ArchiwalneWyróżnione

Archiwum 2016-2019

„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Uczniowie naszej szkoły wśród 12 najlepszych drużyn na Dolnym Śląsku w konkursie.

Zamieszczono 01 kwietnia 2019 r.  Anna Kogut

Uczniowie naszej szkoły, kolejny raz znaleźli się wśród 12 najlepszych drużyn na Dolnym Śląsku w konkursie „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” . Pokonując szkoły leżące w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich  reprezentowali ten park na etapie wojewódzkim, który odbył się  22 marca 2019 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Konkurs składał się z dwóch etapów : w pierwszym uczniowie zespołowo rozwiązywali test z zakresu biologii, ekologii, geografii oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Dolnego Śląska. W drugim etapie musieli się indywidualnie wykazać znajomością rozpoznawania na slajdach 120 gatunków i roślin i zwierząt chronionych. Nasza drużyna w składzie:

Patrycja Bąbel  klasa III a Gimnazjum Nr 2

Maja  Łagan klasa III a Gimnazjum Nr 2

Juliana Sokołowska klasa III a Gimnazjum Nr 2

Marta  Świątek kl. VIII a PSP NR 5 zajęła 5 miejsce na 12 zespołów, uzyskując zaledwie 6 punktów mniej od pierwszej zwycięskiej drużyny.

Ponadto wyłoniono 7 najlepszych uczestników w konkurencji indywidualnej rozpoznawania roślin i zwierząt chronionych, którzy bezbłędnie rozpoznali wszystkie gatunki, wśród nich znalazła się uczennica naszego gimnazjum: Juliana Sokołowska otrzymując smartwatcha Huawei 2 band pro i kartę pamięci 16 GB.

Wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali za udział w etapie wojewódzkim nagrody książkowe i dyplomy.Anna Kogut

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Człowiek dla Natury – Natura dla człowieka
Zamieszczono 01 kwietnia 2019 r. Anna Kogut

„Koegzystencja zamiast konkurencji w dolnośląskich obszarach Natura 2000”

       W dniach 26-27 marca 2019 roku, miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji „Człowiek dla Natury – Natura dla człowieka. Koegzystencja zamiast konkurencji w dolnośląskich obszarach Natura 2000” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

      Konferencja miała na celu szerzenie proekologicznych postaw w odniesieniu do obszarów chronionych , korzyści płynących z obecności takich terenów dla społeczeństwa poprzez usługi ekosystemowe świadczone przez obszary przyrodniczo cenne oraz wskazanie pól konfliktów oraz szans ich przeciwdziałaniu .

       Celem konferencji było również zwiększenie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania jego zasobów wśród społeczności lokalnej zamieszkującej obszary chronione na terenie Dolnego Śląska poprzez edukację i promocję. Konieczności ochrony obszarów najcenniejszych pod względem zachowania bioróżnorodności, prezentacja dziedzictwa i zróżnicowania przyrodniczego Polski na przykładzie województwa dolnośląskiego, a także edukacja ludności w zakresie walorów zamieszkiwanych przez nią obszarów chronionych.  Poszczególne panele konferencji dotyczyły walorów przyrodniczych obszarów Natura 2000 , problemów związkach z ze zmianami klimatu w ich granicach, działań z zakresu ochrony czynnej, w tym działań lokalnych społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju. Poruszano także zagadnienia ochrony walorów kulturowych.

W przerwie nauczyciele mogli się wymienić doświadczeniami w zakresie edukacji na terenach Natura 2000, polecić najbardziej atrakcyjne ośrodki edukacji, oraz edukację w gospodarstwach agroturystycznych i zagrodach edukacyjnych na Dolnym Śląsku.

Gmina Boguszów-Gorce ma niewielką powierzchnię, ale odznacza się wysokimi walorami przyrodniczymi, o czym świadczy fakt, że na jej terenie zlokalizowane są 3 obszary Natura 2000 SOO Góry Kamienne, SOO Masyw Chełmca i OSO Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie, w obrębie których znalazł się cały obszar gminy. Wynika to z faktu, że zachowały się tu stanowiska wielu rzadkich i ginących typów siedlisk oraz stanowisk gatunków roślin i zwierząt.

         Wiedzę o naszych obszarach Natura 2000 szerzymy na odbywających się w naszej szkole od 6 lat gminnym konkursie „Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”. Nasi uczniowie również korzystają z ośrodków edukacji, szczególnie ulubionym miejscem na zielone szkoły, jest Ośrodek Edukacji ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. W tym roku szkolnym ośrodek odwiedzi klasa V b, ale może w przyszły roku odwiedzimy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach leżący na obszarze Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, albo Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej,  które swoja działalność promowały na konferencji.

 Anna Kogut

————————————————————————-

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów:
512 088 565, 510 298 194

————————————————————————-

 ZWYCIĘSTWO NASZYCH LEKKOATLETÓW!!!
Zamieszczono 24 marca 2019 r. Karolina Jaworska, Kamil Jasiński

         Reprezentacje naszej szkoły dziewcząt i chłopców, w kategoriach klas V-VI oraz VII i VIII wzięły udział w rozgrywanej Szkolnej  Lidze Lekkoatletycznej im. Janusza Kusocińskiego  o Puchar Prezesa Klubu Górnika Wałbrzych. 

      Do współzawodnictwa sportowego przystąpiły również szkoły z powiatu wałbrzyskiego reprezentujące:  Szczawno Zdrój, Boguszów – Gorce, Kuźnice i Stare Bogaczowice. Uczniowie rywalizowali  w następujących konkurencjach sportowych:  bieg na 60, 300, 600 i 1000 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą i rzut piłką lekarską.

       Zawodnicy klas młodszych w punktacji generalnej uplasowali się na drugim miejscu nieznacznie ustępując pola ZSP nr 1 w Boguszowie – Gorcach. W starszej kategorii wiekowej wygraliśmy zdecydowaną przewagą punktów uzyskując puchar za pierwszej miejsce.

       W klasyfikacji szkół, zaliczając młodsze i starsze roczniki również nasza placówka okazała się najlepsza, za co otrzymaliśmy puchar przechodni.

Skład drużyny klas V-VI: Skład drużyny klas VII-VIII:
1. Julia Zonenberg 1. Marta Świątek
2. Natalia Zonenberg 2. Julia Błażewicz
3. Aleksandra Drozdowska 3. Hanna Płonka
4. Julita Pelc 4. Julia Ignacik
5. Julia Perz 5. Oliwia Michalska
6. Maja Paczkowska 6. Hanna Michalak
7. Martyna Jabłońska 7. Maja Szubert
8. Martyna Wojtysiak 8. Julia Kuźma
9. Oliwia Sieczkarz -Kędziora 9. Wiktoria Redka
10. Ewa Jackowiec 10. Maciej Chomko
11. Szymon Wójcik 11. Nataniel Kluss
12. Patryk Jurjewicz 12. Michał Urbanowicz
13. Filip Kowalski 13. Kamil Olejniczak
14. Marcel Wilk 14. Wiktor Garwol
15. Fabian Rola 15. Szymon Garwol
16. Marek Domaradzki 16. Oliwier Sazanowicz
17. Tomasz Świetlik 17. Dawid Mączkowski
18. Mateusz Oldecki 18. Gracjan Zając
19. Oskar Sawicki 19. Kacper Żur
20. Kacper Bitrycki 20. Dawid Kołakowski
21. Jakub Wąsowski 21. Julian Nowacki
22. Kacper Zarzycki  
23. Michał Cywka  
24. Aleksandra Andrzejweska  
25. Michał Tomaszewicz  

Opiekunowie: Karolina Jaworska, Kamil Jasiński

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„NIE dla mowy nienawiści”
Zamieszczono 24 marca 2019 r.  Urszula Szmidt

          18 marca 2019 roku uczniowie klasy 2b uczestniczyli w warsztatach „Pokolenie Facebooka”-„NIE dla mowy nienawiści–hejtu”  zorganizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 w Wałbrzychu, ZS nr 5 w Wałbrzychu, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im.  Angeliusa Silesiusa w Wałbrzychu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komendę Miejską Policji oraz Fundację „CZEMU NIE”. Prace w grupach trwały wokół zjawiska hejtu, dzieci próbowały dostrzec to zjawisko i jego wpływ na życie społeczne, na relacje oraz konsekwencje mowy nienawiści. Na koniec warsztatów każda grupa prezentowała swoje materiały, wypracowała wnioski i dzieliła się refleksjami. Wypracowane wnioski i refleksje zostaną zaprezentowane w trakcie Wałbrzyskich dni zdrowia psychicznego na Konferencji  „Zdrowie Psychiczne dzieci i młodzieży”.

Szmidt Urszula

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Pomagamy  zwierzętom

Zamieszczono 12 marca 2019 r.  Małgorzata Barsznica, Renata Mika

         Już po raz kolejny uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 2 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych postanowiły pomóc zwierzętom z Fundacji ,, Na pomoc zwierzętom” w Boguszowie – Gorcach. Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna była klasa  I a i grupa przedszkolna ,,Biedroneczki” wraz z wychowawcami.

        Udało nam się zebrać suchą karmę, karmę w puszkach, ręczniki  i koce. Za zebrane pieniądze zakupiliśmy żwirek dla kotów. Podsumowaniem akcji były odwiedziny w naszej placówce  wolontariuszek  wraz z podopiecznym pieskiem. Piesek spacerował  wśród dzieci, dał się pogłaskać, a także popisywał się swoimi umiejętnościami. Panie przekazały  dzieciom dużo informacji na temat funkcjonowania fundacji i jej mieszkańców. Przedstawiły jak należy  odpowiedzialnie opiekować się zwierzętami. W zamian za okazane serce otrzymaliśmy dyplomy z podziękowaniem.

         Mamy nadzieję, że zorganizowana akcja wspomoże bezdomne zwierzęta, a w naszych uczniach i dzieciach obudzi wrażliwość na chęć niesienia pomocy potrzebującym. Pomoc zwierzakom była możliwa dzięki ofiarności ludzi dobrego serca, dlatego wszystkim rodzicom, którzy zechcieli nas wesprzeć serdecznie dziękujemy !!!

Małgorzata Barsznica,  Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Zamieszczono 12 marca 2019 r.  Adam Mazur

      Żołnierze wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.

      Powojenne podziemie niepodległościowe aż do powstania NSZZ „Solidarność” było przykładem najliczniejszej formy oporu Polaków wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się ponad 250–300 tys. ludzi (z tego kilkadziesiąt tysięcy w oddziałach zbrojnych), nie licząc współpracowników i sympatyków, a także około 20 tys. w szeregach konspiracji młodzieżowych.  Nasza szkoła pamięta o tych bohaterach, którym my zawdzięczamy naszą wolność.

                                                                                                            Adam Mazur

————————————————————————-

Karnawał w przedszkolu

Zamieszczono 12 marca 2019 r.  A.Matuszewska, A.Banaszek, M. Michalak

Karnawał to tradycyjnie czas zabawy. I taka zabawa odbyła się w naszych oddziałach przedszkolnych tuż przed feriami.

Superbohaterowie, księżniczki, wróżki, policjanci i wielu innych przebierańców miało okazję bawić się na parkiecie przy skocznej muzyce. W wielu konkursach, które urozmaicały zabawę, wzięła udział duża grupa dzieci, a wszystkich ucieszył słodki poczęstunek. To był naprawdę bal nad bale…

Nie możemy doczekać się następnego karnawału….

A.Matuszewska, A.Banaszek, M.Michalak

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

————————————————————————-

W zimowej aurze, odbyło się „15 Zimowe Ptakoliczenie”

Zamieszczono 17 lutego 2019 r.  Anna Kogut

       Pomimo tęgiego mrozu i opadów śniegu,  stali  bywalcy z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego i najdzielniejsi uczniowie naszej szkoły, którzy  w pierwszą sobotę rozpoczynającą ferie, zdecydowali się opuścić swoje ciepłe łóżeczka, wzięli udział w zimowym liczeniu ptaków.

      To już 15 Zimowe Ptakoliczenie organizowane w naszym kraju. Akcja wzorowana jest na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. W Polsce jest koordynowana  przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

        Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli, którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

       W okolicach zalewu i rzeki nie zabrakło krzyżówek, łabędzi , czy łysek, które od paru lat zimują w Kamiennej Górze. Prawdziwą niespodziankę zrobiły nam 3 polujące nad Zadrną zimorodki, których egzotyczne barwy wyróżniały się wśród szarobiałego, zimowego tła. Dopisała również drobnica: bogatki, wróble, mazurki, szczygły, czyże czy dzwońce . Janek odczytał numery obrączek 2 łabędzi i zobowiązał się, że samodzielnie poda informację do Centrali Obrączkowania Ptaków, korzystając 

 z programu POLRING – tak zaczynają się pasje ptasiarskie J

       Podczas spaceru przez park naszych uczniów, oprócz ptaków, zachwyciła  ścieżka dydaktyczna prezentująca przeróżne militaria: od prototypu samolotu Arado, poprzez transporter opancerzony BRDM-2 po większe i mniejsze działa. Nie darowali sobie również przyjemności pozjeżdżania ze ślizgawki. Tak łączyliśmy obserwacje ptaków z zimowymi szaleństwami.

       Dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas, zwłaszcza młodzieży, która z całym zaangażowaniem oddawała się „ptakoliczeniu”.

 Organizator Anna Kogut

Zaobserwowane gatunki:

Krzyżówka -335

Łabędź niemy -11

Łyska -2

Zimorodek -3

Bogatka- 25

Modraszka -3

Wróbel -30

Mazurek -8

Zięba -1

Czyż -26

Szczygieł- 8

Dzwoniec-5

Dzięcioł duży – 1

Kos- 3

Sroka -6

Sierpówka- 5

Galeria zdjęć

————————————————————————-

FERIE z OSiR

Zamieszczono 17 lutego 2019 r.  Agnieszka Matuszewska

       Ferie to czas odpoczynku, ale nie dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki  z oddziałów przedszkolnych spędzały miło czas w przedszkolu oraz uczestniczyły, między innymi, w zajęciach organizowanych przez OSiR Boguszów-Gorce.

            Dzięki zaproszeniu p. Marii  Burzyńskiej mogliśmy brać udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Dzieci chętnie bawiły się chustą animacyjna, zbierały „grzybki”, pokonywały przeszkody na torze przeszkód, a także tworzyły budowle z klocków. W trakcie zabawy mogły liczyć na ciepłą herbatkę.

Zajęcia miały na celu integrację starszaków z różnych grup, współpracę w parach, kształtowanie odpowiedzialności za siebie i kolegów, a także hartowanie odporności emocjonalnej.

A.Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Babci i Dziadka

Zamieszczono 17 lutego 2019 r. 

Agnieszka Matuszewska, Anna Banaszek

Pędzą wnuki ulicami
z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków
są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal
wystrojeni jak na bal.

W dniu 21stycznia wszystkie babcie, a 22 stycznia – wszyscy dziadkowie obchodzili swoje święto. Z tej to okazji dzieci z grupy Słoneczka i Misiaczki zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków.

Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Niejedna babci i dziadek, z łezką w oko obserwowali swoje wnuczęta. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców (którym bardzo dziękujemy za pomoc). Na koniec przedszkolaki wręczyły swoim  babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki.

Dziękujemy !!!

A.Matuszewska i A.Banaszek

————————————————————————-

Wspólne czytanie w projekcie „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Zamieszczono 17 lutego 2019 r.  A.Matuszewska, A.Banaszek, M.Michalak

        W związku z udziałem oddziałów przedszkolnych  w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” w oddziałach przedszkolnych organizowane są zajęcia, w których czytają nie tylko wychowawcy, ale również zaproszeni goście.

29 stycznia 2019 r. gościliśmy Dyrektora  Szkoły pana Krystiana Ogrodnika. Pan Dyrektor przeczytał dzieciom bajkę o sympatycznym Żółwiku Frankliniezatytułowaną Franklin gubi się w lesie. Dzieci w skupieniu  i zaciekawieniu słuchały czytanego utworu. A po jego zakończeniu odpowiadały na pytania pana Dyrektora. Podsumowaniem zajęć było wykonanie kolorowanek przyniesionych przez pana K.Ogrodnika.

Dziękujemy za wspólne czytanie.

————————————————————————-

Rok szkolny 2018/2019

WIDOWISKO MUZYCZNE ,,ANIELSKI WIECZÓR”

Zamieszczono 08 stycznia 2019 r. 

Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska

            18 grudnia 2018 r. to w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 w Boguszowie – Gorcach magiczny wieczór. Przedszkolaki i uczniowie pokazali swoje zdolności artystyczne w WIDOWISKU MUZYCZYM ,,ANIELSKI WIECZÓR”, który odbył się w Hotelu ,,Piotr” dzięki gościnności Państwa Danuty i Zdzisława Sommerfeldów, Magdaleny Sommerfeld – Piotrowskiej i Piotra Sommerfelda.

      Dzieci zaprezentowały piosenki świąteczne, pastorałki oraz układy taneczne: ,,Zima” Antoniego Vivaldiego, ,,Silent Night” Tytusa Wojnowicza, Kołysankę do Jezusa”, Taniec Aniołów. Widowisko zakończyli układem tanecznym do utworu ,,Hallelujah”.

         W uroczystości brali udział: P. Jacek Cichura – Burmistrz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Stanisław Urbaniak – Przewodniczący Rady Miasta, P. Grzegorz Łuczko – Sekretarz Miasta Boguszowa – Gorc, P. Mirosław Lubiński Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Rady Miasta, P. Józef Waliszewski – Prezesa Stowarzyszenia ,,Witold”, przyjaciele naszej szkoły, dyrektorzy boguszowskich szkół oraz rodzice
i dziadkowie naszych ,,artystów”.

      W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim zaangażowanym
w przygotowanie tego świątecznego spotkania.

      Renata Mika, Barbara Mandziej, Małgorzata Barsznica, Magdalena Kosińska 

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia 2018 r.  Renata Mika, Magdalena Kosińska

       07 grudnia 2018 r. w oddziałach przedszkolnych odbyła się SPARTAKIADA MIKOŁAJKOWA zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły P. Karolinę Jaworską i P. Kamila Jasińskiego oraz uczniów starszych klas, którzy opiekowali się młodszymi kolegami i koleżankami podczas zawodów. W programie znalazły się m.in. wspólne tańce oraz konkurencje sportowo – rekreacyjne. Dodatkowo każda grupa przybierała bombkę wykonanymi dekoracjami. Razem z dziećmi bawił się również Mikołaj oraz Elfy. W imprezie wzięły udział wszystkie grupy. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas zawodów nie brakowało dopingu i głośnej muzyki, przy czym wszyscy dobrze się bawili. Punktem kul­mi­na­cyj­nym wspólnej zabawy było spo­tka­nie z Mi­ko­ła­jem i prezenty. Dzieci otrzymały od Mikołaja kosze pełne słodkości. Radość w oczach dzieci świadczyła o tym, że wspólna zabawa była wspa­nia­ła. Wszystkim uczestnikom dopisywał świąteczny nastrój
i uśmiech na twarzach.

                                                                      Renata Mika, Magdalena Kosińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ PRZEDSZKOLAKÓW

Zamieszczono 17 grudnia 2018 r.  Anna Banaszek

5 grudnia odwiedził nasze przedszkole bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko –MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy.

We wszystkich grupach spotkanie przebiegło w bardzo radosnej
i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki
i recytowały wierszyki. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci i panie prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie,
a także nadzieja na kolejne spotkanie.

Święty Mikołaju bardzo dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

PODSUMOWANIE RODZINNEGO

KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,OZDOBA BOŻONARODZENIOWA”
W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia 2018 r.  Renata Mika, Magdalena Kosińska

       W naszych oddziałach przedszkolnych odbył się RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY ,,OZDOBA BOŻONARODZENIOWA”. Konkurs adresowany był do dzieci i rodziców i polegał na przygotowaniu pracy przestrzennej – ozdoby bożonarodzeniowej. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji świątecznych, rozwijanie kreatywności i wyobraźni oraz łączenie pokoleń w tworzeniu ozdób świątecznych.

       Decyzja komisji była niezwykle trudna i długo dyskutowana. Każda  praca miała w sobie „to coś” – to, co sprawiło, że jeszcze bardziej zatęskniliśmy za świętami. Jedne prace wyróżniały się pod względem pomysłowości, inne wkładu pracy, jeszcze inne pod względem artystycznego wyrazu. Dzieci oraz rodzice wykazali się ogromną pomysłowością – poniżej prezentujemy nagrodzone prace.

       Pierwsze miejsce i nagrodę W KATEGORII  WIEKOWEJ 3 – 4 LATA zdobyła Klara Świetlik, drugie Wiktor Szachalewicz, trzecie Wiktoria Wójcik.

Pierwsze miejsce i nagrodę W KATEGORII  WIEKOWEJ 5 – 6 LAT zdobył Szymon Paterak, drugie Antonina Kowalska, trzecie Szymon Żurowski,
a wyróżnienie otrzymała Amelia Płonka, Piotruś Stawiarski, Oskar Makarczyk. 

        Autorzy zwycięskich prac otrzymali gratulacje, dyplomy oraz upominki. Ozdoby wymienionych autorów można podziwiać w holu przedszkola. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Laureatom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujmy za udział w konkursie oraz składamy WIELKIE GRATULACJE
i życzymy ciekawych inspiracji na następne konkursy. 

Renata Mika, Magdalena Kosińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 17 grudnia 2018 r.  Małgorzata Michalak

           Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy od 2002 roku czyli
od setnej rocznicy powstania maskotki. Historia misia (jako maskotki) była związana z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodorem Rooseveltem. W 1902 roku prezydent wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek.
Na cześć prezydenta misia nazwano Teddy Bear.                                                                             

   W dniu 23. 11. 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uroczyście obchodziły Święto Misia. W tym dniu każdy przedszkolak mógł przynieść swojego ulubionego pluszaka. Dzieci bawiły się w swoich grupach. Przywitaliśmy wszystkie misie, poznaliśmy ich imiona. Przedszkolaki poznały historię święta, słuchały wierszy i opowiadań. Przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich tj. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Coralgol. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, tanecznych, z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. W każdej grupie powstały piękne prace plastyczne związane z postacią misia. Atrakcją była fotobudka z Panem Misiem i Panią Misiową, w której każdy przedszkolak zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie.

Małgorzata Michalak

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SPOTKANIE Z GÓRNIKAMI

Zamieszczono 17 grudnia 2018 r.  Agnieszka Matuszewska

4 grudnia  2018 r.  gościliśmy  w  oddziałach przedszkolnych górników.  W ten szczególny dzień wszyscy pracownicy kopalni, także ci emerytowani obchodzą swoje święto.

Górnicy ze Stowarzyszenia Witold, a prywatnie dziadkowie naszych przedszkolaków, przybyli  w  pełnym  galowym  umundurowaniu.  Przedszkolaki    z  wszystkich  grup  wiekowych  miały  okazję  przyjrzeć  się  z  bliska  górniczej  czapce, która  poprawnie  nazywa  się  czako, mundurowi  z  jego  charakterystycznymi  elementami  oraz  szpadzie, którą  górnicy  otrzymali za  długoletnią  pracę. Przedszkolaki wysłuchały także opowieści górników o tym, jak powstał węgiel i jak wyglądała praca w kopalni.

Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły gościom upominki i odśpiewały  Sto lat. Otrzymały w zamian kosz słodyczy.

Bardzo dziękujemy górnikom za spotkanie i zapraszamy za rok.

A.Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI Z PREWENCJI KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W WAŁBRZYCHU I PSEM TROPIĄCYM

Zamieszczono 12 grudnia 2018 r. 

Renata Mika, Magdalena Kosińska, Małgorzata Barsznica

20 listopada 2018 r. uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej oraz dzieci
z Oddziałów Przedszkolnych odwiedzili specjalni goście: Policjanci
z Komendy Miejskiej w Wałbrzychu wraz z psem policyjnym Barym. Tego dnia dzieci z wszystkich grup zgromadziły się  w ogrodzie przedszkolnym oraz uczniowie szkoły na boisku szkolnym, aby powitać gości. Przewodnik psa tropiącego opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, po co psy pracują w policji oraz czym dokładnie się zajmują. Przeprowadził krótki pokaz związany z posłuszeństwem i wykonywaniem komend przez czworonoga. Dzieci z zachwytem przyglądały się umiejętnościom Barego. Policjanci zaprezentowali również jak w pewnym stopniu zneutralizować lub zapobiec pogryzieniu przez agresywne zwierzę. Pokazali także pozycję jaką należy przyjąć w sytuacji zagrożenia. Następnie odbyła się pogadanka policjantów na temat  zagrożeń mogących wynikać z kontaktów ze zwierzętami oraz na temat bezpieczeństwa. Zwrócili oni szczególną uwagę na zachowanie podczas spotkania z nieznanymi psami. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania ich pracy. Niektóre przedszkolaki miały możliwość przymierzenia kamizelki, kasku oraz pałki policyjnej. Dzięki przewodnikom psów i obecności czworonoga dzieci nauczyły się jak postępować w stosunku do zwierząt, których nie znają, a każdego dnia mogą napotkać na ulicach swoich miejscowości. Dzieci w podziękowaniu za spotkanie głośno oklaskiwały przybyłych gości. Wszyscy uczestnicy spotkania będą długo pamiętać tę nietypową wizytę.

Renata Mika, Magdalena Kosińska, Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

————————————————————————-

NASZA SZKOŁA ŚWIĘTUJE 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA
PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka 

            Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków najważniejsze święto państwowe. Bieżący rok jest szczególny, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające to wyjątkowe dla naszej historii zdarzenie. 9 listopada społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego, Gimnazjum nr 2 w Boguszowie – Gorcach przygotowała z tej okazji uroczysty apel.

            Świętowanie poprzedzono rozmaitymi działaniami i przygotowaniami. Przez cały październik i listopad przedszkolaki realizowały jeden z modułów projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- 100 lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku. Zwieńczeniem tych działań był konkurs plastyczny Polska moja Ojczyzna, którego głównym celem było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny, zaangażowanie dzieci w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny oraz rozwijanie zdolności plastycznych. i przygotowaniami. Przez cały październik i listopad przedszkolaki realizowały jeden z modułów projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- 100 lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku. Zwieńczeniem tych działań był konkurs plastyczny Polska moja Ojczyzna, którego głównym celem było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny, zaangażowanie dzieci w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny oraz rozwijanie zdolności plastycznych.

            Na tę ważną uroczystość przygotowywały się nie tylko przedszkolaki, ale i uczniowie. Wszystkie klasy, sale lekcyjne oraz korytarze zostały przystrojone w barwy biało – czerwone. Na zajęciach z wychowawcą, plastycznych, technicznych wykonywano prace, które  stały się ozdobami wielu szkolnych gablot, tablic i ścian. Wspólnie wykonano także flagi i kotyliony, które wyeksponowano podczas uroczystości. Niektóre klasy skorzystały także z pomocy rodziców i podczas warsztatów wykonały makiety, plakaty symbolizujące naszą narodową jedność. Na oknach całej szkoły pojawiły się biało – czerwone motyle. Podczas zajęć muzycznych przypomniano najważniejsze pieśni patriotyczne oraz obowiązkowo czterozwrotkowy hymn Polski. Lekcje języka polskiego oraz historii wzbogacano o treści poświęcone zagadnieniom poruszającym tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie odczytywano ważne dla polskiej kultury dzieła literackie.

            7 listopada w godzinach popołudniowych dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się aby wspólnie odśpiewać pieśni patriotyczne. Nie zabrakło takich dzieł jak: „Białe róże”, „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Rota”. Spotkaniu towarzyszyła podniosła atmosfera.

            9 listopada 2018 r., w budynku oddziałów przedszkolnych, mieszczących się przy ul. Broniewskiego, w  godz. 9:00 – 11:00 odbyły się dwie uroczystości, które podziwiały dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie z klas I-VIII SP oraz gimnazjaliści, pod opieką nauczycieli. Nie zabrakło również rodziców. Uroczystość otworzyła wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marta Świątek, wprowadzając poczet flagowy
i sztandarowy. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, bo w przygotowaniu części artystycznej wzięły udział oddziały przedszkolne: Biedroneczki, Słoneczka, Misiaczki, Motylki oraz klasy: II A, VI B, VIII A.
W trakcie występu uczniowie przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVII wieku. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca
i umysły, w tych trudnych dla naszego kraju chwilach. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni a przedszkolaki zaprezentowały układy wokalno – taneczne wplecione w program. Nie zabrakło również wzruszającej recytacji. Obchody Święta Niepodległości zakończyło przemówienie wygłoszone przez Dyrekcję PSP nr 5 i Gimnazjum nr 2.

            O godz. 11:11 społeczność uczniowska, nauczycie spotkali się przed budynkiem szkoły aby zjednoczyć się z innymi polskimi szkołami i pobić „Rekord dla Niepodległej”. Z należytą powagą wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali czterozwrotkowy hymn Polski.

Organizatorami uroczystości były: p. A. Banaszek, p. E. Kamińska – Sawicka, p. R. Mika, p. A. Matuszewska, p. M. Kosińska, p. M. Michalak, p.
K. Jaworska, p. K. Hull, p. B. Wańczyk.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć 1

Galeria zdjęć 2

Galeria zdjęć 3

————————————————————————-

KONKURS PLASTYCZNY „POLSKA MOJA OJCZYZNA”

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Agnieszka Matuszewska

       Dnia 9 listopada 2018 r. wszyscy Polacy świętowali setne urodziny swojej Ojczyzny. Także przedszkolaki z naszej szkoły dołączyły się do tych obchodów, a mianowicie wzięły udział w konkursie plastycznym Polska moja Ojczyzna.

       Celem konkursu było kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz szacunku do Ojczyzny, zaangażowanie dzieci w promowanie wartości patriotycznych w sposób twórczy i kreatywny oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Specjalnie powołana komisja konkursowa oceniła prace dzieci biorąc pod uwagę, przede wszystkim, samodzielność wykonania oraz zgodność z tematem.

Laureatami konkursu zostali:

Kategoria dzieci młodsze

I miejsce Wiktoria Wójcik

II miejsce Dawid Pączka

III miejsce Klara Świetlik

Kategoria dzieci starsze

I miejsce Amelka Płonka

II miejsce Szymon Kuriata

III miejsce Tymek Mazur

Wyróżnienie Szymon Żurowski

      Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Prace dzieci można oglądać do końca listopada w holu przedszkola przy ul. Broniewskiego 11.

Gratulujemy!

Organizator: Agnieszka Matuszewska

————————————————————————-

BAL JESIENI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 21 listopada 2018 r.  Anna Banaszek

       Mimo, iż opadają liście i jest chłodno, jesienią wcale nie musi być smutno… Jesień mieni się przecież różnobarwnymi kolorami i jesienią też można bawić się na balu.

      W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w kolorowych, jesiennych strojach. Wspólnie bawiły się muchomorki, jeże, dynie, liski… śpiewając piosenki i tańcząc w wesołych nastrojach. Były korowody, kółeczka, wężyki. Na balu odwiedził nas Pan dyrektor Krystian Ogrodnik, który wspólnie z przedszkolakami tańczył. Przerywnikami w tańcach były przygotowane zabawy i konkurencje.

      Wszystkie dzieci bawiły   się doskonale, czego dowodem był cudowne uśmiechy. Następne spotkanie u Pani Jesieni za rok !!!

Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

WSPÓLNE CZYTANIE W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 12 listopada 2018 r.  Małgorzata Michalak, Anna Banaszek

             W związku z udziałem oddziałów przedszkolnych w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” w oddziałach przedszkolnych organizowane są zajęcia, w których czytają nie tylko wychowawcy ale również zaproszeni goście. 25 października 2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć Panią Kasię Pierzchałę z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Boguszowie-Gorcach. Dzieci były bardzo ciekawe opowiadania z jakim przybył do nich gość. Pani Kasia wybrała i przeczytała przedszkolakom bajkę pt. „Kubuś Puchatek – idziemy do szkoły”. Dzieci słuchały o przygodach Kubusia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu, którzy pierwszy raz szli do szkoły. Przedszkolaki były zachwycone nie tylko tym, że Pani Kasia czytała bajkę, ale także tym, że po każdym fragmencie zadawała pytania. Dlatego w pełnym skupieniu i zaciekawieniu dzieci słuchały opowieści. Pani Kasi bardzo dziękujemy i zachęcamy innych do odwiedzenia nas w przedszkolu w celu wspólnego czytania dzieciom.

Małgorzata Michalak, Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

ZAJĘCIA NAJMŁODSZYCH PRZEDSZKOLAKÓW Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Magdalena Kosińska

Dnia 19 października 2018 roku w najmłodszej grupie z Oddziałów Przedszkolnych odbyły się zajęcia z elementami sensorycznymi. Tematem kompleksowym tygodnia był ,,ZAWÓD PIEKARZA ORAZ CO Z CZEGO OTRZYMUJEMY”. Kluczowym słowem była mąka. Pierwszym etapem naszych wesołych zajęć było przesianie mąki przez sitko przez każde dziecko, a następnie wypowiadanie się na temat jej właściwości. Następnie przedszkolaki rysowały palcami w mące, przesypywały, odmierzały, napełniały nakrętki, aż w końcu plackowały ją na stolikach. Biała poświata w całej sali to szczegół. Liczyła się bardzo dobra zabawa, wspaniałe okrzyki i radość wychowanków. Drugim etapem doznań sensorycznych było zadanie na czas, polegające na oddzieleniu paluszkami ziarenek ciecierzycy i fasolki. Dzieci bardzo lubią tego typu zadania, które wprowadzają nutkę zdrowej rywalizacji. Takie namacalne doświadczenia otoczenia, zachęca maluchy do poznawania i odkrywania świata i samego siebie. Jest to doskonały sposób na zajęcia inne niż zwykle. Za wielkie zaangażowanie i wzorowe zachowanie podczas zajęć na dzieci czekała słodka niespodzianka.

Magdalena Kosińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE EDUKACYJNYM ,,KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Magdalena Kosińska, Renata Mika

W roku szkolnym 2018/2019 Oddziały Przedszkolne biorą udział w „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”. Jest to OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY o tematyce ekologicznej dla przedszkoli, organizowany przez markę „Kubuś”. Jego celem jest:

ü  zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne

ü   uczenie szacunku do przyrody

ü   kształtowanie dobrych nawyków w zakresie odżywiania

ü  aktywne spędzanie czasu

ü  rozpoznawanie korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców.

Wszystkie zajęcia realizowane w ramach powyższego programu ukierunkowują dziecina kreatywność, samodzielne myślenie oraz przyswajanie wiedzy poprzez zabawę. Po zakończeniu programu i przeprowadzonych zajęciach placówka otrzymuje certyfikat potwierdzający przyznanie TYTUŁU KUBUSIOWYCH PRZYJACIÓŁ NATURY. Koordynatorami programu są  P. M. Kosińska i P. R. Mika.

Magdalena Kosińska, Renata Mika

————————————————————————-

SPOTKANIE DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
Z FUNKCJONARIUSZAMI KOMISARIATU POLICJI W BOGUSZOWIE – GORCACH

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Magdalena Kosińska, Renata Mika

04 października 2018 roku w Oddziałach Przedszkolnych odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Boguszowie- Gorcach. Celem wizyty było przypomnienie i zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Pan st. Sierż. Piotr Prokopowicz przybliżył dzieciom reguły bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym, a także przypomniał numery alarmowe. Następnie została poruszona kwestia do kogo dzieci mają się zwrócić o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci brały aktywny udział w pogadance, czego odzwierciedleniem było zadawanie pytań oraz dzielenie się z gośćmi swoimi doświadczeniami. Na zakończenie wizyty, przedszkolaki dziękując za cenne rady głośno oklaskiwali przybyłych gości. W nagrodę za wzorowe zachowanie dzieci otrzymały obietnicę ponownych odwiedzin. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się jako osoba, której  nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Magdalena Kosińska, Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO TEATRU ZDROJOWEGO W SZCZAWNIE – ZDROJU

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Renata Mika, Magdalena Kosińska

            18 października 2018 r. odbyła się wycieczka autokarowa dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawcami do Teatru Zdrojowego w Szczawnie – Zdroju na spektakl pt. ,,Piotruś Pan i Piraci”. Spektakl był bardzo humorystyczny – aktorzy zagrali wyśmienicie, a scenografia i stroje były bardzo dobrze przygotowane. Bajka pełna była zaskakujących zwrotów akcji i śmiesznych dialogów. Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. W czasie spektaklu na sali panowała cisza i skupienie przerywane  wybuchami śmiechu. Dziewczynki piszczały na widok świecącej wróżki „Dzwoneczka”, chłopcy ekscytowali się pojedynkami szermierzy. Gdy przedstawienie się skończyło na sali było słychać głośne i długie brawa dla aktorów. Dzieci były zachwycone. Najbardziej podobała im się gra świateł.

Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu. Fajne! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzaną bajkę. Z wypiekami na twarzach patrzyły na grę aktorów. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. W bieżącym roku szkolnym była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!

 Renata Mika, Magdalena Kosińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Zamieszczono 28 października 2018 r.  Renata Mika, Barbara Mandziej

„Jak nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za SERCE.”

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 12 października  2018 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym w Boguszowie – Gorcach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej podczas której nie zabrakło elementu upamiętniającego 100-lecie Niepodległości naszego Państwa. Uczniowie z klasy VI A pod kierunkiem p. Barbary Mandziej i grupa Biedroneczki z oddziału przedszkolnego pod kierunkiem Renaty Mika przygotowali część artystyczną. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uroczystość przebiegała w miłej i radosnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne pamiątkowe medale.

Renata Mika, Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„ZMISIOWANE” ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

Zamieszczono 15 października 2018 r. 

Anna Banaszek, Małgorzata Michalak

      W tym roku szkolnym dzieci z oddziałów przedszkolnych przystąpiły do międzynarodowego projektu edukacyjnego „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”.

      Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

      Projekt ma zachęcać dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomić im rolę czytania w życiu dziecka i  wyrabiać właściwe nawyki czytelnicze. Ma on wprowadzić dziecko w świat literatury poprzez budzenie zaciekawienia książką wykorzystując do tego zabawy, piosenki, twórczość plastyczną. Bardzo ważnym celem projektu jest  przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych, kształtowanie postaw patriotycznych dzieci ,kształcenie umiejętności słuchania tekstu czytanego,  rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci.

      Poprzez udział w projekcie chcemy również aktywnie  włączyć w życie oddziałów przedszkolnych rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.

   Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019.

Projekt realizowany będzie w sześciu modułach:

a) Mały Miś – czytające Przedszkolaki tzw. wersja przedszkolna,

b) Mały Miś uczy samodzielności,

c) 100-lecie niepodległości. Pokaż radość Przedszkolaku! ,

d) Kulinarne warsztaty z Małym Misiem,

e) Kuferek Kreatywności Małego Misia,

f) Misiowe aktywności sportowe.                                                                           Anna Banaszek, Małgorzata Michalak

————————————————————————-

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Zamieszczono 15 października 2018 r.  Małgorzata Michalak

       20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w oddziałach przedszkolnych zostały zorganizowane gry i zabawy dla dzieci. Panie: Małgosia Michalak i Magdalena Kosińska przywitały wszystkie dzieci. Swoją obecność potwierdziła każda grupa czyli: Biedroneczki, Misiaczki, Słoneczka, Pszczółki, Motylki. Odwiedził nas również Dyrektor PSP nr 5. Krystian Ogrodnik, który przygotował dla przedszkolaków słodką niespodziankę.

         Symbolem tego dnia jest kolor niebieski dlatego wszyscy byliśmy ubrani w kolor nieba. Jak powiedział Pan Dyrektor „ byliśmy jak wioska Smerfów. Po przywitaniu „wsiedliśmy’’ do pociągu i przy piosence  „Jedzie pociąg z daleka‘’ wyruszyliśmy do krainy zabaw. Dzieci uczestniczyły w konkursach i grach zespołowych. Przy głośnym dopingu przedszkolaki pokazały swoją sprawność fizyczną.  Nie zabrakło uśmiechów i radości.

       Maluchy pochwaliły się wiedzą na temat swojego przedszkola oraz umiejętnościami tanecznymi. Przy rytmach Mini Disco wspaniale upłynął nam czas. Dzieci świętowały również w swoich salach, w których panie złożyły im życzenia i wręczyły każdemu odznakę Super Przedszkolaka i słodki prezent. Kochane Przedszkolaki!!! Z okazji waszego święta życzymy uśmiechu od ucha do ucha, mnóstwa okazji do beztroskiej zabawy oraz wspaniałych przyjaciół. Do zobaczenia za rok!

Małgorzata Michalak

Galeria zdjęć

————————————————————————-

„Żyjemy w zgodzie z naturą”

Program edukacyjny dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania w początkowego

Zamieszczono 23 września 2018 r.  Anna Kogut

        W lipcu 2018 roku zostałam zaproszona przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków do wzięcia   udziału w tygodniowym szkoleniu zorganizowanym  w ramach międzynarodowego projektu „Żyjemy w zgodzie z naturą. Program edukacyjny dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego” finansowanego z programu Erasmus+, które odbyło się w Maynooth w Irlandii.

      W projekcie uczestniczyły 10 osobowe zespoły nauczycieli z 6 krajów Europy : Polski, Irlandii, Hiszpanii, Czech, Słowacji i Macedonii.

      Szkolenie miało na celu zapoznanie się z innowacyjnymi  materiałami edukacyjnymi dla nauczycieli o tematyce przyrodniczej przygotowanymi w ramach projektu. Materiały zostały opracowane merytorycznie przez Uniwersytet Gdański oraz partnerów BirdLife z 6 krajów wspomagających edukację przyrodniczą dzieci młodzieży. Poza Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, które prowadziło projekt, zaangażowały się w niego Hiszpańskie Towarzystwo Ornitologiczne (SEO), Słowackie Towarzystwo Ornitologiczne (SOS), Macedońskie Towarzystwo Ekologiczne (MES), Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne (CSO) oraz stowarzyszenie BirdWatch z Irlandii (BWI).

       Zajęcia w Irlandii miały charakter wykładów, zajęć warsztatowych, zajęć terenowych, podczas których nauczyciele oprócz zapoznania się z materiałami w ramach programu, mogli się podzielić swoimi doświadczeniami w pracy dydaktycznej. Nie zabrakło również czasu do zwiedzenia charakterystycznych irlandzkich klifów.

      Zdobyte doświadczenie i wiedzę wykorzystałam jako wolontariusz, prowadząc zajęcia dla nauczycieli  z całej Polski, które odbyło się dnia 14.09.2018 w godzinach 12.00-17.00 w Hotelu Piotr w Boguszowie-Gorcach. Zajęcia terenowe dla nauczycieli prowadził ornitolog Piotr Wasiak. Anna Kogut

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Rok szkolny 2017/2018

Polscy poeci dzieciom – Jacek Cudny

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r.  Ewelina Kamińska-Sawicka

            15 czerwca br. w Gminnym Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Czarnym Borze odbył się konkurs recytatorski „Polscy poeci dzieciom – Jacek Cudny”. Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe. PSP nr 5 im. B. Malinowskiego w kategorii dzieci 5-6- letnich reprezentowały: Maja Dobrzycka i Amelia Płonka z oddziału przedszkolnego Biedroneczki, a klasy pierwsze: Maja Rogowska i Alicja Koch z kl. I a.

        Uczestnicy konkursu wywołali wiele wzruszeń i nie mniej uśmiechów. Zachwycali mistrzowską recytacją, grą aktorską, zabawnymi przebraniami i wyszukanymi rekwizytami. W jury konkursu zasiadł sam autor recytowanych wierszy, czyli Pan Jacek Cudny. Pierwsza książka Jacka Cudnego została zatytułowana „Wiersze za jeden uśmiech”, bo powstała z zamysłem, że stanie się kiedyś bohaterką akcji, w której dzieci dotknięte przez los, właśnie w zamian za jeden uśmiech, będą obdarowane tą książką. Tak też się stało w grudniu 2010 roku, kiedy zbiór wierszy był rozdawany podopiecznym Fundacji DR CLOWN. Od tej pory Pan Jacek Cudny bierze udział w kolejnych cyklach tej akcji. Spotyka się z dziećmi w szpitalach, szkołach specjalnych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

        Wszyscy mali uczestnicy oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni do wspólnych konkursów, przygotowanych przez autora wierszy dziecięcych. Nie zabrakło ciekawych rymowanek, zgadywanek oraz piosenek, przygotowanych na postawie wierszy Pana Cudnego. Zaprezentowano również ciekawe zasoby materiałów, zamieszczonych na stronie www.cudnolandia.pl.

        Po spotkaniu z Panem Jackiem Cudnym, Dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – Pani Anna Dziewit, wyróżniła najpiękniejsze recytacje i nagrodziła wszystkich uczestników konkursu pamiątkowymi dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami. Wśród wyróżnionych pojawiły się nasze uczennice: Maja Rogowska i Maja Dobrzycka.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom słodki poczęstunek. Dziękujemy za zaproszenie na konkurs.

E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Poznajemy walory turystyczne naszej okolicy

Zamieszczono 25 czerwca  2018 r. 

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

14 czerwca 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” i uczniowie z klasy I a wraz z wychowawcami, wybrali się na wycieczkę, której celem było poznawanie walorów turystycznych najbliższej okolicy (góra Dzikowiec).

Góra Dzikowiec to kompleks sportowo – rekreacyjny zlokalizowany u zbocza Dzikowca. Piękna okolica zachęca do aktywnego wypoczynku, również najmłodszych. Znajdujący się tam plac zabaw okazał się odpowiedni do biegania, huśtania, wspinania. Dzieci  chętnie grały w piłkę, skakały na skakankach, prezentowały swoje talenty wokalne i taneczne na „scenie” znajdującej się nieopodal wiaty. Uczennice podziwiały lokalną roślinność i z zaciekawieniem obserwowały leśne życie zwierząt. Na zakończenie wszyscy usiedli przy ognisku, zajadając pyszne kiełbaski, przygotowane przez rodziców.

Wycieczka należała do bardzo udanych. Uśmiechy długo nie znikały z twarzy małych uczestników wyprawy.

E. Kamińska- Sawicka

 A. Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Brytyjski

Zamieszczono 20 maja  2018 r.  Renata Bizoń

            10 maja w naszej szkole odbył się „Dzień Brytyjski”. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Pierwszą z nich było zaprezentowane przez klasy IVA i IVB przedstawienie w języku angielskim „Little Red Riding Hood” („Czerwony Kapturek). Młodzi aktorzy, swoim talentem językowym, aktorskim oraz strojami przygotowanymi specjalnie na te okazję, zrobili duże wrażenie na widzach, którymi byli ich rodzice, nauczyciele oraz uczniowie klas I-V i oddziału przedszkolnego „Słoneczka”.  W tym samym czasie Wiktoria Kaganiuk i Jan Wańczyk wystąpili recytując wierszyki w języku angielskim.

Kolejnym punktem Dnia Brytyjskiego był drużynowy  Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii dla uczniów klas IV-VII. Rywalizowało w nim osiem drużyn, a najlepszą z nich okazała się drużyna  klasy VA w składzie: Eliza Kawka, Michał Wójcik, Konrad Jurjewicz. Drugie miejsce wywalczyły sobie uczennice z klasy VIIA- Hanna Płonka, Marta Świątek oraz Wiktoria Siarkiewicz, a trzecie przedstawiciele klasy IVA – Krzysztof Rumiński, Marcel Wilk i Nicolas Jarosiński. Wszyscy popisali się naprawdę dużą wiedzą, którą sami musieli zdobyć, gdyż nauczyciel przekazał im jedynie zagadnienia konkursowe i źródła, z których mogą skorzystać przygotowując się do konkursu. Tak więc gratulujemy umiejętności samokształcenia.

W przerwie pomiędzy  pierwszą, a druga częścią konkursu mogliśmy podziwiać trzy występy wokalne w języku angielskim. Zaśpiewali dla nas: Marta Świątek (VIIA), Adrian Świątkowski  (VIIB) oraz grupa w składzie: Hanna Michalak, Oliwia Michalska i Julia Ignacik (VIA). Bardzo oryginalny i wymagający z pewnością wielu godzin przygotowań okazał się występ dziewczyn, które śpiewając piosenkę wystukiwały jej rytm kubeczkami plastikowymi i robiły to bardzo rytmicznie i synchronicznie, publiczność była naprawdę pod dużym wrażeniem.

Podczas konkursu wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego dla klas IVS.P.- III Gim. „Famous places in Great Britain”, byli to: I miejsce- Krzysztof Rumiński (IVA), II miejsce- Jonatan Kołakowski (VA) Katarzyna Horbacz (VIIB) oraz Adrianna Czupyk – obie miejsce III.

 Okazało się, że uczniom tak spodobały się te wszystkie atrakcje, że już zażyczyli sobie kolejnego Dnia Brytyjskiego w przyszłym roku.

Organizator Dnia Brytyjskiego Pani Renata Bizoń składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji  tego wydarzenia, a w szczególności Panią: Gabrieli Czyżowskiej, Magdalenie Domaradzkiej, Katarzynie Hull dzięki, którym mogła powstać dekoracja do przedstawienia; Radzie Rodziców (w szczególności Pani Dorocie Świątek) za ufundowanie nagród. Oczywiście największe THANK YOU należy się wszystkim uczniom, którzy zgodzili się wziąć aktywny udział w naszym ‘British Day’.

Renata Bizoń

Galeria zdjęć

Video – Fragment przedstawienia Czerwony Kapturek

————————————————————————-

DZIEŃ ZDROWIA

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Anna Banaszek

        Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Dzień Zdrowia. Chcemy w ten sposób od najmłodszych lat propagować u dzieci postawy prozdrowotne w zakresie prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i higieny osobistej.

        W oddziałach przedszkolnych dzieci we wszystkich grupach samodzielnie przygotowały sałatki owocowe.  

Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Wizyta w Bibliotece Miejskiej

Zamieszczono 5 maja  2018 r.  Anna Banaszek

      Kwiecień to niewątpliwie miesiąc książki 02 kwietnia obchodzimy międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, a 23 kwietnia Dzień Książki. Przedszkolaki aby uczcić te dwa święta uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez p. Kasię Pierzchałę bibliotekarza w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pani Kasia powiedziała nam i pokazała jak funkcjonuje biblioteka i na czym polega praca bibliotekarza. Uczestniczyliśmy w lekcji pt. „W książkach jest magia”. Na koniec wspólnie się bawiliśmy i słuchaliśmy piosenki śpiewanej przez p. Kasię.

       Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Jak dbać o zęby?

Zamieszczono 18 marca  2018 r. Magdalena Kosińska

      W minionym tygodniu w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Naszych przedszkolaków odwiedziła Pani Elżbieta Maliczyszyn, pracownik firmy  Colgate- Palmolive. Na prelekcji  w bardzo przystępnej i ciekawej formie przedstawiła sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci dowiedziały się co to jest próchnica i dlaczego psują się zęby oraz jak prawidłowo należy je czyścić. W ramach działań praktycznych przedszkolaki miały możliwość samodzielnie wyszczotkować dużą plastikową szczękę. Pod koniec  spotkania nie obyło się bez prezentów, bowiem każde dziecko otrzymało szczoteczkę  oraz pasty do zębów.

Magdalena Kosińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Ach, cóż to był za bal…

Zamieszczono 04 marca  2018 r. Agnieszka Matuszewska

      W holu naszego przedszkola, w cudownej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzy odbył się BAL KARNAWAŁOWY.

       Księżniczki, elfy, piraci, policjanci, bohaterowie z bajek i komiksów…. kogo to u nas nie było. Najważniejsze, że przedszkolaki świetnie się bawiły się.
 Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce –  przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Niespodzianką była FOTOBUDKA, w której dzieci mogły wykonać pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
      Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów, a gimnazjalistkom – za zorganizowanie zabaw i konkursów. Kolejny bal karnawałowy już za rok, a tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć.

Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Rok szkolny 2017/2018

POSUMOWANIE RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

 ,,NAJPIĘKNIEJSZA ŚWIĄTECZNA KARTKA BOŻONARODZENIOWA” W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 07 stycznia  2018 r. Renata Mika

        W okresie przedświątecznym w oddziałach przedszkolnych został ogłoszony oraz rozstrzygnięty RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY ,,NAJPIĘKNIEJSZA ŚWIĄTECZNA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”. Konkurs adresowany był do dzieci i rodziców. Celem konkursu było wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz rozwijanie inwencji twórczej poprzez wykonanie pracy plastycznej. Dzieci wraz z rodzicami za pomocą najróżniejszych technik (wycinanki, wyklejanki, zdobienia z koralików, brokatu, cekinów, makaronów, ścinków gazet, waty, nitek itp.) przedstawiły najbliższe im tradycje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Ulubione symbole to: choinka, Święty Mikołaj, renifery, prezenty i bombki. Decyzja komisji była niezwykle trudna i długo dyskutowana. Prawie każda z prac była bowiem ciekawa i zaskakująca pomysłowością wykorzystania elementów świątecznych.

 Ostatecznie ogłoszono następujący werdykt i podział nagród:

       Pierwsze miejsce i nagrodę W KATEGORII  WIEKOWEJ 3 – 4 LATA zdobyła praca Klary Świetlik, drugie Antoniny Kowalskiej, trzecie Szymona Żurakowskiego, a wyróżnienie otrzymała praca Wiktorki Wójcik.

      Pierwsze miejsce i nagrodę W KATEGORII  WIEKOWEJ 5 – 6 LAT zdobyła praca Piotra Stawiarskiego, drugie Oliwki Młodzieniewskiej, trzecie Hanny Rogalskiej, a wyróżnienie otrzymała praca Przemysława Wójcika. 

     Autorzy zwycięskich prac otrzymali gratulacje, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Kartki wymienionych autorów można było podziwiać w holu przedszkola. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Dzień Górnika

Zamieszczono 17 grudnia  2017 r.

Agnieszka Matuszewska, Ewelina Kamińska-Sawicka

        04.12.2017 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach przygotowano uroczystość z okazji Dnia Górnika. W miejskich obchodach Barbórki uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Witold”, emerytowani górnicy, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście. Uroczystość odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc, pana Waldemara Kujawy.

      Tegoroczną Barbórkę przygotowali najmłodsi uczniowie z kl. Ia oraz dzieci z oddziału przedszkolnego „Słoneczka” z PSP nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach, pod bacznym okiem nauczycieli: p. A. Matuszewskiej, p. E. Kamińskiej – Sawickiej, p. S. Glinkowskiego. Nieoceniony wkład w przygotowanie uroczystości włożyli również starsi uczniowie, także z Gimnazjum nr 2.

      Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców ludowych.

     Zwieńczeniem Barbórki były liczne przemówienia wygłoszone przez organizatorów uroczystości oraz przybyłych gości. Na zakończenie nie zabrakło również miłego akcentu w postaci tortu przygotowanego dla górników. Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Agnieszka  Matuszewska, Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Anna Banaszek

      26.10.2017 r. w oddziałach przedszkolnych odbyła się uroczystość  „Pasowania na przedszkolaka” naszych najmłodszych milusińskich z grup  „Motylki” i „Misiaczki”. W tym bardzo ważnym dniu z naszymi przedszkolakami byli licznie przybyli rodzice i dziadkowie, ale również zaproszeni goście pan Burmistrz Waldemar Kujawa, Przewodnicząca Rady Miasta pani Sylwia Dąbrowska, pani Maria Świetlik Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Sekretarz Miasta pani Irena Dzilińska, radna pani Irena Kułakowska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Dorota Świątek oraz pani Dyrektor Katarzyna Kawka.

      Przedszkolaki przedstawiły przybyłym gościom program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. W gronie przedszkolaków piosenką i tańcem powitali nas starsi koledzy z grup „Słoneczka” i „Biedroneczki”. Później dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a całości dopełniła Pani Dyrektor Katarzyna Kawka, która „zaczarowanym” ołówkiem pasowała każdego przedszkolaka, gratulując i wręczając pamiątkowy dyplom. Na koniec uroczystości na wszystkich czekała miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców, upominków ufundowanych przez pana Burmistrza Waldemara Kujawę oraz słodkości dla wszystkich przedszkolaków od Rady Rodziców naszej szkoły.

      Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i wspieranie naszych najmłodszych przedszkolaków.

Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

BAL JESIENI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 05 listopada  2017 r. Renata Mika

            Mimo, iż opadają liście i jest chłodno, jesienią wcale nie musi być smutno. Jesień mieni się różnobarwnymi kolorami i jesienią też można bawić się na balu. Taki BAL JESIENI odbył się w poniedziałek 30. 10. 2017 r. w naszym przedszkolu. Tego dnia było wyjątkowo jesiennie. Wszystkie dzieci przybyły do przedszkola w kolorowych, jesiennych strojach. Rodzice i dzieci przygotowały ciekawe i pomysłowe stroje jesienne. Pomysłów w przygotowaniu strojów nie zabrakło rodzicom naszych przedszkolaków.  Na balu bawiły się: jeże, wiewiórki, muchomory, liście, Pani Jesień, jarzębinki, owoce i warzywa.  Na holu w kolorowych strojach, przy jesiennej dekoracji, dzieci z grup „Motylki”, „Misie”, Biedroneczki i „Słoneczka” wesoło bawiły się przy jesiennych piosenkach przedszkolnych oraz utworach z pierwszych list przebojów. Barwne korowody, pociągi i koła zachęcały dzieci do wspólnej zabawy. Uczestnicy balu bawili się doskonale, czego dowodem były przepiękne uśmiechy na twarzach dzieci a więc nasz bal możemy uznać za bardzo udany.

Pierwszy BAL JESIENI przysporzył wszystkim (jak się okazało również i rodzicom podczas przygotowań) wiele radości i z pewnością stanie się coroczną tradycją naszego przedszkola. Gratulujemy Rodzicom  wspaniałych pomysłów na dziecięce stroje, a dzieciom życzymy miłych wspomnień z tegorocznego balu jesieni.

Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

FILHARMONIA NA WESOŁO

Zamieszczono 10 października  2017 r. Anna Banaszek

      W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła rozpoczęła współpracę  z Agencją Artystyczną „Wartki”, która organizuje audycje muzyczne „Filharmonii na wesoło”, czyli mini recitale edukacyjne dla dzieci.

Na audycję składa się wykonanie kilku utworów muzycznych, prezentacja instrumentu przewodniego oraz okalająca całość opowieść tematyczna. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu z dziećmi z oddziałów przedszkolnych i uczniami edukacji wczesnoszkolnej.

    Tematem przewodnim  koncertów w roku szkolnym  2017/2018 jest  „Śladami Słynnych Postaci Literackich”.

      29. 09. 2017 r. na pierwszym z koncertów mogliśmy się przenieś w czasy „sprawiedliwych bandytów” Robin Hooda i Zorro. Słuchaliśmy opowieści o życiu i dokonaniach bohaterów, która przeplatała się cudownymi tematami muzycznymi znanymi z filmów. Usłyszeliśmy oraz pojedliśmy próbę wspólnego śpiewania melodii przewodniej, która będzie nam towarzyszyć przez cały rok szkolny pt. „Wraz z muzyką” do melodii „Despacito” Luis’a Fonsi. Audycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez wszystkie dzieci już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

Tematy kolejnych audycji:

X-  LONDYŃSKA MGŁA Sherlock Holmes / William Fogg

XI – MAGICZNE SZTUCZKI Harry Potter / Pan Twardowski

XII-  W ZIMOWEJ SZACIE Gerda i Kaj / Ebenezer Scrooge

I-  PŁASZCZ I SZPADA Trzej Muszkieterowie / Kapitan Fracasse

II-  PODRÓŻE W NIEZNANE Guliwer / Kapitan Nemo

III-  SZKOLNE PARYPETIE Pan Kleks / Pinokio

IV-  NA DZIKIM ZACHODZIE Winnetou/ Szeryf Wyatt Earp

V-  BEZLUDNE WYSPY Robinson Crusoe / Tarzan

VI-  CZARNA FLAGA Jakub Hak , Piotruś Pan / Pipi Lansztrung

Anna Banaszek

Galeria zdjęć

————————————————————————-

BIEDRONECZKI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO W STADNINIE KONI

Zamieszczono 10 października  2017 r. Renata Mika

       Wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta, a szczególnie te, których nie można trzymać w domu. Stąd też nie lada wydarzeniem była wycieczka przedszkolaków z oddziału przedszkolnego do pobliskiej stadniny koni. Przejażdżka na grzbiecie konia i ognisko – to największe atrakcje, jakie na BIEDRONECZKI czekały w staninie przygotowane przez właścicielkę Panią Dorotę Budz – Roszczyk. Dla wielu dzieci wycieczka do stadniny koni była pierwszą okazją do tego, aby bliżej poznać te zwierzęta, dowiedzieć się, w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie, utrzymując w dobrej kondycji i zdrowiu. Przedszkolaki słuchały ciekawostek o koniach oraz zadawały przeróżne pytania typu: Co jedzą konie? Jak się nazywają? Który koń jest najstarszy, a który największy itp. Ogromną atrakcją i przyjemnością dla Biedroneczek była przejażdżka na koniu w siodle pod czujnym okiem Pani Doroty i Pani Eli. Pobyt w stadninie zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek, słodkim poczęstunkiem oraz zabawą na terenie gospodarstwa. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Doroty Budz – Roszczyk oraz Pani Elżbiety Budz za serdeczne przyjęcie przedszkolaków, oraz za cierpliwość i wyrozumiałość, a przede wszystkim za przekazanie cennych informacji o koniach, a także za przeprowadzenie wyjątkowych zajęć w plenerze. Dziękujemy również rodzicom, którzy włączyli się w pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

      Dzieci były zachwycone wycieczką, która dostarczyła wszystkim wiele radości i niezapomnianych chwil.

                                                                                                          Renata Mika

Galeria zdjęć

————————————————————————-

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 30 września  2017 r. Angelika Wietecka

        20 września 2017 r. w naszych oddziałach przedszkolnych grupy I, II, III, IV tj. SŁONECZKA, BIEDRONECZKI, MOTYLKI I MISIE w holu wspólnie obchodziły OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA poprzez wspólne tańce, pląsy i zabawy integracyjne. Panie Magdalena Kosińska i Angelika Wietecka przywitały dzieci zabawą „Echo” następnie dzieci przedstawiały to co potrafią robić przedszkolaki. Chętne dzieci wykonywały zadania ukryte w balonikach. Wszyscy bawili się wyśmienicie przy wesołych rytmach muzyki. Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło również niebieskich baloników i niebieskich strojów. Dzieci również podzieliły się wiedzą na temat tego jak być dobrym przedszkolakiem i co lubią robić w przedszkolu. Dzieci bawiły się nie tylko w swoich grupach, ale również wspólnie z dziećmi i wychowawcami ze wszystkich grup, co umożliwiło lepsze poznanie społeczności przedszkolnej. Wspólna zabawa była bardzo udana i sprawiła dzieciom wiele radości. Na zakończenie zabawy wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale i jak na prawdziwe świętowanie przystało nie zabrakło łakoci i słodkości.

Angelika Wietecka

Galeria zdjęć

————————————————————————-

SPOTKANIE Z POLICJANTEM W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

Zamieszczono 30 września  2017 r. Magdalena Kosińska

6  września 2017 r. w naszych oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu Panem Pawłem Głębockim. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz wdrożenie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant w formie praktycznej przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie przekazał informacje na temat  zachowania się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki w podziękowaniu policjantowi za przyjście głośno bili brawo. 

Magdalena Kosińska

Galeria zdjęć

————————————————————————-

OTWARCIE NOWYCH ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY ULICY BRONIEWSKIEGO

Zamieszczono 09 września  2017 r. Renata Mika

            01 września 2017 r. rodzice i dzieci, miały możliwość zwiedzenia nowo otwartych oddziałów przedszkolnych przy ulicy Broniewskiego, a 4 września dzieci rozpoczęły zajęcia w oddziałach. W nowym obiekcie powstały nowe, w pełni wyposażone, cztery piękne i kolorowe sale edukacyjne, łazienki, pomieszczenia socjalne i zaplecze żywienia.  Oddziały są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Układ funkcjonalny budynku został tak zaprojektowany, aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie pomieszczeń, odpowiednie warunki higieniczno – sanitarne BHP. W bieżącym roku szkolnym funkcjonować będą 4 oddziały, które mają już swoje nazwy. Grupa najmłodsza „ Motylki” to 2-4 latki, wych. p. Anna Banaszek i p. Magdalena Kosińska oraz pomoc nauczyciela p. Bernardyna Wańczyk. Grupa „Misiaczki” 4–5 latki, wych. grupy p. Angelika Wietecka. Grupa średniaków „Biedroneczki” 5 latki, wych. p. Renata Mika. Grupa najstarsza ,,Słoneczka” 6 latki wych. p. Agnieszka Matuszewska. Zajęcia z j. angielskiego prowadzić będzie p. Tomasz Karolczyk, rytmikę p. Sławomir Glinkowski, logopedię p. Ewelina Kamińska – Sawicka, religię ks. Grzegorz Fabiński.  Wsparciem dla wszystkich grup będzie p. Anna Dybiec, p. Edyta Mierzchała, p. Beata Milczarek, p. Krystyna Redka oraz p. Barbara Lisiewicz.  Do przedszkola uczęszczać będzie 100 dzieci.

Życzymy wszystkim Przedszkolakomwielu radosnych chwil wypełnionych zabawą i nauką, sukcesów oraz tego, aby każdy dzień spędzony w naszych oddziałach przedszkolnych z kolegami i koleżankami był pełen uśmiechu!

Wychowawcy

Galeria zdjęć

————————————————————————-

Podsumowanie wyników nauczania

w roku szkolnym 2016/2017

Edukacja wczesnoszkolna

W  kl. 1 – 3 uczyło w tym roku szkolnym 106 uczniów. 

W  tych  klasach zostało przez wychowawców szczególnie wyróżnionych :

kl.1a: Paweł Błaszczyk, Wiktoria Klimczak, Hanna Laskowska, Joachim Lorek, Tymoteusz Miłobóg, Adam Młodziankowski, Marta Prusak, Natalia Radziejewska, Malwina Zaremba

kl. 2 a : Julian Grochocki, Wiktoria Kaganiuk, Filip Krejner, Natan Poczęsny, Filip Prusak, Aleksandra Sazanowicz, Jan Wańczyk, Julian Wilk

kl. 2b: Szymon Borkowski, Julia Cerazy, Vanessa Gierwatowska, Martyna Laskowska, Nadia Siwkiewicz, Szymon Sus

kl. 3a: Martyna Jabłońska, Nicolas Jarosiński, Krzysztof Skurski, Tomasz Świetlik, Marcel Wilk, Jakub Wąsowski, Julia Kunach,  Zuzanna Mendel, Marzena Olejniczak, Natalia Zonenberg

kl. 3b  Krzysztof Rumiński, Wojciech Zygarlicki, Szymon Wójcik, Martyna Gibes, Wiktor Matuszewicz, Maja Paczkowska, Filip Kowalski, Bartosz Górowski, Julia Perz, Karol Drabina

kl. 3 c: Nina Czyżowska, Laura Dziedzic, Wiktoria Dobrzycka, Justyna Leśniak, Magdalena Modrzyńska, Gracjan Siekierski, Kalina Szuba, Martyna Szydłowska.

Wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej są  uczniowie, którzy mogą pochwalić się  100 % frekwencją na zajęciach. Są to:

v  kl. 1 a: II półroczu: Tomasz Wojda

v  kl. 2a –  II półrocze: Oliwia Malinka, Lena Sochaj, Jan Wańczyk, w całym roku szkolnym Alan Pajda

v  kl. 2 b – w całym roku szkolnym: Julia Cerazy, Vanessa Gierwatowska,

v  kl. 3 a –  w całym roku szkolnym Tomasz Świetlik. 

 Gratulujemy tym uczniom wzorowej postawy uczniowskiej.

Klasy 4 – 6 szkoły podstawowej

 W   kl. 4 – 6 uczyło się  114 uczniów.

Uczniowie z najwyższą średnią  ocen w szkole podstawowej :

I miejsce

Marta Świątek –  kl. 6 a  – 5, 64

Zuzanna Ciągło – kl. 5 a – 5, 64

Eliza Kawka  –   kl.  4 a – 5,64

II miejsce

Hanna Płonka – kl. 6 a – 5, 54

III miejsce

Marta Kaczmarek – kl. 5 a – 5, 27

Osiągnięcia pozostałych uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem:

v  kl.4 a: Aleksandra Drozdowska, Michał Wójcik: 4,82

v  kl. 4 b:  Zuzanna Laskowska – 4,91, Patrycja Pawlik, Anna Majek, Julia Zonenberg, Oskar Sawicki- 4,82

v  kl. 5 a: Nataniel Kluss – 5,18, Hanna Michalak , Julia Ignacik – 5,00, Oliwia Michalska- 4,81, Julian i Aleksander Nowaccy – 4, 81

v  kl. 5 b:  Karol Madaliński – 5,00, Kacper Woźny – 4,82

v  kl. 6a :

–  Martyna Baranowska  – 4,82

– Julia Pawlak – 5,09

– Wiktoria Siarkiewicz – 5,18

– Wiktoria Nanowska –  5,00

– Klaudia Jalowska – 5, 00

– Wiktor Garwol – 4,91

– Wiktoria Otorowska – 4,82

– Dawid Mączkowski – 4,91

v  kl.  6b:

– Julia Kuźma –  4,82

– Wiktoria Redka  – 4,91

– Dawid Kołakowski – 4,80

Gimnazjum nr2

W roku szkolnym 2016/2017 w gimnazjum uczyło  się 83 uczniów.

Uczniowie ze 100 % frekwencją:

v  z. kl. 1 a gim . – Aleksandra Wiśniewska.

Uczniowie z najwyższą średnią ocen  w gimnazjum:

I miejsce

Tomasz Chojnacki – kl. 3 a – 5,59

II miejsce

Parycja Bąbel – kl. 1 a – 5,29

III miejsce

Jowita Jasiurkowska – kl. 3 a –  5,22

Alicja Mazurek – kl. 3 a – 5,22

Pozostali uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen co najmniej  4,75:

v  kl. 1 a:

Dariusz Kujtkowski – 5,07

– Maja Łagan – 4,79

– Marta Świtalska – 4,79

v  kl. 2 a:

– Adrianna Czupyk – 4,80

– Natalia Słabaszewska  – 4,80

– Michał Sommerfeld-  4, 80

v  kl. 3a:

– Katarzyna Franckowiak – 5,17

– Aleksandra Wołoszczuk – 4,94

– Martyna Kuczkowiak, Kamila Szarko – 4,83

– Adrian Morawski – 4,78

      Decyzją Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2016/2017  przyznano tytułu  najlepszego absolwenta gimnazjum Tomaszowi Chojnackiemu.  

W  dniu 22.06.17 r.  najlepsi absolwenci  gimnazjum w mieście  otrzymali nagrody z rąk Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc. Naszą szkołę na gali reprezentowali: T. Chojnacki, J. Jasiurkowska, A. Mazurek i K. Franckowiak wraz z rodzicami .  

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!!

——————————————————————————

Wyniki szkoły 2015/2016:

W roku szkolnym 2015/16 w Zespole Szkół Samorządowych  uczyło się  363 uczniów:

– w oddziale przedszkolnym – 43 wychowanków

– w szkole podstawowej –  237 uczniów

– w gimnazjum – 83 uczniów .

W   kl. 1 – 3 uczyło w tym roku szkolnym 135 uczniów.

W tych  klasach zostało przez wychowawców szczególnie wyróżnionych :

v kl. 1 a – wych.  M. Barsznica(10 uczniów): Julian Grochocki, Wiktoria Kaganiuk, Filip Krejner, Karolina Michalak. Natan Poczęsny, Filip Prusak, Aleksandra Sazanowicz, Jan Wańczyk, Julian Wilk, Oliwia Żarnowska.

v kl. 1 b –  wych. A. Laskowska(6 uczniów): Szymon Borkowski, Julia Cerazy, Vanessa Gierwatowska, Martyna Laskowska, Nadia Siwkiewicz, Szymon Sus.

v kl. 2a –   wych. E. Drabczyk – Rumińska (10 uczniów): Nicolas Jarosiński, Krzysztof Skurski, Tomasz Świetlik, Marcel Wilk, Jakub Wąsowski, Agnieszka Bilelak, Julia Kunach, Martyna Jabłońska, Zuzanna Mendel, Marzena Olejniczak.

v kl. 2 b – wych. U. Szmidt (10 uczniów) : Krzysztof Rumiński, Wojciech Zygarlicki, Szymon Wójcik, Martyna Gibes, Wiktor Matuszewicz, Maja Paczkowska, Filip Kowalski, Bartosz Górowski, Julia Perz, Karol Drabina

v kl. 2 c  – wych. E. Sawicka – Kamińska (9 uczniów): Nina Czyżowska, Laura Dziedzic, Wiktoria Dobrzycka, Justyna Leśniak, Magdalena Modrzyńska, Gracjan Siekierski, Kalina Szuba, Martyna Szydłowska, Magdalena Wilk.

v kl. 3 a – wych. E. Kantorowska (9 uczniów): Aleksandra Andrzejewska, Aleksandra Drozdowska, Wiktoria Garbacz, Konrad Jurjewicz, Natalia Król, Paula Świątek, Bartosz Trojnar, Krzysztof Wawrzyńczyk, Michał Wójcik.

v kl. 3 b –  wych. W. Sommerfeld (9 uczniów): Kamil Czaja, Oskar Górecki, Zuzanna Laskowska, Martyna Lenarczyk, Anna Majek,Marceli Nowak, Patrycja Pawlik, Oskar Sawicki, Julia Zonnenberg.

Wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej są  uczniowie, którzy mogą pochwalić się  100 % frekwencją na zajęciach. Są to:

v kl. 1 a: Karolina Michalak, Lena Sochaj

v kl. 1b – Vanessa Gierwatowska

v kl. 3a – Konrad Jurjewicz.

 Gratulujemy tym uczniom wzorowej postawy uczniowskiej.

W   kl. 4-6 uczyło się 101 uczniów.

Średnie uzyskane przez poszczególne klasy w II semestrze:

v 4,21 – kl. 4 a- wych. p. R. Bizoń

v 3,59 – kl. 4 b – wych. p. M. Buzarewicz

4,45– kl.  5 a – wych. p. K. Ogrodnik

v  3,34 – kl. 5 b – wych. p. A. Kuczkowiak

v 3,63 – kl. 6a – wych. p.K. Hull

Uczniowie z najwyższą średnią roczną w szkole podstawowej:

                                            I miejsce

Hanna Płonka – kl. 5 a – 5,45stypendium naukowe II stopnia

Marta Świątek – kl. 5 a  – 5,45

Maja Łagan – kl. 6a – 5,45

II miejsce

Zuzanna Ciągło – kl. 4 a – 5,36stypendium naukowe II stopnia  

Patrycja Bąbel – kl. 6a –  5,36 ;   

III miejsce

Marta Kaczmarek – kl. 4a – 5, 18

Karol Madaliński – kl. 4 b- 5,1

Osiągnięcia pozostałych uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem:

v kl. 4 a: Hanna Michalak – 5,00, Julia Ignacik – 4,81, Oliwia Michalska- 4,81

v kl. 4 b: Kacper Woźny – 5,09

v kl. 5a:

–  Martyna Baranowska  – 5,09

– Julia Pawlak – 5,09

– Wiktoria Siarkiewicz – 5,09

– Wiktoria Nanaowska – 4,91

– Wiktor Garwol – 4,82

– wiktoria Otorowska – 4,82

v kl. 5b:

– Julia Kuźma – 5,00

– Redka Wiktoria  – 4,82

– Weronika Wilczyńska – 4,82

v kl. 6 a:

– Juliana Sokołowska – 5,10

– Paulina Karasiewicz – 5,09

– Dariusz Kujtkowski – 5,09

– Aleksandra Wiśniewska – 5,00

– Marta Świtalska – 4,81

Wśród uczniów kl. 4- 6  są  uczniowie, którzy także  mogą pochwalić się  100 % frekwencją na zajęciach. Są to:

v z kl. 5a : Dawid Mączkowski

v z kl. 5b Kacper Żur

     Decyzją Rady Pedagogicznej w tym roku tytułu najlepszego absolwenta Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego otrzymuje Patrycja Bąbel

W roku szkolnym 2015/2016w gimnazjum uczyło  się 83 uczniów.

Średnie uzyskane przez poszczególne klasy:

3,66 – kl. 2a – wych. Anna Kogut

v  3,45 –  kl. 3 a – wych. p. B. Mandziej

v    3,23 – kl. 1 a – wych. A. Zwierko

100 % frekwencją wykazał się ucz. kl. 1 a gim . – Kamil Radzikowski.

Uczniowie z najwyższą średnią rocznąocen  w gimnazjum :

I miejsce

Tomasz Chojnacki – kl. 2 a – 5,36stypendium naukowe II stopnia

II miejsce

v Katarzyna Franckowiak – kl. 2 a – 5,13

v Aleksandra Wołoszczuk – kl. 2a  – 5,13

III miejsce

v Jowita Jasiurkowska – kl. 2 a – 4,93

v Alicja Mazurek – kl. 2 a – 4,93

Pozostali uczniowie, którzy osiągnęli średnią co najmniej  4,75:

v kl. 1 a:

– NataliaSłabaszewska – 4,86

– Michał Sommerfeld-  4,79

v kl. 3a:

– Dominik Wachnowicz – 4,82

   Decyzją Rady Pedagogicznej w tym roku szkolnym nie przyznano tytułu najlepszego absolwenta gimnazjum.

W  dniu 21.06.16 najlepsi absolwenci  gimnazjum otrzymali nagrody z rąk Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc p. Waldemara Kujawy.  W tym zacnym gronie naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3 a (gim.) Dominik Wachnowicz. Gratulujemy!

Ten apel był ostatnim dla niektórych nauczycieli, którzy przechodzą na emeryturę. Gorąco dziękujemy za ponad 35 – letnią pracę p. Ewie Kantorowskiej i 34 lata pracy –  p. Wiesławie Król, która przez ostanie  4 lata pełniła funkcję wicedyrektora szkoły.

Obie Panie wychowały kilka pokoleń mieszkańców naszej miejscowości, były dla nas  wsparciem  i dzieliły się  swoim doświadczeniem zawodowym. Dzięki sumiennej pracy odnosiły sukcesy w pracy wychowawczej oraz dydaktycznej, zyskały sympatię rodziców. Wielokrotnie były nagradzane nagrodą dyrektora szkoły, p. W. Król otrzymywała nagrodę Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc.    W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy za wszystkie lata pracy i życzymy zasłużonego wypoczynku na emeryturze i 100 lat!

————————————————————————

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *