ArchiwalnePrzedszkoleSzkoła podstawowa

Edukacja wczesnoszkolna 2014/2015/2016

SZKOLNE BIEGI IM. BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r. Karolina Jaworska, Anna Zwierko

            Jak co roku w czerwcu, na stadionie sportowym przy ul. Olimpijskiej w Gorcach odbywają się Szkolne Biegi im. Bronisława Malinowskiego.  Impreza ta, organizowana jest w celu upamiętnienia postaci Bronisława Malinowskiego, który jest patronem Szkoły Podstawowej nr 5 w  Boguszowie-Gorcach.
            Przed  rozpoczęciem zmagań sportowych odbył się krótki apel upamiętniający życie sportowca, który poprowadziła przewodnicząca szkoły Jowita Jasiurkowska. Następnie Pani Dyrektor Katarzyna Kawka oficjalnie otworzyła zmagania sportowe.

            W rywalizacji sportowej wzięli uczniowie klas I – VI oraz oddziały przedszkolne. Biegi odbywały się na dystansach 100, 150, 200, 250, 400, 600 i 800m. osobno w kategoriach dziewcząt i chłopców.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych

dystans 100m.

oddziały ,,O” – dziewczęta


Zielińska Angelika

Młodziankowska Oliwia

Domaradzka Wikrtoria

chłopcy:

Świstek Mateusz

Podgórski Piotr

Kledzik Igor

dystans 150m. 

kl. I

dziewczęta

Laskowska Hanna

Klimczak Wiktoria

Zaręba Malwina

chłopcy

Wojda Tomasz

Błaszczyk Paweł

Worek Joachim

dystans 200m.
kl. II

dziewczęta

Sazanowicz Aleksandra

Majchrzak Julia

Cerazy Julia

chłopcy

Olejniczak Franciszek

Grochowski Julian

Sus Szymon


dystans 250m.

kl. III

dziewczęta

Natalia Zonenberg
Marzena Olejniczak

Julia Perz

chłopcy
Jakub Wąsowski
Fabian Rola
Szymon Wójcik

dystans 400m.
kl.IV

dziewczęta

Zoneneberg Julia

Błaszczyk Paulina

Król Natalia

chłopcy

Bitrycki Kacper

Nowak Marceli

Jurjewicz Konrad

dystans 600 m.
kl. V

dziewczęta

Ignacik Julia

Lennik Oliwia

Ogrodowczyk Małgorzata

chłopcy

Olejniczak Kamil

Kluss Nataniel

Szczepański Daniel

dystans 800m.
kl. VI

dziewczęta

Baranowska Martyna

Błażewicz julia

Jalowska Klaudia

chłopcy

Sazanowicz Oliwier

Garowl Karol

Jackowiec Bartłomiej

Na koniec Pani Dyrektor wręczyła zwycięzcom pamiątkowe medale oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Karolina Jaworska, Anna Zwierko

————————————————————————-

Konkurs Fotograficzny

 „Co rośnie i hasa w naszych lasach”

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r. Urszula Szmidt

    20 czerwca  pod przewodnictwem pana Gabriela Grobelnego w Nadleśnictwie Wałbrzych miało miejsce rozstrzygnięcie  Powiatowego Konkursu Fotograficznego „ Co rośnie i hasa w naszych lasach”. Zdjęcia były oceniane w dwóch kategoriach : I kategoria – Rośliny naszych lasów- zdjęcia krajobrazowe przyrody leśnej i szczegóły lasu oraz II kategoria- Polowanie z aparatem- zwierzęta żyjące w naszych lasach.  Uczeń naszej szkoły z klasy 3b Krzysztof Rumiński zdobył wyróżnienie w pierwszej kategorii. Gratulujemy!                                                                                                                Zapraszam pozostałych uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu za rok. Nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Wałbrzych są bardzo cenne.

                                                                                                          Szmidt Urszula

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Festyn Rodzinny

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca br. został zorganizowany Festyn Rodzinny. Jak co roku, piknik odbył się na placu przed budynkiem szkoły. Na imprezę przybyło wielu uczniów ZSS, ich rodzice oraz mieszkańcy Boguszowa – Gorc. Organizację festynu wsparli sponsorzy i przyjaciele szkoły.

Podczas pikniku wybrani uczniowie prezentowali swoje pasje, talenty w najróżniejszych dyscyplinach. Oprócz pięknego śpiewu, gry na instrumentach, tańcach i recytacji, pojawił się również pokaz karate oraz gimnastyka. Występy uczniów przeplatały inne atrakcje. Jednym z niewątpliwych mocnych punktów programu był pokaz taekwondo, przygotowany przez Pana Krystiana Maciejewskiego. Trenerowi towarzyszyły najmłodsze dzieci, które zachwyciły widownię swoim występem.  

        W trakcie wspólnej zabawy nie zabrakło innych rozrywek: gier i łamigłówek matematycznych, malowania twarzy, pokazu zumby, pierwszej pomocy, Straży Pożarnej oraz zabaw przygotowanych przez pracowników z Nadleśnictwa Kamienna Góra.

        Co roku największą popularnością cieszy się loteria fantowa, w której każdy los krył w sobie bardzo ciekawą i atrakcyjną nagrodę. Ponadto wszystkie losy brały udział w losowaniu nagród głównych, którymi były: gra planszowa ofiarowana przez Panią Marię Świetlik – wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach, bledner, którego sponsorem była Rada Rodziców ZSS oraz sprzęt elektroniczny ufundowany przez Firmę Komputronik- Pana Michała Prusaka. Uczestnicy wspólnego piknikowania mogli również zakupić ciekawą, tanią książkę, czy skosztować przepyszne domowe wypieki, przygotowane przez mamy.

        Wspólne piknikowanie uatrakcyjnił pokaz uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie. Zaprezentowali trudną sztukę jaką jest  carving –  rzeźbienie w owocach i warzywach. Natomiast uczniowie technikum wykonali kompozycje architektury krajobrazu.

         Po części artystycznej chętne osoby mogły wziąć udział we wspólnej zabawie podczas zumby lub meczu Tatusiowie kontra Tatusiowie. Na trybunach nie zbrakło dopingujących. Zwycięska drużyna otrzymała puchar przechodni, natomiast zawodnicy pamiątkowe medale.

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych serdecznie dziękują fundatorom nagród, fantów oraz wszystkim, zaangażowanym w organizację tegorocznego Festynu Rodzinnego. W szczególności dziękujemy:

·         Urzędowi Miejskiemu w Boguszowie – Gorcach;

·         Usługom marketingowym pani Agnieszki Sobczak;

·         Firmie Komputronik panu Michałowi Prusakowi;

·         Nadleśnictwu Kamienna Góra;

·         Wałbrzyskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i  Kanalizacji, Pani Agnieszce Bąbel;

·         Ochotniczej Straży Pożarnej w Boguszowie – Gorcach;

·         Szkolnej Radzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych;

·         Państwu Rataj;

·         Pani Marii Świetlik;

·         Firmie RTV EURO AGD;

·         Państwu Ignacik;

·         Panu Jarosławowi Świątkowskiemu;

·         Pani Iwonie Lewkowicz;

·         Panu Marcelowi Wiśniewskiemu;

·         Panu Danielowi Garwolowi;

·         Pani Dorocie Świątek;

·         Pani Emilii Jalowskiej;

·         Pani Aleksandrze Relikowskiej;

·         Panu Krystianowi Maciejewskiemu;

·         Panu Adamowi Siekierskiemu;

·         Pani Joannie Miłobóg oraz uczniom z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie;

·         Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach;

·         Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu;

·         Firmie Colgate Świdnica

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„Żeby zdrowe ząbki mieć – trzeba tylko chcieć…”

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r. Agnieszka Matuszewska, Renata Mika

     Tak rozpoczyna się znana przedszkolna piosenka. Aby dzieci mogły się o tym przekonać – do oddziałów przedszkolnych, w dniu 26 maja 2017 r., zaprosiliśmy p. A. Florek-Nowackę i p. E. Maliczyszyn – pracowników firmy Colgate. Spotkanie to było wprowadzeniem do nawyku codziennego dbania o higienę jamy ustnej.

     Panie opowiadały dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Przedszkolaki dowiedziały się, że słodycze można jeść bez większej szkody dla zębów, ale….. raz w jednej porcji. Potem należy je oczywiście porządnie wyszorować. Dzieci chętnie uczestniczyły w rozmowie z paniami, zadawały mnóstwo pytań.

     Na zakończenie spotkania obejrzały bajkę o przygodach Doktora Ząbka i zostały członkami jego drużyny. Aby pamiętać o higienie jamy ustnej otrzymały prezent – szczoteczki i pasty do zębów oraz koszulki.

     Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa, a jak należy dbać o zęby zapamięta na zawsze.

        A. Matuszewska i R. Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ…

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r. Agnieszka Matuszewska

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był  dla naszych przedszkolaków i uczniów klas I – III.

Już od samego rana na dzieci czekały niespodzianki: najpierw festiwal talentów, na którym każde chętne dziecko mogło powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę lub pochwalić się innymi uzdolnieniami, później spacer ulicami miasta w barwnym korowodzie.

Dzieci maszerowały ze śpiewem na ustach, wesoło machając do przechodniów. Po powrocie do szkoły wszystkie otrzymały słodkie upominki ufundowane przez rodziców. Ale nie był to koniec atrakcji, bo po południu przez budynkiem szkoły odbywał się Piknik Rodzinny…

                                                                                               A.Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Konkurs Plastyczny 

„Boguszów – Gorce moje miasto”

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r. Agnieszka Matuszewska

     W dniu 15 maja 2017 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  „Boguszów – Gorce moje miasto”.

     Celem konkursu było  wyrażanie za pomocą działań plastycznych własnych obserwacji i wiedzy o świecie przyrodniczym, uwrażliwianie dzieci na piękno najbliższego otoczenia oraz rozbudzanie przynależności narodowej i więzi emocjonalnej z miejscem zamieszkania. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I  z terenu naszej gminy.

      Biorąc pod uwagę format pracy określony w regulaminie oraz oryginalność, pomysłowość  i samodzielność wykonania pracy postanowiliśmy przyznać następujące nagrody:

w kategorii oddziałów przedszkolnych- dzieci młodsze:

I miejsce Hania Rogalska i Lena Strzępek

II miejsce Lena Ignacik

III miejsce Kinga Kobak

w kategorii oddziałów przedszkolnych- dzieci starsze:

I miejsce Mateusz Światek

II miejsce Maja Rogowska

III miejsce Jakub Kuczeński

w kategorii klas pierwszych:

I miejsce Tymek Miłobóg

II miejsce Natalia Radziejewska

III miejsce Malwina Zaręba

     Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątki – skarbonki, a nagrodzeni –  plecaki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz upominki przekazane przez Urząd Miasta w Boguszowie-Gorcach. Nagrodą za miejsca I-III jest także darmowy wjazd i zjazd kolejką linową na Dzikowiec dla laureata konkursu i jego opiekuna, którego fundatorem jest ZGM w Boguszowie-Gorcach.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a fundatorom nagród – dziękujemy.

                                                                      Organizator: Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

WYCIECZKA DO CYRKLANDU

Zamieszczono 25 czerwca  2017 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

     Dnia 23 maja 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Słoneczka oraz uczniowie klasy III c wraz z wraz z nauczycielkami i opiekunami brały udział w wycieczce do Cyrklandu w Miłkowie.

     Cyrkland to  takie bajkowe miejsce, które uczy, bawi i organizuje zabawy nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Jest miejscem spotkań, wspomnień, miejscem do którego chętnie się wraca.

     Na miejscu czekało nas wiele atrakcji. Wycieczkę zaczęliśmy od zabaw na trampolinie i karuzeli. Następnie uczestniczyliśmy w animacjach tanecznych. Głównym punktem wycieczki były przedstawienia cyrkowe. Ze zdumieniem przyglądaliśmy się żonglerce,  tancerzom oraz występom akrobatycznym, które zapierały dech. Niewytłumaczalne były dla nas też sztuczki iluzjonisty, który potrafił skupić uwagę całej widowni. Czekała też na nas pizza, którą zjedliśmy ze smakiem. Bardzo zadowoleni z naszej wycieczki wróciliśmy bezpiecznie do przedszkola.

A. Matuszewska i E. Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Trzy lata edukacji już za nami

Zamieszczono 18 czerwca  2017 r. Urszula Szmidt

      Zbliża się  koniec  roku szkolnego. Trzy lata edukacji, wspólnych zabaw,  czasu razem spędzonego, sukcesów…..  już za nami.   Ale te ostatnie chwile zostaną szczególnie zapamiętane. Spotkaliśmy się na placu przed szkołą z wielką niespodzianką przygotowaną przez naszych rodziców.  Świetnie się bawiliśmy. Mogliśmy puszczać ogromne bańki mydlane, robić miecze z balonów i toczyć ze sobą „walki”. Dziewczęta zrobiły dla chłopców pokaz mody, a oni zagrali mecz. To był naprawdę  udany dzień.

                                                              Klasa 3B i wychowawczyni klasy Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„WIEM I POTRAFIĘ”

Zamieszczono 18 czerwca  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Zwycięzcy szkolnego konkursu orograficznego, organizowanego dla klas I-III: Julian Wilk z kl. II A oraz Nicolas Jarosiński z kl. III A, 09.06.2017 r. reprezentowali Zespół Szkół Samorządowych w powiatowym konkursie informatyczno – ortograficznym „WIEM I POTRAFIĘ”.  Zmagania ortograficzne zorganizował Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Wałbrzychu.

Każdy uczestnik konkursu brał udział w dwuetapowym sprawdzaniu znajomości zasad ortografii. Pierwszy  wymagał umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania diagramów i uzupełniania rymowanek. Drugi był typowym dyktandem, które uczniowie wypełniali w programie komputerowym.

Reprezentantom z ZSS udało się wywalczyć I miejsce. Chłopcy otrzymali cenne nagrody, dyplomy a ich wychowawcy podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Gratulujemy Julianowi i Nicolasowi, zwycięstwa i życzymy im kolejnych sukcesów.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Wyłoniono szkolnych mistrzów ortografii

Zamieszczono 11 czerwca  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

W maju br. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego „Zabawy z bykami” dla klas I-III SP. Głównym celem konkursu było: propagowanie dbałości o czystość i piękno języka polskiego oraz idei poprawnej pisowni, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii, podniesienie poziomu znajomości ortografii i interpunkcji polskiej, rozbudzenie tzw. czujności ortograficznej.

W finałowym starciu zmierzyli się przedstawiciele każdej z klas. 07.06.2017 r. wszystkim uczestnikom tegorocznego szkolnego konkursu ortograficznego wręczono pamiątkowe dyplomy a zwycięzcom nagrody w postaci słowniczków ortograficznych.

Szczegółowe  wyniki konkursu:

Klasa I

I miejsce- Adam Młodziankowski

II miejsce  – Wiktoria Klimczak

III miejsce –  Natalia Radziejewska

Klasy II

I miejsce – Julian Wilk

II miejsce – Szymon Sus

III miejsce-  Jan Wańczyk

Wyróżnienie  – Julia Cerazy

Klasy III

I miejsce – Nicolas Jarosiński

II miejsce – Marcel Wilk

III miejsce – Justyna Leśniak

Wyróżnienia: Kalina Szuba, Krzysztof Rumiński, Martyna Jabłońska

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów.

Organizator: Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„Pamiętajmy  o ogrodach”

Zamieszczono 11 czerwca  2017 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

     31 maja uczniowie klas 2 a i 2 b z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach spędzili przyjemne godziny na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Halniak”. Dzieci miały okazję poznać wiele gatunków roślin. Przekonać się, w jakich warunkach rosną warzywa. Zaobserwowały również pracę działkowców. W dzisiejszych czasach pojęcia: gracować, przesadzać, sadzonki, szpadle, motyka nie są znane dzieciom. Tym bardziej więc jesteśmy wdzięczni za zaproszenie. Na uczniów czekały również i inne atrakcje: pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, gry i zabawy na placu zabaw, słodycze i napoje. Dzięki działaczom z obecnego zarządu ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci. Panowie: Stanisław Urbaniak, Zdzisław Wojciechowski, Józef Trojnar, Roman Grądzki nie pierwszy raz organizują dzieciom wspaniałą zabawę. Czekamy na kolejne zaproszenia. Miło było usłyszeć zachwyty dzieci nad urodą naszej okolicy. A tereny ogródków są naprawdę urocze.

M. Barsznica, A.Laskowska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SZKOLNY  KONKURS  „ŁADNIE CZYTAM”

Zamieszczono 11 czerwca  2017 r.

 Anna Laskowska, Ewa Drabczyk-Rumińska, Urszula Szmidt

     26 maja odbył się Konkurs Ładnie Czytam. Podobnie jak w ubiegłych latach w konkursie brali udział uczniowie z klas 0 – 3. Celem konkursu jest propagowanie nauki czytania, promocja czytelnictwa, uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Dwudziestu uczniów miało możliwość zaprezentowania własnych umiejętności przed komisją, rodzicami  i widzami z klas starszych. Każdy z uczestników wylosował krótki tekst i w miłej atmosferze przeczytał go. Zwracano uwagę na: poprawność, wyrazistość, właściwą intonację, głośność, płynność.

     Laureatami  zostali:

    Dagmara Żarnowska z  klasy „0 ” Słoneczka, Malwina Zaremba z klasy 1 „a”, Filip Prusak z klasy 2 „a”, Nicolas Jarosiński z klasy 3 „a”, Krzysztof Rumiński z klasy ”b”. Gratulacje  otrzymują także pozostali uczestnicy:  Jakub Lipnicki, Piotr Podgórski, Paweł Błaszczyk, Joachim Lorek, Tymoteusz Miłobóg, Wiktoria Kaganiuk,  Jan Wańczyk, Julia Cerazy, Julia Lis, Nadia Siwkiewicz, Marcel Wilk, Milena Połeć, Justyna Leśniak, Kalina Szuba.

      Poza konkurencją wystąpiła uczennica klasy „0” Słoneczek – Maja Rogowska. Rewelacyjnie przeczytała krótką bajkę, czym wprawiła w osłupienie jury i widzów. Jej wspaniałej umiejętności czytania mogą pozazdrościć także starsi uczniowie.

Gratulujemy uczestnikom konkursu. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

A.   Laskowska, E.Drabczyk-Rumińska, U. Szmidt

Cele konkursu:
•    promocja czytelnictwa,
•    budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą,
•    prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych,
•    kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
•    uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.
Przebieg konkursu:
•    w konkursie biorą udział uczniowie klas I-III (uczniowie wytypowani są przez nauczyciela –wychowawcę – maksymalnie 2 osoby najlepiej czytające z każdej klasy),
•    uczestnicy konkursu przygotowują do głośnego przeczytania fragment książki z podanych poniżej oraz otrzymują (w trakcie konkursu) do przeczytania krótki fragment innej książki wskazany przez komisję konkursową,
•    czas czytanego utworu: od 3 do 5 minut,
•    podczas czytania ocenie będą podlegać: płynność i bezbłędność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu,
•    wybrany przez uczestnika fragment tekstu powinien stanowić zamkniętą całość myślową.
Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

————————————————————————-

POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Zamieszczono 04 czerwca  2017 r. Ewa Drabczyk-Rumińska

       18 maja 2017 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Wałbrzychu odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla klas II i III. Celem tego konkursu było propagowanie idei poprawnej pisowni, podniesienie poziomu znajomości ortografii i interpunkcji polskiej. Dzieci zostały zapoznane z przebiegiem konkursu. Następnie udały się do sal i pisały tekst dyktanda osobno klasy drugie i klasy trzecie.  Po zakończeniu zmagań ortograficznych obejrzały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Po występie zostały przedstawione wyniki konkursu. Nasi uczniowie:  Jan Wańczyk z klasy II a zajął II miejsce , a Krzysztof Rumiński z klasy III b zajął III miejsce. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.            

Ewa Drabczyk – Rumińska

————————————————————————-

„MAŁY MISTRZ MATEMATYKI”

Zamieszczono 28 maja  2017 r. Ewa Drabczyk-Rumińska, Urszula Szmidt

    Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się  Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas trzecich „MAŁY MISTRZ MATEMATYKI”. Celem tego konkursu była wymiana doświadczeń między szkołami, integracja uczniów, stworzenie im możliwości prezentacji swojej wiedzy i umiejętności oraz rozwijanie zainteresowań matematycznych. Dzieci pracowały w trzyosobowych zespołach wspólnie rozwiązując zadania. Zwyciężyli uczniowie naszej placówki: Martyna Gibes z klasy 3a, Krzysztof Skurski i Tomasz Świetlik z klasy 3b. Drugie miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu,  a   trzecie miejsce  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z Boguszowa-Gorc. Gratulujemy! Uczniowie zostali nagrodzeni pięknymi podarunkami. Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i życzymy dalszych sukcesów.

                                      Organizatorki konkursu Ewa Drabczyk-Rumińska i Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Nie zapomnij o mnie!

Zamieszczono 28 maja  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Co roku 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Jest to święto przyrody, które promuje jej walory i stale  przypomina o ochronie środowiska oraz zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.

Dzień ten, to również pamięć o ważnych chwilach w życiu człowieka, napotkanych osobach, odwiedzanych miejscach i  wyjątkowych sytuacjach. Polska niezapominajka jest zachętą do budowania silnych, głębokich więzi z najbliższymi oraz szczerej przyjaźni.

W tym roku w ZSS postanowiono ogłosić DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI = DNIEM WOLONTARIUSZA. Chętne osoby mogły nie tylko wręczać swoim ulubieńcom bukiety pięknych kwiatów, ale w sposób bezinteresowny zadziałać na terenie szkoły. Wolontariusze udali się do najmłodszych uczniów, aby poczytać im bajki, lektury, wspólnie pobawić się, pomóc w codziennych dyżurach czy porządkowaniu zabawek. Nie zabrakło również kolorowanek i ozdobnych kwiatuszków, które przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypięli na koszulkach przedszkolaków. Pomoc nie ominęła także nauczycieli, którym uczniowie pomogli w wykonaniu gazetek ściennych, papierowych ozdób, czy dyżurowaniu.

15 maja to święto, które w ZSS obchodzone jest od kilku lat- zawsze cieszy się dużą popularnością wśród uczniów, którzy chętnie obdarowują się niezapominajkami. Tym razem nie tylko kwiatki stały się symbolem sympatii, ale również  wzajemna pomoc.

Samorząd Uczniowski   

Galeria zdjęć

————————————————————————-

POROZMAWIAJMY O… SAMOLOTACH

Zamieszczono 28 maja  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

16 maja br. uczniowie z klasy III C mieli okazję wziąć udział w niezwykłej lekcji o lotnictwie i samolotach. Tego dnia ZSS odwiedził Pan Adam Stefanowicz, który urodził się i mieszkał jako dziecko w Boguszowie – Gorcach, jednak po ukończeniu technikum wyleciał do Kanady. Tam po 1978 r. rozpoczął pracę w firmie zajmującej się budową samolotów. Pierwsze kroki na ww. stanowisku stawiał konstruując samoloty wojskowe.

Pan Stefanowicz wyjaśnił trzecioklasistom z jakich elementów zbudowany jest samolot śmigłowy, w jaki sposób można go uruchomić oraz jakie funkcje pełni automatyczny pilot. Przedstawił i pokazał modele najpopularniejszych samolotów, przy których budowie mógł pracować. Jako konstruktor brał udział we wszystkich fazach tworzenia projektu, struktury do prób i prototypu, w próbach naziemnych i w locie, a także procesach certyfikacyjnych. Ponadto wyjaśnił na czym polega nadzór nad wytwarzaniem zaprojektowanych części i zespołów. Opowiedział również o swoich podróżach po świecie, które są ścisłe związane z jego pracą oraz o życiu w Kandzie. Pan Adam obdarował uczniów pamiątkowymi widokówkami ze szczegółowymi danymi  na temat konstruowanych przez niego samolotów, katalogi, ołówki oraz wodne naklejki z nadrukiem Kanady.

Na koniec spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań Panu Stefanowiczowi, które były ściśle związane  z tematem lotnictwa oraz życia i kultury krajów, w których przebywał. Trzecioklasiści byli zafascynowani pracą Pana Adama, jego opowieściami o różnych zakątkach świata oraz ciekawostkami związanymi z pracą pilota. Były mieszkaniec Boguszowa – Gorc uświadomił uczniom, jak ważna w życiu jest nauka, rozwijanie swoich pasji, zainteresowań i dążenie do zamierzonego celu.

Uczniowie klasy III C wraz z wychowawcą serdecznie dziękują Panu Adamowi Stefanowiczowi za poświęcenie wolnego czasu i przeprowadzenie wciągającej i niezwykle ciekawej lekcji o zawodzie konstruktora samolotów.

Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Powiatowy Konkurs Recytatorski „Smerfik”

Zamieszczono 28 maja  2017 r. Wioletta Sommerfeld

Dnia 20 kwietnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Smerfik”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w trzech kategoriach: kategoria klasy 0 – Maja Rogowska z wierszem Hanny Niewiadomskiej „Waga”, kategoria klas I-II – Malwina Zaremba z wierszem Doroty Gellner „Piłka”, kategoria klas III – Krzysztof Rumiński  z wierszem Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku”.  Uczestnicy  byli  oceniani  za dobór repertuaru,  interpretację utworów i kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy pięknie recytowali wiersze,  otrzymali upominki i dyplomy. Krzysztof Rumiński i Maja Rogowska  zdobyli I miejsca w swoich kategoriach. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wioletta Sommerfeld

————————————————————————-

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

,,POMAGANIE JEST FAJNE’’

Zamieszczono 14 maja  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

          Samorząd Uczniowski zorganizował na ternie ZSS plastyczny konkurs pn. Pomaganie jest fajne. Celem konkursu było: kształtowanie postaw i zachowań altruistycznych, promocja idei wolontariatu wśród uczniów, kształtowanie mody na pomaganie innym oraz rozwijanie wrażliwości, wyobraźni młodych artystów i popularyzowanie ich twórczości.

        Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, która powinna przekonywać do angażowania się w wolontariat oraz przypominać innym dlaczego warto pomagać. Rysunek mógł przedstawiać dotychczasowe doświadczenia uczestnika, jego udział w prowadzonych akcjach lub być wytworem jego fantazji.

       Do konkursu najliczniej przystąpili uczniowie klas I-III SP. Wśród dziecięcych arcydzieł pojawiały się: plakaty zachęcające do pomagania osobom starszym, niepełnosprawnym, rysunki  bogate w hasła nawołujące do zbiórek np. karmy dla zwierząt, pieniędzy czy zabawek dla dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych. Ocenie podległo kilkadziesiąt prac, spośród których wyłoniono zwycięzców.

       11 maja br. przewodniczący klas IV-VI SP oraz Gimnazjum wręczyli zwycięzcom nagrody książkowe. Uczestnicy, którym tym razem nie udało się zająć najwyższych miejsc, otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu, gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za aktywne włączenie się w akcję propagowania wolontariatu na terenie szkoły.

KATEGORIA WIEKOWA – KLASY I

I MIEJSCE- Marta Prusak

II MIEJSCE- Malwina Zaremba

III MIEJSCE– Natalia Radziejewska, Adam Młodziankowski

KATEGORIA WIEKOWA- KLASY II

I MIEJSCE–  Jakub Sajór

II MIEJSCE– Wiktoria Kaganiuk

III Miejsce- Oliwia Żarnowska, Aleksandra Sazanowicz

WYRÓŻNIENIE: Julian Grochocki, Lena Sochaj, Dominik Flisiak

KATEGORIA WIEKOWA – KLASY III

I MIEJSCE- Martyna Jabłońska

II MIEJSCE– Magdalena Modrzyńska

III MIEJSCE– Wiktoria Dobrzycka, Julita Pelc

WYRÓŻNIENIE: Natalia Kordaszewska

Samorząd Uczniowski 

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„Co rośnie i hasa w naszych lasach”

Zamieszczono 06 maja  2017 r. Urszula Szmidt

       26 kwietnia 2017 roku po raz kolejny Zespół Szkół Samorządowych brał udział w Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym „Co rośnie i hasa w naszych lasach” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 w Boguszowie- Gorcach. I w tym roku nasza drużyna zajęła I miejsce. Szkołę reprezentowało czterech uczniów z klas drugich i trzecich : Julia Cerazy, Jan Wańczyk, Krzysztof Rumiński i Wojciech Zygarlicki.  Konkurs dotyczył wiedzy o lesie, jego faunie i florze, obejmował typy lasów, roślinność w poszczególnych piętrach, zależności pokarmowe między organizmami żyjącymi w lesie, rozpoznawanie drzew i krzewów po owocach i liściach a także sprawdzał wiedzę z zakresu ochrony lasów.  Dzieci wykazały się bardzo wysoką znajomością tematu. Cieszymy się z kolejnego zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.

                                                           Szmidt Urszula

Galeria zdjęć

————————————————————————-

UROCZYSTY APEL UPAMIĘTNIAJĄCY

ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Zamieszczono 02 maja  2017 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

28 kwietnia 2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WITOLD” w Boguszowie – Gorcach odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

     W przygotowanie apelu zaangażowani byli uczniowie szkoły podstawowej – klasa III c oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 0 b „Słoneczka”. Osobami wspomagającymi przygotowania do uroczystego apelu byli uczniowie z kl. VI b.

     Inscenizację zaprezentowano dwukrotnie. Na trzeciej godzinie lekcyjnej wystawiono ją przed najmłodszą społecznością szkolną, natomiast na czwartej- zaprezentowano starszym uczniom ZSS. Zarówno małym jak i dużym widzom pozostaną w pamięci wspaniałe kreacje aktorskie i nastrojowa scenografia, które stworzyły podniosły, chwilami wzruszający nastrój. Tego dnia nie zabrakło również pieśni patriotycznych, tańców narodowych oraz poezji recytowanej przez najmłodszych. Zwieńczeniem uroczystego apelu było przemówienie dyrektor szkoły Pani Katarzyny Kawki, która podsumowała fakty omawiane podczas uroczystości i podziękowała uczniom za przygotowanie występu.

E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dni Zdrowia

Zamieszczono 02 maja  2017 r. Wioletta Sommerfeld

Dnia 04-05.04.2017r. w naszej szkole świętowaliśmy Dni Zdrowia pod hasłem „Dbamy o zdrowie”.

Celem podjętych działań było:

– propagowanie postaw prozdrowotnych w zakresie prawidłowego odżywiania, aktywności

  fizycznej i higieny osobistej,

– zachęcanie do podejmowania działań dotyczących dbałości o zdrowie własne i otoczenia,

– kształtowanie nawyków higieniczno – zdrowotnych,

– organizowanie sytuacji sprzyjających do utrwalenia nawyków prozdrowotnych.

Z tej okazji przedszkolaki „Biedroneczki” i „Słoneczka” oraz  uczniowie klas młodszych przebrali się w piękne i oryginalne stroje przedstawiające owoce i warzywa. Następnie wszyscy kandydaci zaprezentowali swoje przebrania na konkursie. Oceny dokonało jury w składzie: przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wybrani rodzice i nauczyciele z klas młodszych.  Wybór nie był łatwy. Po pokazie nastąpił czas na zliczenie głosów.

Wyniki wyglądały  następująco:

I miejsce zajął Marcel Wilk , uczeń  klasy III „a”.

II miejsce Marek Domaradzki , uczeń  klasy III „b”

III miejsce Marta Prusak uczennica klasy I „a”

Wyróżnienia:

Julian Wilk uczeń  klasy II „a”

Filip Krejner uczeń klasy II „a”

Oliwia  Młodzieniewska uczennica  klasy 0”a”(Biedroneczki)

Alan Motylski uczeń  klasy III „c”

Diana Pilarz uczennica klasy II „b”

Kolejną atrakcją był kiermasz zdrowej kanapki, przygotowany przez  rodziców przedszkolaków i  uczniów klas młodszych. Kolorowy wygląd kanapek zachęcał do jedzenia.  Serdecznie dziękujemy „Piekarni Naszej Ziemi” za dostarczenie chleba pełnoziarnistego,  a rodzicom za przygotowanie przepysznego poczęstunku.

Drugiego dnia zgodnie z tradycją uczestniczyliśmy w „Aktywnej przerwie” Tym razem uczennice klasy I i III Gimnazjum przygotowały dla klas młodszych aerobowe układy taneczne – zumbę.  Spędzony czas na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i dźwięków muzyki okazał się znakomitą zabawą.

Przedstawiciele klas trzecich wzięli udział w konkursie wiedzy o zdrowiu. Mieli okazję sprawdzić i podsumować zdobyte umiejętności i wiadomości na temat profilaktyki zdrowotnej.

 I miejsce zdobyli uczniowie klasy III „b”,

II miejsce zajęli uczniowie klasy III „a” i III „c”.

Punktem kulminacyjnym „zdrowego świętowania” było wykonanie przez każdą klasę fantazyjnych i smacznych kanapek wiosennych lub sałatek owocowych. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i wspaniałą zabawę, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć I

Galeria zdjęć II

Galeria zdjęć III

————————————————————————-

WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE

Zamieszczono 02 maja  2017 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Wioletta Sommerfeld

W tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne  klasy I A i III C spotkały się  w godzinach popołudniowych aby wykonać wiosenno – świąteczne dekoracje. W wesołej, ciepłej i rodzinnej atmosferze rodzice, rodzeństwo, kuzynostwo wspólnie ozdabiało plastikowe łyżeczki, z których po kilkunastu minutach powstały oryginalne, świąteczne zajączki. Wszyscy mieli możliwość wykorzystania wielu przeróżnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac. Najmłodsi uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Z pomocą swoich opiekunów wykonali kolorowe, materiałowe pompony, które przyozdobiły nie tylko salę lekcyjną, ale i domy uczniów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo.

Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 Wychowawcy:  E. Kamińska – Sawicka, W. Sommerfeld

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Finał szkolnego konkursu „Ładnie Piszę”

Zamieszczono 12 kwietnia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka 

22 marca br. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ,,Ładnie Piszę” dla klas I-III SP. Celem konkursu było: rozbudzenie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju oraz odkrywanie, rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.

Pierwszy etap konkursu rozstrzygnął się na poziomie klas – wychowawcy wytypowali osiem zeszytów, które ich zdaniem były prowadzonej najstaranniej. Nauczyciele zwracali także uwagę na charakter pisma, czytelność zapisu. Następnie komisja w składzie: Pani Agnieszka Matuszewska, Pani Katarzyna Hull i Pani Aleksandra Kuczkowiak wytypowała trzy osoby, które reprezentowały klasę w finale konkursu. Jury oceniając zeszyty,  brała pod uwagę cały proces pisania: kształt liter, prawidłowe ich łączenie, pisanie w liniaturze, czytelność i przejrzystość pisma oraz ogólny wygląd zeszytu.

W finałowym starciu wszyscy uczestnicy otrzymali fragmenty lektur, które przepisywali na arkusze, najstaranniej jak potrafili. Wkrótce wyłoniono mistrzów kaligrafii w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najmłodszą mistrzynią pięknego pisania została Malwina Zaremba z klasy I A. W klasach drugich zwyciężyła Martyna Laskowska z klasy II A, natomiast Martyna Jabłońska z klasy III A po raz kolejny stanęła na najwyższym podium wśród trzecioklasistów.

            Wszystkim uczestnikom tegorocznych kaligraficznych zmagań Dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka pogratulowała udziału w konkursie i wręczyła pamiątkowe dyplomy a zwycięzcom nagrody w postaci markowych piór, ufundowanych przez  szkołę. 

Szczegółowe  wyniki konkursu „Ładnie piszę”:

Klasy I

I miejsce- Malwina Zaremba

II miejsce – Hanna Laskowska

III miejsce- Wiktoria Klimczak

Klasy II

I miejsce – Martyna Laskowska

II miejsce – Vanessa Gierwatowska

III miejsce – Jan Wańczyk

Klasy III

I miejsce- Martyna Jabłońska

II miejsce- Natalia Zonenberg

III miejsce- Krzysztof Rumiński

Organizator: Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

KONKURS  RECYTATORSKI  „SMERFIK”

Zamieszczono 12 kwietnia  2017 r.

Ewa Drabczyk Rumińska, Anna Laskowska, Urszula Szmidt

         4 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach odbyły się eliminacje do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Smerfik”. Uczestnicy wystąpili w trzech kategoriach: klasa „0”, klasy I-II i klasy III. Oto oni: Maja Rogowska, Wiktoria Klimczak, Tymoteusz Miłobóg, Natalia Radziejewska, Malwina Zaremba, Julia Cerazy, Vanessa Gierwatowska, Julian Grochocki, Julia Majchrzak, Kornelia Piśko, Jan Wańczyk, Wiktoria Dobrzycka, Nicolas Jarosiński, Maja Paczkowska, Krzysztof Rumiński, Krzysztof Skurski, Kalina Szuba.

       Oceniało ich jury w składzie: p. dyrektor Katarzyna Kawka, p. Monika Buzarewicz, p. K. Hull, p. D.Świątek (przedstawiciel Rady Rodziców) oraz uczennica kl. 6 „a” – laureatka konkursu Pegazik – Hanna Płonka. Finalistami szkolnego konkursu zostali:

Maja Rogowska klasy „0”,

Malwina Zaremba – klasy I-II,

Krzysztof Rumiński – klasy III.

      Wszystkim dziękujemy za piękną recytację a zwycięzcom gratulujemy            i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                          Organizatorzy:

                  E. Drabczyk-Rumińska, A. Laskowska, U. Szmidt

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Powitanie Wiosny

Zamieszczono 02 kwietnia  2017 r.

Wioletta Sommerfeld, Agnieszka Matuszewska

W dniu 21 marca 2017 r.  dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz     klas I – III  wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „Pożegnania zimy – powitania wiosny”.

Wprowadzeniem do tej uroczystości było przedstawienie zorganizowane przez klasę I „a” pod tytułem „Witamy wiosnę”. Dzieci z zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności zgromadzonej widowni.  Wiosnę powitały piosenką, tańcem i wierszami. Całości dopełniły ciekawe kostiumy, przygotowane przez ich rodziców.

Następnie dzieci z klas I – III oraz Słoneczka i Biedroneczki  z kolorowymi, wspaniałymi kwiatami przeszły barwnym korowodem przez ulice naszego miasta. Wiosenne słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników spaceru. Dzieciom towarzyszyły słowa piosenki:

Maszeruje wiosna, a ptaki wokoło
          lecą i świergoczą, głośno i wesoło.
                   Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat,
                  gdy go w górę wznosi – zielenieje świat.

Punktem kulminacyjnym wiosennego świętowania było spalenie Marzanny – symbolu odchodzącej zimy, a powitanie wiosny gromkimi brawami. Wszystkim zrobiło się milej i weselej. Dzieci powróciły do swoich sal z nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna.

Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP Gorce za czuwanie nad bezpieczeństwem naszych uczniów podczas spalania Marzanny.

Wioletta Sommerfeld i Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć I

Galeria zdjęć II

————————————————————————-

ŚWIATOWY DZIEŃ MORZA

Zamieszczono 26 marca  2017 r. Natalia Południak

      W dniu 17 marca obchodzony jest Światowy Dzień Morza. Ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Z tej okazji pani Natalia Południak wraz z uczennicami klasy 1 a gimnazjum: Patrycją Bąbel, Martyną Fitą, Aleksandrą Kobus i z Wiktorią Kaczmarczyk przygotowały zajęcia dla uczniów klasy 1 a szkoły podstawowej. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ochrony wód morskich, szczególnie naszego Morza Bałtyckiego, rozwiązywali zagadki i na chwilę przenieśli się nad piaszczystą plażę morską zasłuchani w szum morza. Wybrali się w podróż po morzu poznając zwierzęta w nim mieszkające. Każdy pierwszak otrzymał prawdziwą muszelkę i słuchał jej szumu. Przez chwilę mógł zostać kapitanem statku zakładając czapkę kapitańską. Na zakończenie zajęć uczniowie pokolorowali przygotowaną kotwicę i koło ratunkowe.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

Zamieszczono 12 marca  2017 r.

Anna Laskowska, Natalia Południak, Wioletta Sommerfeld

     10 lutego 2017 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy 1 a na czytelnika Biblioteki Szkolnej. Uczniowie zwiedzili bibliotekę i zapoznali się z jej zbiorami. Pani bibliotekarka zachęcała pierwszoklasistów do czytania książek, przedstawiła regulamin i zasady udostępniania księgozbioru. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować i kochać książki. Potem wszyscy uroczyście zostali pasowani na czytelnika.Uczniowie po raz pierwszy mogli wypożyczyć książki Każdy pierwszoklasista dostał zakładkę do książki przygotowaną przez panią Annę Laskowską i linijki trójwymiarowe podarowane przez panią Natalię Południak. W pasowaniu na czytelnika pomagała również uczennica klasy 1 a gimnazjum Patrycja Bąbel.

Anna Laskowska, Natalia Południak, Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć

————————————————————————-

WYCIECZKA DO FILHARMONII SUDECKIEJ

W WAŁBRZYCHU

Zamieszczono 26 lutego  2017 r. Renata Mika

         Okres przedszkolny i wczesnoszkolny jest szczególnie ważny dla rozwoju muzykalności, bowiem wtedy kształtuje się wrażliwość i zdolności muzyczne. To właśnie w tym okresie dziecko powinno być otoczone wartościową muzyką, aby ,,rozsmakowało” się w niej, znajdując radość i zadowolenie w jej odbiorze. Kierując się tymi przesłankami nasze dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III 09 lutego 2017 r. wzięły udział w koncercie w FILHARMONII SUDECKIEJ w Wałbrzychu. Miały więc okazję posłuchać utworów w wykonaniu orkiestry, które wzbudziły żywe zainteresowanie dzieci. Wykorzystując okazje uczestnictwa w koncercie dzieci miały też możliwość poznania budynku Filharmonii Sudeckiej. Przy okazji wzbogaciły swoją wiedzę muzyczną o terminy: orkiestra, instrumenty dęte, strunowe, klawiszowe, perkusyjne, dyrygent, kompozytor, utwór muzyczny. Dowiedziały się też wiele ciekawych rzeczy na temat koncertów odbywających się w Filharmonii systematycznie. Wszyscy bogatsi o nowe wrażenia muzyczne wrócili zadowoleni do domu.

                                                                                                             Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

BAL KARNAWAŁOWY BIEDRONECZEK I SŁONECZEK

Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 26 lutego  2017 r. Renata Mika, Agnieszka Matuszewska 

      Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. To miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

    01 lutego 2017 r. w oddziałach przedszkolnych odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, strażaka…  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

       Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu starsze koleżanki z Gimnazjum, które zachęcały wszystkich do tańca z przygotowaną muzyką. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach ze swoimi paniami, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze.

      Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości. Wspólna zabawa przyniosła również wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

Renata Mika, Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Zabawa karnawałowa dla uczniów klas I – III

Zamieszczono 04 lutego  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

         Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Pod koniec stycznia, w godzinach popołudniowych na hali OSiR w Boguszowie – Gorcach, odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach. Organizatorem zabaw był Samorząd Uczniowski, któremu w przeprowadzeniu konkursów pomagał pracownik OSiR Pani Maria Burzyńska. Nie zabrakło dobrej muzyki, o którą zadbał Pan Tomasz Karolczyk. Dzieci przebrały się za różnorodne postacie, nie tylko ze swoich ulubionych bajek. Tego dnia gościliśmy: księżniczki, wróżki, cyganki, czarownice, biedroneczki, policjantów, pszczółki, mumie i in. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Zabawa przeplatana była różnorodnymi konkursami takim jak: taniec na gazetach, taniec z balonami, śnieżkowa zabawa, konkurencje sportowe w rytm porywającej muzyki.

      W pomoc włączyli się także uczniowie klas VI: Hanna Płonka, Marta Świątek, Julia Kuźma, Wiktoria Redka, Wiktor Garwol, Karol Garwol, Szymon Garwol i uczennice klasy I A gimnazjum: Ewelina Kwiatkowska,  Maja Łagan i Patrycja Bąbel, którzy rozbawili wszystkich popisami tanecznymi.

     Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości najmłodszym uczniom naszej szkoły.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 04 lutego  2017 r. Anna Laskowska, Natalia Południak

      Ten niezwykle miły dzień przypada 25 listopada, a obchodzony jest od 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej maskotki. Towarzysz prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosevelta podczas polowania postrzelił niedźwiadka. Prezydent kazał uwolnić zwierzę, a historię tę opisano w gazecie. Przedsiębiorca z Brooklynu stworzył pluszowe niedźwiadki, nazwane za zgodą prezydenta Teddy Bear. W naszej szkole święto to zorganizowała p. Anna Laskowska i klasa 1 a gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Natalią Południak. W tym dniu każdy uczeń przyniósł do szkoły swoją ulubioną maskotkę. Dla najmłodszych uczniów został przygotowany występ artystyczny
i kolorowanki. Był to dzień pełen śmiechu i radości.

Anna Laskowska i Natalia Południak

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Zwierzęta zimą – jak się do niej przygotowują

 i jak im pomóc przetrwać zimę?

Zamieszczono 29 stycznia  2017 r. Agnieszka Matuszewska

W dniach 18 i 19 stycznia 2017 r. w naszej szkole, w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I –III odbyło się niezwykłe spotkanie. Naszym gościem była pani Dorota Stodolak, pracownik Nadleśnictwa Kamienna Góra. Pani Dorota opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek musi szanować zwyczaje zwierząt, kiedy odwiedza je w ich domu – lesie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy.

Podczas spotkania pani leśniczy zadawała dzieciom wiele pytań, z którymi świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę. Potrafiły podać, czym różnią się rogi od poroża. W nagrodę otrzymaliśmy książeczki o tematyce przyrodniczej oraz gotową karmę dla ptaków, którą rozwiesiliśmy na drzewach wokół szkoły.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE

 PRZEDSZKOLNYM ,,BIEDRONECZKI”

Zamieszczono 29 stycznia  2017 r. Renata Mika

      W Centrum Kulturalno – Kongresowym ,,Witold” grupa z oddziału przedszkolnego ,,Biedroneczki”, jak co roku zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyły kochane Babcie i kochani Dziadkowie cztero i pięciolatków.

     Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich ,,skarbów”. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełny uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

     Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. A na koniec tej wyjątkowej uroczystości dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki. Dziękuję wszystkim rodzicom, za pomoc i zaangażowanie się w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości.                                                                                                               Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Pomagamy zwierzętom!!!

Zamieszczono 10 stycznia  2017 r. Małgorzata Barsznica

      Od listopada w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach trwała zbiórka karmy na rzecz Fundacji ,,Na Pomoc Zwierzętom”. Organizatorami akcji  byli uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą Małgorzatą Barsznicą oraz uczennice gimnazjum Oliwia Jakubiec i Natalia Słabaszewska. Dzięki ogromnemu odzewowi  uczniów całej szkoły udało się zebrać i dostarczyć znaczną ilość karmy  dla podopiecznych Fundacji. Tak duże zaangażowanie ze strony społeczności naszej szkoły to wyraz głębokiej empatii, szacunku oraz ogromnej wrażliwości w stosunku do zwierząt, szczególnie tych pokrzywdzonych przez los. Zebraną karmę przekazano podczas spotkania z wolontariuszkami z Fundacji ,,Na pomoc zwierzętom”. Dla nas wszystkich było to ogromne przeżycie i jednocześnie satysfakcja, że mogliśmy chociaż w taki sposób pomóc potrzebującym naszym czworonożnym przyjaciołom. Po raz kolejny okazało się, jak wielkie są serca naszych uczniów i  oczywiście ich rodziców. Dziękujemy , liczymy na Was w przyszłym roku !

                                                                                                 Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzieci piszą listy – o akcji Marzycielska Poczta

Zamieszczono 10 stycznia  2017 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta. Inicjatywa narodziła się pod koniec 2009 roku. Na stronie www.marzycielskapoczta.plzamieszczone są profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach zamieszczone są również adresy pocztowe podopiecznych Marzycielskiej Poczty. Otrzymane listy i kartki dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo satysfakcji.

      Pierwsze spotkanie w ramach akcji rozpoczęło się od przybliżenia zasad działania i funkcjonowania Marzycielskiej Poczty. Wszystkie profile dzieci zostały dokładnie przestudiowane. Chociaż przedział wiekowy „piszących” był bardzo zróżnicowany, wspólnie ustalono dwóch adresatów: Julię i Krystianka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały piękne kartki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wymyślili wesołe wierszyki i napisali listy. Akcja trwała kilka tygodni, ponieważ chętnych do pisania przybywało z każdym dniem.

      Marzycielska Pocztawyzwoliła w uczniach ZSS wielkie pokłady wrażliwości i dobroci. Podczas podsumowania akcji, jej uczestnicy wykazali chęć kontynuacji swoich działań. Już na wiosnę planują obdarować kolejne maluchy pięknie zdobionymi pocztówkami i pogodnymi listami.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Zamieszczono 10 stycznia  2017 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Sławomir Glinkowski

 20 grudnia 2016 r. odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorami wspólnego kolędowania byli: nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski oraz  Samorząd Uczniowski. W jury zasiedli: Ks. Karol Janik, Pan Tomasz Karolczyk oraz Pan Adam Mazur. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne, w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych, tradycyjnych kolęd oraz pastorałek. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach jury podliczyło swoje głosy. Najtrudniejsze w ocenie były występy oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Pamiątkowe dyplomy oraz gratulacje złożyła wicedyrektor ZSS Pani Małgorzata Barsznica. Wyniki tegorocznego konkursu umieszczamy poniżej.

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY  0-III

I miejsce – oddział przedszkolny 0 B

II miejsce – klasa III A

III miejsce – klasa III C

KLASY  IV-VI

I miejsce – klasa V A

II miejsce –klasa VI A

III miejsce – klasa IV B

GIMNAZJUM

I miejsce –Emilia Adamczyk z kl. III A

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Samorząd Uczniowski, S. Glinkowski

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SZKOLNE JASEŁKA

Zamieszczono 10 stycznia  2017 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska, ks. Karol Janik, Adam Mazur

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

     W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie oddziału przedszkolnego 0 B i klasy III C, którzy wraz ze scholą działająca przy parafii, przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uczniowie wcielili się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc Pan Waldemar Kujawa, Zastępca Przewodniczącej Rady Miasta Pani Maria Świetlik, Radna Pani Renata Stec, Skarbnik Rady Rodziców ZSS Pani Dorota Świątek, Dyrekcja ZSS Pani Katarzyna Kawka, Pani Małgorzata Barsznica, nauczyciele, rodzice, dziadkowie i uczniowie.

     Po występie głos zabrali Burmistrz oraz Dyrektor ZSS, którzy pogratulowali aktorom występu i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska, ks. K. Janik, A. Mazur

Galeria zdjęć

————————————————————————-

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Zamieszczono 22 grudnia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Wioletta Sommerfeld

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia klasy I A i III C wzięły udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Pomysłodawcą całego spotkania była Pani Agnieszka Prusak. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo przybyli nazajęcia, aby wraz ze swoimi najbliższymi wykonywać świąteczne ozdoby. Celem warsztatów  było rozbudzenie aktywności dzieci i rodziców, odczuwanie więzi emocjonalnej z rodziną i przywiązania do najbliższych oraz organizowanie warunków umożliwiających dzieciom rozwijanie ich zdolności.

      W trakcie zajęć plastycznych powstały ciekawe, oryginalne i niepowtarzalne aniołki oraz papierowe gwiazdki.

      Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd a wykonane ozdoby pięknie prezentują się na klasowej choince.

Bardzo dziękujemy wszystkim za wygospodarowanie w okresie świątecznych przygotowań czasu dla swoich pociech i przybycie na nasze warsztaty.

E. Kamińska – Sawicka, Wioletta Sommerfeld 

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA

Zamieszczono 17 grudnia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Corocznie w Zespole Szkół Samorządowych organizujemy wielką akcję pn. Spartakiada Mikołajkowa. Jest to impreza na której młodsze dzieci z naszej szkoły mogą wspólnie bawić się podczas zimowych zawodów sportowych. W tym roku grupa wolontariuszy z ZSS, w skład której wchodzą: Patrycja Bąbel, Katarzyna Franckowiak, Wiktor Garwol, Jowita Jasiurkowska, Ewelina Kwiatkowska, Maja Łagan, Alicja Mazurek, Julia Pawlak, Hanna Płonka, Marta Świątekw ramach projektu „MŁODZI ARCHITEKCI KULTURY SPOŁECZNEJ”, postanowiła przyłączyć do wspólnej zabawy dzieci z Domu Dziecka.

Starsi uczniowie sukcesywnie przygotowywali się do grudniowego zdarzenia: biorąc udział w warsztatach poświęconych wolontariatowi, współtworząc bazę darczyńców, wysyłając do nich listy intencyjne, robiąc paczki dla wszystkich uczniów od 0-III klas szkoły podstawowej oraz „małych” gości z Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Wałbrzychu, przygotowując ozdoby, prezenty, dekorując halę czyorganizując poczęstunek.

6 grudnia br. od wczesnych godzin porannych kilkudziesięciu uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wraz z opiekunami aktywnie włączyli się w ostatnie przygotowania Spartakiady Mikołajkowej. Mikołaj wraz z Panią Mikołajkową otworzyli imprezę wspólnymi tańcami integracyjnymi. Po nich nadeszła kolej na klasowe wykonywanie ozdób świątecznych oraz ubieranie choinki. Następnie przeprowadzono zawody sportowe, do których należało: skoki w workach, toczenie kuli śnieżnej, prowadzenie slalomem bombki kijem do unihokeja, wyścigi reniferów czyli skoki na piłkach. Podsumowaniem wszystkich zmagań sportowych była uwielbiana przez wszystkich zabawa śnieżkami, wykonanymi z gazet oraz wspólne tańce. Po zakończeniu zawodów wystąpiła dyrektor szkoły Pani Katarzyna Kawka, która podziękowała sponsorom, darczyńcom, przyjaciołom szkoły, nauczycielom oraz uczniom za przygotowanie tegorocznej Spartakiady Mikołajkowej i nagrodziła wszystkich uczestników pamiątkowymi dyplomami oraz słodyczami.

Działająca w szkole dziesięcioosobowa grupa wolontariuszy udała się do szkoły aby ugościć dzieci z Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych. Podczas poczęstunku wręczono małym przyjaciołom słodycze i własnoręcznie wykonane bombki, które wywołały niemałe poruszenie. Wspólnie spędzony czas okazał się wyjątkowy. Jak wspominają wolontariusze: „Nie mogliśmy się rozstać z maluchami, tak jak i one z nami. Postanowiliśmy ofiarować im album ze zdjęciami, upamiętniający nasze spotkanie. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, dzięki którym od stycznia zostaniemy wolontariuszami, pomagającymi młodszym uczniom z placówki w odrabianiu zadań domowych oraz towarzysząc im w zabawie”.

Tegoroczna, wyjątkowa Spartakiada Mikołajkowa nigdy nie zostałaby zorganizowaną, gdyby nie pomoc rodziców i przyjaciół szkoły. Dyrekcja oraz organizatorzy chcieliby serdecznie podziękować za okazane serce, współpracę i nieocenioną pomoc. Dziękujemy: Pani Magdalenie Dziedzic, Pani Dorocie Świątek, Panu Danielowi Garwolowi, Pani Marcie Leśniak, Pani Gabrieli Czyżowskiej, Pani Paulinie Franckowiak, Pani Marzenie Michalak, Panu Michałowi Prusakowi, Panu Adamowi Siekierskiemu, Pani Krystynie Madeła, Pani Justynie Płonce, Pani Marzenie Pawlak,Pani Marii Burzyńskiej, Panu Jakubowi Sobieskiemu, Klubowi Piłkarskiemu Górnik Gorce, Szkolnej Radzie Rodziców, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach. Jesteśmy również wdzięczni za pomoc nauczycielom z ZSS: Pani Karolinie Jaworskiej, Pani Aleksandrze Kuczkowiak, Pani Renacie Bizoń oraz Pani Annie Zwierko. wolontariusze wraz z opiekunem

Galeria zdjęć

————————————————————————-

MIKOŁAJKOWA KOPALNIA

Zamieszczono 17 grudnia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Wioletta Sommerfeld

        05 grudnia 2016 roku, klasa IA i III C wybrały się na niecodzienne spotkanie z Mikołajem…

      W godzinach porannych klasy wyruszyły na wycieczkę do Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.  Obiekt mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w której wydobycie w związku z restrukturyzacją przemysłu zakończono w 1996 roku. W ocalonym zespole pokopalnianych obiektów powstało Muzeum Przemysłu i Techniki. Dzięki przeprowadzonej rewitalizacji Stara Kopalnia stanowi nowoczesne centrum nauki i sztuki, tworząc przestrzeń dla działań na polu kultury i edukacji.Obecnie obiekt ten, to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, będąca punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), jednym z siedmiu tego typu miejsc w Polsce i jedynym na Dolnym Śląsku.

      Pierwszą atrakcja dla przybyłych uczniów było spotkanie z Mikołajem, który wraz ze swoimi pomocnicami rozdał dzieciom czerwone skarpety. Zwiedzanie miało swój początek w podziemnej sztolni, w której uczniowie usłyszeli historię górnictwa wałbrzyskiego. Tam też rozpoczęła się zabawa w poszukiwanie ukrytych cukierków. Kontynuację powojennej historii o zespole zabytków przemysłowych Wałbrzycha oraz poszukiwania łakoci uczniowie wraz z Mikołajem – przewodnikiem kontynuowali wkuźni i maszynowni. Zdobyte cukierki wkładali do czerwonych skarpet, w międzyczasie zadając mnóstwo pytań przewodnikowi. Po wspólnym zwiedzaniu Mikołaj rozdał wiernym słuchaczom upominki.

      Na koniec uczniowie  podziwiali najnowszą wystawę, wieżę ekologii oraz obiekty znajdujące się na powierzchni.

      Wyjazd do Starej Kopalni był dla dzieci wyjątkowym przeżyciem, bo oprócz wyczekanych prezentów, otrzymali sporą dawkę cennych informacji o najstarszym i najlepiej zachowanym zespole zabytkowych budowli przemysłowych z końca XIX i początku XX wieku, miejscu będącym lokalnym dziedzictwem kulturowym.

E. Kamińska – Sawicka, Wioletta Sommerfeld 

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Uroczyste Pasowanie na Ucznia

Zamieszczono 17 grudnia  2016 r. Wioletta Sommerfeld

Dnia 26 października 2016 roku w Centrum Kulturalno – Kongresowym „Witold” w Boguszowie – Gorcach odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszoklasistę. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Sekretarz Miasta p. Irena Dzilińska, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej p. Maria Świetlik, Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach p. Iwona Lewkowicz, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach p. Katarzyna Kawka, Wicedyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach p. Małgorzata Barsznica,  uczniowie i ich rodzice. 

Uroczystość rozpoczęła się recytacją wiersza „Na powitanie klasy pierwszej”,  wykonaną  przez uczennice klasy VI „a” Martę Świątek i Hannę Płonkę. Następnie uczennice klasy V „a” wcieliły się w role wróżek i obdarzyły uczniów darami: mądrości, przyjaźni, życzliwości, radości, pracowitości i ostrożności. Podczas akademii uczniowie klasy I „a” zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli podczas  pierwszego miesiąca nauki.
Z zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Oprawę muzyczną zapewnił pan Sławomir Glinkowski. Po programie artystycznym uczniowie uroczyście ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły (…)”.  Każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez panią Dyrektor. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, wspaniale prezentowały się
w stroju galowym oraz w uczniowskich biretach. Wzorowo zdały swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyły na zaszczytne miano ucznia Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy pasowania i wiele wspaniałych upominków od zaproszonych gości oraz życzenia sukcesów w nauce.
     Po pasowaniu dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcie i w wesołym nastroju udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Cała uroczystość wypadła wspaniale. Na długo zostanie w naszej pamięci.

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Górnika 2016

Zamieszczono 11 grudnia  2016 r. Barbara Mandziej, Renata Mika,

Małgorzata Barsznica, Sławomir Glinkowski

Czy należy podtrzymywać tradycje górnicze? Widząc Brać Górniczą na spotkaniu w Centrum Kulturalno – Kongresowym „Witold” w Boguszowie – Gorcach nie ma żadnych wątpliwości. Jest to szczególny dzień w naszym środowisku ponieważ wielu ojców, dziadków, wujków pracowało kiedyś w tym ciężkim i trudnym zawodzie górnika. Liczna grupa górników z naszej miejscowości, oraz zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Witold” brała udział w akademii pt. „Przyjęcie w kopalni”. Zgodnie z tradycją program artystyczny przygotowali uczniowie z klasy IV a, IV b, II a i oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” wraz z wychowawczyniami Barbarą Mandziej, Małgorzatą Barsznicą, Renatą Miką i Karoliną Jaworską. Oprawę muzyczną przygotował p. Sławomir Glinkowski.

Uroczystość rozpoczęliśmy uczczeniem pamięci górników którzy 29.11.2016 r. zginęli w kopalni „Rudna” w Polkowicach, odśpiewaniem hymnu państwowego i górniczego, oraz złożeniem kwiatów w kapliczce św. Barbary. Przedstawienie przebiegało w wesołej i przyjaznej atmosferze z udziałem Zastępcy Burmistrza Miasta, Przewodniczącej Rady Miejskiej i Radnych Boguszowa – Gorc. Spotkanie zakończyliśmy słodkim akcentem w postaci tortu przygotowanego specjalnie dla górników i odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat”.

                                                                       Barbara Mandziej, Renata Mika,

Małgorzata Barsznica, Sławomir Glinkowski

Galeria zdjęć

————————————————————————-

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Zamieszczono 11 grudnia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych. W dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski oraz wychowawców, brały udział klasy V-VI SP oraz I-II Gimnazjum. Uczniowie i ich rodzice zatroszczyli się o poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali, zorganizował muzykę oraz wróżby.

W godzinach porannych młodsi uczniowie ZSS wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. W role czarodziejek  wcieliły się uczennice z kl. I A: Maja Łagan i Ewelina Kwiatkowska. Zapraszamy to obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

E. Kamińska – Sawicka 

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Wielka Mania Pomagania

Zamieszczono 11 grudnia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

            Uczniowie klas III C i IV B wraz z wychowawcami zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę karmy oraz najpotrzebniejszych rzeczy dla Fundacji Mania Pomagania.

           Wyżej wymieniona Fundacja działa od stycznia 2016 r. Jej głównym celem jest niesienie pomocy zwierzętom – tym bezdomnym, niechcianym, porzuconym. Organizacja opiekuje się pokrzywdzonymi zwierzakami, prężnie współpracuje z tzw. domami tymczasowymi dla czworonogów. Do zadań Fundacji należą również interwencje na zgłoszenie o krzywdzenie lub nieodpowiednie warunki bytowe zwierząt, czy szukanie nowych domów, dla tych, które z różnych powodów nie mogą pozostać  u dotychczasowych opiekunów.

Szkolna akcja trwała kilka tygodni, wsparto ją kampanią, nawołującą do wspólnego gromadzenia pożywienia dla czworonożnych przyjaciół. W tym celu, organizatorzy przebrali się za zwierzaki i rozdawali ulotki z informacją dla kogo i po co zorganizowano zbiórkę. Finałem dotychczasowych działań było przekazanie kilkudziesięciu kilogramów karmy, żwirku do siedziby Fundacji.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom za aktywne włączenie się w zbiórkę i zachęcają do wspierania tego typu inicjatyw.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

LITERACKIE ZMAGANIA

O PIÓRO SIENKIEWICZA

Zamieszczono 11 grudnia  2016 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Krystian Ogrodnik

W tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci laureata literackiej Nagrody Nobla. Rok 2016 został również ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tymi wydarzeniami zachęcono uczniów ZSS w Boguszowie – Gorcach, do sięgnięcia po książki Noblisty, bo, jak mawiał sam Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

24 listopada br. odbył się szkolny konkurs pod nazwą „LITERACKIE ZMAGANIA O PIÓRO SIENKIEWICZA”, zorganizowany przez: Panią Aleksandrę Kuczkowiak, Pana Krystiana Ogrodnik i Panią Ewelinę Kamińską – Sawicką. Uczniowie klas II i III SP zmierzyli się w konkursie wiedzy o pisarzu. Do testu przystąpiło aż 25uczestników, którzy sprawdzili swoje wiadomości z zakresu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza oraz znajomości lektury „W pustyni i w puszczy”.

Tego samego dnia starsi koledzy wzięli udział w wielkim dyktandzie. Uczestnicy ze szkoły podstawowej sprawdzali  poziom opanowania zasad ortografii i interpunkcji na podstawie fragmentu z powieści „W pustyni i w puszczy”, natomiast gimnazjaliści „Krzyżaków”. Znacząca większość uczestników wykazała się bardzo dobrą znajomością twórczości polskiego pisarza oraz opanowaniem zasad polskiej ortografii. Celem konkursu było upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, przybliżenie uczniom postaci polskiego Noblisty, popularyzowanie jego twórczości, wzbudzanie refleksji językowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych i humanistycznych.

Warto było powalczyć, gdyż na zwycięzców czekały ciekawe nagrody książkowe, ufundowane Pana Zbigniewa Sucheckiego oraz Panią Halinę Dziedzic.  Starsi uczniowie powalczyli o markowe pióra. Organizatorzy gratulują zwycięzcom i życzą kolejnych sukcesów. Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu.

Klasy II-III Szkoła Podstawowa:

I miejsce – Jan Wańczyk

II miejsce – Martyna Gibes, Tomasz Świetlik

III miejsce –  Nina Czyżowska

Wyróżnienia: Aleksandra Sazanowicz, Julia Cerazy, Nadzieja Domaradzka, Krzysztof Rumiński

Klasy IV –VI Szkoła Podstawowa:

I miejsce – Eliza Kawka

II miejsce – Wiktoria Siarkiewicz

III miejsce – Julia Pawlak

Gimnazjum:

I miejsce – Jowita Jasiurkowska

II miejsce – Aleksandra Wołoszczuk

III miejsce – Katarzyna Franckowiak

E. Kamińska – Sawicka

A. Kuczkowiak

K. Ogrodnik

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Kolejkowo

Zamieszczono 11 grudnia  2016 r. Ewa Drabczyk-Rumińska

       Dnia 27.10.2016 r. uczniowie klasy III a udali się na wycieczkę do Wrocławia. Dotarli na Dworzec Świebocki, gdzie na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu mieści się ogromna makieta tętniąca życiem i przedstawiająca obiekty z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska, po której poruszają się pociągi, samochody i tramwaje. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebocki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice Karpacza. W Kolejkowie zobaczyć można życie miniaturowych mieszkańców ukazujących ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. W miniaturowym  świecie dzień trwa 9 minut, a noc 4 minuty. Po zachodzie słońca zapalają się latarnie na ulicach i skwerach oraz światła w domach Kolejkowiczan. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka i pełni wrażeń wrócili do domów.

Ewa Drabczyk-Rumińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Wiwat nauczyciele! Wiwat uczniowie!

Zamieszczono 11 grudnia  2016 r.

Anna Laskowska, Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska

         Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole, jak co roku, uczczono to radosne święto. Nie było w tym dniu żadnych zajęć dydaktycznych. Były za to gry, zabawy i inne atrakcje zorganizowane przez wychowawców dla uczniów. Natomiast dla nauczycieli uczniowie klas: 2b, 3a, 3b przygotowali uroczysty apel. Zgromadzeni licznie pracownicy naszej szkoły wysłuchali wzruszających wierszy,  radosnych piosenek wykonanych przez uczniów klas młodszych. Pięknie zaprezentowały się uczennice klas szóstych: Wiktoria Redka ze świetnie zaśpiewaną piosenką i Marta Świątek z rewelacyjnie odtańczoną sambą. W czasie Gali Jabłkowej wręczono laurki i jabłka wszystkim pracownikom szkoły. Nadzieja Domaradzka jako Magda Gesller przygotowała smakowity przepis na ucznia. Śmiechy i oklaski słychać było bardzo często. Niektórzy pierwszy raz przekonali się o talentach aktorskich, tanecznych i piosenkarskich naszych uczniów.

                Anna Laskowska, Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk – Rumińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Papieski

Zamieszczono 22 października  2016 r. Adam Mazur

     Dnia 17 października, tego roku w naszym kościele parafialnym cała nasza szkolna społeczność uczestniczyła w obchodach XVI Dnia Papieskiego, którego hasło w tym roku brzmi: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. To, że Jan Paweł II był świadkiem miłosierdzia jest wręcz oczywiste: przebaczenie zamachowcowi, nieustanne pochylanie się nad człowiekiem ubogim i chorym to ciągłe bycie dla innych wpisane było w jego posługę, widzieli to wierzący i niewierzący. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną wzbogaconą o życiorys papieża i wysłuchali piosenek śpiewanych przez scholę.  W prezentacji uczestniczyli uczniowie: Patrycja Bąbel,  Marta Świtalska, Martyna Lewkowicz i Darek Kujtkowski.

Adam Mazur

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Zamieszczono 08 października  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

       Pod koniec września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, trwającą kilka dni. W tym czasie kandydaci rozwieszali plakaty ze swoimi propozycjami działań na rok szkolny 2016/2017.

     22 września każdy uczeń otrzymał kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Kolejnego dnia Komisja Wyborcza otworzyła urnę, podliczyła głosy i odczytała wyniki  w każdej klasie. Po raz kolejny przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Jowita Jasiurkowska z kl. III A Gimnazjum, zdobywając aż 78 głosów. Dużym zaskoczeniem było drugie miejsce, które zajął Michał Wójcik z kl. IV A, uzyskując 37 głosów. Nowym skarbnikiem została Alicja Mazurek z kl. III A, a protokolantem Anna Kwiatkowska z kl. II A.

     W tym roku Samorząd Uczniowski planuje poszerzenie swojej działalności – chce wspierać jeszcze więcej akcji charytatywnych, krzewić wśród uczniów patriotyzm i wpajać odpowiednie wartości. Życzymy sukcesów w realizacji zamierzonych celów.

Ewelina Kamińska-Sawicka

————————————————————————-

WYCIECZKA DZIECI

Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO „SŁONECZKA”

I KLASY III C NA DZIKOWIEC

Zamieszczono 28 września  2016 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

Nowy rok szkolny nie zaczął się jeszcze na dobre, a dzieci z naszej szkoły zdążyły już wybrać się na wycieczkę, której celem było poznawanie walorów turystycznych najbliższej okolicy.

W dniu 15 września 2016 r. Słoneczka  z oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi starszymi kolegami z klasy III c wybrały się na wspólne ognisko na górę Dzikowiec.

Góra Dzikowiec to kompleks sportowo – rekreacyjny zlokalizowany u zbocza Dzikowca. Piękna okolica zachęca do aktywnego wypoczynku. Jest to także wspaniałe miejsce do zabaw dla dzieci. Plac zabaw okazał się odpowiednim miejscem do biegania, skakania, wspinania. Dzieci  mogły pograć w piłkę, pobawić się w ganianego, zaprezentować swoje możliwości wokalne i taneczne na „scenie” znajdującej się blisko wiaty na ognisko. A na zakończenie … zjeść pyszne kiełbaski przygotowane przez rodziców i dziadków.

Dzieci świetnie się bawiły, a uśmiechy nie znikały z ich twarzy. Radosne i zmęczone wróciły do domów.

Agnieszka Matuszewska i Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Rok szkolny 2015/2016

I miejsce w konkursie dla naszej drużyny

Zamieszczono 08 maja  2016 r. Urszula Szmidt

 26 kwietnia 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Boguszowie– Gorcach  odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy pod hasłem „Co rośnie i hasa w naszych lasach?”, w którym wzięły  udział drużyny składające się z uczniów klas II i III szkół podstawowych. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, zdobywanie i poszerzanie wiedzy dotyczącej funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej, poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony lasu. Nasza drużyna, w skład której weszli uczniowie klasy 2b: Krzysztof Rumiński i Wojciech Zygarlicki, z klasy 3a Wiktoria Garbacz, a z klasy 3b Oskar Sawicki w tym roku zajęła I miejsce. Trzeba przyznać, że dzieci wykazały się bardzo szeroką wiedzą,  daleko wykraczającą poza program szkolny, pracowały cały rok bardzo systematycznie, stąd też taki sukces. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, które zostały ufundowane przez:
Nadleśnictwo Wałbrzych z siedzibą w Boguszowie- Gorcach.                                                          

Gratulujemy   i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

————————————————————————-

DNI  ZDROWIA  W NASZEJ SZKOLE

Zamieszczono 08 maja  2016 r. Wioletta Sommerfeld

7 – 8 kwietnia 2016 r.

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony każdego roku w  kwietniu, jako wydarzenie mające na celu upamiętnienie powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 7 kwietnia 1948 roku. Temat Światowego Dnia Zdrowia co roku jest inny, związany z najważniejszym obszarem działania WHO na dany rok.

W tym roku motywem przewodnim  jest hasło: „POKONAJ CUKRZYCĘ”

Cukrzyca to choroba coraz bardziej rozpowszechniona. Ważne zatem staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia oraz poznanie sposobów jej wykrywania i leczenia.

Wyróżnia się:

• typ I, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną,

 • typ II, czyli cukrzycę wieku dojrzałego, insulinoniezależną.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem
w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

Uczniowie klas starszych i Gimnazjum  przygotowali plakaty związane z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia oraz gazetki profilaktyczne o tematyce antytytoniowej. Klasy młodsze przygotowały plakaty dotyczące dbałości o higienę osobistą i higienę otoczenia.

Podczas pogadanek podkreślano wartości zdrowia i dbania o nie. Uświadomiono dzieciom, że palenie tytoniu niszczy nasze zdrowie i uwrażliwiano na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem. Zwracano uwagę na zasady higieny osobistej, które pomagają utrzymać nasze ciało w czystości i dzięki temu zapobiegają wielu chorobom.

Chętni uczniowie klas Gimnazjum uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie wiedzy Trzymaj Formę, natomiast uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej wzięli udział w szkolnym quizie wiedzy o zdrowym stylu życia.

Obchody Dnia Zdrowia promowały również zdrowe żywienie i znaczenie witamin dla zdrowia człowieka. Podczas przerw odbył się kiermasz zdrowej żywności. Można było spróbować pożywnych kanapek, pełnych witamin sałatek i szaszłyków owocowych. Uczniowie wiedzą, że drugie śniadanie to ważny posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i lepiej koncentrują się podczas lekcji.

Za przygotowanie pysznych kanapek i wspaniałych sałatek owocowych serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom.

Galeria zdjęć

————————————————————————-

1050 rocznica chrztu Polski

Zamieszczono 04 maja  2016 r. Adam Mazur

 Dnia 25 kwietnia w naszym kościele parafialnym miała miejsce uroczystość związana z 1050 rocznicą chrztu Polski. Uczniowie naszej szkoły przedstawili prezentację, która wskazywała na doniosłość tego wydarzenia i jego znaczenie dla przyszłych losów Polski. Fakt ten miał fundamentalne znaczenie dla losów Polski i zagwarantował jej istnienie.

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Wiosny 2016

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SZKOLNY KONKURS

RECYTATORSKI „SMERFIK”

Zamieszczono 08 kwietnia  2016 r.

 Ewelina Kamińska-Sawicka, Ewa Kantorowska, Anna Laskowska

        Corocznie, najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych biorą udział w konkursie recytatorskim „Smerfik”. Po zmaganiach klasowych,               1 marca odbył się etap szkolny, do którego przystąpiło  17 uczniów z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III SP. Młodzi artyści prezentowali wiersze tych znanych ale i mniej popularnych poetów. Oczekiwanie na obrady jury uprzyjemniły popisy wokalne oraz recytatorskie: Nikoli Garbacz, Emilii Adamczyk, Hani Płonki, Julii Pawlak i Marty Świątek.

Po występach nastąpił moment najważniejszy- odczytanie wyników, wręczenie dyplomów oraz nagrodzenie zwycięzców, którzy będą reprezentowali szkołę podczas zmagań miejskich. Poniżej prezentujemy zwycięska listę:

W KATEGORII  KLAS „0”

I MIEJSCE – MAJA ROGOWSKA  – ODDZIAŁ 0 A

W KATEGORII KLAS I-II

I MIEJSCE – NINA CZYŻOWSKA – KL. II C

W KATEGORII KLAS III

I MIEJSCE – ANNA MAJEK – KL. II B

E. Kamińska – Sawicka

E. Kantorowska

A. Laskowska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

OTWARTA SZKOŁA

Zamieszczono 20 marca  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

12 marca 2016 r. w ZSS odbył się Dzień Otwarty. W czasie sobotniego przedpołudnia szkołę odwiedziły dzieci, które we wrześniu 2016 r. rozpoczną edukację w klasach zerowych oraz pierwszych. Tego dnia można było obejrzeć występy najmłodszych uczniów, zwiedzić klasy, porozmawiać z nauczycielami oraz wziąć udział w zajęciach integracyjnych. Wszystkich zaproszonych przywitała dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, która przedstawiła ofertę na nowy rok szkolny 2016/2017.

Wielu zainteresowanych zwiedziło szkolną świetlicę, salę multimedialną i komputerową. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia: plastyczne, muzyczne, świetlicowe, biblioteczne oraz zabawy językowe. W trakcie zajęć plastycznych dzieci mogły wspólnie wykonać wiosenne bociany. Jak co roku wiele radości sprawiły zajęcia ruchowe wraz z torem przeszkód, za pokonanie którego maluchy otrzymywały słodkie upominki. Na świetlicy szkolnej na dzieci czekały starsze koleżanki, które rozweseliły przyszłych przedszkolaków malowaniem ich twarzy oraz wręczaniem balonów. Zamiast tradycyjnych ciast gości częstowano zdrowymi sałatkami i koreczkami owocowymi, przygotowanymi przez klasę III B.        Przypominamy, że zapisy do oddziałów przedszkolnych dla dzieci czteroletnich i pięcioletnich oraz klas pierwszych trwają do końca marca! Podania do pobrania na stronie www.zss-boguszow-gorce.eu/page9.html oraz w sekretariacie szkoły. Serdecznie zapraszamy.

Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Wychowanie fizyczne w edukacji wczesnoszkolnej

Zamieszczono 20 marca  2016 r. Urszula Szmidt

Celem edukacji wczesnoszkolnej jest między innymi wspomaganie dzieci w rozwoju fizycznym. W naszej szkole lekcje wychowania fizycznego dla maluchów nigdy nie są nudne. Na tym etapie edukacji nie zdarza się, że ktoś zapomina stroju lub przynosi zwolnienie od rodziców, ponieważ nie lubi tego rodzaju zajęć. Tu dzieci mogą zarówno zagrać w uwielbiane przez nie gry zespołowe, zmagać się z torami przeszkód, wykonywać ćwiczenia równoważne na przyrządach jak i od niedawna w sposób bardzo komfortowy, bo na miękkich matach rozwijać swoją sprawność fizyczną, uczyć się przyjmowania właściwej postawy, zadbać o swój kręgosłup poprzez właściwy trening zdrowotny w pojedynkę jak i w parach,  oczywiście  mając na uwadze bezpieczeństwo współćwiczącego. Uśmiech dzieci jest gwarancją  tego, że warto było poczynić nową inwestycję.

Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii” dla klas  I–III

Zamieszczono 20 marca  2016 r. Ewa Kantorowska

    Konkurs przygotowała Ewa Kantorowska                                       Rok szkolny 2015/2016

W dniu  29.02.2016r. w szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii”

 Do konkursu przystąpiło 42  uczniów z klas I – III edukacji wczesnoszkolnej, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.

 Celem konkursu ortograficznego było:

1.Szerzenie wśród uczniów nawyków nad poprawnością ortograficzną, a zarazem zwrócenie uwagi na poprawną pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi i gramatyczno-stylistycznymi.

2.Zdobycie przez uczniów umiejętności poprawnego pisania.

3.Rozwijanie uzdolnień i umiejętności.

4.Podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych.

5.Wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowo.

6.Uwrażliwienie na piękno języka ojczystego.

   Treść dyktanda dostosowana była do możliwości uczniów dla poszczególnych klas I, II i III.

W czasie pisania dyktanda, oprócz troski o poprawność, doszło jeszcze napięcie, czy uda się nadążyć z pisaniem.

Zwycięzcy konkursu

Klasy Ia i Ib

    1. kl.Ia / 1 bł.

    2. kl.Ib / 2 bł.

    3. kl.Ib / 2 bł.

Klasy IIa,  IIb,  IIc

1.      Rumiński Krzysztof    kl. IIb / 0 bł

  2.      Jarosiński Nikolas       kl. IIa / 2 bł.

3.      Świetlik Tomasz         kl. IIa  / 3 bł

4.      Wójcik Szymon           kl. IIb / 3 bł.

                                        Klasy IIIa                                          

1.      Wawrzyńczyk Krzysztof                 kl. IIIa / 1 bł.    I m-c

2.      Trojnar Bartosz                              kl. IIIa / 2 bł.    II m-c

      Dnia 09 marca  w Zespole Szkół Samorządoych w Boguszowie-Gorcach  ogłoszono wyniki  Szkolnego Konkursu Ortograficznego  ,,Mistrz Ortografii” dla klas  I– III.W uroczystości udział wzięli uczniowie kl I -III wraz z wychowawcami oraz zaproszeni goście: Pani Maria Świetlik Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach i Pani Katarzyna Kawka Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach. Konkurs przygotowała i przeprowadziła  Pani Ewa Kantorowska.   Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe medale a mistrzowie z poszczególnych kategorii wiekowych obdarowani zostali pięknymi piórami. Nagrody te podobnie jak w roku ubiegłym ufundowała Pani Maria Świetlik Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach. Uczniowie, którzy popełnili najmniej błędów otrzymali  gry dydaktyczne oraz materiały promujące nasze miasto, które przekazał Pan Waldemar Kujawa Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc.  Ponadto organizator przygotował pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników. Na zakończenie Pani Dyrektor i Wiceprzewodnicząca RM pogratulowały wszystkim uczestnikom konkursu, życząc im powodzenia i jak najlepszych wyników w nauce.

Ewa Kantorowska

        ————————————————————————-

Szkolny Konkurs  „Ładnie Piszę”  dla klas I–III

Zamieszczono 20 marca  2016 r. Ewa Kantorowska

Konkurs przygotowała Ewa Kantorowska                                       Rok szkolny 2015/2016

      Szkolny Konkurs ,,Ładnie Piszę” dla klas I-III odbył się 22.02.2016r. dla uczniów kształcenia zintegrowanego, gdyż od klasy pierwszej kształtujemy w uczniach nawyki kształtnego pisania  i estetycznego prowadzenia zeszytów.

W konkursie ,,Ładnie Piszę” wzięło udział 46 uczniów.  

    Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów już w kształceniu zintegrowanym na estetykę prowadzenia zeszytów oraz prawidłowy kształt i łączenie liter. Rozbudzenie u uczniów ambicji poprawnego i starannego pisma.

Komisję konkursową  /Jury (zeszyty oceniali) nauczyciele: pani  Monika Buzarewicz, pani Aleksandra Kuczkowiak oraz pan Adam Mazur. Wychowawcy klas wybrali zeszyty uczniów najstaranniej prowadzone.

   Komisja konkursowa oceniając zeszyty uczniów brała pod uwagę cały proces pisania:

– kształt liter,

– prawidłowe łączenie liter,

– pisanie w liniaturze,

– czytelność i przejrzystość pisma oraz ogólny wygląd zeszytu. Zeszyty podzielono na trzy kategorie wiekowe: klasa I, klasa II i klasa III.

   Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie Pani Dyrektor  pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu, życząc im powodzenia i jak najlepszych wyników w nauce.

Zwycięzcy konkursu  ,,Ładnie Piszę”

Klasy I

1.Sazanowicz Aleksandra

2.Wańczyk Jan

3.Sus Szymon

Klasy II

1.Jabłońska Martyna

2.Świetlik Tomasz

3.Misiak Amelia

4.Perz Julia

5.Rumiński Krzysztof

6.Czyżowska Nina

7.Dziedzic Laura

Klasy III

1.Andrzejewska Aleksandra

2.Fiebelkorn Magdalena

3.Wójcik Michał

4.Oldecka Oliwia

5.Sawicki Oskar

Ewa Kantorowska

————————————————————————-

Spotkanie z policjantami

Zamieszczono 12 lutego  2016 r. Agnieszka Matuszewska

    Ferie zimowe tuż, tuż….Trzeba więc pomyśleć o ich bezpiecznym spędzeniu.  O zabawach na  śniegu raczej trudno marzyć, ale dobrze wiedzieć,jak się zachowywać, aby móc bezpiecznie wrócić do szkoły.

    Dlatego też nasze przedszkolaczki z grupy Słoneczek i Biedroneczek oraz uczniowie klasy II c spotkali się z pracownikami Komisariatu Policji z Boguszowa – Gorc. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza nią. Policjanci omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy na łyżwach, nartach i sankach. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. I takie też odblaskowe zebry dzieci otrzymały jako pamiątkę tej wizyty.

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dodatkową atrakcją było pozowanie do zdjęcia w kamizelce kuloodpornej oraz z krótkofalówką. Serdecznie dziękujemy za to spotkanie.

Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

KARNAWAŁ W NASZEJ SZKOLE

Zamieszczono 12 lutego  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

    Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki, uczniowie ZSS niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się 28 stycznia 2016 r. na hali OSiR. Oprócz licznych tańców oraz konkursów, tradycyjnie zorganizowano wybór królewskiej pary. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Jan Wańczyk i Aleksandra Sazanowicz.

Zabawę prowadziły reprezentantki Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Marysia Burzyńska. Gimnazjaliści zakończyli bal w zgranym i kameralnym gronie. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami dziękują pracownikom OSiR  za pomoc w przygotowaniu balu karnawałowego.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Babci i Dziadka

Zamieszczono 12 lutego  2016 r.

Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska, Agnieszka Matuszewska

      Dzień Babci i Dziadka to jedno z najbardziej ciepłych i rodzinnych świąt.
To dziadkowie obdarzają wnuczęta szczerą miłością, zawsze służą radą i pomocą. W podziękowaniu za bezwarunkową miłość, opiekę i wsparcie 22 stycznia 2016 roku  uczniowie  naszej szkoły   z  klasy 2a, 2b i grupy  przedszkolnej  przygotowali uroczystości dla swoich ukochanych dziadków. Dzieci tańczyły, śpiewały, recytowały wiersze i obdarowały przybyłych gości własnoręcznie przygotowanymi laurkami.

    Wszystkim babciom i dziadkom z naszej społeczności  Boguszowa- Gorc  życzymy

szczęścia, uśmiechu, dużo radości,
spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń,
samych przyjemnych chwil, dobrego zdrowia i dużo optymizmu

uczniowie klasy 2a, 2b i grupa przedszkolna ZSS

oraz wychowawcy Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska

 i Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

BAJKOWE  JASEŁKA

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

22.12.2015 r. uczniowie z klas: IIC, VA,VB,VIA, IIA Gimnazjum  pod bacznym okiem: p. A. Kuczkowiak, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. A. Mazura oraz ks. K. Janika,  przygotowali „Bajkowe Jasełka”.

Spektakl został wystawiony w kościele  p.w. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie – Gorcach. Na jasełka przybyli zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Pani I. Dzilińska, Dyrektor MZEAS p. M. Pierzynka,  Przewodnicząca Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc p. S. Dąbrowska, Zastępca Przewodniczącej Rady Miasta p. M. Świetlik, Radni Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc, Przewodnicząca Rady Rodziców ZSS p. I. Lewkowicz, Dyrekcja ZSS p. K. Kawka, p. W. Król, rodzice oraz uczniowie.

Święta Bożego Narodzenia, to czas na który czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. W kościele zostały przygotowane dekoracje a uczniowie w przepięknych strojach występowali przed szeroką publicznością. Zgodnie z tradycją pojawili się: pastuszkowie, trzej królowie, Józef, Maryja, aniołki. Wystąpiły również postacie bajkowe: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, sierotka Marysia, Jaś i Małgosia, Calineczka, Pinokio, które przyniosły Jezusowi wyjątkowe prezenty. Recytowano wiersze i śpiewano przepiękne, wzruszające kolędy, za których przygotowanie odpowiedzialna była Schola oraz p. S. Glinkowski.

Młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem odegrali swoje role, za co zostali nagrodzeni licznymi brawami oraz koszami słodyczy przekazanymi przez zaproszonych gości. Swym występem wprowadzili wszystkich zgromadzonych w magiczny, świąteczny nastrój.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Zabawa Andrzejkowa

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

26.11.2015 r. Samorząd Uczniowski we współpracy z wychowawcami, zorganizował zabawę Andrzejkową dla uczniów ZSS. W godzinach porannych dzieci z klas 0-III wzięły udział we wróżbach, przeprowadzonych  przez przedstawicielki SU. Natomiast w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka? Kiedy wróżby zakończyły się, uczniowie mogli potańczyć przy swojej ulubionej muzyce, serwowanej przez p. T. Karolczyka, oraz wziąć udział w zabawach przygotowanych specjalnie na tę okazję.  Dyskotece dopisała wysoka frekwencja.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Spartakiada Mikołajkowa 2015

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r. Karolina Jaworska, Anna Zwierko

   8 grudnia 2015r. została zorganizowana w naszej szkole Spartakiada Mikołajkowa dla uczniów klas 0-III. W tym wyjątkowym dniu wszyscy uczestnicy brali udział w specjalnie przygotowanych dla nich konkurencjach sportowych. Rywalizacja obejmowała między innymi tor przeszkód, przeciąganie liny, skoki w workach, slalom z kijem hokejowym jak również konkurencje malowania bombek i klejenia łańcuchów choinkowych. Finał imprezy stanowiła bitwa na papierowe śnieżki oraz wspólnie odtańczony taniec Boogie-Woogie.

Na koniec sportowych zmagań wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

   Organizatorzy Spartakiady Mikołajkowej składają ogromne podziękowania wszystkim sponsorom za ufundowanie nagród dla dzieci jak również pracownikom OSIR Boguszów-Gorce za wniesioną pomoc w organizacji imprezy.

Karolina Jaworska, Anna Zwierko

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Rocking Around the Christmas Tree

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak

     18 grudnia 2015 r. uczennice Zespołu Szkół Samorządowych, w ramach współpracy międzyszkolnej wzięły udział w I Konkursie Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych w języku angielskim Rocking Around the Christmas Tree, organizowanym przez PSP nr 21 w Wałbrzychu. Uczniowie wykonywali świąteczne utwory w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IIC oraz VA, VB, VIA. Wśród świątecznych piosenek nie zabrakło: „Last Christmas”, „Rudolph the red nosed reindeer”, „Let it snow”, „Santa Claus is coming to town” czy „So this is Christmas”. Wykonywanym utworom towarzyszyło wiele uśmiechów i pozytywnych emocji. Po oficjalnych występach, rozdaniu dyplomów oraz świątecznych upominków, wszyscy uczestnicy udali się na słodki poczęstunek.

E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Sławomir Glinkowski

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Głównymi organizatorami wspólnego kolędowania byli: nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski oraz  Samorząd Uczniowski. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych i tradycyjnych kolęd, również w języku angielskim. Po kilkugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie: p. Sławomir  Glinkowski, ks. Karol Janik, p. Tomasz Karolczyk oraz przewodnicząca SU Jowita Jasiurkowska, podliczyło swoje głosy. Wyniki prezentujemy poniżej.

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY  0-III

I miejsce – klasa II B

II miejsce – oddział 0 B

III miejsce – oddział 0 A

KLASY  IV-VI

I miejsce – klasa V A

II miejsce – Patrycja Bąbel z kl. VI A

III miejsce – klasa IV A

GIMNAZJUM

I miejsce – Nikola Grabacz z kl. III A

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.

S. Glinkowski, E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Akcja „Góra Grosza” zakończona

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk

      Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji charytatywnej ,,GÓRA GROSZA” – była  to już XVI edycja. Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci, które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od rodzinnego domu, od swoich najbliższych.

 Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.  Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W tym roku zebraliśmy łącznie kwotę: 550 zł (36,20 kg monet).

Pieniądze zostały przekazane organizatorowi akcji, czyli Towarzystwu Nasz Dom. Dziękujemy Wszystkim darczyńcom oraz uczniom ZSS, którzy  zaangażowani byli w akcję.   

E. Kamińska – Sawicka, A. Kuczkowiak,T. Karolczyk

————————————————————————-

„Wokół Praw Człowieka”

Zamieszczono 15 stycznia  2016 r. Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska

Nasi uczniowie, reprezentanci klas młodszych 2a i 2b bardzo licznie brali udział w międzyszkolnym  konkursie „Wokół Praw Człowieka”  zorganizowanym już po raz dziewiąty  przezPubliczną Szkołę Podstawową nr 6 w Boguszowie-Gorcach. W tegorocznej edycji do organizatora wpłynęło 107 prac plastycznych  do  tematu przewodniego  „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Fabian  Rola uczeń klasy 2a zajął II –gie miejsce a Nadzieja Domaradzka z klasy 2b otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i dziękujemy za tak piękne reprezentowanie naszej szkoły.

                               Urszula Szmidt i Ewa Drabczyk-Rumińska

————————————————————————-

,,GWIAZKA DLA ZWIERZĄT”

Zamieszczono 18 grudnia  2015 r. Małgorzata Barsznica, Renata Mika

    W listopadzie w Zespole Szkół Samorządowych rozpoczęła się po raz kolejny akcja na rzecz Fundacji ,,Na Pomoc Zwierzętom” pod hasłem ,,Gwiazdka dla zwierząt”. Organizatorami byli uczniowie klasy I A oraz dzieci z oddziału przedszkolnego grupa A Biedroneczki wraz a wychowawcami Małgorzatą Barsznicą i Renatą Mika. Jak co roku był pomysł i szybka reakcja. Takie akcje w szkole to czysta przyjemność, wszyscy jesteśmy miłośnikami zwierząt. Do zadania włączyły się wszystkie klasy i pod kierunkiem wychowawców rozpoczęła się zbiórka karmy dla zwierząt oraz środków pieniężnych.

    Finałem szkolnego przedsięwzięcia było zebranie kilkunastu kilogramów karmy oraz 185 zł. 16 grudnia odbyło się spotkanie z pracownikami Fundacji Panią Joanną Sobiną i Irminą Gnypek. Jak co roku odwiedziły nas przywożąc swoich podopiecznych. Wszystkie klasy młodsze wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ,,Zostań przyjacielem zwierząt”. Była to na pewno pouczająca lekcja odpowiedzialności za zwierzęta i pokazała, że losy bezdomnych zwierząt nie są uczniom obojętne. Akcja zakończyła się sukcesem. Wszystkim, którzy wspomogli zwierzęta bardzo dziękujemy.

Małgorzata Barsznica, Renata Mika

Galeria zdjęć

 ————————————————————————-

Górnicze święto w Gorcach

Zamieszczono 18 grudnia  2015 r. Monika Buzarewicz

    Tradycje górnicze nadal są kultywowane w Gorcach. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście.

    W czwartek ( 3 grudnia) w CKK „Witold” uczniowie klas: IIa, IIb i IVb  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Boguszowie- Gorcach zaprezentowali uroczysty program z okazji Dnia Górnika. Dzieci przypomniały historię przemysłu górniczego w wałbrzyskim regionie, okolicznościowe wiersze , a także humor śląski. Dobrze znane piosenki: „ Basia- Barbóreczka…”, „Starzyk…”, „Walczyk górniczy” mali artyści zaśpiewali wspólnie z zasiadającymi na widowni członkami Stowarzyszenia „Witold”.

    Święto odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa- Gorc, pana Waldemara Kujawy.

Monika Buzarewicz

Galeria zdjęć

 ————————————————————————-

„Artystyczne wygibasy”

Zamieszczono 18 grudnia  2015 r. Renata Mika

     Maja  z oddziału przedszkolnego 0„a” „Biedroneczki” wzięła udział w zabawie „Artystyczne wygibasy czyli wymianka mikołajkowa”, która polega na niewerbalnym porozumiewaniu się  z innymi dziećmi. Dziewczynka zmaga się z mutyzmem wybiórczym, który objawia się m. in tym, że nie rozmawia z nikim w szkole. Zabawa pozwoliła przekazać prace plastyczne   do wylosowanego dziecka. Maja została wylosowana przez dziewczynkę, która mieszka  w Irlandii. Zakończenie zabawy odbędzie 06 grudnia 2015 r.

Renata Mika

 ————————————————————————-

Dzień Niepodległości

Zamieszczono 28 listopada  2015 r. Barbara Mandziej

   Święto Niepodległości to ważny dzień dla każdego Polaka. 10 listopada 2015 r. uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych przygotowali poranek patriotyczny. Po raz pierwszy brali udział uczniowie z różnych etapów edukacyjnych: oddziału przedszkolnego „a”, kl.I a, kl. III a Gimnazjum oraz uczennice z koła muzycznego. Uroczystość odbyła się w Centrum Kongresowo- Kulturalnym „Witold” w Boguszowie – Gorcach. Udział wziął Burmistrz Miasta p. Waldemar Kujawa, radni dzielnicy Gorce: p. Renata Stec, p. Marcel Wiśniewski. W programie przypomnielismy ważne dla Polaków daty i postaci historyczne z okresu walki o niepodleglość. Szczególne emocje budziły występy najmłodszych dzieci, które z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały  ipiosenkę pt. ” Jestem Polakiem” . W przygotowanie uroczystości duży wkład wnieśli rodzice i dziadkowie wykonując elementy dekoracyjne. Organizatorami byli: Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Renata Mika i Sławomir Glinkowski.

Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

 ————————————————————————

Pasowanie na ucznia 2015

Zamieszczono 05 listopada  2015 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

   „Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło. Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło” – śpiewały głośno pierwszaki z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach. Tradycyjna uroczystość pasowania na ucznia odbyła się w Centrum Kulturalno Kongresowym WITOLD 28 października 2015 r. Uczniowie klasy I a i I b przez ponad godzinę prezentowały wiersze, piosenki i tańce. Licznie zgromadzona publiczność, widząc popisy swoich dzieci, nie kryła podziwu i wzruszenia. Wśród gości nie zabrakło Wiceprzewodniczącej Rady Miasta pani Marii Świetlik, Radnych dzielnicy Gorce, Dyrekcji Zespołu Szkół Samorządowych: pani Katarzyny Kawki, pani Wiesławy Król,  przedstawicieli samorządu szkolnego wraz z opiekunem. Po części artystycznej dzieci odważnie złożyły ślubowanie, podczas którego przyrzekały: dbać o dobre imię klasy i szkoły, szanować innych, czcić ojczyznę oraz uczyć się tego, co piękne i dobre. Kolejnym podniosłym dla pierwszoklasistów wydarzeniem było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka „dużym piórem”. Od tego momentu pierwszaki stały się prawdziwymi uczniami swojej szkoły. Po części oficjalnej rodzice zorganizowali mały poczęstunek dla gości i dzieci. Dla najmłodszych przygotowali również kuferki pełne słodyczy i dyplomy. O dzieciach nie zapomniał także Burmistrz Miasta Pan Waldemar Kujawa przekazując upominki pierwszoklasistom. Nad programem artystycznym czuwały wychowawczynie: pani Małgorzata Barsznica i Anna Laskowska. W przygotowanie uroczystości włączyli się również uczniowie klas: IV a, Va, VI a. Oprawę muzyczną i akompaniament przygotował pan Sławomir Glinkowski. Odbyła się wspaniała, podniosła uroczystość w pięknej scenerii. Od tej pory dzieci należą już do społeczności uczniowskiej. Życzymy im dużo uśmiechu na co dzień, szczęścia i dużo sukcesów.

    Wychowawcy klas pierwszych chcieliby serdecznie podziękować rodzicom za pomoc i współpracę w zorganizowanie uroczystości.

Małgorzata Barsznica  Anna Laskowska

Galeria zdjęć

 ————————————————————————-

Dzień Papieski 2015  

Zamieszczono 05 listopada  2015 r. Adam Mazur

„Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”.

 św. Jan Paweł II

   W dniu 16 października nasza szkoła brała udział uroczystości związanej z obchodami XV dnia papieskiego, którego hasło to Jan Paweł II, Patron rodziny.

   Podkreślenie wielkiej wagi tej wspólnoty wydaje się szczególnie ważne dzisiaj, kiedy próbuje się podważać jej znaczenie i zastępować ją innymi nierzadko pokracznymi tworami.

   Święty Jan Paweł II w swoim 26 letnim pontyfikacie zawsze o rodzinie pamiętał. Tej swojej najbliższej, tak szybko utraconej, tej swojej rodzinie Polsce i o świecie jako wielkiej wspólnej rodzinie.

                                                                                                            Adam Mazur

Galeria zdjęć

 ————————————————————————-

Z okazji Dnia Chłopaka…

Zamieszczono 16 października  2015 r.

 Ewelina Kamińska-Sawicka, Aleksandra Kuczkowiak, Tomasz Karolczyk

               Pod koniec września Samorząd Uczniowski zorganizował uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dla klas I-III SP przygotowano szereg zadań, w których musieli się wykazać zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Najmłodsi „mężczyźni” walczyli o tytuł Małego Super Chłopaka. Do ich zadań należało min.  odgadnięcie, która koleżanka z klasy narysowała ich portrety. Nie zabrakło wielu uśmiechów  i dobrej zabawy.

               Dla starszych klas przygotowano wybory. Bezkonkurencyjnie misterem Gimnazjum został Filip Michalak a najsympatyczniejszym chłopakiem klas IV-VI Wiktor Garwol. Zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

E. Kamińska – Sawicka

A. Kuczkowiak

T. Karolczyk

Galeria zdjęć

     ————————————————————————-

Bezpieczny przejazd kolejowy

Zamieszczono 10 października  2015 r.

Małgorzata Barsznica, Ewelina Kamińska-Sawicka

25 września br. uczniowie klasy I a  oraz  II c  wzięli udział w kampanii społecznej BEZPIECZNY PRZEJAZD – „SZLABAN NA RYZYKO!”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego obejmującego ponad 200 inicjatyw, prowadzą już  XI edycję kampanii. Celem akcji jest kształtowanie zachowań i utrwalenie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Prowadzona kampania jest jedną z największych tego typu w Europie. Skala działań oraz ich społeczna rozpoznawalność spotkały się z uznaniem na arenie międzynarodowej. Wśród stałych i całorocznych działań prowadzonych w ramach Bezpiecznego przejazdu, organizowane są: symulacje, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach.  

      W trakcie spotkania z p. Wójcikiem i p. Michalskim, uczniowie ZSS oswoili się z tematyką bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych, oglądnęli film edukacyjny i utrwalili dotychczasowe wiadomości dotyczące wychowania komunikacyjnego. Dzieci otrzymały również opaski odblaskowe oraz  zeszyty bogate w materiały edukacyjne.

     Wychowawcy klasy I a  oraz  II c  serdecznie dziękują przedstawicielom SOK za poprowadzenie zajęć w ramach kampanii BEZPIECZNY PRZEJAZD – „SZLABAN NA RYZYKO!”.

M. Barsznica

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

            ————————————————————————-

Rok szkolny 2014/2015

Udział naszych „maluchów”

w międzynarodowym programie Spring Alive

Zamieszczono 13 czerwca 2015 r. Anna Kogut

       Uczniowie oddziałów przedszkolnych już kolejny rok uczestniczą w międzynarodowym programie Spring Alive, który zachęca dzieci z trzech kontynentów – Europy, Azji Środkowej i Afryki – do obserwacji razem ze swoimi nauczycielami i rodzinami corocznych powrotów dymówki, bociana białego, kukułki, jerzyka i żołny.

     Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali przedstawionej przez nauczyciela prezentacji na temat przyczyn wędrówek ptaków i zwyczajów gatunków ptaków objętych programem. Jak na maluchów przystało, mieli wiele pytań do nauczyciela, każdy chciał opowiedzieć o swoich obserwacjach bocianów i innych gatunków ptaków. Następnie pod opieką nauczycieli pani Renaty Miki i pani Agnieszki Matuszewskiej uczniowie wyszli na podwórko szkolne, gdzie nauczyciel prowadzący zajęcia pani Anna Kogut, pokazała dzieciom szybujące nad szkołą jerzyki, które wróciły przed paroma dniami do nas  Afryki. Dzieci poznały po jakich cechach odróżnimy jerzyki od jaskółek i dowiedziały się, że budki lęgowe, które wiszą pod dachem szkoły są właśnie dla jerzyków. Następnie po powrocie do klasy podały swoje obserwacje logując się na stronie programu:

http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/wypatruj_z_nami_ptasich_poslancow_wiosny        W nagrodę otrzymali naklejki z gatunkami ptaków programu Spring Alive, które otrzymujemy w ramach współpracy naszej szkoły z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, partnera BirdLife w Polsce.

 Anna Kogut

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Piknik Rodzinny 2015

Zamieszczono 20 czerwca 2015 r. Renata Bizoń

       W środowe popołudnie 27 maja, na plac przed budynkiem Zespołu Szkół Samorządowych  przybyło wielu mieszkańców miasta, aby wspólnie bawić się na Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Szczególnym zaszczytem było dla nas objęcie tej imprezy honorowym patronatem przez Starostę Wałbrzyskiego –  Pana Jacka Cichurę. Oczywiście ogromne podziękowania należą się również wszystkim osobom, które umożliwiły organizatorom realizację tego wydarzenia, a jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Atrakcji było bowiem mnóstwo, w tym wiele adresowanych, zgodnie  z nazwą pikniku, do  mam, tatusiów i dzieci. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był odkurzacz  AMICA ufundowany przez firmę RTV EURO AGD – sklep w Szczawnie Zdroju.  Przez cały czas trwania festynu można było zakupić pyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów naszej szkoły, czy też nabyć ciekawą pozycję czytelniczą na kiermaszu „taniej książki”. Najmłodsi mogli zrobić sobie zdjęcie z sympatyczną maskotką gigantem lub makietą wykonaną przez p. Maję Rajchert, czy też skorzystać z atrakcji jaką było malowanie twarzy. To jednak nie wszystko, organizatorzy zadbali również o doznania artystyczne i tak po powitaniu gości i przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyny Kawki, festyn rozpoczął występ zespołu muzycznego REKT  z Czarnego Boru w składzie: Hanna Ciągło, Maciej Molek, Dawid Matuszewski oraz Jakub Ciągło. Następnie wielki entuzjazm wzbudził pokaz Zumby, który poprowadziła i do którego zaangażowała wiele przybyłych gości Pani Magdalena Truszczyńska z grupą. Po tej dawce  fizycznego relaksu, mogliśmy odetchnąć przy programie artystycznym przygotowanym w języku angielskim i niemieckim przez uczniów naszej szkoły – gimnazjalistów, uczniów klas 1-6 i przedszkolaków. Na koniec, wisienką na torcie rodzinnych emocji był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy dwoma drużynami, w skład których wchodzili tatusiowie uczniów naszej szkoły.  Wszyscy, łącznie z Dyrekcją kibicowali obu drużynom, które po zakończeniu meczu otrzymały  puchary oraz medale ufundowane przez p.  Adama Siekierskiego. Mamy nadzieję, że podobne emocje towarzyszyć będą nam już za rok na kolejnym Pikniku Rodzinnym. W tym roku dochód z imprezy przeznaczymy na doposażenie sal lekcyjnych w sprzęt multimedialny.  Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim tegorocznym fundatorom nagród, fantów oraz wszystkim, zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. W szczególności dziękujemy:

       Firmie RTV EURO AGD sklep w Szczawnie Zdroju, Starostwu Powiatowemu w Wałbrzychu,  Urzędowi Miasta Boguszowa- Gorc, Usługom marketingowym pani Agnieszki Sobczak,  Aptece „Pod Orłem” pani Elżbiety Wymysłowskiej, Toyocie Motor Manufakturing Poland, firmie COLGATE, Firmie Komputronik panu Michałowi Prusakowi, Szkolnej Radzie Rodziców Zespołu Szkół Samorządowych, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu, Nadleśnictwu Kamienna- Góra,  PZU S.A. , DUO TRAVEL panu Robertowi Świątkowi, pani Joannie Andrzejewskiej, pani Iwonie Lewkowicz, państwu Marcie i Sebastianowi Leśniak, pani Iwonie Guszuł, pani Katarzynie Kłos, panu Adamowi Siekierskiemu , panu Ryszardowi Lechman, państwu Agnieszce i Rafałowi Wojda, pani Mai Rajchert.

 Renata Bizoń

Galeria zdjęć  

            ————————————————————————-

DZIEŃ DZIECKA

W OŚRODKU SPORTOWO – REKREACYJNYM

 GÓRA DZIKOWIEC W BOGUSZOWIE – GORCACH

    Zamieszczono 20 czerwca 2015 r. Małgorzata Barsznica, Renata Mika

       Już po raz drugi grupa Biedroneczek i klasa III a wraz z wychowawcami spędziły czas w Ośrodku Sportowo – Rekreacyjnym Góra Dzikowiec. Dzięki pomocy rodziców zorganizowano ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Apetyty dopisywały wszystkim uczestnikom pikniku. Super atrakcją cieszyło się malowanie twarzy. Sprzyjająca pogoda umożliwiła również korzystanie z placu zabaw.  Wszyscy w dobrych humorach, radośni, uśmiechnięci wrócili do domów.

                                                                              Małgorzata Barsznica, Renata Mika

Galeria zdjęć  

            ————————————————————————-

WYCIECZKA  ,,BIEDRONECZEK”

Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

DO CYRKLANDU W MIŁKOWIE 

Zamieszczono 20 czerwca 2015 r. Renata Mika

10.06. 2015 r.  dzieci z Oddziału Przedszkolnego z grupy Biedroneczek z naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola z grupy Małe Misie ze Szczawna – Zdroju wraz z wychowawcami, opiekunami oraz rodzicami uczestniczyły w wycieczce do CYRKLANDU w Miłkowie koło Karpacza. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez cyrkowców (chodzenie po linie, skoki na trampolinie i zabawach ruchowych przy muzyce). Obejrzały również występ przygotowany przez dzieci z Białorusi, które sztuki cyrkowej uczą się w swoim kraju, a ze swoimi programami podróżują po całym świecie. Można było zobaczyć  dwa przedstawienia ,,Dziadek do orzechów” i ,,W 80 dni dookoła świata” oraz ciekawy i zaskakujący występ magika. Ze zdumieniem przyglądaliśmy się żonglerce, dziewczynce gumie oraz tancerzom w popisach akrobatycznych. Niewytłumaczalne były też dla wszystkich sztuczki iluzjonisty.Dzieci – cyrkowcy zachwyciły profesjonalnym występem i pięknymi, kolorowymi strojami. Wycieczkę zakończył poczęstunek – pizza, wspólne pamiątkowe zdjęcie z małymi artystami oraz chwila relaksu na terenie ośrodka.Bardzo zadowoleni z udanej wycieczki powróciliśmy do naszych miejscowości, gdzie czekali już na nas stęsknieni rodzice.

                                                                                                Renata Mika

Galeria zdjęć  

            ————————————————————————-

DZIEŃ RODZINY

W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

W GRUPIE ,,BIEDRONECZEK” 

Zamieszczono 20 czerwca 2015 r. Renata Mika

       Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. I odwrotnie – dziecko to światło i szczęście w życiu każdej mamy i taty. By dać wyraz tym wszystkim uczuciom, w tym roku nasze przedszkolakiz grupy ,,Biedroneczki” świętowały Dzień Mamy i Dzień Taty 12 czerwca 2015 r. w oddziale przedszkolnym, prezentując przedstawienie pt. ,,SPOTKANIE Z KRÓLOWĄ BAJEK”. Celem naszej uroczystości było przede wszystkim wzmacnianie emocjonalnej więzi z rodziną. Dzieci z przejęciem zaprezentowały swoje życzenia z okazji Dnia Mamy i Taty, wyrażając je wierszem, tańcem i śpiewem, budząc zachwyt w oczach najbliższych. Był to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci – pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim czas, który mogliśmy wszyscy spędzić ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.

 Renata Mika

Galeria zdjęć

            ————————————————————————-

TURNIEJ GRY W BULE

Zamieszczono 25 czerwca 2015 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

      19 czerwca 2015 r. podczas Szkolnego Turnieju Petanque o puchar Prezesa SKF „Sudety Petanque Boguszów-Gorce” uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych, zakończyli pewien etap nauki gry w bule. Uczniowie klas III wraz z wychowawcami Panią Małgorzata Barsznicą i Anną Laskowską w ramach lekcji wychowania fizycznego poznawali podstawy gry w kulki. W bardzo zimny czerwcowy dzień ostatecznie do rywalizacji przystąpiło 32 uczniów podzielonych na 10 zespołów. Tak jak bywa w turniejach dla seniorów i tu mecze kończyły się z niepełnymi wynikami gdyż mijał czas przeznaczony na rundę. Wśród dobrze poczynających sobie adeptów gry na prowadzenie wysuwała się drużyna dziewcząt (Hania, Julia, Oliwia), lecz z upływem czasu ustępowały miejsca innym uczestnikom zmagań. Po blisko trzech godzinach zaciętej rywalizacji było wiadomo, kto zabierze puchar do klasy. Mimo chłodu na bulodromie panowała bardzo gorąca i przyjacielska atmosfera z duża nutą zdrowej, sportowej rywalizacji.Z I miejsca i pucharu cieszyli się ucz. kl III a – Olejniczak Kamil, Chomko Maciej, Kluss Natanie -, II miejsce zajęli: Cywka Jakub, Wojda Jakub, Matuszewski Jakub- kl. III a, III miejsce: Zajda Tomasz, Sosialuk Jacek, Michalak Adam  kl. III a.

Podsumowując wyniki obu klas: I miejsce przypadło klasie III a, II miejsce kl III b. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz pamiątkowe dyplomy. Puchar dla najlepszej drużyny przekazał Prezesa SKF „Sudety Petanque Boguszów-Gorce. Medale dla najlepszych 5 drużyn zakupiła Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc Maria Świetlik, OSiR w Boguszowie-Gorcach przekazał medale dla zawodników, którzy zajęli miejsce VI-X. Sędziom zawodów był Wiesław Kolczak.

Klasyfikacja końcowa:

1.      Olejniczak Kamil, Chomko Maciej, Kluss Natanie

2.      Cywka Jakub, Wojda Jakub, Matuszewski Jakub

3.      Zajda Tomasz, Sosialuk Jacek, Michalak Adam

4.      Michalak Hanna, Ignacik Julia, Michalska Oliwia

5.      Woźny Kacper, Madaliński Karol, Chłodzik Paweł

6.      Polewiak Natalia, Wyroba Patryk, Kmiecik Igor

7.      Gniazdowska Oliwia, Karasiewicz Piotr, Szczepański Dawid

8.      Nowoczek Piotr, Marciniak Damian, Ogrodowicz Małgorzata

9.      Ciągło Zuzanna, Kaczmarek Marta, Winnik Ola, Michalak Nikola

10.  Pawlak Marika, Kruszyński Kewin, Żur Mikołaj

Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

Galeria zdjęć

            ————————————————————————-

Konkurs fotograficzny

„Co rośnie i hasa w naszych lasach”

Zamieszczono 20 czerwca 2015 r. Urszula Szmidt

Dnia 16 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Fotograficznego „ Co rośnie i hasa w naszych lasach” organizowanego przez Publiczną  Szkołę Podstawową  nr 6 w Boguszowie-Gorcach oraz Nadleśnictwo Wałbrzych. Uczeń naszej szkoły z klasy Ib  Krzysztof Rumiński zajął  pierwsze miejsce w kategorii „Polowanie z aparatem- zwierzęta żyjące w naszych lasach”. Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy za tak piękne reprezentowanie naszej szkoły. Zachęcamy inne dzieci do udziału w konkursie za rok. Zapewniamy, że nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Wałbrzych były niezwykle cenne.

Urszula Szmidt

       —————————————————————————————

   ————————————————————————-

Powiatowy Konkurs  Matematyczny

 „MAŁY MISTRZ MATEMATYKI”

   Zamieszczono 24 maja 2015 r. Ewa Drabczyk-Rumińska, Urszula Szmidt

18 maja 2015 roku  po raz pierwszy w Zespole  Szkół Samorządowych w Boguszowie- Gorcach  odbył się I Powiatowy Konkurs  Matematyczny „MAŁY MISTRZ MATEMATYKI”.  Celem tego konkursu było: kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych, rozwijanie zainteresowań matematycznych, stworzenie dzieciom możliwości prezentacji swoich umiejętności oraz integracja uczniów i wymiana doświadczeń między szkołami.

Zakres  wiadomości konkursu matematycznego obejmował wiedzę zawartą w podstawie programowej edukacji matematycznej. Praca odbywała  się w  trzyosobowych zespołach. Odpowiedzi udzielało jedno dziecko  po uprzednim naradzeniu się z przedstawicielami swojej drużyny.

            I miejsce zdobyła drużyna  trzecioklasistów z Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego w Boguszowie- Gorcach. Nasza drużyna, którą reprezentowali uczniowie: Kacper Woźny, Jacek Sosialuk i  Karol Madaliński, zajęła drugie miejsce. Natomiast trzecie  miejsce przypadło w udziale Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 w Wałbrzychu. Wszyscy uczniowie wyjechali z pięknymi nagrodami. Gratulujemy dzieciom, życzymy dalszych sukcesów i  dziękujemy wszystkim  za przybycie.

                                                  Organizatorzy: Ewa Drabczyk- Rumińska i Urszula Szmidt

Galeria zdjęć  

            ————————————————————————-

Konkurs Plastyczny

„Boguszów – Gorce moje miasto”

Zamieszczono 24 maja 2015 r. Agnieszka Matuszewska

      W dniu 11 maja 2015r. w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  „Boguszów – Gorce moje miasto”.

    Celem konkursu było  wyrażanie za pomocą działań plastycznych własnych obserwacji  i wiedzy o świecie przyrodniczym, uwrażliwianie dzieci na piękno najbliższego otoczenia oraz rozbudzanie przynależności narodowej i więzi emocjonalnej z miejscem zamieszkania. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III z terenu naszej gminy. Biorąc pod uwagę format pracy określony w regulaminie oraz oryginalność, pomysłowość  i samodzielność wykonania pracy postanowiliśmy przyznać następujące nagrody:

1.      w kategorii oddziałów przedszkolnych:

I miejsce Piotrowi Zającowi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Boguszowa-Gorc

II miejsce Kevinowi Jezierskiemu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Boguszowa-Gorc

III miejsce Norbertowi Kryście z Zespołu Szkół Samorządowych  z Boguszowa-Gorc

Wyróżnienie Julii Luborek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Boguszowa-Gorc

2.      w kategorii klas pierwszych:

I miejsce Justynie Sinkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 z Boguszowa-Gorc

II miejsce Natalii Szczyszek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Boguszowa-Gorc

III miejsce Hubertowi Grzybiańskiemu z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 z Boguszowa- Gorc

Wyróżnienie Patrykowi Jurjewiczowi z Zespołu Szkół Samorządowych z Boguszowa-Gorc

3.      w kategorii klas drugich:

I miejsce Julicie Wypych z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 z Boguszowa-Gorc

II miejsce Bartkowi Piotrowskiemu z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 z Boguszowa-Gorc

III miejsce Oskarowi Lindnerowi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Boguszowa-Gorc

Wyróżnienie Bartkowi Ulatowskiemu z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Boguszowa-Gorc

4.      w kategorii klas trzecich:

I miejsce Jakubowi Matuszewskiemu z  Zespołu Szkół Samorządowych                                       z Boguszowa-Gorc

II miejsce Marcie Kaczmarek z Zespołu Szkół Samorządowych z Boguszowa-Gorc

III miejsce Kacprowi Woźnemu z Zespołu Szkół Samorządowych z Boguszowa-Gorc

Wyróżnienie Piotrowi Nowoczkowi z Zespołu Szkół Samorządowych z Boguszowa-Gorc.

Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali notesy i długopisy, a nagrodzeni –  plecaki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz upominki przekazane przez Urząd Miasta w Boguszowie-Gorcach. Nagrodą za miejsca I-III jest także darmowy wjazd i zjazd kolejką linową na Dzikowiec dla laureata konkursu i jego opiekuna, którego fundatorem jest ZGM w Boguszowie-Gorcach.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a fundatorom nagród – dziękujemy.

Organizator: Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć  

            ————————————————————————-

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

      Zamieszczono 15 maja 2015 r.

   Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

W czwartek, 30 kwietnia br. społeczność uczniowska w strojach galowych zgromadziła się na hali sportowej OSiR,  by wziąć udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

      Aby upamiętnić ten doniosły fakt historyczny Polski, dzieci z oddziału przedszkolnego 0B, uczniowie z klasy IC, IVA przy współpracy z Samorządem Uczniowskim, przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.  Podczas akademii, przypominano społeczności szkolnej jak ważne w dziejach narodu polskiego było uchwalenie Konstytucji w 1791r. oraz  wyjaśniono znaczenie słowa ojczyzna. Tego dnia nie zabrakło pieśni patriotycznych, tańców narodowych oraz poezji deklamowanej przez najmłodszych. Uczniowie z ZSS również nie zawiedli tego dnia – ubrani w odświętne stroje przynieśli z sobą własnoręcznie wykonane symbole narodowe:  flagi oraz kotyliony.

A. Matuszewska, E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

            ————————————————————————   

SPOTKANIA WIELKANOCNE

               Zamieszczono 15 maja 2015 r. Renata Mika, Małgorzata Barsznica

Święta Wielkiej Nocy, to nie tylko czas zadumy, refleksji, tajemnicy, ale i radości.  Po raz kolejny w okresie przedświątecznym Biedroneczki z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą Renatą Mika oraz klasa III a z wychowawcą Małgorzatą Barsznicą wyjechali do Domu Seniora ,,Rusinowa” w Wałbrzychu z przedstawieniem ,,Wielkanocne zwyczaje”. Były także upominki dla wszystkich pensjonariuszy wykonane przez dzieci i ich rodziców podczas ,,Warsztatów Wielkanocnych” zorganizowanych w okresie przedświątecznym w oddziale przedszkolnym. Spotkanie przebiegło w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Na koniec uroczystości nie zabrakło wielu serdecznych słów, wzajemnych podziękowań i uśmiechów. Celem naszego wyjazdu było kształtowanie empatii, wrażliwości, szacunku w stosunku do osób starszych.

W okresie przedświątecznym na Spotkanie Wielkanocne, dzieci zaprosiły również swoich najbliższych. Wśród gości, którzy podziwiali małych artystów  znaleźli się także Sekretarz Gminy – Pani Irena  Dzilińska, przewodnicząca Rady Miasta Pani Sylwia Dąbrowska, zastępca przewodniczącego Rady Miasta – Pani Maria Świetlik, Dyrekcja oraz Pracownicy naszej szkoły. Spotkanie odbyło się  w Centrum Kulturalno – Kongresowym ,,WITOLD” w Boguszowie – Gorcach. Ten dzień miał wyjątkowy charakter: dzieci zaprezentowały program artystyczny związany z tradycjami wielkanocnymi, śpiewały piosenki. Występ bardzo podobał się zgromadzonym gościom           i został nagrodzony gromkimi brawami. Po występie Pani Dyrektor Katarzyna Kawka złożyła wszystkim życzenia wielkanocne życząc zdrowych i wesołych świąt spędzonych w gronie rodzinnym. Mali artyści zostali obdarowani przez gości koszem słodyczy.

                                                                              Renata Mika, Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

              ————————————————————————-      

 Szkolny Konkurs Recytatorski „Smerfik”                 

Zamieszczono 02 kwietnia 2015 r. Ewa Kantorowska

      Szkolny konkurs recytatorski ,,Smerfik” dla uczniów klas 0, I-III odbył się 14.04.2015r. Do konkursu przystąpiło 17 uczniów. Celem zorganizowania konkursu  było rozwijanie zainteresowań poezją. W pierwszym etapie konkursu ,,Smerfik” odbyły się eliminacje szkolne. Uczniowie mogli wybrać dowolne utwory, wiersze lub fragmenty prozy. Uczniowie wystąpili w trzech kategoriach wiekowych: klasa 0, klasy I – II oraz klasa III. Uczestnicy konkursu wykonywali jeden utwór, nie dłuższy niż 3 minuty.

    Prezentację utworu oceniało jury: pan Adam Mazur i pan Krystian Ogrodnik.

 Jury brało pod uwagę:

– dobór repertuaru (wartość artystyczną utworu oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych  uczestników),

– interpretację utworu,

– kulturę słowa oraz

– ogólny wyraz artystyczny.

   Konkurs recytatorski daje dzieciom dużo radości, dzięki niemu uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania poezją, a także wystąpić dla publiczności.

Dzięki udziałowi uczniów w konkursach pozaszkolnych nasza szkoła jest widoczna w środowisku lokalnym.

    Laureaci, zwycięzcy pierwszych miejsc Szkolnego Konkursu Recytatorskiego wezmą udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Smerfik” w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach w dniu 23.04.2015r.

  Zwycięzcy szkolnego konkursu recytatorskiego:

Klasa ,,0 a” 

 I m-c     Jan Wańczyk – wiersz

Klasa I a 

 I m-c     Nicolas Jarosiński – wiersz

Klasa III a

I m-c  Marta Kaczmarek – wiersz

23.04.2015r. w Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Smerfik” w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach   III miejsce zajął uczeń – Jan Wańczyk z

 kl.,,O a”   oraz wyróżnienie  Marta Kaczmarek  z  kl. IIIa

 Ewa Kantorowska

Galeria zdjęć

              ————————————————————————-

Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy

Zamieszczono 02 maja 2015 r. Urszula Szmidt, Małgorzata Barsznica

23 kwietnia 2015 roku odbył się kolejny Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy „ Co rośnie i hasa w naszych lasach” zorganizowany przez PSP nr 6  w Boguszowie-Gorcach. Reprezentanci naszej szkoły,  uczniowie klas drugich i trzecich : Oskar Sawicki, Jonatan Kołakowski, Zuzanna Ciągło i Małgorzata Ogrodowczyk musieli wykazać się szeroką wiedzą o polskich lasach. Odpowiadali na pytania z dotyczące typów lasów, charakterystycznej flory i fauny, zależności pokarmowych między organizmami żyjącymi w lesie, rozpoznawali drzewa i krzewy po owocach, musieli wykazać się znajomością pojęć: Natura 2000, Park Narodowy, Park Krajobrazowy, Rezerwat Przyrody, Pomnik Przyrody, Ostoja. W tym roku  nasza szkoła zajęła zaszczytne drugie miejsce. Gratulujemy zwycięzcom.

                                   Urszula Szmidt, Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

   ————————————————————————-

DNI ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

        Zamieszczono 02 maja 2015 r.

Dnia 14-15 kwietnia 2015 r. odbyły się w naszej szkole DNI ZDROWIA, pod hasłem „Jedz zdrowo, aby rosnąć w siłę”. Klasy przygotowywały do wyboru piosenki, scenki o tematyce zdrowotnej i plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym tak, aby można było je podziwiać. Uczniowie przystąpili do konkursu, a  efekty przygotowań oceniono pod względem kolorystyki i techniki zastosowanej w plakacie, zgodności z tematem  i przebraniem uczniów. Było wesoło i bardzo kolorowo.

Wśród klas wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – klasa VI „a” SP

II miejsce – klasa III „a” Gimnazjum  i IV „b” SP

III miejsce – kl. IV „a” SP

Wyróżnienia otrzymały klasy 0 – III, które wspaniale zaprezentowały się na apelu szkolnym.

Podczas prezentacji plakatów oraz umiejętności wokalnych zapoznano uczniów z tegorocznym przewodnim tematem ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia „Bezpieczna Żywność”.  Najdłuższą przerwę międzylekcyjną uczniowie spędzili bardzo aktywnie. Na boisku szkolnym Julia Kuźma z kl. IV b zaprezentowała pokaz zumby i zachęciła wszystkich do wspólnych ćwiczeń oraz tańca.  

W dniu 15 kwietnia 2015 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela NATURE HOUSE – dietetyka panią Sylwię Alicką. W ramach programu „Trzymaj Formę” przeprowadziła dla klasy VI a I, II i III Gimnazjum spotkanie na temat zdrowego stylu życia. Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała uczniów do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania, m.in.: należy jeść pięć pełnowartościowych posiłków dziennie, pić dużo wody i zastępować słodkie przekąski np. owocami. Zwróciła szczególną uwagę na konieczność spożywania pierwszego i drugiego śniadania, gdyż decydują one o kondycji ucznia w szkole, jego zdolnościach skupienia uwagi i zapamiętywania. Wskazała na skutki nieprawidłowego żywienia. Dodatkowo uczniowie otrzymali materiały informacyjne o zdrowym odżywianiu.

Na przerwach uczniowie mieli możliwość zakupu zdrowej żywności w postaci zdrowych kanapek, sałatek owocowych i soków świeżo wyciskanych, przygotowanych przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy za współpracę.

 W szkole realizujemy programy o tematyce zdrowotnej, dla klas młodszych m.in. : „Owoce i warzywa w szkole”, „Mleko w szkole”, „Nie pal przy mnie, proszę”, „Moje dziecko idzie do szkoły”. Ich celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia, aktywności fizycznej i higieny na zdrowie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków i dokonywanie właściwych wyborów.  Dla klas V, VI i Gimnazjum: „Trzymaj formę”. Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Tegoroczne  hasło programu brzmi „Rodzino Trzymaj Formę” i zachęca do aktywnego spędzania czasu wspólnie z rodziną. Zapraszamy na stronę www.trzymajformę.pl.

Galeria zdjęć

             ————————————————————————-

Szkolny Konkurs  „Ładnie Piszę” 

    dla klas I – III

                   Zamieszczono 02 kwietnia 2015 r. Ewa Kantorowska

      Szkolny Konkurs ,,Ładnie Piszę” dla klas I-III odbył się 20.02.2015r. dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, gdyż od klasy pierwszej kształtujemy w uczniach nawyki kształtnego pisania  i estetycznego prowadzenia zeszytów.

W konkursie ,,Ładnie Piszę” wzięło udział 37 uczniów.  

      Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów już w edukacji wczesnoszkolne na estetykę prowadzenia zeszytów oraz prawidłowy kształt i łączenie liter. Rozbudzenie u uczniów ambicji poprawnego i starannego pisma.

Komisję konkursową  /Jury (zeszyty oceniali) nauczyciele: pani Ewa Brzuchalska, pani Aleksandra Kuczkowiak i pan Adam Mazur. Wychowawcy klas wybrali zeszyty uczniów najstaranniej prowadzone. Czytaj dalej …

    Szkolny Konkurs Ortograficzny  

,,Mistrz Ortografii” dla klas  I– III

        W dniu  19.03.2015r. w szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii”.  Do konkursu przystąpiło 42  uczniów z klas I – III edukacji wczesnoszkolnej, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.

     Celem konkursu ortograficznego było:

1.Szerzenie wśród uczniów nawyków nad poprawnością ortograficzną, a zarazem zwrócenie uwagi na poprawną pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi i gramatyczno-stylistycznymi.

2.Zdobycie przez uczniów umiejętności poprawnego pisania.

3.Rozwijanie uzdolnień i umiejętności.

4.Podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych.

5.Wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowo.

  Czytaj dalej …

Ewa Kantorowska

Galeria zdjęć

          ————————————————————————-

Przywitanie wiosny

                    Zamieszczono 02 kwietnia 2015 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

20 marca br. uczniowie ZSS w uroczysty sposób przywitali wiosnę.  Na ten dzień Samorząd Uczniowski przygotował konkurs pt. Przywitanie wiosny. Zadaniem każdej klasy było wykonanie wiosennego plakatu oraz ubranie się w barwy zwiastujące nową porę roku. Jury w składzie: Laura Dziedzic, Martyna Kuczkowiak, Oliwia Kowalska, Nikola Gucwa, Patrycja Lisiewicz, Natalia Bernaś oraz p. E. Kamińska – Sawicka, podczas oceniania brało pod uwagę następujące kryteria: samodzielne wykonanie, pomysł na plakat, kolorystyka, wartość artystyczna i techniczna. Po długich naradach i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców, wręczono im dyplomy pamiątkowe oraz drobne upominki – wiosenne kwiaty doniczkowe. Poniżej umieszczamy listę zwycięzców.

I miejsce – klasa 2 b

II miejsce – klasa 3 a

III miejsce – klasa 2 a

Wyróżnienie – odział 0 b

Dziękujemy wszystkim klasom za czynny udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

              ————————————————————————-

Witamy w naszej szkole

                                        Zamieszczono 02 kwietnia 2015 r.

Małgorzata Barsznica, Ewelina Kamińska-Sawicka, Renata Mika

14 marca 2015 r. o godz. 10:00 rozpoczął się Dzień Otwarty Szkoły. Zespół Szkół Samorządowych odwiedziło wielu mieszkańców Gorc, a w szczególności rodzice i opiekunowie przyszłych przedszkolaków i pierwszoklasistów. Nie zabrakło również samych zainteresowanych, na których czekało wiele atrakcji: występy uczniów ZSS, zwiedzanie klas, zabawy ruchowe i tor przeszkód, malowanie twarzy, kąciki plastyczne. Wszystkich zaproszonych przywitała dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, która przedstawiła ofertę na nowy rok szkolny 2015/2016. Nowością okazała się propozycja otwarcia oddziału przedszkolnego dla dzieci 4- letnich, które  od nowego roku szkolnego będą mogły uczęszczać na zajęcia w sali dostosowanej do ich wieku i potrzeb.

Wielu zainteresowanych zwiedziło szkolną świetlicę, salę multimedialną, językową i komputerową. Chętnie oglądano również prezentacje multimedialne i filmy wyświetlane w wybranych salach. Na korytarzu szkolnym można było zakupić pyszne domowe ciasto oraz ozdoby wielkanocne.

       Przypominamy, że zapisy do oddziałów przedszkolnych dla dzieci czteroletnich i pięcioletnich oraz klas pierwszych trwają do końca marca! Podania do pobrania na stronie www.zss-boguszow-gorce.eu/page9.html oraz w sekretariacie szkoły. Serdecznie zapraszamy.

Małgorzata Barsznica

Ewelina Kamińska – Sawicka

Renat Mika

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

WARSZTATY WIELKANOCNE

                                        Zamieszczono 22 marca 2015 r.

Renata Mika, Małgorzata Barsznica, Barbara Mandziej

       „Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”. Takie hasło towarzyszyło nam podczas  szkolnych warsztatów, które odbyły się w marcu 2015 r w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek”. Uczestnicy mieli możliwość wykonania: zajączków, kolorowych pisanek różnymi technikami słuchając piosenek o wiośnie. W warsztatach wzięli udział dzieci i ich rodzice z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” i uczniowie kl. III a, oraz uczennice kl. VI a, wraz z opiekunami: p. Renatą Mika, p. Małgorzatą Barsznicą i p. Barbarą Mandziej. W niezawodnym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych rodziców i opiekunów, pomysłów było bardzo wiele. Dzieci wspaniale spisały się wspierając wszystkich swoim entuzjazmem. Rodzice i dzieci wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki oraz ozdoby wielkanocne. Takie zajęcia to doskonała okazja do poznania przez dzieci tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi oraz radość ze wspólnej pracy razem z rodzicem.

     Zajęcia odbywały się w bardzo wesołej atmosferze, a w trakcie wykonywanych prac można było poczęstować się ciasteczkami i ciepłą herbatką. Szkoda, że następne warsztaty Wielkanocne, mogą się odbyć dopiero za rok. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!

                                                                                                    Renata Mika

                                                                                                    Małgorzata Barsznica

                                                                                                    Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Zabawa karnawałowa 2015

Zamieszczono 20 lutego 2015 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Karolina Jaworska

     10 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował na hali OSiR zabawę karnawałową dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Samorządowych. Od godz. 13:30 bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-II SP. Przedstawiciele SU przygotowali dla nich bogatą choreografię, zabawy z balonami, taniec na gazecie. Nie zabrakło również konkursów czy wyborów króla i królowej balu. Wszystkich zachwycały barwne i pomysłowe przebrania oraz umiejętności taneczne prezentowane przez uczennice klasy III. Gimnazjaliści zakończyli tegoroczny karnawał, dyskoteką w zgranym, kameralnym gronie.

Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom OSiR za pomoc wniesioną w przygotowanie tegorocznej zabawy karnawałowej.

E. Kamińska – Sawicka, K. Jaworska

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Jak to jest w pierwszej klasie?

Zamieszczono 20 lutego 2015 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

Aby zadbać o młodsze dzieci  i wprowadzić je w tematykę klasy pierwszej,  na terenie Zespołu Szkół Samorządowych zorganizowano zajęcia integracyjne. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0B wspólnie z uczniami klasy IC, uczestniczyli w lekcji Tydzień ma siedem dni – poznaję i utrwalam dni tygodnia. Zajęcia trwały tyle czasu, ile potrzebowały na nie wszystkie dzieci. Uczniowie połączeni w pary wspólnie wykonywali powierzone zadania min.: kolorowanie sylwet, wycinanie ich, odczytywanie dni tygodnia, udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu, czy  nazywanie i wymienianie w odpowiedniej kolejności dni tygodnia. W przypadku kłopotliwych ćwiczeń „starszaki” chętnie pomagały swoim młodszym koleżankom i kolegom. Lekcji towarzyszyła miła atmosfera a wykonywanie powierzonych zadań, sprzyjało nawiązaniu współpracy i nowych znajomości.

Organizatorki spotkania: p. E. Kamińska – Sawicka oraz p. A. Matuszewska planują w najbliższym czasie przeprowadzenie kolejnych zajęć integrujących uczniów oddziałów przedszkolnych z pierwszoklasistami.

E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Co się wydarzyło w naszej bibliotece

w I semestrze

roku szkolnego 2014/2015?

Zamieszczono 07 lutego 2015 r. Anna Laskowska

Biblioteka szkolna prowadzona jest od kilku lat przez p. Annę Laskowską. Oprócz działalności typowo bibliotecznej: gromadzenie, porządkowanie, opracowanie, udostępnianie księgozbioru, realizowane są lekcje biblioteczne dla klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W czasie tych zajęć uczniowie mają okazję poznać pracę biblioteki i rozszerzyć swoja wiedzę.

Razem z grupą gimnazjalistek z klasy III a p. Laskowska zorganizowała wycieczkę  do Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu. W  dniu 4 listopada 2014 r. uczennice wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat „Orientacja zawodowa w gimnazjum”. Wiedzę o zawodach zdobywały: Nikola Gucwa, Katarzyna Słowik, Katarzyna Mierzejewska, Sara Nanowska, Karla Kunicka, Kaja Sommerfeld, Martyna Mikołajczak. Spotkanie to poszerzyło wiedzę o możliwościach dalszego kształcenia.

25 listopada 2014 r. biblioteka zorganizowała po raz kolejny Dzień Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki, wspólnie czytały bajki, śpiewały piosenki o misiu Uszatku. Sala biblioteki przystrojona była portretami pluszaków. Uczennice klasy VI a: Kinga Nanowska, Anna Kwiatkowska, Daria Zielińska i Natalia Słabaszewska wspierały dzielnie bibliotekę w organizowaniu tego dnia. Bardzo im za to dziękuję.

Do tradycji biblioteki należy uroczyste pasowanie nowych czytelników. Dnia 15 i 16 stycznia 2015 r. uczniowie klasy Ia, Ib, Ic zostali włączeni do grona czytelników. Z wielką radością wypożyczyli swoje pierwsze książki. Życzę przyjemnej lektury najmłodszym czytelnikom.

Księgozbiór szkolnej biblioteki w tym semestrze powiększył się o 40 nowych książek. Są to lektury dla młodszych i starszych uczniów. Polecamy zwłaszcza trzecią część „O wartościach. Czyli rady nie od parady. Część 3” Małgorzaty Strzałkowskiej. Jak co roku, także i w tym zorganizowano  „Kiermasz taniej książki.” Dzięki tej akcji księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o kilka tytułów przeznaczonych zwłaszcza dla najmłodszych czytelników.Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie wspierali swoją pracą działalność szkolnej biblioteki. Liczę na dalszą współpracę. Zapraszam do czytania.

Anna Laskowska – opiekun szkolnej biblioteki

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

„Jesienią drzewa są piękne”

Zamieszczono 19 stycznia 2015 r. Ewa Drabczyk-Rumińska, Urszula Szmidt

28   listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod  tytułem           „Jesienią drzewa są piękne”.  Konkurs ten adresowany był do oddziałów przedszkolnych i uczniów klas młodszych Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach.   Celem   było zachęcenie   naszych maluchów  do twórczości plastycznej,   do poszukiwania  i stosowania   nowych technik plastycznych , a także rozwijanie wyobraźni  twórczej dzieci. Prace rozpatrywane były  w czterech kategoriach :

      1.   Oddziały przedszkolne :

I  miejsce – Julia Bębenek

II  miejsce-  Lena  Sochaj

III  miejsce-  Natalia Radziejewska

     2.   Klasy pierwsze:

I miejsce- Martyna Szydłowska

II miejsce – Jakub Sawicki

III miejsce –  Laura Dziedzic   i   Julia Perz

     3.   Klasy drugie:

I miejsce- Oskar  Sawicki

II miejsce – Michał Wójcik

III miejsce- Aleksandra Drozdowska

      4.   Kasy  trzecie:

I miejsce- Kacper Woźny

II miejsce – Julian Nowacki

III miejsce-  Jakub Cywka

Dziękujemy wszystkim dzieciom z udział w konkursie,  alaureatom  gratulujemy!

Ewa Drabczyk- Rumińska i Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

SPOTKANIA WIGILIJNE

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

17. 12. 2014 r. uczniowie Zespołu  Szkół Samorządowych wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie wigilijne ,,Jak to dobrze, że są święta” oraz zorganizowali wyjazd  do Domu Seniora ,,Rusinowa”. Uczestniczyły w nim  dzieci z oddziału przedszkole grupa A – ,,Biedroneczki” wraz z wychowawcą Renatą Mika oraz uczniowie kl. VI z wychowawcą Barbarą Mandziej. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Złożyliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i wręczyliśmy  pamiątkowy prezent, jakim była bombka wykonana na ,,Warsztatach Bożonarodzeniowych” zorganizowanych w okresie przedświątecznym w oddziale przedszkolnym. Wzruszeniom nie było końca. Celem naszego wyjazdu było kształtowanie empatii, wrażliwości, szacunku w stosunku do osób starszych. Jesteśmy pewni, że zamierzenie to udało nam się zrealizować na sto procent!

        Następnego dnia spotkanie wigilijne odbyło się w naszej miejscowości w pięknej scenerii Hotelu Piotr dla pracowników i przyjaciół naszej szkoły. Na spotkaniu obecna była Sekretarz Gminy – Pani Irena  Dzilińska, zastępca przewodniczącego Rady Miasta – Pani Maria Świetlik oraz przyjaciele naszej szkoły. Pani dyrektor serdecznie przywitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role, za co zostały nagrodzone licznymi brawami oraz koszami słodyczy przekazanymi przez zaproszonych gości.

                                                                                   Renata Mika, Barbara Mandziej

1. Galeria zdjęć

2. Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Sławomir Glinkowski, Ewelina Kamińska-Sawicka

16.12.2014 r. odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Głównym organizatorem wspólnego kolędowania był nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych i tradycyjnych kolęd. Po dwugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie: p. Sławomir  Glinkowski, ks. Karol Janik, p. Ewelina Kamińska – Sawicka oraz przewodnicząca SU Oliwia Kowalska, podliczyło swoje głosy. Wyniki prezentujemy poniżej.

SZKOŁA PODSTAWOWA

(klasy 0-III)

I miejsce – grupa BIEDRONECZKI

II miejsce – klasa II B

III miejsce – klasa I A

Wyróżnienie – klasa I C

(klasy IV-VI)

I miejsce – Patrycja Bąbel

II miejsce – klasa IV A

III miejsce – klasa V A

Wyróżnienie – klasa V B

GIMNAZJUM

I miejsce – klasa III A

II miejsce – klasa II A

III miejsce – Karolina Trzońska

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.

S. Glinkowski, E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Na pomoc zwierzętom

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Małgorzata Barsznica

Już kolejny raz klasa III a wraz z wychowawcą Małgorzatą Barsznicą zorganizowała zimową akcję dla bezdomnych zwierząt. W tym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ,, Na pomoc zwierzętom”. Właśnie zwierzętom pospieszyliśmy z pomocą. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna od przedszkolaka do gimnazjalisty. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i chętnie zbierali karmę, wrzucali do skarbonki drobne oszczędności. Za zebrane pieniądze zakupiono karmę dla zwierząt. Akcję zakończyło spotkanie z pracownikiem Fundacji panią Joanną Sobiną, która odwiedziła naszą szkołę z dwoma pupilami pieskiem i małym kotkiem, który po spotkaniu znalazł  przyjazną rodzinę. Wszystkie klasy młodsze wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ,,Zostań przyjacielem zwierząt”. Każda klasa otrzymała dyplom w podziękowaniu za karmę przekazaną dla podopiecznych fundacji. Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształcenia gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Spartakiada Mikołajkowa

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Karolina Jaworswka, Anna Zwierko

Dnia 05.12.2014 r. została zorganizowana w naszej szkole Spartakiada Mikołajkowa dla uczniów klas 0-III. Zmagania sportowe nie odbyłyby się bez współpracy nauczycieli wychowanie fizycznego pani K. Jaworskiej i pani A. Zwierko z pracownikami OSiR w Boguszowie – Gorcach.

W tym świątecznym dniu uczniowie brali udział w specjalnie przygotowanych dla nich dyscyplinach, między innymi:  toczeniu kuli, skokach w workach, skokach na piłkach oraz konkurencjach malowania bombek, klejenia łańcuchów choinkowych. Finał imprezy stanowiła bitwa wszystkich uczestników na papierowe śnieżki oraz wspólny taniec Boogi Woogi. Na koniec dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka wręczyła słodkie upominki oraz dyplomy dla wszystkich uczestników Spartakiady Mikołajkowej.

         Organizatorzy tegorocznych zmagań sportowych serdecznie dziękują sponsorom za ufundowanie słodkich upominków dla dzieci oraz pracownikom OSiR i klasie IIIa Gimnazjum za pomoc wniesioną w przygotowania oraz przeprowadzenie zawodów sportowych.

K. Jaworska, A. Zwierko

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

U BIEDRONECZEK

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

02 grudnia 2014 roku w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek” odbyły się WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE. na które zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać upominki – bombki dla pensjonariuszy Domu Seniora w Wałbrzychu.        W warsztatach brali udział również uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Barbarą Mandziej. Wspólna praca pozwoliła  nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Nasz oddział przedszkolny zamienił się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem ale był też i czas na miłe pogawędki i poczęstunek.  Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych bombek. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd. Wszyscy dobrze się bawili. Wspólne tworzenie świątecznych bombek, dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą.  Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.

Renata Mika, Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Obchody Dnia Górnika

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska – Sawicka

04.12.2014 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach uroczyście obchodzono Dzień Górnika. Przebieg święta górniczego jest już tradycją, corocznie przygotowywaną przez Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach.  Podczas uroczystości obecni byli: Burmistrz Boguszowa – Gorc Pan Waldemar Kujawa, Sekretarz Miasta Pani Irena Dzilińska, Radni Miejscy na czele z Przewodniczącą Panią Sylwią Dąbrowską i Wiceprzewodniczącą Panią Marią Świetlik. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Dyrektor PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach Pani Katarzyny Mikołajczyk, Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Magdaleny Pomorskiej oraz Dyrekcji ZSS Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król. Uroczystość nie odbyłaby się bez honorowych gości – górników ze Stowarzyszenia „WITOLD”, ich Prezesa Zarządu Pana Stanisława Kmiecika oraz mieszkańców Boguszowa – Gorc.

Barbórkę przygotowali uczniowie ZSS, pod bacznym okiem nauczycieli: p. K. Ogrodnika, p. A. Kuczkowiak, p. A. Laskowskiej, p. A. Matuszewskiej, p. K. Hull i p. E. Kamińskiej – Sawickiej. Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców: „Zasiali górale”, „Poszło dziewczę po ziele”, wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły. Wszystkich rozbawiły barbórkowe kawały i zaskoczyły ciekawostki dotyczące górniczych klubów. Zwieńczeniem uroczystości były przemówienia Dyrektor ZSS, Burmistrza Miasta oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „WITOLD”.

Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Pamiątką po tym wyjątkowym dniu pozostało wspólne zdjęcie oraz wpisy zaproszonych gości do szkolnej Kroniki. Organizatorzy obchodów Dnia Górnika serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

„SŁODKA WYCIECZKA”

Zamieszczono 02 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

       Mama Julii, (która na co dzień chodzi do naszego oddziału przedszkolnego), zaprosiła z grupy Biedroneczki koleżanki i kolegów oraz wychowawcę Julii do odwiedzenia jej miejsca pracy. Tym miejscem jest Zakład Pakowania Słodyczy oraz Zakład Wykonywania Wstążeczek używanych jako dodatek ozdobny do pakowanych artykułów cukierniczych         w Kamiennej Górze. To była dla przedszkolaków bardzo „smaczna i słodka” wycieczka. Dzieci miały okazję osobiście zobaczyć jak pakuje się słodkie pyszności, które później trafiają na półki sklepów. Na dzieciach największe wrażenie wywarły ogromne ilości słodyczy, które na wyciągnięcie ich ręki przemieszczały się na taśmie. Przedszkolaki również z zaciekawieniem oglądały maszyny do wykonywania wstążeczek. Dzieci nie wróciły z wycieczki    z pustymi rękami, bowiem obdarowane zostały kartonem przepysznych słodyczy. Ślicznie dziękujemy mamie Julii oraz właścicielom za możliwość zwiedzenia zakładu.

Renata Mika

—————————————————————————-

Poznajemy tradycje górnicze

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Agnieszka Matuszewska,

Ewelina Kamińska – Sawicka, Renata Mika

      W październiku i listopadzie uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych, brali udział w niecodziennych zajęciach z cyklu edukacji regionalnej.

       Warsztaty przygotowane przez panią Annę Barczuk, odbywały się cyklicznie w Centrum  Kulturalno – Kongresowym WITOLD. Głównym celem spotkań było zapoznanie dzieci z miejscem bardzo ważnym dla górniczej historii gminy i całego regionu. Uczniowie zwiedzili Szyb Witold, Izbę Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa, zapoznali się z historią Kapliczki Św. Barbary. Podziwiali budynek nadszybia z wieżą wyciągową wraz z  przyległym terenem. Uczniowie mogli: wziąć do ręki ciężkie narzędzia, używane niegdyś przez górników, przymierzyć kaski oraz czako górnicze. Niezwykłym przeżyciem dla uczestników spotkań była wizyta górników (min.: p. Waliszewskiego, Kochańskiego), którzy opowiadali o tradycji górnictwa, codziennej pracy, zwyczajach. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie wzięli także udział w zabawach ruchowych oraz plastycznych. Te ostatnie sprawiły dzieciom ogromną frajdę, bo samodzielnie szkicowały węglem wybrane symbole górnictwa.

      Zajęcia przygotowane dla uczniów naszej szkoły były bardzo cenną lekcją. Ta lekcja zapoznała dzieci z historią regionu, tradycjami górniczymi i uzmysłowiła specyfikę miejsca, w którym żyją.

Dziękujemy serdecznie pracownikom Centrum Witold za zaproszenie na zajęcia i liczymy na dalsza współpracę.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

        W 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach spotkali się z tej okazji na uroczystym apelu.

        Podczas uroczystości zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski na hali OSiR, nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz faktów historycznych, przytaczanych przez najstarszych uczniów szkoły. Tego dnia całą społeczność szkolną obowiązywał strój galowy, a na hali sportowej dominowały symbole narodowe: hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego, flaga i godło narodowe. Najmłodsi uczniowie przynieśli własnoręcznie wykonane kotyliony oraz flagi Polski. Na zakończenie uroczystości Dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, przypomniała o pielęgnowaniu tradycji  i wszczepianiu w młode serca uczucia do własnego kraju. Jednocześnie jeszcze raz uzmysłowiała uczniom jak ważne jest kultywowanie przeszłości.

Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Będę się uczył tego co piękne i mądre…

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska,

                                Ewelina Kamińska -Sawicka

22 października 2014 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym WITOLD, odbyło się Pasowanie na Pierwszaka. W uroczystości pasowania   i ślubowania wzięły udział klasy pierwsze z Zespołu Szkół Samorządowych       w Boguszowie – Gorcach. Uczniowie w towarzystwie rodziców, dziadków, wychowawców przedstawili bogaty program artystyczny. Tego dnia nie zabrakło również Dyrekcji ZSS: Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król, Burmistrza Boguszowa – Gorc Pana Waldemara Kujawy, a także Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Jolanty Woźniak.

Na ten niezwykły dzień pierwszoklasiści czekali od dawna, a przygotowania trwały od początku roku szkolnego i wymagały ogromnego zaangażowania ze strony uczniów. Uroczystość była wyjątkowa, ponieważ wzięło w niej udział blisko sześćdziesiąt sześcio- i siedmiolatków.

Część artystyczna przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: Pani Urszuli Szmidt, Pani Ewy Drabczyk – Rumińskiej i Pani Eweliny Kamińskiej – Sawickiej, była popisem umiejętności wokalnych i recytatorskich. Uczniowie     w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Przypomnieli zgromadzonym wciąż popularne piosenki z repertuaru dziecięcego: Dostał Jacek elementarz, Kolorowe kredki, Pożegnanie przedszkola. Aby godnie pełnić obowiązki ucznia, musieli się wykazać znajomością Katechizmu polskiego dziecka oraz przypomnieć prawa i obowiązki, każdego ucznia ZSS w Boguszowie – Gorcach. 

Tuż po części artystycznej dzieci odważnie złożyły ślubowanie, podczas którego przyrzekali: dbać o dobre imię klasy i szkoły, szanować innych, czcić ojczyznę oraz uczyć się tego co piękne i dobre. Kolejnym podniosłym dla pierwszoklasistów wydarzeniem było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka ,,dużym ołówkiem”.

Przemówienia Pani Dyrektor ZSS oraz Burmistrza, małe upominki dla dzieci, wprowadziło wszystkich zgromadzonych w wyjątkowy nastrój.

Część oficjalną zwieńczył poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Przy bogato zastawionych stołach, czekały na pierwszoklasistów rożki ze słodyczami oraz dyplomy, które były symbolem tej ważnej dla dzieci uroczystości.

Wychowawcy klas pierwszych, chcieliby serdecznie podziękować wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji pasowania, bezcenne wskazówki                     i nieocenioną współpracę.

Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska,

                              Ewelina Kamińska -Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

„To ślubowania nadszedł już czas

Pierwszy egzamin na przedszkolaka zdasz.

Rodzice nasi są tutaj z nami,

Żeby egzamin był dobrze zdany.”

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Agnieszka Matuszewska, Renata Mika

Dnia 21 października 2014 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Witold w Boguszowie-Gorcach odbyła się wspaniała uroczystość – pasowanie Biedroneczek i Słoneczek – najmłodszych uczniów Zespołu Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach. Pięciolatki i sześciolatki zostały uroczyście pasowane na starszaków. Wydarzenie to odbyło się w obecności Burmistrza Miasta p. Waldemara Kujawy, pani Dyrektor Katarzyny Kawki, rodziców, dziadków oraz przedstawicieli Urzędu Miasta w Boguszowie-Gorcach.

Wszystkich przybyłych gości przywitała pani Dyrektor Katarzyna Kawka, która następnie „oddała” mikrofon w ręce dzieci. Ich występ zaskoczył chyba wszystkich: piękne recytacje, głośny śpiew i tańce zostały nagrodzone gromkimi brawami. W obecności wszystkich zgromadzonych Biedroneczki i Słoneczka  złożyły uroczyste ślubowanie.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, a na starszaków czekały słodycze i inne upominki przygotowane przez rodziców.

Ta ważna dla dzieci uroczystość nie odbyła by się, gdyby nie rodzice, którym serdecznie dziękujemy !

                                                              Agnieszka Matuszewska i Renata Mika

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

„Świętymi bądźcie” – XIV Dzień Papieski

Zamieszczono 30 października 2014 r. ks. Karol Janik

           16 października br. wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych udali się do kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego, aby uczestniczyć w XIV Dniu Papieskim poświęconemu św. Janowi Pawłowi II. Były to szczególne obchody, gdyż przypadły w roku kanonizacji Papieża Polaka. Uczniowie, przy pomocy nauczycieli: pana Adama Mazura i ks. Karola Janika, przygotowali program artystyczny wraz z prezentacją multimedialną. Tematem przewodnim było wezwanie do świętości, na wzór św. Jana Pawła II. Uczniowie przedstawili świętość papieża na przestrzeni całego życiu, zwłaszcza w rodzinie, w wyborze, w przebaczaniu, w pielgrzymowaniu, w oddaniu dla Polski, w chorobie i w umieraniu. Podczas występu uczniowie śpiewali również pieśni znane szczególnie jako pieśni „papieskie”. Dzień Papieski jest szczególnym dniem, kiedy zatrzymujemy się nie tylko nad postacią świętego papieża, ale również na nowo wsłuchujemy się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka.

ks. Karol Janik

—————————————————————————–

Klasy III a i III b

rozpoczynają rok szkolny na sportowo

Zamieszczono 20 października 2014 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

       Już od września  we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej „Sudety Petanque Boguszów-Gorce” poznają tajniki gry w bule. Pod okiem  Marii Świetlik i Kazimierza Świetlik (trenerzy posiadający Certyfikaty Międzynarodowej Federacji Petanque) oraz Wiesława Kolczaka (sędzia z Certyfikatem Polskiej Federacji Petanque) rozgrywane są już pierwsze partie. Wychowawczynie klas: Małgorzata Barsznica i Anna Laskowska czuwają nad treningami na bulodromie przy ul. Olimpijskiej. Ta tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi daje naszym uczniom wiele radości, satysfakcji i zadowolenia.

     Również w tym roku uczniowie klas trzecich rozpoczęli darmową naukę pływania. W ramach programu „Umiem pływać” w każdy piątek wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Barsznicą i Anną Laskowską wyjeżdżają do Wałbrzycha. Tam w  „Aqua Parku” przez półtorej godziny pod kierunkiem ratowników oddają się i nauce i wodnej zabawie. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wracają w piątkowe popołudnie do domów. Mamy nadzieję, że proponowane formy aktywności nasi uczniowie uprawiać będą przez długie lata.

Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *