli. Uczniowie zaśpiewali również piosenki „Możesz wszystko” i „Na pewno”. Przedstawiono krótkie scenki humorystyczne dotyczące szkolnego życia. Na koniec zaśpiewano piosenkę „Zbudujemy dom”. Przedstawienie wywołało uśmiech na twarzach przybyłych gości i wszystkim się bardzo podobało o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Na koniec rozdano wszystkim przybyłym gościom słodki upominek.
Natalia Południak
————————————————————————-
Wycieczka do ExploraParku
Zamieszczono 05 listopada 2015 r. Renata Bizoń
W piątek 30 października, klasy: IVA i VA wraz z wychowawcami – p. Renatą Bizoń i p. Krystianem Ogrodnikiem oraz z p. pedagog – Barbarą Mandziej odwiedziły ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu. Postanowiliśmy połączyć zabawę z nauką i skorzystać z jednej z lekcji przeprowadzanych w tym miejscu. Wybraliśmy lekcję najbardziej odpowiadającą przedziałowi wiekowemu uczniów naszych klas – „Matematyka w przyrodzie”. Podczas interaktywnej prezentacji, wykładowca ExploraParku wyjaśnił nam kilka ciekawych zjawisk przyrodniczych, którymi tak naprawdę rządzi matematyka. Wiemy już dlaczego wiele naturalnych wytworów przyrody ma symetryczną budowę, dlaczego pszczoły składają miód w plastrach o kształcie sześciokąta foremnego. Poznaliśmy również regułę ciągu Fibonacciego i przeanalizowaliśmy go właśnie na podstawie budowy niektórych kwiatów, owoców.
Wiadomo jednak, że żadna nawet najciekawsza lekcja, nie daje tyle frajdy co zabawa, szczególnie ciekawymi, interaktywnymi zabawkami, które uczą i bawią. W ExploraParku jest ich mnóstwo: puzzle geometryczne, gry zręcznościowe, gry komputerowe, tuby dźwiękowe itp. Budowaliśmy bryły z magnetycznych, plastikowych figur, wieże z sześciennych kostek, sprawdziliśmy zasady działania lustra wklęsłego i wypukłego, odwiedziliśmy salę klocków lego. Każdy kto odwiedzi ExploraPark będzie mógł się świetnie bawić w tym miejscu. W trakcie zabawy okazało się, że byliśmy wyjątkową grupą, w której znalazła się dziesięciotysięczna osoba odwiedzająca to miejsce. Po specjalnym losowaniu okazało się, iż tym wyjątkowym gościem był Nataniel Kluss z klasy IVA. To była ogromna niespodzianka dla Nataniela, który otrzymał torbę z zabawkami edukacyjnymi, i który zostanie upamiętniony na stronie ExploraParku. Kierownictwo ExploraParku, który odwiedzany jest przez osoby z różnych zakątków Polski, nie kryło zadowolenia z faktu, iż tym dziesięciotysięcznym gościem został uczeń szkoły z sąsiedniej miejscowości – uczeń naszej szkoły. Tak więc możemy powiedzieć, że to była historyczna wycieczka.
Renata Bizoń
————————————————————————-
Dzień Papieski 2015
Zamieszczono 05 listopada 2015 r. Adam Mazur
„Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”.
św. Jan Paweł II
W dniu 16 października nasza szkoła brała udział uroczystości związanej z obchodami XV dnia papieskiego, którego hasło to Jan Paweł II, Patron rodziny.
Podkreślenie wielkiej wagi tej wspólnoty wydaje się szczególnie ważne dzisiaj, kiedy próbuje się podważać jej znaczenie i zastępować ją innymi nierzadko pokracznymi tworami.
Święty Jan Paweł II w swoim 26 letnim pontyfikacie zawsze o rodzinie pamiętał. Tej swojej najbliższej, tak szybko utraconej, tej swojej rodzinie Polsce i o świecie jako wielkiej wspólnej rodzinie.
Adam Mazur
————————————————————————-
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Zamieszczono 05 listopada 2015 r. Urszula Szmidt
„Tak naprawdę nie chodzi o bicie rekordów, a pokazanie społeczeństwu jak ważny jest temat pierwszej pomocy – umiejętność jej udzielania, prosta wiedza – kiedy i w jaki sposób każdy mógłby ją wykorzystać. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami” – Jerzy Owsiak,
Z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca ponad 88 tys. osób z ponad tysiąca instytucji w Polsce wraz z WOŚP pobiło rekord Polski w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie- Gorcach w tym roku po raz pierwszy brali udział w biciu rekordu. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyłączyli.
Urszula Szmidt
————————————————————————-
MISTRZOWIE POWIATU WAŁBRZYSKIEGO !!!
Zamieszczono 05 listopada 2015 r.
Na zdjęciu zwycięzcy w górnym rzędzie od lewej: kapitan Wiktor Garwol, Michał Urbanowicz, Maciej Chomko, Szymon Garwol, Oliwier Sazanowicz, Karol Garwol, dolny rząd od lewej: Adam Michalak, Gracjan Zając, Jakub Wojda.
W dniu dzisiejszym tj. 27.10.2015r. w Jedlinie Zdroju zawodnicy Górnika Boguszów-Gorce reprezentujący Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Boguszowie-Gorcach w finale powiatu wałbrzyskiego turnieju „Z Podwórka na stadion o puchar Tymbarku” w kategorii chłopców U-12 rocznika 2004-2005 zajęli 1 miejsce. W finale powiatu wałbrzyskiego graliśmy dzięki wygranej w turnieju gminy Boguszów-Gorce, kóry odbył się w dniu 23.10.2015r. pomiędzy naszą szkołą tj. PSP nr 5 a PSP nr 6 i PSP nr 1, w którym wygraliśmy odpowiednio 14:0 i 7:1
W finale powiatu wałbrzyskiego nasi zawodnicy rozegrali bardzo dobry turniej wygrywając wszystkie mecze. Uczestnicy turnieju wyczekiwali meczu naszej drużyny z faworytem turnieju PSP w Jedlinie Zdroju, w której to występowali zawodnicy klubu Jedlina Zdrój. Już przed turniejem wszyscy zapowiadali, że drużyna z Jedliny Zdroju jest pewnym faworytem do wygrania tego turnieju. W tzw. meczu na szczycie nasi zawodnicy bardzo szybko wybili z głowy wygraną zawodnikom z Jedliny Zdroju. Od samego początku zagraliśmy w swoim stylu piłką po całym boisku. Przeciwnik był całkowicie bezradny. Mecz zakończył się pogromem PSP Jedliny Zdrój gdyż nasi zawodnicy wygrali 12:1. W meczu wszyscy zagrali bardzo dobrze jednak na szczególne wyróżnienie zasługuje Karol Garwol, który swoimi umiejętnościami całkowicie zdominował grę na boisku. Przeciwnik nie był w stanie odebrać jemu piłki. Do tego zabłysnął kilkoma fantastycznymi bramkami. Jedną zdobył strzałem z połowy boiska od razu po rozpoczęciu drugiej połowy. Była to bramka na 6:0. Następną bramkę strzelił samotnym rajdem także z połowy boiska od razu po rozpoczęciu gry po stracie bramki przez naszą drużynę na 7:1 i tym samym kilka sekund po tym zrobiło się 8:1 dla nas.
Dzięki zdobyciu mistrza powiatu wałbrzyskiego reprezentanci PSP nr 5 w Boguszowie-Gorcach będą reprezentować szkołę w finale województwa dolnośląskiego, który odbędzie się w kwietniu 2016r. W turnieju tym będą brali udział wszyscy mistrzowie powiatów dolnośląskich. Nagrodą dla zwycięscy będzie wyjazd na finał ogólnopolski, który odbędzie się w maju na stadionie narodowym. Życzymy im powodzenia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przypomnijmy, że zawodnicy Górnika Boguszów-Gorce reprezentujący PSP nr 5 w najstarszej kategorii wiekowej U-12 już po raz trzeci rok z rzędu są najlepszą drużyną powiatu wałbrzyskiego począwszy od roczników, które grały lata poprzednie tj. 2002, 2003 i teraz 2004. Mamy nadzieję, że tym razem w finale województwa wygramy i nasza drużyna zagra na stadionie narodowym. Może sprawdzi się przysłowie do trzech razy sztuka. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze dużo treningów aby ten cel zrealizować, a przede wszystkim pozostali zawodnicy umiejętnościami muszą dorównać Karolowi bo on sam nie jest w stanie rywalizować z najlepszymi zawodnikami województwa. Muszą pomóc w tym koledzy z drużyny, bo meczy nie wygrywa i nie przegrywa jeden zawodnik a cała drużyna.
————————————————————————-
NIEZWYKŁE SPOTKANIE
Z PANEM JANUSZEM RIVEREM
Zamieszczono 16 października 2015 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
07.10.2015 r. do naszej szkoły zawitał Janusz River, który podróżuje rowerem po całym świecie. Tego dnia uczniowie mieli okazję spotkać się z podróżnikiem i usłyszeć kilka ciekawych historii z jego wielkich wypraw. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób można przeżyć za 3 dolary dziennie i poznaliśmy najbliższe plany 79-letniego Polaka.
Zaproszony gość rozpoczął swoją życiową podróż w 2000 r. w Rzymie i planuje zakończyć w 2024 r., w tym samym miejscu, na otwarciu Igrzysk Olimpijskich. Dzięki pomocy, burmistrzów, wójtów, sołtysów i dyrektorów szkół przejechał już ponad 200.000 km i odwiedził 146 krajów. Za każdym razem wzbudza duże zainteresowanie prasy i telewizji.
Podczas spotkania z Panem Riverem dowiedzieliśmy się ile waży jego bagaż (40kg) oraz, że bardzo często sypia on pod gołym niebem w różnych miejscach. Zwiedzając kontynenty napotkał wiele ciekawych gatunków zwierząt min.: goryle, krokodyle, pingwiny, węże, hipopotamy. Obecnie podróżuje po Polsce, odwiedza szkoły i dzieli się z uczniami swoimi przeżyciami.
Janusz River chętnie pozował z uczniami do zdjęć i rozdawał pamiątkowe autografy. Niezwykły rowerzysta planuje w tym roku objechać Polskę wzdłuż granic lądowych i morskich.
Trzymamy kciuki za kolejne kilometry niezwykłej wyprawy i życzymy powodzenia na trasie!
Julia Kuźma
Wiktoria Redka
————————————————————————-
Z okazji Dnia Chłopaka…
Zamieszczono 16 października 2015 r.
Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk
Pod koniec września Samorząd Uczniowski zorganizował uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dla klas I-III SP przygotowano szereg zadań, w których musieli się wykazać zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Najmłodsi „mężczyźni” walczyli o tytuł Małego Super Chłopaka. Do ich zadań należało min. odgadnięcie, która koleżanka z klasy narysowała ich portrety. Nie zabrakło wielu uśmiechów i dobrej zabawy.
Dla starszych klas przygotowano wybory. Bezkonkurencyjnie misterem Gimnazjum został Filip Michalak a najsympatyczniejszym chłopakiem klas IV-VI Wiktor Garwol. Zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
E. Kamińska – Sawicka
A. Kuczkowiak
T. Karolczyk
————————————————————————-
Wizyta naszych uczniów na obozie ornitologicznym nad Bukówką
Zamieszczono 30 września 2015 r. Anna Kogut
Dzięki uprzejmości Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej ODRA i Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, uczniowie koła ekologicznego i przyrodniczego, pod opieką pani Anny Kogut i pana Piotra Wasiaka wzięli udział w zajęciach terenowych na obozie obrączkarskim. To już czwarty sezon obozu nad zbiornikiem Bukówka. Miejsce wybrane przez ornitologów, okazało niezwykle trafione i cenne w badaniach awifauny i dróg migracji Sudetów. W tym roku zaobrączkowano już ponad 2,5 tysiąca ptaków, należących do 73 gatunków. Miejsce jest również „magiczne”, surowy górski klimat, zimne noce, poranne mgły, obóz „ochrzczono” tajemniczą postacią z Doliny Muminków- Buką.
Nasi uczniowie bardzo lubią odwiedzać obóz, nie tylko z tego powodu, że mogą obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”, brać udział w obchodach, zobaczyć, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków, przyglądać się pomiarom i zakładaniu obrączek, ale najważniejszy jest ten bezpośredni kontakt. Mogą potrzymać żywego ptaka, który odlatuje z ich rąk, pochodzić pomiędzy dzikimi zaroślami, oglądać tamy bobrów, tropy ptaków na błocie, czy w końcu sami skoczyć do błota.
Z przyjemnością obserwowałam, jaką radość mają młodsi i starsi uczniowie w brodzeniu w błocie nad zbiornikiem, jaką radość sprawia im chodzenie po rzece, mycie obłoconych kaloszy-żywy kontakt z naturą.
A w przerwie odpoczynek przy ognisku, pieczenie kiełbasek, wspólne rozmowy, czy sesja fotograficzna w woderach.
Wzięli również udział w zdjęciu reklamującym rzekę Złotna – Kandydatką na Rzekę Roku www.facebook.com/ZŁOTNA-Kandydatka-na-RZEKĘ-ROKU-2015-1530605613826761/timeline/
Zajęcia edukacyjne prowadzili dla uczniów Aleksandra Wasińska ( kierownik obozu), Fatima Hayatli, Piotr Wasiak i Krzysztof Kalemba z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, za co serdecznie dziękujemy.
Anna Kogut
————————————————————————-
Rok szkolny 2014/2015
„Święto Polskiej Niezapominajki”
Zamieszczono 13 czerwca 2015 r. Anna Kogut
15 maja, już po raz 15 obchodziliśmy w naszej szkole „Święto Polskiej Niezapominajki”, które zapoczątkował redaktor radiowej „Jedynki” Andrzej Zalewski. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem – przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie ojczystej przyrody, ale także o osobach, które kochamy. Jest przeciwstawieniem się kulturze konsumpcjonizmu. W tym dniu obdarowujemy się w naszej szkole, nie kupionymi prezentami, ale zrobionymi własnoręcznie bukiecikami niezapominajek, wychodowanymi we własnych ogródkach lub zebranych na łąkach.
Anna Kogut
————————————————————————-
Trzecia edycja konkursu
„Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”
Zamieszczono 13 czerwca 2015 r. Anna Kogut
08 czerwca 2015 roku, w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Witold” w Boguszowie-Gorcach odbył się gminny konkurs dla szkół podstawowych pod hasłem: „Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”. Trzecią edycję konkursu objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc pan Waldemar Kujawa. Organizatorem konkursu od trzech lat jest Zespół Szkół Samorządowych oraz Sudeckie Towarzystwo Przyrodnicze, reprezentowanych przez panią Annę Kogut i pana Piotra Wasiaka. W konkursie udział wzięły czteroosobowe drużyny z trzech szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Kuźnicach pod opieką pani Urszuli Filip, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Boguszowie pod opieką pani Jolanty Kocemby i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół Samorządowych w Gorcach pod kierownictwem pani Anny Kogut. Gości osobiście przywitała pani dyrektor ZSS – Katarzyna Kawka. W uroczystości wzięli udział również radni miasta: pani wiceprzewodnicząca rady miejskiej pani Maria Świetlik, pani Renata Stec – radna dzielnicy Gorc, pan Stanisław Kmiecik prezes Stowarzyszenia Witold, pan Józef Waliszewski wiceprezes Stowarzyszenia Witold. Nadleśnictwo Kamienna Góra reprezentowała pani Dorota Stodolak.
Organizatorzy przygotowali i rozesłali wcześniej do uczniów specjalnie opracowane materiały zawierające szczegółowe informacje na temat bogactwa przyrodniczego i obszarów objętych siecią Natura 2000 w gminie. Uczniowie przygotowując się do konkursu poznają walory przyrodnicze gminy, nabywają umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, znajomości topografii miejsca zamieszkania. Poznają prawo i ideę funkcjonowania europejskiego prawa ochrony przyrody Natura 2000, na mocy którego utworzona na terenie gminy: dwa obszary siedliskowe – Góry Kamienne i Masyw Chełmca oraz Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie. Główny cel konkursu, to zainteresowanie młodzieży odkrywaniem walorów przyrody swojego miejsca zamieszkania. W trakcie 10 indywidualnych i grupowych konkurencji uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną i praktyczną wiedzą. W trakcie konkursu pan Piotr Wasiak przedstawił prezentację na temat „Tajemnicze, nieodkryte i zaginione rośliny oraz zwierzęta Sudetòw”.
Największą znajomością walorów przyrody gminy Boguszów-Gorce wykazały się uczennice PSP nr 5 : Patrycja Bąbel – zajęła pierwsze miejsce, Marta Świątek – miejsce drugie, miejsce trzecie zajęła Julia Cismasz uczennica PSP nr 6. Drużynowo zwyciężyli uczniowie PSP nr 5, drugie miejsce zajęła PSP nr 6, trzecie PSP nr1. W ramach nagrody wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki o tematyce przyrodniczej i nagrody od pana Burmistrza Miasta, które wręczyła uczniom wiceprzewodnicząca rady miasta- pani Maria Świetlik. Dodatkowo wszystkie szkoły otrzymały ufundowane przez Nadleśnictwo Kamienna Góra budki dla ptaków i nietoperzy, które przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności otoczenia szkół.
Nagrody książkowe dla uczestników konkursu zostały ufundowane z funduszu Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach.
Zainteresowanie i poziom wiedzy uczestników przyrodą własnej miejscowości wzrasta z roku na rok, młodzież poznaje rośliny, zwierzęta, głosy ptaków, siedliska, wzniesienia, które spotyka na co dzień, obserwuje z okien swoich domów. Poznanie walorów przyrody uczy młodzież obserwować, doceniać i chronić wyjątkowość przyrody naszej gminy, która stanowi wspólne bogactwo wszystkich mieszkańców Boguszowa-Gorc.
Anna Kogut i Piotr Wasiak
————————————————————————-
Piknik Rodzinny 2015
Zamieszczono 20 czerwca 2015 r. Renata Bizoń
W środowe popołudnie 27 maja, na plac przed budynkiem Zespołu Szkół Samorządowych przybyło wielu mieszkańców miasta, aby wspólnie bawić się na Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Szczególnym zaszczytem było dla nas objęcie tej imprezy honorowym patronatem przez Starostę Wałbrzyskiego – Pana Jacka Cichurę. Oczywiście ogromne podziękowania należą się również wszystkim osobom, które umożliwiły organizatorom realizację tego wydarzenia, a jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Atrakcji było bowiem mnóstwo, w tym wiele adresowanych, zgodnie z nazwą pikniku, do mam, tatusiów i dzieci. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był odkurzacz AMICA ufundowany przez firmę RTV EURO AGD – sklep w Szczawnie Zdroju. Przez cały czas trwania festynu można było zakupić pyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów naszej szkoły, czy też nabyć ciekawą pozycję czytelniczą na kiermaszu „taniej książki”. Najmłodsi mogli zrobić sobie zdjęcie z sympatyczną maskotką gigantem lub makietą wykonaną przez p. Maję Rajchert, czy też skorzystać z atrakcji jaką było malowanie twarzy. To jednak nie wszystko, organizatorzy zadbali również o doznania artystyczne i tak po powitaniu gości i przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyny Kawki, festyn rozpoczął występ zespołu muzycznego REKT z Czarnego Boru w składzie: Hanna Ciągło, Maciej Molek, Dawid Matuszewski oraz Jakub Ciągło. Następnie wielki entuzjazm wzbudził pokaz Zumby, który poprowadziła i do którego zaangażowała wiele przybyłych gości Pani Magdalena Truszczyńska z grupą. Po tej dawce fizycznego relaksu, mogliśmy odetchnąć przy programie artystycznym przygotowanym w języku angielskim i niemieckim przez uczniów naszej szkoły – gimnazjalistów, uczniów klas 1-6 i przedszkolaków. Na koniec, wisienką na torcie rodzinnych emocji był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy dwoma drużynami, w skład których wchodzili tatusiowie uczniów naszej szkoły. Wszyscy, łącznie z Dyrekcją kibicowali obu drużynom, które po zakończeniu meczu otrzymały puchary oraz medale ufundowane przez p. Adama Siekierskiego. Mamy nadzieję, że podobne emocje towarzyszyć będą nam już za rok na kolejnym Pikniku Rodzinnym. W tym roku dochód z imprezy przeznaczymy na doposażenie sal lekcyjnych w sprzęt multimedialny. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim tegorocznym fundatorom nagród, fantów oraz wszystkim, zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. W szczególności dziękujemy:
Firmie RTV EURO AGD sklep w Szczawnie Zdroju, Starostwu Powiatowemu w Wałbrzychu, Urzędowi Miasta Boguszowa- Gorc, Usługom marketingowym pani Agnieszki Sobczak, Aptece „Pod Orłem” pani Elżbiety Wymysłowskiej, Toyocie Motor Manufakturing Poland, firmie COLGATE, Firmie Komputronik panu Michałowi Prusakowi, Szkolnej Radzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu, Nadleśnictwu Kamienna- Góra, PZU S.A. , DUO TRAVEL panu Robertowi Świątkowi, pani Joannie Andrzejewskiej, pani Iwonie Lewkowicz, państwu Marcie i Sebastianowi Leśniak, pani Iwonie Guszuł, pani Katarzynie Kłos, panu Adamowi Siekierskiemu , panu Ryszardowi Lechman, państwu Agnieszce i Rafałowi Wojda, pani Mai Rajchert.
Renata Bizoń
————————————————————————————–
Rok szkolny 2014/2015
————————————————————————-
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI
Zamieszczono 15 maja 2015 r.
Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka
W czwartek, 30 kwietnia br. społeczność uczniowska w strojach galowych zgromadziła się na hali sportowej OSiR, by wziąć udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt historyczny Polski, dzieci z oddziału przedszkolnego 0B, uczniowie z klasy IC, IVA przy współpracy z Samorządem Uczniowskim, przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Podczas akademii, przypominano społeczności szkolnej jak ważne w dziejach narodu polskiego było uchwalenie Konstytucji w 1791r. oraz wyjaśniono znaczenie słowa ojczyzna. Tego dnia nie zabrakło pieśni patriotycznych, tańców narodowych oraz poezji deklamowanej przez najmłodszych. Uczniowie z ZSS również nie zawiedli tego dnia – ubrani w odświętne stroje przynieśli z sobą własnoręcznie wykonane symbole narodowe: flagi oraz kotyliony.
A. Matuszewska, E. Kamińska – Sawicka
————————————————————————-
DNI ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE
Zamieszczono 02 maja 2015 r.
Dnia 14-15 kwietnia 2015 r. odbyły się w naszej szkole DNI ZDROWIA, pod hasłem „Jedz zdrowo, aby rosnąć w siłę”. Klasy przygotowywały do wyboru piosenki, scenki o tematyce zdrowotnej i plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym tak, aby można było je podziwiać. Uczniowie przystąpili do konkursu, a efekty przygotowań oceniono pod względem kolorystyki i techniki zastosowanej w plakacie, zgodności z tematem i przebraniem uczniów. Było wesoło i bardzo kolorowo.
Wśród klas wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – klasa VI „a” SP
II miejsce – klasa III „a” Gimnazjum i IV „b” SP
III miejsce – kl. IV „a” SP
Wyróżnienia otrzymały klasy 0 – III, które wspaniale zaprezentowały się na apelu szkolnym.
Podczas prezentacji plakatów oraz umiejętności wokalnych zapoznano uczniów z tegorocznym przewodnim tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia „Bezpieczna Żywność”. Najdłuższą przerwę międzylekcyjną uczniowie spędzili bardzo aktywnie. Na boisku szkolnym Julia Kuźma z kl. IV b zaprezentowała pokaz zumby i zachęciła wszystkich do wspólnych ćwiczeń oraz tańca.
W dniu 15 kwietnia 2015 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela NATURE HOUSE – dietetyka panią Sylwię Alicką. W ramach programu „Trzymaj Formę” przeprowadziła dla klasy VI a I, II i III Gimnazjum spotkanie na temat zdrowego stylu życia. Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała uczniów do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in.: należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami. Zwróciła szczególną uwagę na konieczność spożywania pierwszego i drugiego śniadania, gdyż decydują one o kondycji ucznia w szkole, jego zdolnościach skupienia uwagi i zapamiętywania. Wskazała na skutki nieprawidłowego żywienia. Dodatkowo uczniowie otrzymali materiały informacyjne o zdrowym odżywianiu.
Na przerwach uczniowie mieli możliwość zakupu zdrowej żywności w postaci zdrowych kanapek, sałatek owocowych i soków świeżo wyciskanych, przygotowanych przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy za współpracę.
W szkole realizujemy programy o tematyce zdrowotnej, dla klas młodszych m.in. : „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole”, „Nie pal przy mnie, proszę”, „Moje dziecko idzie do szkoły”. Ich celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia, aktywności fizycznej i higieny na zdrowie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków i dokonywanie właściwych wyborów. Dla klas V, VI i Gimnazjum: „Trzymaj formę”. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Tegoroczne hasło programu brzmi „Rodzino Trzymaj Formę” i zachęca do aktywnego spędzania czasu wspólnie z rodziną. Zapraszamy na stronę www.trzymajformę.pl.
————————————————————————-
WARSZTATY WIELKANOCNE
Zamieszczono 22 marca 2015 r.
Renata Mika, Małgorzata Barsznica, Barbara Mandziej
„Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”. Takie hasło towarzyszyło nam podczas szkolnych warsztatów, które odbyły się w marcu 2015 r w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek”. Uczestnicy mieli możliwość wykonania: zajączków, kolorowych pisanek różnymi technikami słuchając piosenek o wiośnie. W warsztatach wzięli udział dzieci i ich rodzice z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” i uczniowie kl. III a, oraz uczennice kl. VI a, wraz z opiekunami: p. Renatą Mika, p. Małgorzatą Barsznicą i p. Barbarą Mandziej. W niezawodnym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych rodziców i opiekunów, pomysłów było bardzo wiele. Dzieci wspaniale spisały się wspierając wszystkich swoim entuzjazmem. Rodzice i dzieci wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki oraz ozdoby wielkanocne. Takie zajęcia to doskonała okazja do poznania przez dzieci tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi oraz radość ze wspólnej pracy razem z rodzicem.
Zajęcia odbywały się w bardzo wesołej atmosferze, a w trakcie wykonywanych prac można było poczęstować się ciasteczkami i ciepłą herbatką. Szkoda, że następne warsztaty Wielkanocne, mogą się odbyć dopiero za rok. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Renata Mika
Małgorzata Barsznica
Barbara Mandziej
—————————————————————————-
Cześć i chwała bohaterom!
Zamieszczono 12 marca 2015 r. ks. Karol Janik
Dnia 2 marca br. w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Witold” odbył się koncert o Żołnierzach Wyklętych przygotowany przez kleryków świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, zaangażowanych w działalność seminaryjnego zespołu muzycznego „The Clouds”. Koncert odbył się dla naszej młodzieży gimnazjalnej oraz dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Klerycy nie tylko przybliżyli naszym uczniom historię Żołnierzy Wyklętych, ale również podzielili się świadectwem swego powołania
ks. Karol Janik
—————————————————————————-
Sukces w Bolkowie i Witkowie!
Zamieszczono 20 lutego 2015 r. ks. Karol Janik
Uczennice Zespołu Szkół Samorządowych zaangażowane w działalność koła muzyczno-liturgicznego, jak również reprezentujące scholę par. pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach, wzięły udział w XI Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek Bolków 2015 (10 stycznia br.), jak również w XII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Witków 2015 (16 stycznia br.). Miło jest poinformować o sukcesach naszych uczennic:
XII Festiwal Kolęd i Pastorałek Bolków 2015
kategoria solistek młodzieżowych (gimnazjum):
II miejsce – Emilia Adamczyk (G 1a)
III miejsce – Nikola Garbacz (G 2a)
XII Przegląd Kolęd i Pastorałek Witków 2015
kategoria solistek młodzieżowych (gimnazjum):
II miejsce – Nikola Garbacz (G 2a)
III miejsce – Sara Kochańska (G 3a)
wyróżnienie – Emilia Adamczyk (G 1a)
Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy kolejnych!
ks. Karol Janik
—————————————————————————-
XXIII Finał WOŚP
Zamieszczono 20 lutego 2015 r. Ewelina Kamińska-Sawicka
Corocznie uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach wspierają akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. XXIII Finał WOŚP grał pod hasłem „podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną seniorów”. Współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach, 13 wolontariuszy wraz z opiekunami uczestniczyło w kwesturze na terenie Gorc. W Finał włączyli się także rodzice, którzy upiekli ciasta na tę okoliczność. W godzinach popołudniowych na wszystkich mieszkańców czekały atrakcje i różnorodne imprezy.
O szczegółach można przeczytać na stronie: www.boguszow-gorce.pl/aktualnosci/pokaz/1284.dhtml
Ewelina Kamińska – Sawicka
—————————————————————————-
Co się wydarzyło w naszej bibliotece
w I semestrze
roku szkolnego 2014/2015?
Zamieszczono 07 lutego 2015 r. Anna Laskowska
Biblioteka szkolna prowadzona jest od kilku lat przez p. Annę Laskowską. Oprócz działalności typowo bibliotecznej: gromadzenie, porządkowanie, opracowanie, udostępnianie księgozbioru, realizowane są lekcje biblioteczne dla klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W czasie tych zajęć uczniowie mają okazję poznać pracę biblioteki i rozszerzyć swoja wiedzę.
Razem z grupą gimnazjalistek z klasy III a p. Laskowska zorganizowała wycieczkę do Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu. W dniu 4 listopada 2014 r. uczennice wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat „Orientacja zawodowa w gimnazjum”. Wiedzę o zawodach zdobywały: Nikola Gucwa, Katarzyna Słowik, Katarzyna Mierzejewska, Sara Nanowska, Karla Kunicka, Kaja Sommerfeld, Martyna Mikołajczak. Spotkanie to poszerzyło wiedzę o możliwościach dalszego kształcenia.
25 listopada 2014 r. biblioteka zorganizowała po raz kolejny Dzień Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki, wspólnie czytały bajki, śpiewały piosenki o misiu Uszatku. Sala biblioteki przystrojona była portretami pluszaków. Uczennice klasy VI a: Kinga Nanowska, Anna Kwiatkowska, Daria Zielińska i Natalia Słabaszewska wspierały dzielnie bibliotekę w organizowaniu tego dnia. Bardzo im za to dziękuję.
Do tradycji biblioteki należy uroczyste pasowanie nowych czytelników. Dnia 15 i 16 stycznia 2015 r. uczniowie klasy Ia, Ib, Ic zostali włączeni do grona czytelników. Z wielką radością wypożyczyli swoje pierwsze książki. Życzę przyjemnej lektury najmłodszym czytelnikom.
Księgozbiór szkolnej biblioteki w tym semestrze powiększył się o 40 nowych książek. Są to lektury dla młodszych i starszych uczniów. Polecamy zwłaszcza trzecią część „O wartościach. Czyli rady nie od parady. Część 3” Małgorzaty Strzałkowskiej. Jak co roku, także i w tym zorganizowano „Kiermasz taniej książki.” Dzięki tej akcji księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o kilka tytułów przeznaczonych zwłaszcza dla najmłodszych czytelników.Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie wspierali swoją pracą działalność szkolnej biblioteki. Liczę na dalszą współpracę. Zapraszam do czytania.
Anna Laskowska – opiekun szkolnej biblioteki
—————————————————————————-
Sukcesy młodych piłkarzy
Górnika Boguszów-Gorce
Zamieszczono 07 lutego 2015 r. Krystian Ogrodnik
Wychowankowie Klubu Piłkarskiego Górnik Boguszów-Gorce reprezentujący Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Boguszowie-Gorcach zostali MISTRZAMI POWIATU WAŁBRZYSKIEGO w kategorii U-12 w ramach turnieju piłki nożnej z Podwórka na stadion o puchar Tymbarku. Dzięki temu wiosną 2015r. drużyna będzie reprezentowała Powiat Wałbrzyski w mistrzostwach województwa dolnośląskiego, które najprawdopodobniej odbędą się w Świdnicy.
Drużyna z Boguszowa-Gorc już po raz drugi z rzędu jako jedyna reprezentuje Powiat Wałbrzyski na szczeblu wojewódzkim. Sztuka ta udała się także w ubiegłych rozgrywkach w kategorii U-10. Także i tym razem na terenie powiatu wałbrzyskiego nasi zawodnicy nie mają sobie równych. Dziękujemy wszystkim zawodnikom i życzymy powodzenia na dalszym etapie rozgrywek.
Miejmy nadzieję, że tym razem na szczeblu wojewódzkim poprawimy wynik i dostaniemy się do ścisłego finału tj. czterech najlepszych drużyn. W zeszłych rozgrywkach pechowo przegraliśmy 3:2 z Miliczem w meczu awansującym do najlepszej czwórki województwa.
KLUB PIŁKARSKI GÓRNIK BOGUSZÓW-GORCE dopiero od trzech lat bardzo mocno położył nacisk na szkolenie młodzieży, dzięki temu nasze drużyny zaczynają osiągać coraz lepsze wyniki. Na chwilę obecną szkolenie odbywa się we wszystkich kategoriach wiekowych. Mamy drużyny w wieku seniora, juniora, trampkarza, młodzika, orlika, które rywalizują w rozgrywkach ligowych. Na chwilę obecną w klubie trenuje 160 zawodników, co też należy zaliczyć do jednych z osiągnięć, gdyż w naszym regionie jedynie w Górniku Wałbrzych trenuje więcej zawodników bo niecałe 200 zawodników. Cały czas przyjmujemy nowych zawodników. Ostatnio zaczęła trenować drużyna w wieku 8 i 7 lat. Wszystkie informacje o działalności klubu zamieszczone są na stronie Górnika Boguszów-Gorce na Facebooku.
Na zdjęciu najlepsza drużyna powiatu wałbrzyskiego:
górny rząd od lewej Aleksander Jarguz, Wiktor Garwol, Marcel Borucki, Bartosz Jackowiec, Mateusz Płonka, Michał Urbanowicz, Paweł Abramowicz,
dolny rząd od lewej Adrian Świątkowski, Szymon Garwol, Karol Garwol, Oliwier Sazanowicz
trener Daniel Garwol
—————————————————————————-
Zimowe Ptakoliczenie 2015
Zamieszczono 19 stycznia 2015 r. Anna Kogut
Wspólnie
z Sudeckim Towarzystwem Przyrodniczym zapraszamy wszystkich chętnych do
policzenia zimujących ptaków w Kamiennej Górze, w ramach corocznej akcji
„Zimowe Ptakoliczenie” koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo
Ochrony Ptaków.
Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest
coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”. Odbywa się,
podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie
ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować,
ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed
blokiem czy okoliczny park. W ramach tego pragniemy skupić się na tych
gatunkach, które zimą można spotkać
jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w
akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej
porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych
zjawisk zachodzących w ptasim świecie.
W ramach naszej wycieczki przejdziemy wzdłuż rzeki Zadrna na zalew miejski, a
później obrzeżami miasta skierujemy się do parku na Górze Parkowej. Mile
widziane będzie uzbrojenie się przez uczestników przez pokarm dla ptaków wodnych
(np. płatki owsiane, posiekana surowa marchewka, gotowane bez soli ziemniaki
makaron, ryż lub kasza), a także ziarna dla ptaków wróblowych, którymi
spróbujemy zwabić ptaki, w tym żyjącą od kilku miesięcy dziko w Kamiennej Górze
papugę.
Zbiórka pod szkołą o godzinie 8. 45
połączenie do Kamiennej Góry mamy o 9.04
Powrót około godziny 13.00
Proszę zabrać ze sobą pieniądze na bilet do i z Kamiennej Góry.
(ok. 8 zł)
Zapraszamy również do udziału w konkursie plastycznym:
Anna Kogut
—————————————————————————-
SPOTKANIA WIGILIJNE
Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Renata Mika, Barbara Mandziej
17. 12. 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie wigilijne ,,Jak to dobrze, że są święta” oraz zorganizowali wyjazd do Domu Seniora ,,Rusinowa”. Uczestniczyły w nim dzieci z oddziału przedszkole grupa A – ,,Biedroneczki” wraz z wychowawcą Renatą Mika oraz uczniowie kl. VI z wychowawcą Barbarą Mandziej. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Złożyliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i wręczyliśmy pamiątkowy prezent, jakim była bombka wykonana na ,,Warsztatach Bożonarodzeniowych” zorganizowanych w okresie przedświątecznym w oddziale przedszkolnym. Wzruszeniom nie było końca. Celem naszego wyjazdu było kształtowanie empatii, wrażliwości, szacunku w stosunku do osób starszych. Jesteśmy pewni, że zamierzenie to udało nam się zrealizować na sto procent!
Następnego dnia spotkanie wigilijne odbyło się w naszej miejscowości w pięknej scenerii Hotelu Piotr dla pracowników i przyjaciół naszej szkoły. Na spotkaniu obecna była Sekretarz Gminy – Pani Irena Dzilińska, zastępca przewodniczącego Rady Miasta – Pani Maria Świetlik oraz przyjaciele naszej szkoły. Pani dyrektor serdecznie przywitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role, za co zostały nagrodzone licznymi brawami oraz koszami słodyczy przekazanymi przez zaproszonych gości.
Renata Mika, Barbara Mandziej
—————————————————————————-
Wspólne kolędowanie
Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Sławomir Glinkowski, Ewelina Kamińska-Sawicka
16.12.2014 r. odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Głównym organizatorem wspólnego kolędowania był nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych i tradycyjnych kolęd. Po dwugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie: p. Sławomir Glinkowski, ks. Karol Janik, p. Ewelina Kamińska – Sawicka oraz przewodnicząca SU Oliwia Kowalska, podliczyło swoje głosy. Wyniki prezentujemy poniżej.
SZKOŁA PODSTAWOWA
(klasy 0-III)
I miejsce – grupa BIEDRONECZKI
II miejsce – klasa II B
III miejsce – klasa I A
Wyróżnienie – klasa I C
(klasy IV-VI)
I miejsce – Patrycja Bąbel
II miejsce – klasa IV A
III miejsce – klasa V A
Wyróżnienie – klasa V B
GIMNAZJUM
I miejsce – klasa III A
II miejsce – klasa II A
III miejsce – Karolina Trzońska
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.
S. Glinkowski, E. Kamińska – Sawicka
—————————————————————————-
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
U BIEDRONECZEK
Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej
02 grudnia 2014 roku w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek” odbyły się WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE. na które zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać upominki – bombki dla pensjonariuszy Domu Seniora w Wałbrzychu. W warsztatach brali udział również uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Barbarą Mandziej. Wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Nasz oddział przedszkolny zamienił się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem ale był też i czas na miłe pogawędki i poczęstunek. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych bombek. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd. Wszyscy dobrze się bawili. Wspólne tworzenie świątecznych bombek, dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą. Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.
Renata Mika, Barbara Mandziej
—————————————————————————-
Andrzejkowe przepowiednie
Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska – Sawicka
Według wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zobaczyć co czeka nas w przyszłości. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Istnieją różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości: można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w określonym czasie. Ten niezwykły czas przypadł na czwartek 27.11.2014 r. W godzinach porannych młodsi uczniowie ZSS wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. Wróżkami i czarodziejami na krótką chwilę stali się reprezentanci Samorządu Uczniowskiego (klasa Ia Gimnazjum). Natomiast w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka? Kiedy wróżby zakończyły się, dzieci i młodzież mieli okazję potańczyć przy swojej ulubionej muzyce, serwowanej przez klasowych DJ-ów. Dyskoteka była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem.
Ewelina Kamińska-Sawicka
—————————————————————————-
Obchody Dnia Górnika
Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska – Sawicka
04.12.2014 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach uroczyście obchodzono Dzień Górnika. Przebieg święta górniczego jest już tradycją, corocznie przygotowywaną przez Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach. Podczas uroczystości obecni byli: Burmistrz Boguszowa – Gorc Pan Waldemar Kujawa, Sekretarz Miasta Pani Irena Dzilińska, Radni Miejscy na czele z Przewodniczącą Panią Sylwią Dąbrowską i Wiceprzewodniczącą Panią Marią Świetlik. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Dyrektor PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach Pani Katarzyny Mikołajczyk, Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Magdaleny Pomorskiej oraz Dyrekcji ZSS Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król. Uroczystość nie odbyłaby się bez honorowych gości – górników ze Stowarzyszenia „WITOLD”, ich Prezesa Zarządu Pana Stanisława Kmiecika oraz mieszkańców Boguszowa – Gorc.
Barbórkę przygotowali uczniowie ZSS, pod bacznym okiem nauczycieli: p. K. Ogrodnika, p. A. Kuczkowiak, p. A. Laskowskiej, p. A. Matuszewskiej, p. K. Hull i p. E. Kamińskiej – Sawickiej. Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców: „Zasiali górale”, „Poszło dziewczę po ziele”, wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły. Wszystkich rozbawiły barbórkowe kawały i zaskoczyły ciekawostki dotyczące górniczych klubów. Zwieńczeniem uroczystości były przemówienia Dyrektor ZSS, Burmistrza Miasta oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „WITOLD”.
Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Pamiątką po tym wyjątkowym dniu pozostało wspólne zdjęcie oraz wpisy zaproszonych gości do szkolnej Kroniki. Organizatorzy obchodów Dnia Górnika serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.
Ewelina Kamińska-Sawicka
—————————————————————————-
Sukcesy Dawida Mączkowskiego z klasy IV a
Zamieszczono 02 grudnia 2014 r. Krystian Ogrodnik
Dawid ćwiczy sztukę walki TAEKWON-DO od 2009 roku. Jego trenerem jest Tomasz Bloch. Wśród najważniejszych osiągnięć należy wymienić zdobycie I miejsca w Turnieju Letnim w Poddąbiu w 2012 r., II miejsce w Turnieju Letnim 2013 w Różance. Na Mistrzostwach Dolnego Śląska zaliczył II miejsce w sztukach walki oraz III w układach formalnych w dniu 8 czerwca 2014r. w Sokołowicach. Najnowszym osiągnięciem naszego ucznia jest zdobycie brązu w Pucharze Polski odbywającym się 8 listopada w Strzelcach Krajeńskich w konkurencji KADET TUL- układy formalne. Gratulujemy!!!
Krystian Ogrodnik
—————————————————————————-
11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości
Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka
W 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach spotkali się z tej okazji na uroczystym apelu.
Podczas uroczystości zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski na hali OSiR, nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz faktów historycznych, przytaczanych przez najstarszych uczniów szkoły. Tego dnia całą społeczność szkolną obowiązywał strój galowy, a na hali sportowej dominowały symbole narodowe: hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego, flaga i godło narodowe. Najmłodsi uczniowie przynieśli własnoręcznie wykonane kotyliony oraz flagi Polski. Na zakończenie uroczystości Dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, przypomniała o pielęgnowaniu tradycji i wszczepianiu w młode serca uczucia do własnego kraju. Jednocześnie jeszcze raz uzmysłowiała uczniom jak ważne jest kultywowanie przeszłości.
Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka
—————————————————————————–
Pamiętamy o zapomnianych
Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka, Agnieszka Matuszewska
„Zmurszały cokół drewnianego krzyża,
kładzie na ziemię cień przebytego czasu.
Cisza żywych kamieni zakrzywia przestrzeń,
w pragnieniu oczekiwania niebiańskiej Uczty”
Pierwsze dni listopada to czas zadumy, przemyśleń, wspomnień związanych z osobami, które od nas odeszły. W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.
Przez ostatnie tygodnie października w szkole odbywały się zbiórki zniczy i pieniędzy w ramach akcji: „Światełko zapomnienia” oraz „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia”. Finałem pierwszej z wymienionych akcji było zgromadzenie kilkudziesięciu „światełek”, które zostały zapalone na grobach przez reprezentantów SU oraz najmłodszych uczniów szkoły. 30 października, 38 chętnych uczniów, podzielonych na dwie grupy, wyruszyło na cmentarz komunalny w Boguszowie – Gorcach aby oczyścić, uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabki pracowały bardzo wytrwale – po kilku godzinach spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę.
Wielka społeczna akcja „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia” odbywa się pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Od 10 lat patronem medialnym całego przedsięwzięcia jest Telewizja Wrocławska. Celem akcji jest ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów mieszkańców Dolnego Śląska. Przy porządkach i rekonstrukcjach pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje. Nasza szkoła wspomogła akcję symbolicznymi lampkami, które dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka przekazała w miejsce zbiórki zniczy (PSP nr 28 w Wałbrzychu). O szczegółach akcji można przeczytać na stronie www. studiowschod.pl.
Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę zniczy, pieniędzy oraz porządkowanie grobów.
Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska
—————————————————————————–
„Świętymi bądźcie” – XIV Dzień Papieski
Zamieszczono 30 października 2014 r. ks. Karol Janik
16 października br. wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych udali się do kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego, aby uczestniczyć w XIV Dniu Papieskim poświęconemu św. Janowi Pawłowi II. Były to szczególne obchody, gdyż przypadły w roku kanonizacji Papieża Polaka. Uczniowie, przy pomocy nauczycieli: pana Adama Mazura i ks. Karola Janika, przygotowali program artystyczny wraz z prezentacją multimedialną. Tematem przewodnim było wezwanie do świętości, na wzór św. Jana Pawła II. Uczniowie przedstawili świętość papieża na przestrzeni całego życiu, zwłaszcza w rodzinie, w wyborze, w przebaczaniu, w pielgrzymowaniu, w oddaniu dla Polski, w chorobie i w umieraniu. Podczas występu uczniowie śpiewali również pieśni znane szczególnie jako pieśni „papieskie”. Dzień Papieski jest szczególnym dniem, kiedy zatrzymujemy się nie tylko nad postacią świętego papieża, ale również na nowo wsłuchujemy się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka.
ks. Karol Janik
—————————————————————————–
Dzień Edukacji Narodowej 2014
Zamieszczono 20 października 2014 r. Ewa Kantorowska, Wioletta Sommerfeld
14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców pani E. Kantorowskiej i pani W. Sommerfeld przygotowali montaż słowno – muzyczny. Był on wyrazem uczniowskiej wdzięczności za wiedzę i trud, włożony w kształtowanie serc i umysłów. O oprawę muzyczną dodatkowo zadbał pan S. Glinkowski. Występ został nagrodzony brawami. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz obdarowali symbolicznym upominkiem. Na zakończenie pani Dyrektor skierowała kilka słów podziękowania do nauczycieli i uczniów. Wszystkim pedagogom, pracownikom administracji i obsługi szkoły z okazji ich święta jeszcze raz życzymy spełnienia marzeń i uśmiechu na twarzy.
Ewa Kantorowska, Wioletta Sommerfeld
—————————————————————————–
Nowe pomoce do klasy przyrodniczej
Zamieszczono 20 października 2014 r. Anna Kogut
W tym roku szkolnym zajęcia przyrodnicze uatrakcyjnią, zakupione
ze środków szkoły pomoce naukowe. Pracownia przyrodnicza została doposażona w 5 mikroskopów szkolnych w walizce z wyposażeniem,
mikroskop stereoskopowy, zestaw 12 lup i kompasy. Każdy uczeń nabędzie umiejętności nie tylko posługiwania się mikroskopem, ale również wykonywania prostych preparatów mikroskopowych. Największe zainteresowanie wzbudza mikroskop stereoskopowy, który pozwala na dosłowne „spojrzenie pająkowi w oczy” czy zobaczenie, że dżdżownica ma na swoim ciele szczecinki. Koszt zakupionych pomocy to ponad 3 tysiące złotych.
Anna Kogut
—————————————————————————–
”Moją ojczyzną jest Polska Podziemna…”
Zamieszczono 07 października 2014 r. Krystian Ogrodnik
Dnia 26 września w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach odbył się apel upamiętniający 75. rocznicę ustanowienia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klasu trzeciej gimnazjum wraz z opiekunami, panią A.Kuczkowiak i panem K.Ogrodnikiem, przygotowali występ artystyczny. Recytowano fragmenty poezji Stanisława Balińskiego i innych autorów oraz wysłuchano dwóch utworów muzycznych o tematyce patriotycznej : ”Żołnierzy wyklętych’ zespołu De Press i ”Polski Podziemnej” Stanisława Markowskiego. Przybliżono również postać porucznika Karola Goncika, jedną z ofiar zbrodni dokonanej przez żołnierzy NKWD w lesie katyńskim. Na tablicy pamiątkowej uroczyście złożono kwaity i znicz – symbol pamięci o wszystkich ofiarach terroru II wojny światowej.
Krystian Ogrodnik
—————————————————————————–
Wizyta naszych uczniów na obozie
ornitologicznym nad Bukówką
Zamieszczono 07 października 2014 r. Anna Kogut
Już trzeci sezon Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA organizuje obóz ornitologiczny nad zbiornikiem Bukówka. Jak co roku, uczniowie koła ekologicznego i przyrodniczego, pod opieką pani Anny Kogut wzięli udział w obrączkowaniu ptaków. Młodzi sympatycy ornitologii mieli okazję obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”. Uczestniczyli w obchodach, podczas których zobaczyli, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków. Z bliska oglądali popularne i mniej znane gatunki ptaków, które występują w naszych okolicach, przyglądali się pomiarom i zakładaniu obrączek. Dowiedzieli się po co obrączkuje się ptaki i jakie dodatkowe badania wykonuje się podczas odłowu ptaków. Po zaobrączkowaniu chętni uczniowie wypuszczali ptaki. Potem miło spędzili czas przy ognisku piekąc kiełbaski. Atrakcją okazało się również chodzenie w kaloszach po błocie, którego po opadach deszczu nie brakowało, bo przecież tego dzieci na co dzień nie mająJ
Zajęcia edukacyjne prowadzili dla uczniów pani Małgorzata Pietkiewicz i pan Piotr Wasiak z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, za co serdecznie dziękujemy.
Anna Kogut