16 „Zimowe Ptakoliczenie”🦆🕊️🦅

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie-Gorcach, 24 stycznia 2020 roku liczyli ptaki 🐦🦅w Kamiennej Górze, pod fachowym okiem ornitologa, pana Piotra Wasiaka-prezesa Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Zimę mamy w tym roku bezśnieżną, ale panująca w piątek minusowa temperatura🌬️, nie odstraszyła młodych obserwatorów👀.
W okolicach zalewu i rzeki nie zabrakło krzyżówek, łabędzi , czy łysek, które od paru lat zimują w Kamiennej Górze. Młodzież przygotowała zdrową karmę dla ptaków wodnych🦆, którą ochoczo pochłaniany ptaki, uzupełniając energię po mroźnej nocy❄️.
Na obszarze ogródków działkowych i Górze Parkowej dopisała ptasia drobnica: bogatki, modraszki, wróble, mazurki, szczygły czy dzwońce. W koronach drzew donośnym głosem 🗣️sygnalizowały swoją obecność kowaliki i wesoło ćwierkały czubatki.
Pan Piotr Wasiak potrafi dostrzec ptaki, dosłownie wszędzie. Pokazał młodzieży wygrzewającego się w promieniach słońca☀️, na szczycie świerku grubodzioba. Wszyscy uczestnicy liczenia 1️⃣2️⃣3️⃣4️⃣5️⃣…mieli okazję przyjrzeć się dokładnie przez lunetę🔭 ornitologiczną, temu barwnie upierzonemu, największemu w Polsce łuszczakowi.
Na bezlistnych zimą drzewach, przykuwają uwagę znajdujące się nich gniazda i dziuple. W Kamiennej Górze pokaźne gniazda srok, usytuowane wysoko w koronach, obserwowaliśmy często na trasie naszej wędrówki👣 Pan Piotr opowiadał uczniom, jak ważne są gniazda czy dziuple dla ornitofauny, bo często są zasiedlane przez gatunki, które chętnie zajmują cudze, pozostawione przez sroki czy dzięcioły.
Prawdziwą niespodziankę zrobiły nam 3 polujące nad Zadrną zimorodki, których egzotyczne barwy wyróżniały się wśród szarobiałego, zimowego tła.
Udało się również odczytać numery obrączek łabędzia niemego i kaczki krzyżówki.
W sumie udało się nam zaobserwować prawie 500 osobników, należących do 21 gatunków. Najliczniejszym gatunkiem okazała się kaczka krzyżówka🦆, w końcu to najbardziej rozpowszechniony ptak wodny w Polsce. Liczebność krzyżówek była bardzo zbliżona do ubiegłorocznej, ponad 300 osobników.
Wyniki naszego ptakoliczenia podaliśmy do ogólnopolskiego koordynatora akcji w Polsce – Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – OTOP, a odczyty obrączek do Centrali Obrączkowania Ptaków, korzystając z programu POLRING – tak zaczynają się pasje ptasiarskie.
Na koniec dzielni uczestnicy 16 Zimowego Ptakoliczenia🦆🐦🕊️🦅 otrzymali metalowe przypinki z modraszką i bogatką.
Dziękujemy panu Piotrowi Wasiakowi za wolontariat poprowadzonych profesjonalne zajęć terenowych z uczniami naszej szkoły.

Organizator – Anna Kogut i uczniowie szkolnego koła przyrodniczego

📝Wyniki liczenia 24.01.2020 r.
✅Kaczka krzyżówka 316
✅Łabędź niemy 6
✅Łyska 5
✅Wróbel 55
✅Mazurek 5
✅Bogatka 30
✅Modraszka 28
✅Czubatka 3
✅Sroka 20
✅Sierpówka 4
✅Zimorodek 2
✅Czapla siwa 1
✅Myszołów 1
✅Zięba 1
✅Grubodziób 1
✅Dzięcioł duży 1
✅Dzwoniec 4
✅Szczygieł 5
✅Gil 1
✅Kowalik 2
✅Kos 2
➡️Suma 493 osobników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *