Archiwum 2013-2015

Czeka nas finał ogólnopolski

Zamieszczono 12 marca 2015 r. Anna Kogut

      Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach zajęli pierwsze miejsce w IV etapie-wojewódzkim Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” i będą reprezentować województwo dolnośląskie na etapie ogólnopolskim.

    Dnia 10.03.2015 r. w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbył się IV wojewódzki etap XIV edycji konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych leżących na obszarach parków krajobrazowych Polski – pod hasłem: „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie udział wzięło 12 czteroosobowych drużyn reprezentujących 12 parków krajobrazowych województwa dolnośląskiego. Zespół naszych gimnazjalistów, reprezentujący Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich w składzie:

Patrycja Kasprzyk

Nikola Niewiara

Anna Wołoszczuk

Dariusz Winnik

pod opieką pani Anny Kogut

 zajął I miejsce przechodząc do etapu ogólnopolskiego, w którym o zwycięstwo walczy 16 zwycięskich drużyn z całej Polski.

   Za zwycięstwo w etapie wojewódzkim uczniowie otrzymali nagrodę główną – jest nią udział w warsztatach ekologicznych w dniach 04-07 maja 2015r. w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu oraz nagrody rzeczowe (tablety Kiano Intelect z systemem Windows, przewodniki przyrodnicze). Otrzymują również dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół średnich od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

    Etap ogólnopolski jest w tym roku organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i odbędzie się w dniach 25-29 maja 2015 roku.

    W etapie ogólnopolskim uczestnicy również rozwiązywać będą test (15 pytań tzw. ogólnych i 10 pytań dotyczących parków krajobrazowych Polski) oraz rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt chronionych. Ponadto w etapie 5 odbędą się konkurencje dotyczące rozpoznawania pospolitych gatunków roślin oraz interpretowania mapy topograficznej. Zakres dodatkowych konkurencji będzie przedstawiony w regulaminie szczegółowym 5 etapu.

Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Anna Kogut

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

—————————————————————————-

Sukces naszych gimnazjalistów

Zamieszczono 04 marca 2015 r. Anna Kogut

       Kolejny już raz uczniowie naszego gimnazjum znaleźli się wśród 12 najlepszych drużyn na Dolnym Śląsku w Konkursie „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

http://www.dzpk.pl/pl/konkursy-imprezy/591-szkoly-ktore-zakwalifikowaly-sie-do-iv-wojewodzkiego-etapu-xiv-edycji-konkursu-poznajemy-parki-krajobrazowe-polski-2014-2015r.html

      Aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego, musieli pokonać trzy gimnazja leżące w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich: Gimnazjum w Czarnym Borze, Jedlinie Zdroju i Mieroszowie. Uczeń Dariusz Winnik osiągnął najwyższy wynik z testu wśród 16 uczniów biorących udział w III etapie- parkowym.

    10 marca 2015 roku w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu będą walczyć o zakwalifikowanie się do finału i etapu V – ogólnopolskiego. Trzymamy kciuki za naszą zwycięską drużynę w składzie:

Nikola Niewiara

Anna Wołoszczuk

Patrycja Kasprzyk

Dariusz Winnik

—————————————————————————-

—————————————————————————-

Zimowe Ptakoliczenie 2015

Zamieszczono 19 stycznia 2015 r. Anna Kogut

       Wspólnie z Sudeckim Towarzystwem Przyrodniczym zapraszamy wszystkich chętnych do policzenia zimujących ptaków w Kamiennej Górze, w ramach corocznej akcji „Zimowe Ptakoliczenie” koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 
      Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.
     W ramach naszej wycieczki przejdziemy wzdłuż rzeki Zadrna na zalew miejski, a później obrzeżami miasta skierujemy się do parku na Górze Parkowej. Mile widziane będzie uzbrojenie się przez uczestników przez pokarm dla ptaków wodnych (np. płatki owsiane, posiekana surowa marchewka, gotowane bez soli ziemniaki makaron, ryż lub kasza), a także ziarna dla ptaków wróblowych, którymi spróbujemy zwabić ptaki, w tym żyjącą od kilku miesięcy dziko w Kamiennej Górze papugę.

Zbiórka pod szkołą o godzinie 8. 45

połączenie do Kamiennej Góry mamy o 9.04

Powrót około godziny 13.00

Proszę zabrać ze sobą pieniądze na bilet do i z Kamiennej Góry.

(ok. 8 zł)

Zapraszamy również do udziału w konkursie plastycznym:

http://www.otopjunior.org.pl/pl/nowosci/ptasiewiesci/konkurs_plastyczny_zimowego_ptakoliczenia

Anna Kogut

—————————————————————————-

—————————————————————————-

Cześć i chwała bohaterom!

Zamieszczono 12 marca 2015 r. ks. Karol Janik

     Dnia 2 marca br. w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Witold” odbył się koncert o Żołnierzach Wyklętych przygotowany przez kleryków świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, zaangażowanych w działalność seminaryjnego zespołu muzycznego „The Clouds”. Koncert odbył się dla naszej młodzieży gimnazjalnej oraz dla uczniów klasy 6 szkoły podstawowej w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Klerycy nie tylko przybliżyli naszym uczniom historię Żołnierzy Wyklętych, ale również podzielili się świadectwem swego powołania

ks. Karol Janik

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

 Sukces w Bolkowie i Witkowie!

Zamieszczono 20 lutego 2015 r. ks. Karol Janik

       Uczennice Zespołu Szkół Samorządowych zaangażowane w działalność koła muzyczno-liturgicznego, jak również reprezentujące scholę par. pw. Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach, wzięły udział w XI Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek Bolków 2015 (10 stycznia br.), jak również w XII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Witków 2015 (16 stycznia br.). Miło jest poinformować o sukcesach naszych uczennic:

XII Festiwal Kolęd i Pastorałek Bolków 2015

kategoria solistek młodzieżowych (gimnazjum):

II miejsce – Emilia Adamczyk (G 1a)

III miejsce – Nikola Garbacz (G 2a)

XII Przegląd Kolęd i Pastorałek Witków 2015

kategoria solistek młodzieżowych (gimnazjum):

II miejsce – Nikola Garbacz (G 2a)

III miejsce – Sara Kochańska (G 3a)

wyróżnienie – Emilia Adamczyk (G 1a)

Gratulujemy osiągniętych sukcesów i życzymy kolejnych!

ks. Karol Janik

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

XXIII Finał WOŚP

Zamieszczono 20 lutego 2015 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

Corocznie uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach wspierają akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. XXIII Finał WOŚP grał pod hasłem  „podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną seniorów”. Współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach, 13 wolontariuszy wraz z opiekunami uczestniczyło w kwesturze  na terenie Gorc. W Finał włączyli się także rodzice, którzy upiekli ciasta na tę okoliczność. W godzinach popołudniowych na wszystkich mieszkańców czekały atrakcje  i różnorodne imprezy.

O szczegółach można przeczytać na stronie: www.boguszow-gorce.pl/aktualnosci/pokaz/1284.dhtml

Ewelina Kamińska – Sawicka

—————————————————————————-

WARSZTATY WIELKANOCNE

                                        Zamieszczono 22 marca 2015 r.

Renata Mika, Małgorzata Barsznica, Barbara Mandziej

       „Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”. Takie hasło towarzyszyło nam podczas  szkolnych warsztatów, które odbyły się w marcu 2015 r w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek”. Uczestnicy mieli możliwość wykonania: zajączków, kolorowych pisanek różnymi technikami słuchając piosenek o wiośnie. W warsztatach wzięli udział dzieci i ich rodzice z oddziału przedszkolnego „Biedroneczki” i uczniowie kl. III a, oraz uczennice kl. VI a, wraz z opiekunami: p. Renatą Mika, p. Małgorzatą Barsznicą i p. Barbarą Mandziej. W niezawodnym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych rodziców i opiekunów, pomysłów było bardzo wiele. Dzieci wspaniale spisały się wspierając wszystkich swoim entuzjazmem. Rodzice i dzieci wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki oraz ozdoby wielkanocne. Takie zajęcia to doskonała okazja do poznania przez dzieci tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi oraz radość ze wspólnej pracy razem z rodzicem.

     Zajęcia odbywały się w bardzo wesołej atmosferze, a w trakcie wykonywanych prac można było poczęstować się ciasteczkami i ciepłą herbatką. Szkoda, że następne warsztaty Wielkanocne, mogą się odbyć dopiero za rok. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych!

                                                                                                    Renata Mika

                                                                                                    Małgorzata Barsznica

                                                                                                    Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Zabawa karnawałowa 2015

Zamieszczono 20 lutego 2015 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Karolina Jaworska

     10 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował na hali OSiR zabawę karnawałową dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Samorządowych. Od godz. 13:30 bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-II SP. Przedstawiciele SU przygotowali dla nich bogatą choreografię, zabawy z balonami, taniec na gazecie. Nie zabrakło również konkursów czy wyborów króla i królowej balu. Wszystkich zachwycały barwne i pomysłowe przebrania oraz umiejętności taneczne prezentowane przez uczennice klasy III. Gimnazjaliści zakończyli tegoroczny karnawał, dyskoteką w zgranym, kameralnym gronie.

Organizatorzy serdecznie dziękują pracownikom OSiR za pomoc wniesioną w przygotowanie tegorocznej zabawy karnawałowej.

E. Kamińska – Sawicka, K. Jaworska

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Jak to jest w pierwszej klasie?

Zamieszczono 20 lutego 2015 r.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

Aby zadbać o młodsze dzieci  i wprowadzić je w tematykę klasy pierwszej,  na terenie Zespołu Szkół Samorządowych zorganizowano zajęcia integracyjne. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0B wspólnie z uczniami klasy IC, uczestniczyli w lekcji Tydzień ma siedem dni – poznaję i utrwalam dni tygodnia. Zajęcia trwały tyle czasu, ile potrzebowały na nie wszystkie dzieci. Uczniowie połączeni w pary wspólnie wykonywali powierzone zadania min.: kolorowanie sylwet, wycinanie ich, odczytywanie dni tygodnia, udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu, czy  nazywanie i wymienianie w odpowiedniej kolejności dni tygodnia. W przypadku kłopotliwych ćwiczeń „starszaki” chętnie pomagały swoim młodszym koleżankom i kolegom. Lekcji towarzyszyła miła atmosfera a wykonywanie powierzonych zadań, sprzyjało nawiązaniu współpracy i nowych znajomości.

Organizatorki spotkania: p. E. Kamińska – Sawicka oraz p. A. Matuszewska planują w najbliższym czasie przeprowadzenie kolejnych zajęć integrujących uczniów oddziałów przedszkolnych z pierwszoklasistami.

E. Kamińska – Sawicka, A. Matuszewska

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Co się wydarzyło w naszej bibliotece

w I semestrze

roku szkolnego 2014/2015?

Zamieszczono 07 lutego 2015 r. Anna Laskowska

Biblioteka szkolna prowadzona jest od kilku lat przez p. Annę Laskowską. Oprócz działalności typowo bibliotecznej: gromadzenie, porządkowanie, opracowanie, udostępnianie księgozbioru, realizowane są lekcje biblioteczne dla klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W czasie tych zajęć uczniowie mają okazję poznać pracę biblioteki i rozszerzyć swoja wiedzę.

Razem z grupą gimnazjalistek z klasy III a p. Laskowska zorganizowała wycieczkę  do Biblioteki Pedagogicznej w Wałbrzychu. W  dniu 4 listopada 2014 r. uczennice wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat „Orientacja zawodowa w gimnazjum”. Wiedzę o zawodach zdobywały: Nikola Gucwa, Katarzyna Słowik, Katarzyna Mierzejewska, Sara Nanowska, Karla Kunicka, Kaja Sommerfeld, Martyna Mikołajczak. Spotkanie to poszerzyło wiedzę o możliwościach dalszego kształcenia.

25 listopada 2014 r. biblioteka zorganizowała po raz kolejny Dzień Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki, wspólnie czytały bajki, śpiewały piosenki o misiu Uszatku. Sala biblioteki przystrojona była portretami pluszaków. Uczennice klasy VI a: Kinga Nanowska, Anna Kwiatkowska, Daria Zielińska i Natalia Słabaszewska wspierały dzielnie bibliotekę w organizowaniu tego dnia. Bardzo im za to dziękuję.

Do tradycji biblioteki należy uroczyste pasowanie nowych czytelników. Dnia 15 i 16 stycznia 2015 r. uczniowie klasy Ia, Ib, Ic zostali włączeni do grona czytelników. Z wielką radością wypożyczyli swoje pierwsze książki. Życzę przyjemnej lektury najmłodszym czytelnikom.

Księgozbiór szkolnej biblioteki w tym semestrze powiększył się o 40 nowych książek. Są to lektury dla młodszych i starszych uczniów. Polecamy zwłaszcza trzecią część „O wartościach. Czyli rady nie od parady. Część 3” Małgorzaty Strzałkowskiej. Jak co roku, także i w tym zorganizowano  „Kiermasz taniej książki.” Dzięki tej akcji księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o kilka tytułów przeznaczonych zwłaszcza dla najmłodszych czytelników.Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie wspierali swoją pracą działalność szkolnej biblioteki. Liczę na dalszą współpracę. Zapraszam do czytania.

Anna Laskowska – opiekun szkolnej biblioteki

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

BASEN

ZABAWA KARNAWAŁOWA

WYCIECZKI

ZAJĘCIA SPORTOWE

Zgoda rodziców

—————————————————————————-

„Jesienią drzewa są piękne”

Zamieszczono 19 stycznia 2015 r. Ewa Drabczyk-Rumińska, Urszula Szmidt

28   listopada został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod  tytułem           „Jesienią drzewa są piękne”.  Konkurs ten adresowany był do oddziałów przedszkolnych i uczniów klas młodszych Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach.   Celem   było zachęcenie   naszych maluchów  do twórczości plastycznej,   do poszukiwania  i stosowania   nowych technik plastycznych , a także rozwijanie wyobraźni  twórczej dzieci. Prace rozpatrywane były  w czterech kategoriach :

      1.   Oddziały przedszkolne :

I  miejsce – Julia Bębenek

II  miejsce-  Lena  Sochaj

III  miejsce-  Natalia Radziejewska

     2.   Klasy pierwsze:

I miejsce- Martyna Szydłowska

II miejsce – Jakub Sawicki

III miejsce –  Laura Dziedzic   i   Julia Perz

     3.   Klasy drugie:

I miejsce- Oskar  Sawicki

II miejsce – Michał Wójcik

III miejsce- Aleksandra Drozdowska

      4.   Kasy  trzecie:

I miejsce- Kacper Woźny

II miejsce – Julian Nowacki

III miejsce-  Jakub Cywka

Dziękujemy wszystkim dzieciom z udział w konkursie,  alaureatom  gratulujemy!

Ewa Drabczyk- Rumińska i Urszula Szmidt

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

SPOTKANIA WIGILIJNE

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

17. 12. 2014 r. uczniowie Zespołu  Szkół Samorządowych wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie wigilijne ,,Jak to dobrze, że są święta” oraz zorganizowali wyjazd  do Domu Seniora ,,Rusinowa”. Uczestniczyły w nim  dzieci z oddziału przedszkole grupa A – ,,Biedroneczki” wraz z wychowawcą Renatą Mika oraz uczniowie kl. VI z wychowawcą Barbarą Mandziej. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Złożyliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i wręczyliśmy  pamiątkowy prezent, jakim była bombka wykonana na ,,Warsztatach Bożonarodzeniowych” zorganizowanych w okresie przedświątecznym w oddziale przedszkolnym. Wzruszeniom nie było końca. Celem naszego wyjazdu było kształtowanie empatii, wrażliwości, szacunku w stosunku do osób starszych. Jesteśmy pewni, że zamierzenie to udało nam się zrealizować na sto procent!

        Następnego dnia spotkanie wigilijne odbyło się w naszej miejscowości w pięknej scenerii Hotelu Piotr dla pracowników i przyjaciół naszej szkoły. Na spotkaniu obecna była Sekretarz Gminy – Pani Irena  Dzilińska, zastępca przewodniczącego Rady Miasta – Pani Maria Świetlik oraz przyjaciele naszej szkoły. Pani dyrektor serdecznie przywitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odegrały swoje role, za co zostały nagrodzone licznymi brawami oraz koszami słodyczy przekazanymi przez zaproszonych gości.

                                                                                   Renata Mika, Barbara Mandziej

1. Galeria zdjęć

2. Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Znowu wygrywamy

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Adam Mazur

           W dniu 13. 12. 2013 w Boguszowskim Centrum kultury odbyło się ogłoszenie wyników w corocznym konkursie Dziecięce Szopki. Z wielką radością zawiadamiam, że pierwsze miejsce po raz kolejny wywalczyła uczennica II klasy naszego gimnazjum Patrycja Kasprzyk. Wręczenia nagród było połączone ze spotkaniem wigilijnym.

Adam Mazur

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Wspólne kolędowanie

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Sławomir Glinkowski, Ewelina Kamińska-Sawicka

16.12.2014 r. odbył się szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek. Głównym organizatorem wspólnego kolędowania był nauczyciel muzyki Pan Sławomir Glinkowski przy współpracy z Samorządem Uczniowskim. Konkurs obejmował występy grupowe oraz indywidualne. Uczestnicy przygotowali wiele pięknych i tradycyjnych kolęd. Po dwugodzinnych przesłuchaniach jury w składzie: p. Sławomir  Glinkowski, ks. Karol Janik, p. Ewelina Kamińska – Sawicka oraz przewodnicząca SU Oliwia Kowalska, podliczyło swoje głosy. Wyniki prezentujemy poniżej.

SZKOŁA PODSTAWOWA

(klasy 0-III)

I miejsce – grupa BIEDRONECZKI

II miejsce – klasa II B

III miejsce – klasa I A

Wyróżnienie – klasa I C

(klasy IV-VI)

I miejsce – Patrycja Bąbel

II miejsce – klasa IV A

III miejsce – klasa V A

Wyróżnienie – klasa V B

GIMNAZJUM

I miejsce – klasa III A

II miejsce – klasa II A

III miejsce – Karolina Trzońska

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie.

S. Glinkowski, E. Kamińska – Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Na pomoc zwierzętom

Zamieszczono 02 stycznia 2015 r. Małgorzata Barsznica

Już kolejny raz klasa III a wraz z wychowawcą Małgorzatą Barsznicą zorganizowała zimową akcję dla bezdomnych zwierząt. W tym roku szkolnym nawiązaliśmy współpracę z Fundacją ,, Na pomoc zwierzętom”. Właśnie zwierzętom pospieszyliśmy z pomocą. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna od przedszkolaka do gimnazjalisty. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i chętnie zbierali karmę, wrzucali do skarbonki drobne oszczędności. Za zebrane pieniądze zakupiono karmę dla zwierząt. Akcję zakończyło spotkanie z pracownikiem Fundacji panią Joanną Sobiną, która odwiedziła naszą szkołę z dwoma pupilami pieskiem i małym kotkiem, który po spotkaniu znalazł  przyjazną rodzinę. Wszystkie klasy młodsze wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ,,Zostań przyjacielem zwierząt”. Każda klasa otrzymała dyplom w podziękowaniu za karmę przekazaną dla podopiecznych fundacji. Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształcenia gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.

Małgorzata Barsznica

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Spartakiada Mikołajkowa

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Karolina Jaworswka, Anna Zwierko

Dnia 05.12.2014 r. została zorganizowana w naszej szkole Spartakiada Mikołajkowa dla uczniów klas 0-III. Zmagania sportowe nie odbyłyby się bez współpracy nauczycieli wychowanie fizycznego pani K. Jaworskiej i pani A. Zwierko z pracownikami OSiR w Boguszowie – Gorcach.

W tym świątecznym dniu uczniowie brali udział w specjalnie przygotowanych dla nich dyscyplinach, między innymi:  toczeniu kuli, skokach w workach, skokach na piłkach oraz konkurencjach malowania bombek, klejenia łańcuchów choinkowych. Finał imprezy stanowiła bitwa wszystkich uczestników na papierowe śnieżki oraz wspólny taniec Boogi Woogi. Na koniec dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka wręczyła słodkie upominki oraz dyplomy dla wszystkich uczestników Spartakiady Mikołajkowej.

         Organizatorzy tegorocznych zmagań sportowych serdecznie dziękują sponsorom za ufundowanie słodkich upominków dla dzieci oraz pracownikom OSiR i klasie IIIa Gimnazjum za pomoc wniesioną w przygotowania oraz przeprowadzenie zawodów sportowych.

K. Jaworska, A. Zwierko

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

U BIEDRONECZEK

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

02 grudnia 2014 roku w oddziale przedszkolnym w grupie ,,Biedroneczek” odbyły się WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE. na które zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi pociechami wykonać upominki – bombki dla pensjonariuszy Domu Seniora w Wałbrzychu.        W warsztatach brali udział również uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Barbarą Mandziej. Wspólna praca pozwoliła  nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Nasz oddział przedszkolny zamienił się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem ale był też i czas na miłe pogawędki i poczęstunek.  Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych bombek. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd. Wszyscy dobrze się bawili. Wspólne tworzenie świątecznych bombek, dostarczyło z pewnością niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą.  Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.

Renata Mika, Barbara Mandziej

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Andrzejkowe przepowiednie

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska – Sawicka

Według wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zobaczyć co czeka nas w przyszłości. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

     Istnieją różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości: można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w określonym czasie. Ten niezwykły czas przypadł na czwartek 27.11.2014 r. W godzinach porannych młodsi uczniowie ZSS wzięli udział we wróżbach andrzejkowych. Wróżkami i czarodziejami na krótką chwilę stali się reprezentanci Samorządu Uczniowskiego (klasa Ia Gimnazjum). Natomiast w godzinach popołudniowych uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka? Kiedy wróżby zakończyły się, dzieci i młodzież mieli okazję potańczyć przy swojej ulubionej muzyce, serwowanej przez klasowych DJ-ów. Dyskoteka była ostatnią okazją do harców i kabały przed nadchodzącym Adwentem.

Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Obchody Dnia Górnika

Zamieszczono 12 grudnia 2014 r. Ewelina Kamińska – Sawicka

04.12.2014 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym „WIOTOLD” w Boguszowie – Gorcach uroczyście obchodzono Dzień Górnika. Przebieg święta górniczego jest już tradycją, corocznie przygotowywaną przez Zespół Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach.  Podczas uroczystości obecni byli: Burmistrz Boguszowa – Gorc Pan Waldemar Kujawa, Sekretarz Miasta Pani Irena Dzilińska, Radni Miejscy na czele z Przewodniczącą Panią Sylwią Dąbrowską i Wiceprzewodniczącą Panią Marią Świetlik. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Dyrektor PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach Pani Katarzyny Mikołajczyk, Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pani Magdaleny Pomorskiej oraz Dyrekcji ZSS Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król. Uroczystość nie odbyłaby się bez honorowych gości – górników ze Stowarzyszenia „WITOLD”, ich Prezesa Zarządu Pana Stanisława Kmiecika oraz mieszkańców Boguszowa – Gorc.

Barbórkę przygotowali uczniowie ZSS, pod bacznym okiem nauczycieli: p. K. Ogrodnika, p. A. Kuczkowiak, p. A. Laskowskiej, p. A. Matuszewskiej, p. K. Hull i p. E. Kamińskiej – Sawickiej. Na program artystyczny złożyły się: wiersze, występy wokalne i taneczne, fakty historyczne i tradycje górnicze. Tuż po odsłuchaniu hymnu górniczego przypomniano historię zarówno samego Boguszowa – Gorc, jak również górnictwa. Nie zabrakło informacji dotyczących św. Barbary, patronki górników oraz tańców: „Zasiali górale”, „Poszło dziewczę po ziele”, wykonanych przez najmłodszych uczniów szkoły. Wszystkich rozbawiły barbórkowe kawały i zaskoczyły ciekawostki dotyczące górniczych klubów. Zwieńczeniem uroczystości były przemówienia Dyrektor ZSS, Burmistrza Miasta oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „WITOLD”.

Po programie artystycznym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Pamiątką po tym wyjątkowym dniu pozostało wspólne zdjęcie oraz wpisy zaproszonych gości do szkolnej Kroniki. Organizatorzy obchodów Dnia Górnika serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

Ewelina Kamińska-Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Sukcesy Dawida Mączkowskiego z klasy IV a

Zamieszczono 02 grudnia 2014 r. Krystian Ogrodnik

       Dawid ćwiczy sztukę walki TAEKWON-DO od 2009 roku. Jego trenerem jest Tomasz Bloch. Wśród najważniejszych osiągnięć należy wymienić zdobycie I miejsca w Turnieju Letnim w Poddąbiu w 2012 r., II miejsce w  Turnieju Letnim 2013 w Różance. Na Mistrzostwach Dolnego Śląska zaliczył II miejsce w sztukach walki oraz III w układach formalnych w dniu 8 czerwca 2014r. w Sokołowicach. Najnowszym osiągnięciem naszego ucznia jest zdobycie brązu w Pucharze Polski odbywającym się 8 listopada w Strzelcach Krajeńskich w konkurencji KADET TUL- układy formalne. Gratulujemy!!!

Krystian Ogrodnik

—————————————————————————-

„SŁODKA WYCIECZKA”

Zamieszczono 02 grudnia 2014 r. Renata Mika, Barbara Mandziej

       Mama Julii, (która na co dzień chodzi do naszego oddziału przedszkolnego), zaprosiła z grupy Biedroneczki koleżanki i kolegów oraz wychowawcę Julii do odwiedzenia jej miejsca pracy. Tym miejscem jest Zakład Pakowania Słodyczy oraz Zakład Wykonywania Wstążeczek używanych jako dodatek ozdobny do pakowanych artykułów cukierniczych         w Kamiennej Górze. To była dla przedszkolaków bardzo „smaczna i słodka” wycieczka. Dzieci miały okazję osobiście zobaczyć jak pakuje się słodkie pyszności, które później trafiają na półki sklepów. Na dzieciach największe wrażenie wywarły ogromne ilości słodyczy, które na wyciągnięcie ich ręki przemieszczały się na taśmie. Przedszkolaki również z zaciekawieniem oglądały maszyny do wykonywania wstążeczek. Dzieci nie wróciły z wycieczki    z pustymi rękami, bowiem obdarowane zostały kartonem przepysznych słodyczy. Ślicznie dziękujemy mamie Julii oraz właścicielom za możliwość zwiedzenia zakładu.

Renata Mika

—————————————————————————-

Poznajemy tradycje górnicze

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Agnieszka Matuszewska,

Ewelina Kamińska – Sawicka, Renata Mika

      W październiku i listopadzie uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych Zespołu Szkół Samorządowych, brali udział w niecodziennych zajęciach z cyklu edukacji regionalnej.

       Warsztaty przygotowane przez panią Annę Barczuk, odbywały się cyklicznie w Centrum  Kulturalno – Kongresowym WITOLD. Głównym celem spotkań było zapoznanie dzieci z miejscem bardzo ważnym dla górniczej historii gminy i całego regionu. Uczniowie zwiedzili Szyb Witold, Izbę Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa, zapoznali się z historią Kapliczki Św. Barbary. Podziwiali budynek nadszybia z wieżą wyciągową wraz z  przyległym terenem. Uczniowie mogli: wziąć do ręki ciężkie narzędzia, używane niegdyś przez górników, przymierzyć kaski oraz czako górnicze. Niezwykłym przeżyciem dla uczestników spotkań była wizyta górników (min.: p. Waliszewskiego, Kochańskiego), którzy opowiadali o tradycji górnictwa, codziennej pracy, zwyczajach. Zaproszeni goście chętnie odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie wzięli także udział w zabawach ruchowych oraz plastycznych. Te ostatnie sprawiły dzieciom ogromną frajdę, bo samodzielnie szkicowały węglem wybrane symbole górnictwa.

      Zajęcia przygotowane dla uczniów naszej szkoły były bardzo cenną lekcją. Ta lekcja zapoznała dzieci z historią regionu, tradycjami górniczymi i uzmysłowiła specyfikę miejsca, w którym żyją.

Dziękujemy serdecznie pracownikom Centrum Witold za zaproszenie na zajęcia i liczymy na dalsza współpracę.

Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

—————————————————————————-

Przed Piotrem Mistrzostwa Świata

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

        PIOTR BURAKOWSKI jest uczniem klasy III a Gimnazjum ZSS      w Boguszowie – Gorcach.  Urodził się 19.04.1999 r. w Wałbrzychu. Taekwondo trenuje od stycznia 2009 roku. Początkowo zdobywał umiejętności w klubie TAIPAN Wałbrzych a następnie w SKT KOBRA Czarny Bór – Strzegom. Od samego początku jego trenerem był boo sabum Tomasz Bloch II dan, który doprowadził go do wielu sukcesów      w zawodach ogólnokrajowych. 25.11.2012 r.  w Brzegu Dolnym Piotr  zdał egzamin państwowy na stopień I dan (czarny pas). 30 września 2014 roku dostał powołanie od prezesa polskiego Zrzeszenia Taekwondo Wojciecha Dolnego VIII dan do reprezentacji Polski na MŚ w taekwondo w Rimini (Włochy), które odbędą się w dniach 24-28.06.2015 r.

DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA PIOTRA:

2009-Mistrzostwa Polski             I miejsce ukł. formalne  10-7 cup

2010-Mistrzostwa Polski                 IV miejsce ukł. formalne 10-7 cup   

                                       IV miejsce bong matsogi

2011-Mistrzostwa Polski                     II miejsce ukł. formalne  6-3 cup        

         Puchar Polski                       II miejsce ukł. formalne  6-3 cup   

                                       II miejsce bong matsogi

2012-Puchar Polski PFT            III miejsce ukł. formalne +2 cup

2013-Mistrzostwa Polski PFT       I miejsce ukł. formalne +2 cup    

                                              III miejsce techniki specjalne

2014-Mistrzostwa dolnośląskie     I miejsce ukł. formalne +2 cup  

                                                III miejsce semi-contakt         

Puchar Polski UITF                    II miejsce ukł. formalne +2 cup

                                            II miejsce techniki specjalne

Trzymamy kciuki za Piotra na Mistrzostwach Świata i życzymy dalszych sukcesów.

K. Jaworska, E. Kamińska – Sawicka

—————————————————————————-

„DIE DEUTSCHE POESIE”

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Natalia Południak

        22 października już po raz trzeci odbył się w naszej szkole konkurs poezji niemieckiej, w którym wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum. Zaprezentowali oni twórczość J. W. Goethego, Novalisa, J.  Eichendorffa, H. Hoffmanna von Fallersleben i wielu innych.

     Pani Natalia Południak i pani Barbara Mandziej wyłoniły spośród 14 uczestników następujących zwycięzców:

I miejsce- Sara Kochańska

II miejsce- Karla Kunicka

III miejsce- Kaja Sommerfeld

IV miejsce- Nikola Niewiara

      Uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję Konkursu Poezji Niemieckiej za rok.

Natalia Południak

—————————————————————————–

Pamiętamy o zmarłych

Zamieszczono 22 listopada 2014 r. Natalia Południak

            Tradycją przygotowań do zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych jest sprzątanie grobów. Uczennice II klasy gimnazjum Paulina Chowaniec, Ewa Skurska, Nikola Garbacz i Patrycja Lisiewicz wraz z panią Natalią Południak uporządkowały teren wokół pomnika i lapidarium na byłym cmentarzu ewangelickim w Boguszowie. Złożyły również  kwiaty i zapaliły znicze.

Pamiętajmy o wszystkich zmarłych nawet tych zapomnianych.

Natalia Południak

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

        W 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach spotkali się z tej okazji na uroczystym apelu.

        Podczas uroczystości zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski na hali OSiR, nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz faktów historycznych, przytaczanych przez najstarszych uczniów szkoły. Tego dnia całą społeczność szkolną obowiązywał strój galowy, a na hali sportowej dominowały symbole narodowe: hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego, flaga i godło narodowe. Najmłodsi uczniowie przynieśli własnoręcznie wykonane kotyliony oraz flagi Polski. Na zakończenie uroczystości Dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka, przypomniała o pielęgnowaniu tradycji  i wszczepianiu w młode serca uczucia do własnego kraju. Jednocześnie jeszcze raz uzmysłowiała uczniom jak ważne jest kultywowanie przeszłości.

Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Sukces w „zDolnym Ślązaku”

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Anna Kogut, Adeart Kogut

      W październiku 2014r. odbył się etap szkolny XV Dolnośląskiego Konkursu Interdyscyplinarnego dla Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów „zDolny Ślązak”. Uczeń klasy IIIa – Dariusz Winnik zakwalifikował się do etapu powiatowego konkursu w dwóch kategoriach matematyczno-fizycznej oraz przedmiotów przyrodniczych. Etap powiatowy odbył się 13 i 14 listopada 2014r. w Wałbrzychu. Darkowi składamy serdeczne gratulacje!

—————————————————————————–

Pamiętamy o zapomnianych

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska -Sawicka, Agnieszka Matuszewska

„Zmurszały cokół drewnianego krzyża,

kładzie na ziemię cień przebytego czasu.

Cisza żywych kamieni zakrzywia przestrzeń,

w pragnieniu oczekiwania niebiańskiej Uczty”

      Pierwsze dni listopada to czas zadumy, przemyśleń, wspomnień związanych z osobami, które od nas odeszły. W związku z Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym,  Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście na cmentarz w celu uprzątnięcia zaniedbanych i opuszczonych grobów.

        Przez ostatnie tygodnie października w szkole odbywały się zbiórki zniczy i pieniędzy w ramach akcji:  „Światełko zapomnienia” oraz „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia”. Finałem pierwszej z wymienionych akcji było zgromadzenie kilkudziesięciu „światełek”, które zostały zapalone na grobach przez reprezentantów SU oraz najmłodszych uczniów szkoły. 30 października, 38 chętnych uczniów, podzielonych na dwie grupy, wyruszyło na cmentarz komunalny w Boguszowie – Gorcach aby oczyścić, uporządkować zaniedbane mogiły. Grupy zaopatrzone w rękawice, worki, grabki pracowały bardzo wytrwale – po kilku godzinach spora część grobów została oczyszczona z liści, usunięto z nich chwasty i postawiono symboliczną świeczkę.

Wielka społeczna akcja „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia” odbywa się pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Od 10 lat patronem medialnym całego przedsięwzięcia  jest Telewizja Wrocławska. Celem akcji jest ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów mieszkańców Dolnego Śląska. Przy porządkach i rekonstrukcjach pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje. Nasza szkoła wspomogła akcję symbolicznymi lampkami, które dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka przekazała w miejsce zbiórki zniczy (PSP nr 28 w Wałbrzychu). O szczegółach akcji można przeczytać na stronie www. studiowschod.pl.

        Zarząd Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, chciałby serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę zniczy, pieniędzy oraz  porządkowanie grobów.

Karolina Jaworska, Ewelina Kamińska-Sawicka, Agnieszka Matuszewska

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Będę się uczył tego co piękne i mądre…

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska,

                                Ewelina Kamińska -Sawicka

22 października 2014 r. w Centrum Kulturalno – Kongresowym WITOLD, odbyło się Pasowanie na Pierwszaka. W uroczystości pasowania   i ślubowania wzięły udział klasy pierwsze z Zespołu Szkół Samorządowych       w Boguszowie – Gorcach. Uczniowie w towarzystwie rodziców, dziadków, wychowawców przedstawili bogaty program artystyczny. Tego dnia nie zabrakło również Dyrekcji ZSS: Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król, Burmistrza Boguszowa – Gorc Pana Waldemara Kujawy, a także Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Jolanty Woźniak.

Na ten niezwykły dzień pierwszoklasiści czekali od dawna, a przygotowania trwały od początku roku szkolnego i wymagały ogromnego zaangażowania ze strony uczniów. Uroczystość była wyjątkowa, ponieważ wzięło w niej udział blisko sześćdziesiąt sześcio- i siedmiolatków.

Część artystyczna przygotowana pod czujnym okiem wychowawców: Pani Urszuli Szmidt, Pani Ewy Drabczyk – Rumińskiej i Pani Eweliny Kamińskiej – Sawickiej, była popisem umiejętności wokalnych i recytatorskich. Uczniowie     w pięknych, galowych strojach udowadniali wszystkim zebranym, że są już gotowi, aby stać się pełnoprawnymi uczniami. Przypomnieli zgromadzonym wciąż popularne piosenki z repertuaru dziecięcego: Dostał Jacek elementarz, Kolorowe kredki, Pożegnanie przedszkola. Aby godnie pełnić obowiązki ucznia, musieli się wykazać znajomością Katechizmu polskiego dziecka oraz przypomnieć prawa i obowiązki, każdego ucznia ZSS w Boguszowie – Gorcach. 

Tuż po części artystycznej dzieci odważnie złożyły ślubowanie, podczas którego przyrzekali: dbać o dobre imię klasy i szkoły, szanować innych, czcić ojczyznę oraz uczyć się tego co piękne i dobre. Kolejnym podniosłym dla pierwszoklasistów wydarzeniem było pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka ,,dużym ołówkiem”.

Przemówienia Pani Dyrektor ZSS oraz Burmistrza, małe upominki dla dzieci, wprowadziło wszystkich zgromadzonych w wyjątkowy nastrój.

Część oficjalną zwieńczył poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Przy bogato zastawionych stołach, czekały na pierwszoklasistów rożki ze słodyczami oraz dyplomy, które były symbolem tej ważnej dla dzieci uroczystości.

Wychowawcy klas pierwszych, chcieliby serdecznie podziękować wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji pasowania, bezcenne wskazówki                     i nieocenioną współpracę.

Urszula Szmidt, Ewa Drabczyk-Rumińska,

                              Ewelina Kamińska -Sawicka

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

„To ślubowania nadszedł już czas

Pierwszy egzamin na przedszkolaka zdasz.

Rodzice nasi są tutaj z nami,

Żeby egzamin był dobrze zdany.”

Zamieszczono 12 listopada 2014 r. Agnieszka Matuszewska, Renata Mika

Dnia 21 października 2014 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Witold w Boguszowie-Gorcach odbyła się wspaniała uroczystość – pasowanie Biedroneczek i Słoneczek – najmłodszych uczniów Zespołu Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach. Pięciolatki i sześciolatki zostały uroczyście pasowane na starszaków. Wydarzenie to odbyło się w obecności Burmistrza Miasta p. Waldemara Kujawy, pani Dyrektor Katarzyny Kawki, rodziców, dziadków oraz przedstawicieli Urzędu Miasta w Boguszowie-Gorcach.

Wszystkich przybyłych gości przywitała pani Dyrektor Katarzyna Kawka, która następnie „oddała” mikrofon w ręce dzieci. Ich występ zaskoczył chyba wszystkich: piękne recytacje, głośny śpiew i tańce zostały nagrodzone gromkimi brawami. W obecności wszystkich zgromadzonych Biedroneczki i Słoneczka  złożyły uroczyste ślubowanie.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, a na starszaków czekały słodycze i inne upominki przygotowane przez rodziców.

Ta ważna dla dzieci uroczystość nie odbyła by się, gdyby nie rodzice, którym serdecznie dziękujemy !

                                                              Agnieszka Matuszewska i Renata Mika

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

„Świętymi bądźcie” – XIV Dzień Papieski

Zamieszczono 30 października 2014 r. ks. Karol Janik

           16 października br. wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych udali się do kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego, aby uczestniczyć w XIV Dniu Papieskim poświęconemu św. Janowi Pawłowi II. Były to szczególne obchody, gdyż przypadły w roku kanonizacji Papieża Polaka. Uczniowie, przy pomocy nauczycieli: pana Adama Mazura i ks. Karola Janika, przygotowali program artystyczny wraz z prezentacją multimedialną. Tematem przewodnim było wezwanie do świętości, na wzór św. Jana Pawła II. Uczniowie przedstawili świętość papieża na przestrzeni całego życiu, zwłaszcza w rodzinie, w wyborze, w przebaczaniu, w pielgrzymowaniu, w oddaniu dla Polski, w chorobie i w umieraniu. Podczas występu uczniowie śpiewali również pieśni znane szczególnie jako pieśni „papieskie”. Dzień Papieski jest szczególnym dniem, kiedy zatrzymujemy się nie tylko nad postacią świętego papieża, ale również na nowo wsłuchujemy się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka.

ks. Karol Janik

—————————————————————————–

Dzień Edukacji Narodowej 2014

Zamieszczono 20 października 2014 r. Ewa Kantorowska, Wioletta Sommerfeld

14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców pani E. Kantorowskiej i pani W. Sommerfeld przygotowali montaż słowno – muzyczny. Był on wyrazem uczniowskiej wdzięczności za wiedzę i trud, włożony w kształtowanie serc i umysłów. O oprawę muzyczną dodatkowo zadbał pan S. Glinkowski. Występ został nagrodzony brawami. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz obdarowali symbolicznym upominkiem. Na zakończenie pani Dyrektor skierowała kilka słów podziękowania do nauczycieli i uczniów. Wszystkim pedagogom, pracownikom administracji i obsługi szkoły z okazji ich święta jeszcze raz życzymy spełnienia marzeń i uśmiechu na twarzy.

Ewa Kantorowska,   Wioletta Sommerfeld

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Nowe pomoce do klasy przyrodniczej

Zamieszczono 20 października 2014 r. Anna Kogut

      W tym roku szkolnym zajęcia przyrodnicze uatrakcyjnią, zakupione

 ze środków szkoły pomoce naukowe. Pracownia przyrodnicza została doposażona w 5 mikroskopów szkolnych w walizce z wyposażeniem,

mikroskop stereoskopowy, zestaw 12 lup i kompasy. Każdy uczeń nabędzie umiejętności nie tylko posługiwania się mikroskopem, ale również wykonywania prostych preparatów mikroskopowych. Największe zainteresowanie wzbudza mikroskop stereoskopowy, który pozwala na dosłowne „spojrzenie pająkowi w oczy” czy zobaczenie, że dżdżownica ma na swoim ciele szczecinki. Koszt zakupionych pomocy to ponad 3 tysiące złotych.

Anna Kogut

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Klasy III a i III b

rozpoczynają rok szkolny na sportowo

Zamieszczono 20 października 2014 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

       Już od września  we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej „Sudety Petanque Boguszów-Gorce” poznają tajniki gry w bule. Pod okiem  Marii Świetlik i Kazimierza Świetlik (trenerzy posiadający Certyfikaty Międzynarodowej Federacji Petanque) oraz Wiesława Kolczaka (sędzia z Certyfikatem Polskiej Federacji Petanque) rozgrywane są już pierwsze partie. Wychowawczynie klas: Małgorzata Barsznica i Anna Laskowska czuwają nad treningami na bulodromie przy ul. Olimpijskiej. Ta tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi daje naszym uczniom wiele radości, satysfakcji i zadowolenia.

     Również w tym roku uczniowie klas trzecich rozpoczęli darmową naukę pływania. W ramach programu „Umiem pływać” w każdy piątek wraz z wychowawczyniami Małgorzatą Barsznicą i Anną Laskowską wyjeżdżają do Wałbrzycha. Tam w  „Aqua Parku” przez półtorej godziny pod kierunkiem ratowników oddają się i nauce i wodnej zabawie. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wracają w piątkowe popołudnie do domów. Mamy nadzieję, że proponowane formy aktywności nasi uczniowie uprawiać będą przez długie lata.

Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Dzień Gimnazjalisty 2014

Zamieszczono 20 października 2014 r. Natalia Południak

         Jak co roku odbył się w naszej szkole Dzień Gimnazjalisty. 29 września na hali sportowej uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią panią Natalią Południak zorganizowali dla uczniów klasy I otrzęsiny. Było wiele ciekawych i śmiesznych konkurencji, przez które pierwszaki musiały przebrnąć.

Po przemowie pani dyrektor Katarzyny Kawki odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego uczniowie przysięgli spełniać swoje obowiązki oraz godnie reprezentować szkołę i tym samym przyjęci zostali do braci uczniowskiej naszego gimnazjum.

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

”Moją ojczyzną jest Polska Podziemna…”

Zamieszczono 07 października 2014 r. Krystian Ogrodnik

     Dnia 26 września w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach odbył się apel upamiętniający 75. rocznicę ustanowienia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klasu trzeciej gimnazjum wraz z opiekunami, panią A.Kuczkowiak i panem K.Ogrodnikiem, przygotowali występ artystyczny. Recytowano fragmenty poezji Stanisława Balińskiego i innych autorów oraz wysłuchano dwóch utworów muzycznych o tematyce patriotycznej : ”Żołnierzy wyklętych’ zespołu De Press i ”Polski Podziemnej” Stanisława Markowskiego. Przybliżono również postać porucznika Karola Goncika, jedną z ofiar zbrodni dokonanej przez żołnierzy NKWD w lesie katyńskim. Na tablicy pamiątkowej uroczyście złożono kwaity i znicz – symbol pamięci o wszystkich ofiarach terroru II wojny światowej.

Krystian Ogrodnik

Galeria zdjęć

—————————————————————————–

Wizyta naszych uczniów na obozie

 ornitologicznym nad Bukówką

Zamieszczono 07 października 2014 r. Anna Kogut

     Już trzeci sezon Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA organizuje obóz ornitologiczny nad zbiornikiem Bukówka. Jak co roku, uczniowie koła ekologicznego i przyrodniczego, pod opieką pani Anny Kogut wzięli udział w obrączkowaniu ptaków. Młodzi sympatycy ornitologii mieli okazję obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”. Uczestniczyli w obchodach, podczas których zobaczyli, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków. Z bliska oglądali popularne i mniej znane gatunki ptaków, które występują w naszych okolicach, przyglądali się pomiarom i zakładaniu obrączek. Dowiedzieli się po co obrączkuje się ptaki i jakie dodatkowe badania wykonuje się podczas odłowu ptaków. Po zaobrączkowaniu chętni uczniowie wypuszczali ptaki. Potem miło spędzili czas przy ognisku piekąc kiełbaski. Atrakcją okazało się również chodzenie w kaloszach po błocie, którego po opadach deszczu nie brakowało, bo przecież tego dzieci na co dzień nie mająJ

     Zajęcia edukacyjne prowadzili dla uczniów pani Małgorzata Pietkiewicz i pan Piotr Wasiak z Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, za co serdecznie dziękujemy.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/14

Zamieszczono 01 lipca 2014 r. Leonard Górski

GALERIA

—————————————————————————–

Udział w zawodach i sukcesy uczniów Zespołu Szkół Samorządowych

w Boguszowie – Gorcach w roku szkolnym 2013/2014

Zamieszczono 01 lipca 2014 r. Ania Zwierko

—————————————————————————–

MISTRZYNI RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

Zamieszczono 01 Lipca 2014 r. Katarzyna Hull

Prezentujemy prace Patrycji Kasprzyk- uczennicy II klasy naszego gimnazjum. Patrycja jest laureatką wielu konkursów. Zajęła min. II miejsce w międzynarodowym konkursie rękodzieła artystycznego, dwukrotnie zdobyła I miejsce w konkursie szopek bożonarodzeniowych. Jest autorką wielu ciekawych masek teatralnych będących rekwizytami w spektaklach teatru „Trele Morele”. Jej pasją jest modelowanie z różnych tworzyw postaci fantasy, smoków i biżuterii.

Galeria

—————————————————————————–

Wizyta Igora Łasickiego

Zamieszczono 01 lipca 2014 r. Ania Zwierko

—————————————————————————–

Druga edycja konkursu

 „Poznaj bogactwo przyrodnicze gminy Boguszów-Gorce”

Zamieszczono 14 czerwca 2014 r. Anna Kogut, Piotr Wasiak

GALERIA

—————————————————————————–

PIKNIK EUROPEJSKI

Zamieszczono 12 czerwca 2014 r. Leonard Górski

—————————————————————————–

WIZYTA PARTNERSKA W ANGLII PODSUMOWUJĄCA DWULETNI UDZIAŁ

W  PROGRAMIE COMENIUS

Z COMENIUSEM DOOKOŁA EUROPY

Zamieszczono 05 czerwca 2014 r. Karolina Can

Zdjęcia z wycieczki są dostępne na stronie:        https://www.dropbox.com/sh/do1upbxhho8x1ih/AACD-7FE4UF90iEzOAVtYMsra

—————————————————————————–

—————————————————————————–

„NAJCIEKAWSZE LEGENDY WAŁBRZYCHA I OKOLIC”

Zamieszczono 29 maja 2014 r. Urszula Szmidt

Wiktor Garwol, uczeń klasy trzeciej „a” został laureatem  VIII Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego  „Najciekawsze legendy Wałbrzycha i okolic”, zorganizowanego przez PSP nr 17 w Wałbrzychu. Celem tego konkursu było  rozbudzenie zainteresowań  historią swojego regionu i najbliższej okolicy. Wiktor poświęcił wiele czasu na wykonanie swojego albumu i obrazu.  Praca  ta  z pewnością zasługiwała na pierwsze miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

—————————————————————————–

DNI ZDROWIA!

Zamieszczono 06 maja 2014 r. Wioletta Sommerfeld

GALERIA

W dniach 28-29 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyły się Dni Zdrowia pod hasłem „Aktywnie po zdrowie”. Uczniowie zostali zaproszeni na zdrowe, drugie śniadanie. Rodzice przygotowali dla nich pyszne kanapki i owocowe przysmaki. Zwrócono uwagę na walory zdrowotne razowego pieczywa i konieczność spożywania zdrowych śniadań dla kondycji ucznia. Dla dzieci w wieku szkolnym szczególnie istotne jest, aby dieta była bogata w składniki odżywcze i skomponowana w sposób ułatwiający uczenie się i koncentrację.  Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się przygotowanie kanapki uzupełnione owocami i napojem.

Uczniowie przebrali się również za owoce i warzywa. O stroju  decydował  element kolorystyczny lub drobny rekwizyt. Było wesoło, zabawnie i kolorowo. Sale lekcyjne ozdobiły plakaty, hasła i prace plastyczne promujące dobre nawyki żywieniowe, spożywanie owoców i warzyw oraz aktywny styl życia. Wszystkie klasy wywiązały się wspaniale. Piękne owocowo- warzywne kreacje uczniowie mogli zaprezentować na boisku szkolnym w czasie długiej przerwy. Tam pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego gimnazjaliści prowadzili ćwiczenia  aerobicu. Dzieci świetnie się bawiły, gimnastykując przy muzyce. Liderzy działań edukacyjnych upamiętnili przedsięwzięcie na fotografiach i prowadzili wywiady z młodszymi uczniami na temat zdrowego odżywiania. U pani pielęgniarki szkolnej na przerwach zainteresowani mogli zmierzyć sobie ciśnienie  i obliczyć BMI. Gazetka na korytarzu szkolnym dostarczała informacji o zasadach prawidłowego żywienia i zawierała materiały programu Trzymaj Formę. Na lekcjach wychowawczych w starszych klasach wyświetlano filmy promujące zdrowie. W klasach młodszych dzieci samodzielnie przygotowywały sobie zdrowe kanapki.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu przedsięwzięcia.  

 Ewa Drabczyk-Rumińska, Anna Laskowska, Urszula Szmidt, Wioletta Sommerfeld

—————————————————————————–

„CO ROŚNIE I HASA W NASZYCH LASACH”

Zamieszczono 05 maja 2014 r. Urszula Szmidt

29 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Boguszowie- Gorcach odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy  dla uczniów klas II – III pod hasłem „Co rośnie i hasa w naszych lasach”.

W tym roku naszą szkołę reprezentowały:  Zuzanna Ciągło z klasy 2 a, Małgorzata Ogrodowczyk z klasy 2 b, Hanna Płonka z klasy 3 a i Marta Świątek z klasy 3a.  Uczestniczki  konkursu miały  okazję  wykazać  się  wiedzą o ekosystemie leśnym oraz znajomością zasad ochrony lasu i jego mieszkańców przed zniszczeniem.  Drużyny  udzielały    odpowiedzi pytania, rozpoznawały  i nazywały   zdjęcia zwierząt  oraz roślin leśnych przedstawionych w prezentacji multimedialnej, a także naturalnych okazów przyrodniczych, rozwiązywały zagadki.  Uczennice z naszej szkoły zajęły czwarte miejsce. Wróciły z upominkami ufundowanymi przez:  Nadleśnictwo Wałbrzych.

—————————————————————————–

HISTORIA MISIA:

„NIE BIJ MNIE – KOCHAJ MNIE!”

Zamieszczono 23 kwietnia 2014 r. Urszula Szmidt

16 kwietnia 2014 roku,  tuż przed świętami Wielkiej Nocy, kiedy nadchodzi czas rodzinnych spotkań,  Fundacja WOŚP chciała ponownie zwrócić uwagę   na temat przemocy wobec małych, bezbronnych dzieci w rodzinie. W tym dniu trwała ogólnopolska akcja  Historia Misia: „Nie bij mnie – kochaj mnie!”.

Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tej akcji. Dzieci z klasy III A zabandażowały symbolicznie swoje  ukochane misie, przykleiły do nich karteczki z hasłem   „Nie bij mnie – kochaj mnie!” i zawiesiły wraz z pięknymi rysunkami na tablicy ogłoszeń tuż przy wejściu do szkoły. Mają nadzieją, że w ten sposób pokażą wszystkim dorosłym, że małe dziecko zasługuje na miłość i szacunek. Ja, ze swej strony wierzę, że społeczeństwo naszego małego miasteczka o tym pamięta. 

—————————————————————————–

FINAŁ WOJEWÓDZKI TURNIEJU „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU”

Zamieszczono 22 kwietnia 2014 r. Daniel Garwol

Galeria

Zawodnicy Klubu Piłkarskiego Górnik Boguszów-Gorce w dniu 02.04.2014r. w Świdnicy reprezentowali Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Boguszowie-Gorcach w finale wojewódzkim turnieju „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku w roczniku 2004-2005. W turnieju uczestniczyli wszyscy mistrzowie powiatowi województwa dolnośląskiego. Przypomnijmy, że nasi zawodnicy eliminacje powiatowe przeszli zwycięsko wygrywając wszystkie swoje mecze i reprezentowali powiat wałbrzyski w tych rozgrywkach. W czasie turnieju zawodnicy dzielnie się spisywali, pokazali iż świetnie potrafią grać w piłkę nożną i jest to ich prawdziwa pasja. W meczu decydującym o wejściu do strefy finałowej nasi zawodnicy niestety minimalnie wynikiem 3:2 ulegli reprezentacji z Milicza.
Klub Piłkarski Górnik Boguszów-Gorce dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Boguszów-Gorce oraz firmie MAZBUD sprzedającej materiały budowlane dopiero od 2 lat prowadzi szkolenie w zakresie piłki nożnej dzieci od najmłodszych lat. Po tak krótkim czasie już widać efekty tej pracy chociażby w postaci uczestnictwa w tak prestiżowym turnieju po uprzednim wyeliminowaniu drużyn powiatu wałbrzyskiego. Udział w tym turnieju był dla dzieci niesamowitym przeżyciem i dzięki swojej postawie zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami i drobnymi upominkami.
Skład drużyny: Maciej Chomko, Karol Garwol, Wiktor Garwol, Szymon Garwol, Kamil Olejniczak, Jakub Wojda, Jakub Cywka, Martin Frankowski, Gracjan Zając, Michał Urbanowicz, Adam Michalak, Oliwier Sazanowicz, trener Daniel Garwol.

—————————————————————————–

—————————————————————————–

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O DOLNYM ŚLĄSKU

Zamieszczono 08 kwietnia 2014 r. Paulina Gryka

19 marca w auli gimnazjum odbył się i Powiatowy Konkurs Wiedzy o Dolnym Śląsku. Konkurs ten jest organizowany od wielu już lat w naszej szkole, jednak w tym roku poszerzyliśmy jego zasięg na inne szkoły. Celem jest propagowanie wiedzy o regionie i rozwijanie zainteresowań nim. W tegorocznym konkursie udział wzięło 8 drużyn. Po zaciekłej rywalizacji I miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie- Gorcach w składzie Aleksandra Barczuk i Anna Wołoszczuk. II miejsce wywalczyły reprezentantki naszej szkoły Weronika Kawka i Kamila Rakowska, a miejsce III zajęli również reprezentanci Zespołu Szkół w Boguszowie Gorcach- Miłosz Chlipała i Mateusz Chuchra. Składamy serdeczne podziękowania dla sponsorów: Wójta Gminy Czarny Bór Pana Adama Góreckiego, radnych gminy oraz Pani Dyrektor naszego Zespołu Annie Dziewit.  Dzięki nim mogliśmy zakupić wspaniałe nagrody ( m.in. tablety, pendrive i wiele innych) dla naszych uczestników.

—————————————————————————–

NAJMŁODSZA DRUŻYNA MISTRZEM POWIATU !!!!!

Zamieszczono 26 marca 2014 r. Urszula Szmidt


          W dniu 21.03.2014 r. w Szczawnie Zdroju odbył się finał wałbrzyskiego XIV Turnieju  „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

Drużyna KP Górnik Boguszów-Gorce w  składzie: Maciej Chomko, Wiktor Garwol, Karol Garwol, Szymon Garwol, Adam Michalak, Michał Urbanowicz, Oliwier Sazanowicz, Jakub Wojda reprezentująca Zespół Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach w roczniku 2004-2005 została mistrzem powiatu wałbrzyskiego wygrywając w finale zdecydowanie 4:0 z UKS Olimpijczyk Wałbrzych.

           Przez cały mecz nasi młodzi zawodnicy,  pod czujnym okiem swojego trenera  pana Daniela Garwola,  kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku nie pozostawiając żadnych wątpliwości kto jest mistrzem powiatu.
         Dzięki temu drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach będzie reprezentowała powiat wałbrzyski w dniu 03.04.2014r. w Świdnicy w turnieju finałowym województwa dolnośląskiego, gdzie zmierzą się ze wszystkimi mistrzami powiatów dolnośląskich.  Mamy nadzieję na kolejne zwycięstwo.

—————————————————————————–

U W A G A!

Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych

w Boguszowie – Gorcach informuje, że  

dysponujemy wolnymi miejscami

w oddziałach przedszkolnych

Dokumenty do pobrania w sekretariacie szkoły

i na stronie  internetowej.

————————————————————————————————

Uczniowie naszego gimnazjum finalistami wojewódzkiego etapu konkursu: „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Zamieszczono 19 marca 2014 r. Anna Kogut

—————————————————————————–

—————————————————————————–

„Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”

Zamieszczono 19 marca 2014 r. Urszula Szmidt

Galeria

W dniu 11.03.2014r.  o godz. 10.00 na boisku orlik w Szczawnie Zdroju przy ul. Topolowej odbyły się eliminacje gminne w kategorii chłopców rocznika  2004 i młodsi (U-10) do turnieju  „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, który  jest największą  piłkarską imprezą w tej kategorii wiekowej w Europie. Do edycji zgłoszonych zostało 185 tys. dziewcząt i chłopców. 

Zdobywcy Pucharu Tymbarku  uczestniczą w niezapomnianych piłkarskich wydarzeniach i odwiedzają najwspanialsze i największe stadiony piłkarskie w Europie oraz oglądają w akcji gwiazdy światowego futbolu. Dotychczasowi triumfatorzy Turnieju odwiedzili takie stadiony jak: Wembley, Camp Nou, Santiago Bernabeu, San Siro oraz Amsterdam ArenA.

W turnieju tym  brały udział drużyny reprezentujące szkoły gmin i miast spoza miasta Wałbrzycha. Uczniowie naszej szkoły wykazują duże zainteresowanie piłką nożną, w związku z tym szkołę reprezentowały aż dwie drużyny (jedyny taki przypadek w powiecie wałbrzyskim).

Skład drużyny I:

1.      Maciej Chomko

2.      Wiktor Garwol

3.      Karol Garwol

4.      Szymon Garwol

5.      Michał Urbanowicz

6.      Adam Michalak

7.      Oliwier Sazanowicz (nie brał udziału z uwagi na chorobę)

Skład drużyny II:

1.      Igor Kmiecik

2.      Gracjan Zając

3.      Jakub Wojda

4.      Nataniel Kluss

5.      Kamil Olejniczak

6.      Kevin Kruszyński

7.      Jakub Cywka

8.      Michał Cywka

Nasze drużyny w tej kategorii wiekowej nie dały żadnych szans pozostałym zajmując w turnieju odpowiednio:

 drużyna I – miejsce pierwsze

 drużyna II -miejsce drugie.

 Gratulujemy!

—————————————————————————–

Comenius

Zamieszczono 25 Lutego 2014 r. Magdalena Wintoniak

1.      Dokumentacja.

a.       2013-2014,

b.     Analiza ankiet dla uczniów,

c.       Boguszów-gazeta,

d.     Regulamin Comeniusa,

e.   Słowacja,

f.         Wizyta w Polsce.

2.      Pozostałe produkty projektowe.  

a.       Historia Anglii,

b.      Magazine 3 SK,

c.       Magazyn nr2,

d.      Magazynnr2

3.      Prezentacje.

a.       Brytyjska Rodzina Królewska,

b.      Comenius prezentacja,

c.       Comenius prezentacja projektu edukacyjnego 2012-2013,

d.      Famous polish people,

e.       Presentation about our region and country,

f.       Prezentacja 2.

—————————————————————————–

Dzień Pluszowego Misia

Zamieszczono 13 Lutego 2014 r. Anna Laskowska

GALERIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
W naszej Szkole w poniedziałek 25 listopada 2013 roku zorganizowany został przez szkolna bibliotekę i Samorząd Szkolny Dzień Misia. W tym dniu uczniowie klas 0 – IV przynieśli swoje ulubione pluszaki. Uczniowie III klasy gimnazjum robili pamiątkowe zdjęcia każdej klasie.  Dla uczniów klas 0 a, 0 b, 0 c, I a, I b w bibliotece urządzono głośne czytanie przygód Kubusia Puchatka. W szkole i w bibliotece przygotowano gazetki dotyczące najbardziej znanych i lubianych misiów. Maluchy otrzymały malowanki.

W organizacji Dnia misia wzięli udział Aleksandra Hamerska, Krystyna Wachowicz, Katarzyna Chodasewicz, Tomasz Brodziak, Marek Lellin.

—————————————————————————–

XI Przegląd Kolęd i Pastorałek

Zamieszczono 31 Stycznia 2014 r. Ks. Mateusz Hajder

—————————————————————————–

Sukces naszych gimnazjalistów w Konkursie

 „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Zamieszczono 26 Stycznia 2014 r. Anna Kogut

—————————————————————————–

Kolorami malowany

Zamieszczono 26 Stycznia 2014 r. Urszula Szmidt

W latach 2011-2013 Zespół Szkół Samorządowych w  Boguszowie -Gorcach  dzięki środkom z Europejskiego  Funduszu Społecznego brał udział w projekcie   „SZKOŁY RÓWNYCH SZANS”.

Po zakończeniu tego projektu nasi uczniowie licznie wzięli udział w konkursie plastycznym  EFS    kolorami malowany   zorganizowanym przez Departament Funduszy Europejskich  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i skierowanym do wszystkich uczniów Województwa  Dolnośląskiego,  którzy uczestniczyli w projektach realizowanych w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Plakaty, grafiki, rysunki, akwarele, wycinanki dzieci i młodzieży przedstawiały wydarzenia i zmiany, jakie nastąpiły w ich szkołach i życiu codziennym  dzięki udziałowi w różnych projektach edukacyjnych. 

Spośród 839 prac jury  wyłoniło 25 najlepszych. Kapituła konkursu przyznała  również dodatkowe wyróżnienia dla autorów 41 prac. Cieszymy się, że wśród nich jest nasz uczeń  Dominik Obuchowski, który odebrał już swoją nagrodę  w czerwcu , w sali Sejmiku Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Wszystkie  nagrodzone prace wraz ze zdjęciami laureatów zostały dziś  wydane w pięknym albumie, który obecnie możemy podziwiać. Gratulujemy.

                                                                Szmidt Urszula

—————————————————————————–

Wspólne kolędowanie.

Świeć gwiazdeczko mała, świeć…

Zamieszczono 26 Stycznia 2014 r. Ewelina Kamińska-Sawicka

W piątek 20.12.2013 r., tuż po organizowanych w klasach wieczerzach wigilijnych,  w sali oddziału przedszkolnego, przygotowano niezwykłe spotkanie… Aby odpowiednio wkroczyć w czas radości i stworzyć ciepłą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, wszyscy pracownicy Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach, zostali zaproszeni na wspólne kolędowanie. Podczas półgodzinnego spotkania zagrano i zaśpiewano, zarówno te wszystkim dobrze znane, jak i mniej popularne kolędy. Słynne pastorałki oraz piosenki z kanonu dziecięcego, przybliżające święta, zaprezentowała schola z Parafii Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie – Gorcach. We wspólne kolędowanie włączyły się również dzieci z oddziałów przedszkolnych (grupa „B” i „C”), które bawiły i wzruszały repertuarem Arki Noego oraz kolędami „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”. Chociaż spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, to nie zabrakło gromkich i zasłużonych braw. Po występie Dyrektor ZSS, Pani Katarzyna Kawka, złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły i podziękowała artystom, ofiarowując im kosz słodyczy i owoców.

Za przygotowanie uczniów oraz organizację spotkania odpowiadali: ks. Mateusz Hajder, Pani Agnieszka Matuszewska oraz Pani Ewelina Kamińska – Sawicka.

—————————————————————————–

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagrała w Boguszowie – Gorcach.

Zamieszczono 26 Stycznia 2014 r. Katarzyna Bernas

XXII Finał WOŚP już za nami. Po raz kolejny w Boguszowie-Gorcach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy hulała pełną piersią. Do pracy na rzecz WOŚP stawiło się 50 wolontariuszy, którzy kwestowali na terenie Boguszowa-Gorc, Witkowa, Jabłowa oraz Czarnego Boru. Organizator akcji Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury przy współpracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Zespołu Szkół Samorządowych, przygotował dwie ciekawe i różnorodne imprezy. 11 stycznia w Centrum Kultury
w Boguszowie, a 12 stycznia w bibliotece w Gorcach.

W boguszowskim rynku grano już od sobotniego poranka. Pod Centrum Kultury stanął kiermasz ciast prowadzony przez Zespół Szkolno-Przedszkolny. Sprzedawany był też cieszący się olbrzymim powodzeniem pyszny, wielkoorkiestrowy bigos przygotowany przez pracowników Centrum Kultury w Boguszowie, a wszystko to oczywiście za przysłowiowy wrzut do puszki. Dyrektor MBP-CK Elżbieta Gajewska zadbała też o sobotni program. Dzieci z wszystkich dzielnic mogły obejrzeć spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Krewni
i Znajomi Królika pt. Gdyby kózka nie skakała w reżyserii Seweryna Mrożkiewicza. Przygotowane na podstawie wierszy Juliana Tuwima przedstawienie wprawiło zebrane maluchy w pozytywny nastrój. Po południu natomiast w sali widowiskowej MBP-CK można było usłyszeć blisko dwugodzinny koncert piosenek Krzysztofa Klenczona w wykonaniu zespołu Dwie Korony. Dużym powodzeniem cieszyły się również, prowadzone przez panią Bożenę Oleszkiewicz, licytacje różnorodnych gadżetów i usług, które zostały ofiarowane na rzecz WOŚP.

W niedzielę 12 stycznia podczas Finału WOŚP tłoczno i wesoło było z kolei w bibliotece w Gorcach. Od południa czynna była kawiarenka WOŚP, gdzie każdy mógł skosztować pysznego ciasta za przysłowiowy wrzut do puszki. Zebrane dzieci zabawiała Maria Burzyńska oraz dwa puchate smoki udostępnione przez Teatr Bajka. Wszyscy chętni mogli również przejechać się policyjnym radiowozem, a nawet wozem strażackim.
W godzinach popołudniowych gości zabawiał Dj Mirek, a melonami mogli posłuchać aż trzech ciekawych występów z różnych gatunków muzyki. W ciepłe, popowe klimaty wprowadziła gości Sandra Krupa, na francuskie pola elizejskie zabrała zgromadzonych Bożena Oleszkiewicz – laureatka wielu prestiżowych konkursów piosenki francuskiej, a saksofonowe standardy zagrał w mistrzowski sposób Krzysztof Kurnyta. Popisy taneczno – parodystyczne, które zakończyły się salwami śmiechu specjalnie na tę okazję przygotował Sebastian Świerczyński.

Dzięki dobrej organizacji całej akcji oraz hojności mieszkańców udało się uzyskać kwotę 24.618,27 zł. Nasi wolontariusze do swych puszek zebrali w tym roku: 14 942,26 zł . Podczas dwudniowego grania na rzecz WOŚP dużym powodzeniem cieszyły się też licytacje, z których ogółem uzyskaliśmy aż 7.220 zł. Najwyższe kwoty uzyskano ze sprzedaży dwóch złotych serc z pracowni złotniczej Wiesław Cozaca. Ze sprzedaży wielkoorkiestrowych ciast, a także loterii fantowej otrzymaliśmy kwotę: 2.456,01 zł.

Organizatorzy dziękują sponsorom, ofiarodawcom, wolontariuszom oraz ludziom dobrej woli, bez których XXII finał WOŚP nie miałby racji bytu. Lista naszych sponsorów
i osób, które wsparły akcję:

AGNIESZKA BOROŃ (Boguszów – Gorce)

ARLETTA BINDER (Bystrzyca Kłodzka

AQUA ZDRÓJ (Wałbrzych),

BIURO PODRÓŻY „WAKACYJNY ŚWIAT” Kamila Plucińskiego (Wałbrzych),

BOGLER – Agencja reklamowa (Wałbrzych),

BOŻENA OLESZKIEWICZ – TEATR B AJKA (Wałbrzych),

CUKIERNIA OLEŃKA (Wałbrzych),

DJ MIREK – Mirosław Potapowicz (Boguszów – Gorce),

ELŻBIETA GAJEWSKA – Dyrektor MBP-CK, Radna Powiatu Wałbrzyskiego,

ELŻBIETA GURSZTYN -RESTAURACJA ELSA (Boguszów-Gorce),

EUROPROSPERITA pokazy ogni sztucznych (Wrocław),

FILHARMONIA SUDECKA (Wałbrzych),

GALOS – Jaskinia Solono-Jodowa (Szczawno Zdrój),

GMINA BOGUSZÓWGORCE,

HALINA BIENIECKA (Boguszów-Gorce),

JADWIGA I TADEUSZ KUTOWIE  TEATR NASZ (Michałowice),

JAKUB SOBIESKI (Boguszów-Gorce),

KOMISARIAT MIEJSKI POLICJI (Boguszów – Gorce),

KINDERPLANETA – Galeria VICTORIA

KLUB APROPOS (Wałbrzych),

KS Górnik GORCE (Boguszów – Gorce),

Klub pod  IGIEŁKĄ (Boguszów – Gorce),

KOŁO SLD (Boguszów – Gorce),

KRYTA PŁYWALNIA (Kamienna Góra),

KRZYSZTOF KURNYTA (Wałbrzych),

LILIANA GRONUŚ (Wałbrzych),

LUCYNA WIERZBICKA (Boguszów-Gorce),

MARCIN NOWACZYK (Poznań),

MAREK KUSZEJ (Boguszów-Gorce),

MARIA BURZYŃSKA (Boguszów – Gorce),

MIKRUS – Małgorzata i Jacek Rosiak
(Boguszów-Gorce),

OSP  (Boguszów – Gorce),

OSIR (Boguszów-Gorce),

PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE
KONICZYNKA II
(Boguszów – Gorce),

RADNI RADY MIEJSKIEJ Boguszowa-Gorc,

Restauracja MARIA (Wałbrzych),

SANDRA KRUPA (Wałbrzych),

SANIKOM (Lubawka), 

SEBASTIAN ŚWIERCZYŃSKI (Łódź),

SKLEP U RENI (Boguszów-Gorce),

STRAŻ MIEJSKA (Boguszów – Gorce),

STUDIO TWOICH WŁOSÓW Anna Wdowczyk (Boguszów-Gorce),

U RUDEJ salon fryzjerski
Aldona Filipkowska (Wałbrzych),

TEATR LALKI I AKTORA (Wałbrzych),

WIESŁAW COZAC PRACOWNIA ZŁOTNICZA (Wałbrzych)

ZESPÓŁ DWIE KORONY

v   oraz wielu, wielu innym, którzy pragnęli pozostać anonimowi….  

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Sztab Boguszów – Gorce z WOŚP.

—————————————————————————–

—————————————————————————–

Konkurs ENGLISH CHRISTMAS CONTEST 2013

Zamieszczono 07 Stycznia 2014 r. Karolina Can

—————————————————————————–

—————————————————————————–

Ogólnopolski konkurs „Ukryta Europa”

Zamieszczono 19 Grudnia 2013 r. Natalia Południak

Galeria

Poznaj historię własnej okolicy i stwórz z nami europejski szlak zabytków!

            Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej zorganizował konkurs, którego ideą było pokazanie oraz zwrócenie uwagi na często nieznane lub zapomniane miejsca, obiekty w Polsce, które stanowią przykład sztuki, kultury, architektury europejskiej lub upamiętniają wydarzenia historyczne, które zaistniały w kontekście europejskim i mają znaczenie nie tylko regionalne, ale posiadają odniesienie do historii i dziejów Europy.

Patronat nad konkursem objął Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Spośród ponad 200 prac z całej Polski jury w składzie: dr Piotr Muschalik- Akademia Sztuk Pięknych- pracownia fotografii, Dawid Smolarz- germanista, autor projektów historycznych, Rafał Bartek- Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko- Niemieckiej przyznało I miejsce w kategorii wiekowej 13-15 lat Kai Sommerfeld i wyróżnienie  Annie Wołoszczuk, uczennicom Gimnazjum  Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorcach. Opiekunem i koordynatorem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego pani Natalia Południak.

Kaja opisała i sfotografowała barokowy kościół ewangelicki
w Boguszowie.

11 grudnia w Gliwicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, gdzie Kaja otrzymała laptopa a Ania nagrody książkowe.

Wyjazd zasponsorowała Przewodnicząca Rady Miejskiej pani Jolanta Woźniak oraz radni z Gorc pani Marta Mendel, pani Renata Stec i pan Marceli Wiśniewski, a tata Kai pan Zdzisław Sommerfeld zawiózł uczennice wraz z nauczycielką do Gliwic.

Natalia Południak

—————————————————————————–

Szopki 2013

Zamieszczono 15 Grudnia 2013 r. Adam Mazur

—————————————————————————–

—————————————————————————–

Pasowanie na Pierwszaka

Zamieszczono 21 Listopada 2013 r. Wioletta Sommerfeld

25 października 2013 r. pierwszoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej nr  5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie – Gorcach zostali pasowani na uczniów. Ceremonię uświetnili zaproszeni goście Dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego  Szkół Pan Marian Pierzynka, Dyrektor ZSS Pani Katarzyna Kawka i Wicedyrektor ZSS Pani Wiesława Król oraz  licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie uczniów. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, który podkreślał, że najważniejsze  zalety i umiejętności ucznia to mądrość, pracowitość, sumienność i przyjaźń. Wykazali się umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Uczniowie ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom
i nauczycielom. Po uroczystym ślubowaniu nastąpił „Akt Pasowania na Ucznia”, dokonany przez panią Dyrektor szkoły. Na wszystkich pierwszoklasistów czekało wiele przyjemności. Każdy uczeń otrzymywał od pani Wicedyrektor pamiątkowy dyplom, a wychowawcy klas wręczyli legitymacje szkolną i drobny upominek SKO. Pan Dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego  obdarował dzieci koszem pełnym  słodyczy. Cała uroczystość zakończyła się spotkaniem przy słodkim poczęstunku i herbatce, przygotowanym przez rodziców i opiekunów. Ten uroczysty dzień uczniowie pierwszej klasy będą mile wspominać.

—————————————————————————–

„POTYCZKI ANGIELSKO – NIEMIECKIE”

Zamieszczono 20 Listopada 2013 r. Natalia Południak

Uczennice III klasy gimnazjum Katarzyna Chodasewicz i Krystyna Wachnowicz brały udział w IV Międzyszkolnym Konkursie Językowym dla gimnazjalistów „POTYCZKI ANGIELSKO – NIEMIECKIE” organizowanym przez Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu w ramach XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Konkurs miał formę rozgrywek drużynowych dwuosobowych. Uczennice naszej szkoły zajęły IV miejsce. 

—————————————————————————–

Olimpiady Bibliologiczna i Informatologiczna

Zamieszczono 14 Listopada 2013 r. Leonard Górski

Wszelkie informacje na temat obu olimpiad zamieszczone są na stronie:   http://www.olimpiadabii.uni.lodz.pl/

—————————————————————————–

Wizyta projektowa na Słowacji w ramach Programu Comenius „United by UNESCO”

Zamieszczono 14 Listopada 2013 r. Karolina Can

W dniach od 10 do 15 października 2013 roku odbyła się szkolna wycieczka na Słowację. Wzięli w niej udział wybrani uczniowie z klas gimnazjalnych, którzy są uczestnikami projektu „United by UNESCO”, organizowanego przy Zespole Szkół Samorządowych  Boguszowie – Gorcach.  …więcej     …zdjęcia

—————————————————————————–

Sukces naszej uczennicy

Zamieszczono 02 Listopada 2013 r. Katarzyna Hull

    Uczennica II klasy gimnazjum – Patrycja Kasprzyk zajęła II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Rękodzieła Mieroszów 2013 w Kategorii II – gimnazjum, szkoły średnie.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 25.10.2013 r. w Mieroszowskim Centrum Kultury. Konkurs obejmował wszystkie dziedziny twórczości artystycznej uprawianej współcześnie. Patrycja wykonała misterną rzeźbę z plasteliny przedstawiającą smoka. Oto nagrodzona praca.

—————————————————————————–

Pasowanie na Przedszkolaka

Zamieszczono 30 Października 2013 r. Ewelina Kamińska – Sawicka

Galeria

24 października 2013 r. w Miejskiej Bibliotece  Publicznej w Boguszowie – Gorcach, odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. W uroczystości wzięli udział najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach, ich rodzice i dziadkowie. Tego dnia nie zabrakło również dyrekcji ZSS Pani Katarzyny Kawki i Pani Wiesławy Król oraz Dyrektora Miejskiego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego  Szkół Pana Mariana Pierzynki.

Przygotowania do tego ważnego wydarzenia trwały od początku roku szkolnego i wymagały ogromnego zaangażowanie grup Biedroneczek i Dinusiów, ich wychowawców Pani Renaty Miki oraz Pani Eweliny Kamińskiej – Sawickiej. Aby dołączyć do grona przedszkolaków, dzieci musiały wykazać się umiejętnościami z zakresu: recytacji, śpiewu oraz odpowiedniego zachowania podczas uroczystości. Uczniowie chętnie opowiadali o tym, czego nauczyli się przez prawie dwa miesiące w oddziałach przedszkolnych, jak wygląda ich codzienna zabawa i nauka oraz przybliżyli wszystkim zgromadzonym pracę w konkretnych grupach.

Część artystyczna była popisem umiejętności tanecznych zaprezentowanych w: „Przedszkolnej sambie”, „Karuzela kręci się”, „Tańcu na Dzień dobry” oraz „Tańcu powitalnym”. Dla najmłodszych, pięcioletnich artystów był to pierwszy tak ważny debiut przed szerszą publicznością. Dlatego, podczas wspólnych pląsów towarzyszyli im starsi koledzy i koleżanki z grupy „B”, którzy pod opieką Pani Agnieszki Matuszewskiej, włączyli się w przygotowania do występu. Nieoceniona była również pomoc Pana Sławomira Glinkowskiego, akompaniującego uczniom podczas tańców.

Uroczystość przebiegła zgodnie z planem a mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, pochwaleni za profesjonalny występ.  Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie oraz  akt pasowania, podczas którego Dyrekcja szkoły wręczyła również dyplomy pamiątkowe. Za występ dzieci zostały także nagrodzone przez Pana Mariana Pierzynkę, który po krótkim przemówieniu, wręczył wszystkim grupom przedszkolnym, kosze pełne słodyczy.

Po części oficjalnej wychowawcy zaprosili wszystkich zgromadzonych na smakołyki, przygotowane przez rodziców. Przy bogato zastawionych stołach, czekały na zerówkowiczów drobne upominki, które były symbolem tej ważnej dla dzieci uroczystości.

Wychowawcy grup „A” i „C” chcieliby serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy włożyli wiele starań i serca w przygotowanie „Pasowania na Przedszkolaka”.

                                              Ewelina Kamińska – Sawicka

                                                                                                 Renata Mika

—————————————————————————–

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

—————————————————————————–

Witamy po wakacjach.

————————————————————————————————

Lista uczniów przyjętych do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2013/2014

—————————————————————————–

Wniosek wyprawka szkolna 2013/14

Wnioski można składać do 12.09.2013 r.

—————————————————————————–

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE

ROKU SZKOLNEGO 2012/13

GALERIA

————————————————————————————————

Nasi absolwenci gimnazjum najlepsi w mieście

Zamieszczono 02 Lipca 2013 r. Monika Buzarewicz

Trzej uczniowie klasy III a Gimnazjum nr 2: Paulina Chuchra, Zuzanna Raciniewska i Michał Kulig zostali laureatami nagród burmistrza Boguszowa-Gorc.

Laureaci mieli najwyższe średnie ocen końcowych spośród wszystkich absolwentów gimnazjów w naszym mieście: Paulina Chuchra i Zuzanna Raciniewska średnia – 5,33, Michał Kulig – średnia – 5,17.  Absolwenci ci także uzyskali wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

————————————————————————————————

Sprawdzian i egzaminy na szóstkę

Zamieszczono 02 Lipca 2013 r. Monika Buzarewicz

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 uzyskali bardzo wysoki wynik na sprawdzianie klas szóstych – 23, 6 pkt. na 40 możliwych. Taki rezultat jest znacznie wyższy od średniego wyniku uzyskanego przez uczniów klas szóstych pozostałych szkół w naszym mieście i równy średniemu wynikowi w województwie dolnośląskim.

Uczniowie klasy III a Gimnazjum nr 2  uzyskali 62,9% na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. Wynik ten jest wyższy od średniego w województwie – 60,1% i najwyższy w naszym mieście.  Bardzo dobry rezultat uzyskali nasi absolwenci także na egzaminie z historii i wos – 57,3%, gdzie w województwie średni wynik to 56,7%, a w mieście – 55,1%.   

Wyniki z części matematyczno – przyrodniczej uzyskane przez naszych uczniów są również wyższe od średnich uzyskanych w mieście. Niewiele poniżej oczekiwań wypadł egzamin z części językowej.

Najlepiej zdał egzamin gimnazjalny Michał Kulig, który z języka polskiego zdobył 84%, z historii i wos – 91%, z matematyki – 93%, z części przyrodniczej i obu części języka angielskiego – 100%.

————————————————————————————————

Moje dziecko idzie do szkoły

Zamieszczono 26 Czerwca 2013 r. Anna Laskowska

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE

ROKU SZKOLNEGO 2012/13

GALERIA

————————————————————————————————

Nasi absolwenci gimnazjum najlepsi w mieście

Zamieszczono 02 Lipca 2013 r. Monika Buzarewicz

Trzej uczniowie klasy III a Gimnazjum nr 2: Paulina Chuchra, Zuzanna Raciniewska i Michał Kulig zostali laureatami nagród burmistrza Boguszowa-Gorc.

Laureaci mieli najwyższe średnie ocen końcowych spośród wszystkich absolwentów gimnazjów w naszym mieście: Paulina Chuchra i Zuzanna Raciniewska średnia – 5,33, Michał Kulig – średnia – 5,17.  Absolwenci ci także uzyskali wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

————————————————————————————————

Sprawdzian i egzaminy na szóstkę

Zamieszczono 02 Lipca 2013 r. Monika Buzarewicz

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 uzyskali bardzo wysoki wynik na sprawdzianie klas szóstych – 23, 6 pkt. na 40 możliwych. Taki rezultat jest znacznie wyższy od średniego wyniku uzyskanego przez uczniów klas szóstych pozostałych szkół w naszym mieście i równy średniemu wynikowi w województwie dolnośląskim.

Uczniowie klasy III a Gimnazjum nr 2  uzyskali 62,9% na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. Wynik ten jest wyższy od średniego w województwie – 60,1% i najwyższy w naszym mieście.  Bardzo dobry rezultat uzyskali nasi absolwenci także na egzaminie z historii i wos – 57,3%, gdzie w województwie średni wynik to 56,7%, a w mieście – 55,1%.   

Wyniki z części matematyczno – przyrodniczej uzyskane przez naszych uczniów są również wyższe od średnich uzyskanych w mieście. Niewiele poniżej oczekiwań wypadł egzamin z części językowej.

Najlepiej zdał egzamin gimnazjalny Michał Kulig, który z języka polskiego zdobył 84%, z historii i wos – 91%, z matematyki – 93%, z części przyrodniczej i obu części języka angielskiego – 100%.

————————————————————————————————

U W A G A!

Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych

w Boguszowie – Gorcach informuje, że  

dysponujemy wolnymi miejscami

w oddziałach przedszkolnych

Dokumenty do pobrania w sekretariacie szkoły

i na stronie  internetowej.

————————————————————————————————

Moje dziecko idzie do szkoły

Zamieszczono 26 Czerwca 2013 r. Anna Laskowska

————————————————————————————————

„Co rośnie i hasa w naszych lasach”

Zamieszczono 13 Czerwca 2013 r. Urszula Szmidt

Dnia 6 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu fotograficznego „ Co rośnie i hasa w naszych lasach” organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 przy współpracy Nadleśnictwem Wałbrzych. 

Nasza szkoła zajęła trzy pierwsze miejsca w kategorii klas 1-3. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Baranowska z klasy 2a,  drugie miejsce Dawid Mączkowski  z klasy 2a i trzecie miejsce Kaudia Jalowska z klasy 2b. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za tak piękne reprezentowanie naszej szkoły. Zachęcamy inne dzieci do udziału w konkursie za rok. Zapewniamy, że nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Wałbrzych  były niezwykle cenne.

————————————————————————————————

Powiatowy Konkurs Recytatorski „SMERFIK”

Zamieszczono 13 Czerwca 2013 r. Urszula Szmidt

Dnia 18 kwietnia 2013 roku  uczniowie z naszej szkoły brali udział  w  Powiatowym Konkursie Recytatorskim SMERFIK, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach.  W kategorii klas I-II – drugie miejsce zajęła uczennica klasy II a Hanna Płonka, natomiast w kategorii klas III- pierwsze miejsce zajęła Patrycja Bąbel z klasy III a.  Pragniemy podziękować pani Katarzynie Bernaś za opiekę artystyczną nad młodymi recytatorami. Oddziały przedszkolne reprezentował Michał Tomaszewicz. Gratulujemy i życzymy wszystkim dalszych sukcesów.

————————————————————————————————

Wizyta partnerskich szkół z Anglii, Słowacji oraz Austrii w ramach Programu Comenius

Zamieszczono 07 Czerwca 2013 r. Ewelina Kamińska-Sawicka, Magdalena Wintoniak

Od 23 do 27 maja br. gościli w naszej szkole zagraniczni partnerzy Programu Comenius. W tych dniach zarówno uczniowie biorący udział w projekcie „United by UNESCO”, koordynatorzy i nauczyciele, uczestniczyli w zadaniach projektowych na terenie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach oraz podążali szlakiem polskich zabytków UNESCO.       … przeczytaj całość i zobacz zdjęcia

http://www.walbrzyszek.com/news,single,init,article,19691

————————————————————————————————

SIATKARSKIE CZWÓRKI

Zamieszczono 05 Czerwca 2013 r. Marcin Kwiatkowski

GALERIA

Szóstoklasiści wzięli udział w Powiatowym Turnieju PIŁKI SIATKOWEJ w Głuszycy, gdzie zajęli III MIEJSCE w składzie: Nowak Konrad, Rajkowski Dorian, Nędza Piotr, Szczepański Seweryn, Boroń Patryk, Pawlak Patryk, Tokarczyk Kacper, Kaczmarek Krzysztof i Sypiański Łukasz.

————————————————————————————————

SIATKARSKIE TRÓJKI

Zamieszczono 05 Czerwca 2013 r. Marcin Kwiatkowski

GALERIA

Reprezentanci szkoły wzięli udział w Rejonowych zawodach Mini Siatkówki w Boguszowie-Gorcach chłopców i dziewcząt, gdzie zajęliśmy w tych dwóch kategoriach II MIEJSCE.

W składzie: Guzik Wiktoria, Mazurek Alicja, Szarko Kamila, Wójcik Nikola, Jasiurkowska Jowita, Kuczkowiak Martyna, Myjak Julia, Myjak Oliwia, Skrobich Marta oraz Olejniczak Radosław, Rataj Mateusz, Gucwa Mateusz, Kulas Jakub, Michalak Filip, Morawski Adrian, Owsianny Maciej.

————————————————————————————————

II Powiatowy Turniej Młodych Siłaczy

Zamieszczono 05 Czerwca 2013 r. Marcin Kwiatkowski

GALERIA

II POWIATOWY TURNIEJ MŁODYCH SIŁACZY W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC w GŁUSZYCY, gdzie nasza młodzież gimnazjalna w składzie Marcelina Wilczek w kat. powyżej 53kg zajęła III MIEJSCE w tej samej kategorii Sandra Kaczmarek zajęła IV MIEJSCE.

W silnej obsadzie  w kategorii chłopców, także w kat. Powyżej 65 kg Dariusz Winnik zajął VI Miejsce, a Makarczyk Krystian VII Miejsce.

————————————————————————————————

Pierwsze miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym

Zamieszczono 27 Maja 2013 r. Anna Kogut

————————————————————————————————

3 – Maja Galeria

Zamieszczono 09 Maja 2013 r. Leonard Górski

————————————————————————————————

Europejski program „Owoce w szkole”

Zamieszczono 09 Maja 2013 r. Wioletta Sommerfeld

Galeria Owoce w szkole – relacja

————————————————————————————————

Konkurs matematyczny klas 2 i 3

Zamieszczono 24 Kwietnia 2013 r. Ewa Drabczyk-Rumińska

————————————————————————————————

Projekt Kapitał Ludzki – Szkoły Równych Szans

Zamieszczono 24 Kwietnia 2013 r. Urszula Szmidt

GALERIA

Właśnie zakończyły się zajęcia realizowane w ramach projektu „Szkoły równych szans”. W naszej szkole pracowaliśmy  w następujących zespołach:  grupa Freineta dla uczniów rozwijających zdolności polonistyczne, dwie grupy rozwijające uzdolnienia matematyczne, grupa logopedyczna,  z trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz  terapeutyczna.

Uważamy, że po zakończeniu tych zajęć staliśmy się lepszymi, aktywniejszymi uczniami. Chcemy zdobywać wiedzę, którą wykorzystamy w naszym rozwoju. Udział w tych zajęciach zmotywował nas do dalszej nauki. W ramach zajęć grupy Freneta  rozwijaliśmy zainteresowania literackie. Napisaliśmy tomik poezji „Przyjaciele poetów” oraz zbiór opowiadań „ Śnieżne przygody” i jednocześnie samodzielnie wykonaliśmy do nich ilustracje. Potrafimy współpracować ze sobą, dzielić się zadaniami i być odpowiedzialnymi za powierzoną nam pracę. Pięknie się zaprezentowaliśmy przed kamerami telewizji wrocławskiej i jesteśmy dumni, że mogliśmy pokazać naszą szkołę z jak najlepszej strony.

 GRUPA FREINETA:   Garbacz Martyna, Górowska Wiktoria,  Kaczmarczyk Wiktoria,  Kwiatkowska Ewelina, Lewkowicz Martyna, Sokołowska Juliana, Tyczkowska Oliwia oraz opiekun grupy Urszula Szmidt

————————————————————————————————

Wizyta biskupa Ignacego Deca w ZSS

Zamieszczono 23 Kwietnia 2013 r. Leonard Górski

Galeria

„Jak  usłyszeć ciszę, gdy wszystko wokół krzyczy?”

         Wizyta J.E. ks. Biskupa Ignacego Deca i wcześniejszy wybór na Stolicę Piotrową papieża Franciszka, a także niedziela powołania Szymona Piotra, stały się pretekstem     do ukazania piękna i prostoty poezji i piosenki franciszkańskiej, a dla części uczniów okazją do przedstawienia krótkiego misterium.

         Opiekunami artystycznymi uczniów byli p. Krystian Ogrodnik i Adam Mazur, natomiast w przygotowaniu części muzycznej uczestniczyli p. Adeart Kogut i p. Sławomir Glinkowski.

         Uczniowie w mistrzowski sposób zaprezentowali próbki umiejętności recytatorskich i krasomówczych, wykorzystując teksty poetyckie, m.in. ks. Jana Twardowskiego. Ekologiczny wydźwięk programu przypadł do gustu zaproszonym gościom, Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom obsługi.

       Zaduma nad pięknem i różnorodnością świata obecna była również w utworach muzycznych z repertuaru zespołu „Fioretti” po mistrzowsku zaśpiewanych przez Nikolę Garbacz i Paulinę Porębę.  Na słowa uznania zasługują jednak wszyscy uczestniczący w programach uczniowie, a wśród nich: Adrian Morawski, Ewa Skurska, Kacper Tokarczyk, Patrycja Lisiewicz, Kinga Banaś, Kamila Szarko, Nikola Wójcik, Patryk Boroń, Jowita Jasiurkowska, Martyna Kuczkowiak, Filip Michalak, Izabella Stępień, Alicja Mazurek, Oliwia Myjak, Oliwia Wolska i Emilia Adamczyk.

    Przygotowanie misterium pt. „Powołanie Szymona Piotra” przypadło w udziale Markowi Lellinowi, Tomaszowi Brodziakowi, Katarzynie Chodasewicz i Aleksandrze Hamerskiej.

     Dziękujemy serdecznie opiekunom i uczniom za przygotowanie obu programów artystycznych.

 Krystian Ogrodnik

————————————————————————————————

Szkolny Konkurs „Ładnie Piszę” dla klas I – III

Zamieszczono 08 Kwietnia 2013 r. Ewa Kantorowska

Konkurs przygotowała Ewa Kantorowska                                                         

Szkolny Konkurs ,,Ładnie Piszę” dla klas I-III odbył się 22.02.2013r. dla uczniów kształcenia zintegrowanego, gdyż od klasy pierwszej kształtujemy w uczniach nawyki kształtnego pisania  i estetycznego prowadzenia zeszytów.

W konkursie ,,Ładnie Piszę” wzięło udział 33 uczniów.  

    Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów już w kształceniu zintegrowanym na estetykę prowadzenia zeszytów oraz prawidłowy kształt i łączenie liter. Rozbudzenie u uczniów ambicji poprawnego i starannego pisma.

Komisję konkursową  /Jury (zeszyty oceniali) nauczyciele: pani Bożena Bednarczyk, pani  Monika Buzarewicz oraz pan Adam Mazur. Wychowawcy klas wybrali zeszyty uczniów najstaranniej prowadzone.

   Komisja konkursowa oceniając zeszyty uczniów brała pod uwagę cały proces pisania:

– kształt liter,

– prawidłowe łączenie liter,

– pisanie w liniaturze,

– czytelność i przejrzystość pisma oraz ogólny wygląd zeszytu. Zeszyty podzielono na trzy kategorie wiekowe: klasa I, klasa II i klasa III.

Zwycięzcy konkursu  ,,Ładnie Piszę” 

 Klasa Ia                                                                        Klasa I b

1.      Ciągło Zuzanna           15 ptk.                           1. Gniazdowska Oliwia     15 ptk.

2.      Wojda Jakub              15 ptk.                           2. Nowoczek Piotr           15 ptk.

Klasa IIa                                                                      Klasa IIa

1.      Nanowska Wiktoria    15 ptk.                           1. Jalowska Klaudia         15 ptk.

2.      Płonka Hanna              15 ptk.    

3.      Świątek Marta             15 ptk.  

 Klasa IIIa                                                                        Klasa III b

1.      Bąbel Patrycja             15 ptk.                           1. Kaczmarczyk Wiktoria 15 ptk.

2.      Karasiewicz Paulina     15 ptk.                           2. Lewkowicz Martyna     15 ptk.

                                                                                  3. Mordoń Inez                 15 ptk.

                                                                                  4. Świtalska Marta            15 ptk.

                                                                                  5. Tyczkowska Oliwia       15 ptk.

————————————————————————————————

Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” dla klas II – III

Zamieszczono 08 Kwietnia 2013 r. Ewa Kantorowska

Konkurs  przygotowała i przeprowadziła  Ewa Kantorowska

W dniu 28.03.2013r. w szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii”. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów z klas II i III, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.   

 Celem konkursu ortograficznego było:

1.Szerzenie wśród uczniów nawyków nad poprawnością ortograficzną, a zarazem zwrócenie uwagi na poprawną pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi i gramatyczno-stylistycznymi.

2.Zdobycie przez uczniów umiejętności poprawnego pisania.

3.Rozwijanie uzdolnień i umiejętności.

4.Podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych.

5.Wyrabianie czujności ortograficznej i odpowiedzialności za napisane słowo.

    Treść dyktanda dostosowana była do możliwości uczniów dla poszczególnych klas II i III. W czasie pisania dyktanda, oprócz troski o poprawność, doszło jeszcze napięcie, czy uda się nadążyć z pisaniem.

Zwycięzcy konkursu ,,Mistrz Ortografii”:

Klasa II

1.Pawlak Julia         kl. IIa       I m-c

2.Kuźma Julia          kl.IIb       II m-c

3.Garwol Wiktor     kl.IIa       III m-c

4.Mamala Gabriel    kl.IIb      III m-c 

Klasa III

1.Karasiewicz Paulina       kl. IIIa     I m-c

2.Babel Patrycja               kl. IIIa     II m-c

3.Kujtkowski Dariusz       kl.IIIb      II m-c

4.Sokołowska Juliana       kl.IIIa      II m-c

5.Górowska Wiktoria       kl.IIIa      III m-c

6.Złotek Bartłomiej           kl.IIIa      III m-c    

————————————————————————————————

Szkolny Konkurs Recytatorski „Smerfik” dla klas I – III

Zamieszczono 08 Kwietnia 2013 r. Ewa Kantorowska

Szkolny Konkurs Recytatorski  przygotowała Ewa Kantorowska

Szkolny konkurs recytatorski ,,Smerfik” dla uczniów klas 0, I-III odbył się 27.03.2013 r.

Do konkursu przystąpiło 18 uczniów.

     Celem zorganizowania konkursu  było rozwijanie zainteresowań poezją. W pierwszym etapie konkursu ,,Smerfik” odbyły się eliminacje szkolne. Uczniowie mogli wybrać dowolne utwory, wiersze lub fragmenty prozy. Uczniowie wystąpili w trzech kategoriach wiekowych: klasa 0, klasy I – II oraz klasa III. Uczestnicy konkursu wykonywali jeden utwór, nie dłuższy niż 3 minuty.

       Prezentację utworu oceniało jury: pani Ewelina Kamińska-Sawicka i pan Krystian Ogrodnik.

 Jury brało pod uwagę:

– dobór repertuaru (wartość artystyczną utworu oraz dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestników),

– interpretację utworu,

– kulturę słowa oraz

– ogólny wyraz artystyczny.

   Konkurs recytatorski daje dzieciom dużo radości, dzięki niemu uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania poezją, a także wystąpić dla publiczności.

Dzięki udziałowi uczniów w konkursach pozaszkolnych nasza szkoła jest widoczna w środowisku lokalnym.

   Laureaci, zwycięzcy pierwszych miejsc Szkolnego Konkursu Rrecytatorskiego wezmą udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Smerfik” w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach w dniu 18.04.2013 r.

  Zwycięzcy szkolnego konkursu recytatorskiego:

 Klasa 0

Michał Tomaszewicz (repertuar – wiersz)

 Klasa II a

Hanna Płonka (repertuar – wiersz)

Klasa III a

Patrycja Bąbel (repertuar – proza)

————————————————————————————————

„Ocalmy Naszą Ziemię”

Zamieszczono 08 Kwietnia 2013 r. Natalia Południak

Ocalmy Matkę Ziemię, radosny śpiew ptaków

Zdrowych lasów zieleń, barwę i zapach kwiatów.

Chroniąc naszą przyrodę będziemy mieć wokół siebie

Czyste powietrze, wodę i jasne słońce na niebie.

Wytoczymy walkę śmieciom, abyśmy czysty świat

Mogli przekazać swoim dzieciom za kilkanaście lat.

         Pan Manfred Hielscher urodził się w Boguszowie. Od wielu lat mieszka w Bad Salzuflen w Niemczech. Odkąd przeszedł na emeryturę, angażuje się w wiele akcji ekologicznych. Wysłał  już przeszło 4000 listów do polityków i znanych osobistości nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie
z przesłaniem: „Zróbcie coś dla przyrody, dla środowiska, bo jeżeli nie, to nasze dzieci nie będą miały nic z piękna tego świata”. W ciągu sześciu lat posadził on w okolicy, w której mieszka przeszło, 700 sadzonek dębów.

Podczas pobytu w naszym mieście pan Hilscher przekazał na ręce pani Natalii Południak, nauczycielki j. niemieckiego w Zespole Szkół Samorządowych, dziesięć zakupionych przez siebie certyfikatów, każdy
o wartości 30 euro, z prośbą aby przekazać je uczniom, dla których problem ochrony przyrody nie jest obcy. Certyfikat ten jest symbolicznym aktem własności ziemi w Puszczy Podzwrotnikowej. Z otrzymanych datków WWF jest w stanie zapewnić ochronę trzech hektarów ziemi (co odpowiada wielkości czterech i pół stadionów piłkarskich) w Puszczy Podzwrotnikowej na terenie Afryki Centralnej, przed jej wykarczowaniem. Lasy tropikalne to wyjątkowy rodzaj środowiska. To one mają wpływ na nasz klimat i bilans wodny na Ziemi. Aby ten skarbiec naturalny miał przyszłość, trzeba walczyć o jego zachowanie. Certyfikat jest dowodem zaangażowania się ludzi w walkę o utrzymanie środowiska naturalnego. Dzięki datkom coraz więcej areałów Puszczy Podzwrotnikowej w Afryce Centralnej będzie uznanych za tereny środowiska naturalnego. Darowizny przyczynią się również do wykształcenia jak największej liczby służb porządkowych, która będzie pomocna w walce z nielegalnym odstrzałem zwierzyny.

         Pani Natalia Południak zorganizowała w szkole konkurs rysunkowy pt. „Chrońmy lasy tropikalne”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Jury wyłoniło spośród wielu prac rysunki następujących uczniów: Patrycja Kasprzyk, Patrycja Kordaszewska, Kacper Gutowski, Katarzyna Mierzejewska, Juliana Sokołowska, Patrycja Bąbel, Oskar Durski, Wiktoria Górowska, Maja Łagan. Każdy wyłoniony uczeń otrzymał dwujęzyczny certyfikat (w j. niemieckim i j. polskim) i stał się właścicielem fragmentu Puszczy w Afryce. Jeden certyfikat otrzymał Zespół Szkół Samorządowych.

         Dziękujemy serdecznie panu Manfredowi Hilscher za jego wielkie zaangażowanie w ochronę Naszej Ziemi.

Natalia Południak

————————————————————————————————

Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach informuje, że lista dzieci zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2013/2014 znajduje się na tablicy przy oddziale przedszkolnym.

Spotkanie informacyjne dla rodziców dzieci zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego odbędzie się 06.06.2013 r. (czwartek) godzina 1700. Obecność obowiązkowa!

Na spotkanie proszę przygotować informację o wzroście dziecka.

————————————————————————————————

rekrutacja

do oddziału przedszkolnego

oraz do klas I

odbywać się będzie w dniach

od 18 marca do 12 kwietnia 2013 r.

w sekretariacie szkoły.

dziecko zgłasza rodzic/prawny opiekun.

należy przedłożyć dowód osobisty

i akt urodzenia dziecka

————————————————————————————————

DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

ORAZ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Zamieszczono 03 Marca 2013 r. Renata Mika

GALERIA

W lutym cały tydzień dzieci na zajęciach w oddziałach przedszkolnych pracowały wokół tematu: ,,Świat w książkach zapisany”. Dzieci z grupy Biedroneczek i Misiaczków rozmawiały o książkach, przynosiły swoje ulubione książeczki, które mieliśmy okazję oglądać i czytać. Wybraliśmy się także do Biblioteki Szkolnej, a tam ciepło powitała nas pani Ania. Wizyta miała charakter zapoznawczy. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Pani bibliotekarka opowiadała dzieciom o różnych rodzajach książek, pokazywała te najpiękniejsze jak i te najstarsze równie piękne, następnie dzieci słuchały opowiadania i malowały ilustrację do niego. Wszystkie prace dzieci zostały wyeksponowane w bibliotece, tworząc piękną wystawę.

Kolejnym etapem była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Filia Gorce. Grupa 6 – latków i 5 – latków wzięła udział w niezwykle ciekawej  i  pouczającej  lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Panie bibliotekarki. Kilkoro z dzieci bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, babciami bądź starszym rodzeństwem. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Małych gości powitały Panie, które przypomniały dzieciom zasady funkcjonowania biblioteki, jej zbiory oraz zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, co to jest księgozbiór, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić aby zostać czytelnikiem Biblioteki. Dzieci dowiedziały się również jak szanować i dbać o książki zarówno te własne jak i wypożyczone. Panie opowiedziały w ciekawy sposób jak jest zbudowana książka, na czym polega praca bibliotekarza oraz jakie są etapy powstawania książki. Dzieci miały też okazję zwiedzić bibliotekę i zapoznać się z księgozbiorem w dziale dla dzieci. Odwiedziły kącik najmłodszego czytelnika, gdzie mogły poprzeglądać różne kolorowe i ciekawe książki. Zapoznały się również z działem dla młodzieży i dorosłych. Na zakończenie tego pełnego wrażeń spotkania dzieci podziękowały Paniom bibliotekarkom za miłe przyjęcie. Wizyta bardzo podobała się wszystkim.

————————————————————————————————

„Spotkanie z pracownikami SOK”

Zamieszczono 25 Lutego 2013 r. Urszula Szmidt, Małgorzata Barsznica

GALERIA

           19 stycznia 2013 roku w ramach projektu „ Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń”  w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas młodszych z   pracownikami SŁUŻBY OCHRONY KOLEI.

 Panowie opowiadali o swojej pracy oraz o wszystkich niebezpieczeństwach, które mogą czyhać na podróżnych, a także na   tych, którzy  bawią się  lub przebywają w pobliżu torów i stacji kolejowych. Uczniowie mogli obejrzeć krótkie filmiki edukacyjne oraz podyskutować na temat skutków nieodpowiedzialnego zachowania dzieci, czy też pozostawienia ich w takich miejscach bez opieki dorosłych.

Dzieci z naszej szkoły znały te niebezpieczne sytuacje, a także potrafiły wskazać na poprawne, właściwe zachowanie. Pracownicy kolei pozwolili uczniom zrobić  pamiątkowe zdjęcia w częściowym ich umundurowaniu.

 Możemy mieć nadzieję, że to spotkanie zapadnie głęboko w pamięci uczniów i zawsze będą bezpiecznie korzystać z tego środka transportu.                                                            Szmidt Urszula i Małgorzata Barsznica

————————————————————————————————

„Petanque w Jedlinie-Zdrój”

Zamieszczono 25 Lutego 2013 r. Marcin Kwiatkowski

GALERIA

W styczniu odbyły się III Mistrzostwa Dolnego Śląska szkół podstawowych i gimnazjalnych w Petanque w Jedlinie –Zdrój.

I miejsce zajęli gimnazjaliści w składzie: Marut Dawid, Witkowski Patryk, Stankiewicz Michał i Macko Mateusz.  Natomiast w kategorii szkól podstawowych V miejsce zajęli:
Bochm  Nikola,  Bochm Patryk, Stefanik Łukasz i Lisiewicz Patrycja.

————————————————————————————————

„Bądź życzliwy każdego dnia”

Zamieszczono 22 Lutego 2013 r. Wioletta Sommerfeld

Dnia 22.02.2013 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Boguszowie – Gorcach odbyło się rozdanie nagród za udział w konkursie plastycznym „Bądź życzliwy każdego dnia”.

Następujący uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni:

w kategorii: kartka pocztowa 

I miejsce uzyskał Oskar Durski z klasy III b,        

II miejsce zajęła Marta Świtalska z klasy III b,

Wyróżnienie uzyskała Wiktoria Górowska z klasy III a. 

w kategorii komiks: 

II miejsce  zajęła Wiktoria Świkszczo  z klasy III b.

Gratulujemy i cieszymy się z Waszych sukcesów.

————————————————————————————————

VIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY 

im. Josepha von Eichendorffa

Zamieszczono 22 Lutego 2013 r. Natalia Południak

Zespół Szkół w Krzanowicach już po raz ósmy zorganizował konkurs, którego głównym celem była malarska interpretacja wiersza „Boże Narodzenie” znanego śląskiego poety narodowości niemieckiej- Josepha von Eichendorffa. Honorowy patronat objęli: Konsul Niemiec- Peter Eck, Śląski Kurator Oświaty- Stanisław Faber, Starosta Powiatu Raciborskiego- Adam Hajduk i Poseł RP- Henryk Siedlaczek. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni plastycznej poprzez twórczą interpretację poezji oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno poezji i sztuki. W konkursie wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum: Angelika Jabłońska, Nikola Kapkowska, Anna Wołoszczuk, Nikola Gucwa, Kaja Sommerfeld, Karla Kunicka, Piotr Snopko, Oliwia Tchórzewska, Paulina Chuchra, Katarzyna Słowik, Patrycja Kasprzyk, Adrian Potapowicz. Łącznie nadesłano 681 prac plastycznych, które wpłynęły na tegoroczny konkurs z całej Polski, ze Słowacji, Czech i Niemiec.

————————————————————————————————

„Góra Grosza”

Zamieszczono 22 Lutego 2013 r. Natalia Południak

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Góra Grosza”.  W tym roku udało nam się zebrać rekordową sumę 103, 91 zł. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem dziękują wszystkim za wsparcie.

————————————————————————————————

Informacja o konkursie międzyszkolnym

„O prawach człowieka i prawach dziecka”

Zamieszczono 17 Lutego 2013 r. Jadwiga Spyra

Zespół uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie Gorcach    w składzie :

1.     Marzena Kulikowska                  klasa VI b

2.     Aleksandra  Gruszczyńska         klasa VI b

3.     Piotr Nędza                                  klasa VI b

uczestniczyli w konkursie międzyszkolnym  w dniu 25 stycznia 2013 roku w Publicznej  Szkole Podstawowej  Nr 6 w Boguszowie – Gorcach.

 Uczniowie przygotowywali się ze znajomości praw dziecka i człowieka, instytucjach zajmujących się ich ochroną, wykonali prezentację multimedialną  na temat:” Bezpieczne dzieciństwo”. 

Nasza drużyna zdobyła  I miejsce w turnieju wiedzy o prawach człowieka.

Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów!

————————————————————————————————

Nie tylko palcem po mapie …

Zamieszczono 17 Lutego 2013 r. Magdalena Wintoniak

W dniach od 23 do 28 stycznia 2013 roku,  odbyła się szkolna wycieczka do Anglii. Wzięli w niej udział wybrani uczniowie z klas gimnazjalnych, którzy są uczestnikami projektu Comenius: Tomasz Brodziak, Piotr Burakowski, Miłosz Chlipała, Katarzyna Chodasewicz, Paulina Chuchra, Marek Lellin, Zuzanna Raciniewska oraz Krystyna Wachnowicz. Nie zabrakło również opiekunów, czuwających nad naszym bezpieczeństwem: p. Can, p. Wintoniak, p. Koguta i p. Kamińskiej – Sawickiej.  

Od samego początku wyjazd dostarczył nam wielu emocji, między innymi dlatego, że do Anglii musieliśmy dotrzeć samolotem. Zdecydowana większość uczestników wycieczki leciała pierwszy raz w życiu, dlatego moment, w którym samolot wzbił się w powietrze był niezapomniany. Po wylądowaniu na lotnisku East Midlands w Nottingham, grupa Comenius powoli wdrażała się w zwyczaje panujące w Anglii. Część z nich zaskakiwała i zadziwiała: ruch lewostronny, słabo oznakowane przejścia dla pieszych, niestandardowe  gniazdka z prądem, czy dwa krany w jednym zlewie. Podczas całego pobytu w Wielkiej Brytanii mieszkaliśmy w eleganckim hotelu, gdzie również jadaliśmy pyszne  posiłki. Tam samodzielnie rezerwowaliśmy stoliki, zamawialiśmy dania i rozmawialiśmy z obsługą. Plan wycieczki był bardzo napięty, gdyż zakładał zwiedzenie wielu pięknych miast i niezliczonej ilości zabytków.

Podczas czwartkowego pobytu udaliśmy się do Nottingham. Geograficznym centrum miasta okazał się Stary Rynek z  największym placem miejskim w Wielkiej Brytanii. Zachwycił nas najpiękniejszy kościół środkowej Anglii- St. Mary’s Church. Następnie udaliśmy się do Lace Market- najstarszej dzielnicy miasta, gdzie  znajduje się również dawna siedziba władz hrabstwa oraz Galleries of Justice (sąd i więzienie) z 1375 roku.  Poznaliśmy życie więźniów, nadane im kary oraz funkcjonowanie tamtejszego sądu. Następnie dotarliśmy do jaskiń, wydrążonych w skałach, ciągnących się prawie pod całym miastem. Były to pozostałości po pierwotnych prymitywnych plemionach Brytów. Z czasem zaczęły służyć ludziom jako system komunikacyjny, więc zostały połączone licznymi tunelami. Podczas wojny tunele i jaskinie okazały się doskonałymi schronami przed niemieckimi bombami.

W godzinach popołudniowych podziwialiśmy  zamek, czyli najbardziej charakterystyczny obiekt w mieście. Przed zamkiem Nottingham wybudowano pomnik symbolizujący sylwetkę słynnego Robin Hooda.

Kolejnego dnia odbyła się nasza wizyta w angielskiej szkole. W Eccelesbourne School poznaliśmy kolegów z projektu i mieliśmy okazję wziąć udział w przeróżnych  lekcjach. Były to min.: matematyka, język angielski, wychowanie fizyczne oraz zajęcia teatralne.  Tego dnia wystawiliśmy na próbę swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ponieważ wszystko musieliśmy załatwić sami, dogadując się z nowymi kolegami i nauczycielami. Podczas tych zajęć towarzyszyli nam także rówieśnicy ze słowackiej szkoły. Po kilkugodzinnym pobycie w Eccelesbourne School, zapewniono nam atrakcyjne spędzenie popołudnia – grając w podchody. Otrzymaliśmy mapkę miasta Duffield oraz pytania dotyczące jego zabytków, sklepów, restauracji, cech charakterystycznych. Pomimo wietrznej pogody udało się nam zwiedzić całe malownicze miasteczko i odpowiedzieć  trafnie na wszystkie pytania. Około godz. 17.00 zebraliśmy się wszyscy na Tea Party, gdzie zapewniono nam miłe przywitanie przez dyrekcję szkoły. Przy gorącej herbatce i pysznych wypiekach, wykonanych przez angielskich uczniów, doskonaliliśmy język podczas licznych,  sympatycznych rozmów.

Całą sobotę poświęciliśmy zwiedzaniu Bath. To  urzekające miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym wszelkie cuda architektury i Royal Cres, który jest jednym z najlepszych uzdrowisk na świecie. Bath położone jest w hrabstwie Avon w południowo-zachodniej Anglii. W XVIII wieku, wielu bogatych ludzi odwiedzało je, aby zaznać zdrowotnych kąpieli w ciepłych basenach, zbudowanych na styl romański. Zwyczaj picia i kąpania się w mineralnych wodach, przyczyniły się do zbudowania wielu uzdrowisk w Brytanii. To właśnie dzięki gorącym źródłom, Bath zawdzięcza swoją nazwę.

 Ostatnim punktem naszej wycieczki po Anglii było zwiedzanie Londynu. Na ten dzień wszyscy długo czekaliśmy. Po kilkugodzinnej podróży autobusem, dojechaliśmy do miasta, które przytłaczało swoimi ogromnymi budowlami. Zwiedzanie Londynu rozpoczęliśmy od podziwiania Tower of London, inaczej zwany Twierdzą Tower, która przez setki lat była siedzibą władców Anglii. Twierdza położona jest nad północnym brzegiem Tamizy, chroni ją kilka rzędów murów i dawne koryto fosy, w którym obecnie rośnie trawa. Centralną część warowni stanowi White Tower, która została  wzniesiona w 1100 roku – obecnie mieści się tam imponująca kolekcja zbroi i innych militariów. Tuż obok ujrzeliśmy bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge. Most wykonany został w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali. Symbolizuje potężne niegdyś imperium brytyjskie i ruchliwą rzekę – Tamizę. Podczas przejażdżki piętrowym, czerwonym, londyńskim autobusem podziwialiśmy inne atrakcje miasta: Katedrę św. Pawła, Pałac of Westminster, London Eye, Harrods. Obejrzeliśmy również bardzo dokładnie słynnego Big Bena, którego nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen’s Tower (zwanej również The Clock Tower). Obecnie nazwa Big Ben odnosi się zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży. Niezwykłym miejscem okazało się Muzeum Historii Naturalnej, mieszczące się w wiktoriańskim gmachu przy Exhibition Road. W dość odmienny sposób mogliśmy poznać funkcjonowanie Ziemi, ewolucję człowieka, pochodzenie gatunków zwierząt i roślin oraz zagadnienia związane z ekologią, geologią, paleontologią, mineralogią i zoologią. Jedną z najciekawszych części muzeum, była ta, którą poświęcono Ziemi. Tu  zapoznaliśmy się z jej historią, zobaczyliśmy jak działają wulkany a w specjalnym symulatorze osobiście przeżyliśmy  trzęsienie Ziemi. Ciekawa okazała się także strefa dotycząca życia dinozaurów, gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości, elektronicznie poruszające się gady. Wśród 70 mln eksponatów na uwagę zwiedzających zasługuje również kilkunastometrowy szkielet Diplodoka.

Poniedziałkowy poranek uświadomił nam, że to koniec cudownej przygody, związanej z Anglią – musieliśmy wracać do domu. Przyjechaliśmy uśmiechnięci, bogatsi o nowe wspomnienia, doświadczenia. Ta wycieczka zapadnie w naszej pamięci na bardzo długo. Cieszymy się, że już w maju spotkamy się ponownie z naszymi kolegami i koleżankami z Anglii i Słowacji. Kto wie, może odwiedzą nas także uczniowie tureccy i austriaccy.  

 Zainteresowanych zapraszamy na stronę ze zdjęciami:

https://www.dropbox.com/sh/8nx8p0id6v0iw51/WpS1bmGur-#/

 Opracowała: Zuzanna Raciniewska

————————————————————————————————

Dzień Babci i Dziadka w Oddziale Przedszkolnym 

Zamieszczono 10 Lutego 2013 r. Renata Mika

GALERIA

22 stycznia 2013 r. w oddziale przedszkolnym w grupie A zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie. Po przywitaniu zaproszonych gości dzieci zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod okiem wychowawcy p. Renaty Mika oraz n-la rytmiki p. Sławomira Glinkowskiego. Były wierszyki, piosenki i inscenizacja, nie zabrakło też tańców, wytańczonych przez całą grupę. Wnuczęta swoimi występami wyraziły wielką miłość i szacunek dla babć i dziadków oraz podziękowali za ciepło i dobroć, które otrzymują od nich każdego dnia. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich ,,skarbów”.  Na koniec uroczystości „Biedroneczki” wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki.  Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dziadkowie byli pełni uznania dla swoich wnuków. Podziwiali ich postawę i umiejętności, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

                                                                                                     Renata Mika

————————————————————————————————

Turniej karate Shinkyokushinkai!     

Zamieszczono 12 Stycznia 2013 r. Agnieszka Obuchowska

W dniu 27.01.2013 w Jeleniej Górze – Sobieszowie odbył się turniej karate Shinkyokushinkai pod nazwą Karkonosze Cap. Turniej ten był pierwszym etapem Pucharu Dolnośląskiej Ligi Karate.

            W zawodach tych MKS Szczawno Zdrój reprezentowała uczennica naszej szkoły uczęszczająca do klasy „0” Julia Obuchowska – siostra Dominika, który z powodu złamanej ręki nie mógł tym razem wziąć udziału w zawodach.

            Były to pierwsze zawody w,  których Julia brała udział zajmując II miejsce w KUMITE czyli walkach dzieci w kategorii dziewcząt 6-7 lat (-25) kg. Nasza mała zawodniczka pokazała tu swojego wielkiego ducha walki. Zadawane przez nią uderzenia były bardzo mocne, niestety przegrała walkę finałową ponieważ sędziowie uznali, że przeciwniczka częściej używała kopnięć.

            Julia mimo dużej konkurencji wywalczyła również III miejsce w KATA czyli układach formalnych w kategorii dzieci (chłopcy i dziewczęta)  w wieku 6-7 lat.

            Trzymajmy kciuki za Julię Obuchowską i jej brata Dominika na drugiej części Dolnośląskiej Ligi Karate, która odbędzie się 6 kwietnia w Żarach.

————————————————————————————————

Boguszów-Gorce z WOŚP –

bogaty program i rewelacyjna zbiórka!     

Zamieszczono 15 Stycznia 2013 r. Katarzyna Bernaś

————————————————————————————————

Boguszów-Gorce: Sztab WOŚP działa pełną parą!     

Zamieszczono 12 Stycznia 2013 r. Katarzyna Bernaś

Działania na rzecz akcji Boguszów-Gorce z WOŚP pełną parą trwają już od kilku tygodni. Boguszowski sztab WOŚP jako jeden z pierwszych w regionie, bo już na początku listopada, z powodzeniem dokonał wszystkich formalności związanych z rejestracją wolontariuszy oraz uzyskaniem pozwoleń, by działać na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do współpracy zgłosiło się też wiele osób chętnych wspomóc WOŚP – ofiarodawców, a także artystów, którzy swoimi występami uatrakcyjnią akcję charytatywną.

Wzorem lat ubiegłych siedziba sztabu liczącego sobie 50 wolontariuszy mieści się
w gorcowskiej bibliotece, a organizatorem akcji jest Miejska Biblioteka Publiczna–Centrum Kultury we współpracy z Zespołem Szkół Samorządowych oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym.

Specjalnie dla mieszkańców Boguszowa-Gorc organizatorzy przygotowują dwie imprezy charytatywne: 12 stycznia 2013 r. w Centrum Kultury w Boguszowie oraz Finał akcji 13 stycznia 2013 r. w bibliotece w Gorcach. W programie nie zabraknie dobrej muzyki, pokazów cyrkowych, profesjonalnych popisów tanecznych oraz fajerwerków czyli tzw. Światełka do Nieba. Do kwesty przygotowanych jest już 50 wolontariuszy, którzy zaopatrzeni w puszki kwestatorskie, identyfikatory i wielkie serce dnia 13 stycznia wyruszą w miasto by jak cała Polska kwestować na rzecz ratowania życia dzieci oraz godnej opieki medycznej seniorów.

Więcej szczegółów dotyczących programu oraz imprez charytatywnych na plakatach już wkrótce.

                                                                        Katarzyna Bernaś

                                                                        Sztab WOŚP

                                                                        w Boguszowie-Gorcach

————————————————————————————————

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Zamieszczono 07 Stycznia 2013 r. Natalia Południak

GALERIA

21 listopada 2012r. w naszej szkole odbył się Światowy Dzień życzliwości. Tego dnia uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani w coś żółtego. W ten szczególny dzień wszyscy byli dla siebie bardzo mili. Odbyła się także specjalna żółta sesja zdjęciowa, w której każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z naszym słoneczkiem. Najwięcej osób, które w tym dniu miały na sobie coś żółtego było w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Akcję przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Natalią Południak.

Dziękujemy za udział!

Aleksandra Barczuk

————————————————————————————————

Kup karmnik – dokarmiaj  ptaki !

Zamieszczono 07 Stycznia 2013 r. Anna Kogut

————————————————————————————————

Jasełka 2012 !

Zamieszczono 07 Stycznia 2013 r. Anna Kogut

————————————————————————————————

„Dziecięce szopki”  

Zamieszczono 21 Grudnia 2012 r. Adam Mazur, Katarzyna Hull

GALERIA

14  grudnia 2012 roku w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Boguszowie-Gorcach odbył się wernisaż pokonkursowy wystawy: V Otwartego konkursu artystycznej twórczości dziecięcej „Dziecięce szopki”. Ucieszyło nas bardzo, że pierwszą nagrodę otrzymała uczennica naszej szkoły: Patrycja Kasprzyk. To nie jedyny sukces, wyróżnieniem została uhonorowana Aleksandra Barczuk. Obie laureatki są uczennicami klasy pierwszej naszego Gimnazjum.

————————————————————————————————

Obchody Dnia Górnika  

Zamieszczono 19 Grudnia 2012 r. Renata Mika

GALERIA

W ramach miejskich obchodów Dnia Górnika 04.12.2012 r. pod patronatem Burmistrza Miasta, Pana Waldemara Kujawy odbyło się spotkanie barbórkowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia Nr 4 w Boguszowie – Gorcach. Uczniowie z klasy IV a i V b przedstawiły część artystyczną Pt. ,,Słonecznik dla Górnika”. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły (oddział przedszkolny grupa A i kl I a) zatańczyły krakowiaka, trojaka i grozika. W uroczystości brali udział dyrektorzy szkół, rodzice i dziadkowie naszych uczniów.

Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Całą uroczystość przygotowały Panie: Barbara Mandziej, Renata Mika, Małgorzata Barsznica i Pan Sławomir Glinkowski.

           Chcąc podtrzymać tradycje górnicze i zapoznać większą liczbę uczniów 13.12.2012 r. zaprosiliśmy Pana Józefa Waliszewskiego na spotkanie uczniów oddziału przedszkolnego i klas pierwszych. Uczniowie zapoznali się ze strojem galowym górnika, poznali pracę górnika w kopalni, mogły poznać rekwizyty potrzebne górnikowi w pracy. Dzieci miały możliwość zadawania pytań na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Uczennica Martynka Gibas z oddziału przedszkolnego grupa B wykonała pracę plastyczną węglem, która została wręczona zaproszonemu gościowi.. Poza tym uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane laurki.

Mamy nadzieję, że tradycja górnicza będzie podtrzymywana przez następne lata, a nasi uczniowie nigdy nie zapomną, że w naszym mieście były kopalnie i pracowali w niej górnicy.

                                               Barbara Mandziej, Renata Mika, Małgorzata Barsznica

————————————————————————————————

Konkurs „Współczesne Niemcy”   

Zamieszczono 18 Grudnia 2012 r. Natalia Południak

GALERIA PRAC

Uczniowie gimnazjum wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Goethe Institut z siedzibą w Warszawie. Koordynatorem projektu jest Deutsch- Wagen- Tour, którego celem jest promowanie nauki języka niemieckiego w Polsce. Uczniowie mieli przygotować projekt ilustracji, która ma być motywem kalendarza ściennego na rok kalendarzowy 2013. Przeszło 700 osób z całej Polski wzięło udział w konkursie. Nasi uczniowie wykazali się pomysłowością i starannością. Ich prace były bardzo barwne, szczegółowo i z najmniejszym detalem przedstawiały architekturę i przyrodę Niemiec. W konkursie wzięli udział: Katarzyna Słowik, Oliwia Kowalska, Oliwia Tchórzewska, Patrycja Kasprzyk i Wiesław Kluz. Opiekunem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego p. Natalia Południak.

————————————————————————————————

Sukces naszego ucznia MICHAŁA KULIGA

w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista 2012/13

 Zamieszczono 10 Grudnia 2012 r. Karolina Can

            Chęć udziału w tegorocznych konkursach języków obcych zDolny Gimnazjalista zgłosiło ponad 11 035 uczniów z 350 szkół gimnazjalnych Dolnego Śląska. Największą popularnością cieszył się Konkurs Języka Angielskiego – 8 256 uczestników.

            Nasza szkoła przystąpiła do konkursu 6 listopada 2012 roku. Udział w nim wzięło 29 uczniów z gimnazjum. Michałowi udało się zdobyć 33 punktów na 40 możliwych i tym samym przeszedł do etapu powiatowego. O miejsce w finale z powiatu wałbrzyskiego będzie walczyć wraz z Michałem18 uczniów wałbrzyskich gimnazjów. Konkurs zostanie przeprowadzony na terenie powiatu w dniach 26-27 listopada.

                                                                                             Trzymamy kciuki za Michała

                                                                                                        Karolina Can

————————————————————————————————

Grupa Freineta

Zamieszczono 10 Grudnia 2012 r. Urszula Szmidt

Jesteśmy Grupą Freineta. Realizujemy projekt „Szkoła równych szans”. Na pierwsze zajęcia przyszliśmy trochę zestresowani, ponieważ nie wiedzieliśmy co nas czeka i jakie zadania będziemy musieli wykonać. Stres to nie jest przyjemne uczucie. Dotyka on nie tylko dorosłych, ale również przeżywają go dzieci: na przykład przed dyktandem, kartkówką, testem, a także chociażby przed dentystą.

Jak sobie z nim poradzić? Można włączyć spokojną, relaksacyjną muzykę, zapalić świeczkę zapachową, poczytać książkę, albo pomalować mandale.  Pani przeczuwając nasze lęki i obawy przygotowała nam mandale, stworzyła nastrój poprzez muzykę relaksacyjną i przyjemne zapachy. Mandala to symetryczny wzór o kształcie koła lub kwadratu. Tą technikę plastyczną można zastosować   zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Malowanie mandali uspokaja i wycisza, ułatwia koncentrację, pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.

Zachęcamy was do malowania swoich mandali, natomiast dzisiaj podajemy gotowy wzór do pomalowania. Spróbujcie. To naprawdę działa!!!

Grupa Freineta: Juliana Sokołowska, Oliwia Tyczkowska, Ewelina Kwiatkowska, Wiktoria Kaczmarczyk, Martyna Garbacz, Martyna Lewkowicz, Wiktoria Górowska

————————————————————————————————

„Światełko pamięci”     

Zamieszczono 10 Grudnia 2012 r. Natalia Południak

Dzień przed Wszystkimi Świętymi Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Natalią Południak udał się na cmentarz w Gorcach w celu zapalenia zniczy na opuszczonych grobach. Pogoda niestety nie dopisywała, nadal leżało dużo śniegu. Dzięki zbiórce zniczy udało nam się rozpalić na 32 grobach tzw. „Światełko pamięci”. Nie przypuszczaliśmy, że aż tyle jest opuszczonych grobów na naszym cmentarzu.

            Dzień Wszystkich Świętych jest okazją do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą należy pielęgnować dla następnych pokoleń.

Opiekun SU Natalia Południak

————————————————————————————————

„Piosenką Turystyczną pożegnaliśmy sezon”     

Zamieszczono 29 Listopada 2012 r. Katarzyna Bernaś

22 listopada br. hol biblioteki w Gorcach wypełniło mnóstwo utalentowanych muzycznie osób, a wszystko to za sprawą organizowanego, jak co roku przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowie – Gorcach konkursu piosenki turystycznej. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 11 solistów oraz 15 zespołów. Konkurencja zatem była duża. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła solistka Patrycja Bąbel, która brawurowo odśpiewała dwa przygotowane utwory („Mój Świat” z własnym akompaniamentem oraz „Hej przyjaciele” z akompaniamentem Piotra Nędzy. W kategorii szkół gimnazjalnych drugie miejsce zajęła Sara Kochańska,  która zaprezentowała się w piosence „Bieszczadzkie Anioły” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa oraz w utworze „Bieszczady”. Sara swoją prezentację wykonały przy akompaniamencie gitarowym Katarzyny Słowik. W kategorii zespoły swoje umiejętności zaprezentował również zespół FrÖgo w składzie: Sara Kochańska (śpiew), Katarzyna Słowik (jambo), Dawid Michalak (gitara) oraz Wojciech Góral (keybord). FrÖgo zostało ciepło przyjęte przez publiczność, która wspólnie śpiewała refren znanej piosenki Maryli Rodowicz pt. „Remedium”. Natomiast w szkołach średnich konkurencję zdeklasował zespół w składzie: Emilia Achcińska (śpiew), Adrianna Dębska (śpiew), Piotr Nędza (gitara) i Dawid Michalak (gitara). Grupa porwała widownię oraz jury entuzjastycznie odśpiewanymi i zagranymi utworami „Opadły mgły” z rep. SDM oraz „Bądź gotowy dziś do drogi” z rep. Haliny Frąckowiak.

Wszyscy wymienieni wyżej uczestnicy zostali przygotowani przez Katarzynę Pierzchałę bibliotekarza oddziału dziecięcego oraz instruktora muzycznego Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach. Młodym wykonawcom oraz ich opiekunowi życzymy dalszych sukcesów.

————————————————————————————————

Konkurs języka angielskiego SPELLING BEE 2012

Zamieszczono 26 Listopada 2012 r. Karolina Can, Magdalena Wintoniak

————————————————————————————————

Pasowanie na przedszkolaka     

Zamieszczono 26 Listopada 2012 r. Agnieszka Matuszewska

Dnia 23 października 2012 r. w Bibliotece Miejskiej w Gorcach odbyła się wspaniała uroczystość – pasowanie najmłodszych uczniów Zespołu Szkół Samorządowych  w Boguszowie-Gorcach. Pięciolatki zostały uroczyście pasowane na zerówkowiczów, a sześciolatki – na starszaków. Wydarzenie to odbyło się przy udziale Dyrekcji szkoły, rodziców, dziadków oraz przedstawicieli Urzędu Miasta w Boguszowie-Gorcach.

Wszystkich przybyłych gości przywitała pani Dyrektor Katarzyna Kawka, która słowami wiersza Juliana Tuwima „Wszyscy dla wszystkich” przybliżyła uczniom znaczenie edukacji i pracy w życiu każdego człowieka. Po tym powitaniu rozpoczęła się część artystyczna, nad przebiegiem której czuwali: wychowawczynie grup p. Renata Mika i p. Agnieszka Matuszewska oraz p. Sławomir Glinkowski, akompaniujący uczniom podczas śpiewów i tańców. Występ dzieci zaskoczył chyba wszystkich: piękne recytacje, głośny śpiew i tańce zostały nagrodzone gromkimi brawami. W obecności wszystkich zgromadzonych uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, po czym zostali pasowani na zerówkowiczów przez panią Dyrektor Katarzynę Kawkę oraz na starszaków przez panią Wicedyrektor Wiesławę Król. Za wspaniały występ uczniowie zostali nagrodzeni także przez panią Katarzynę Ulatowską – przedstawiciela Urzędu Miejskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, także na  zerówkowiczów czekały słodycze i inne upominki przygotowane przez rodziców.

Ta ważna dla dzieci uroczystość nie odbyła by się, gdyby nie rodzice, którym serdecznie dziękujemy !

                                                                                              Agnieszka Matuszewska                                        oraz Nikola Wójcik i Kamila Szarko

————————————————————————————————

Czas przemija a nasza pamięć niech będzie wieczna     

Zamieszczono 06 Listopada 2012 r. Natalia Południak

            Zapomniane cmentarze, bezimienne pomniki zeszłych z tego świata

            Nieistniejące miejsca spoczynku społeczności minionych wieków.

            Porażają umysły żyjących obok nich żywych i myślących

            chodzących drogami życia potomnych przez nich stworzonych.

            Przechodzący obok człowieku, podnieś zwalony kamień nagrobny

            Uszanuj prochy rozsypane pod Twymi stopy, na Twojej ziemi,

            Nieważne czyje? Tubylca, obcego czy najeźdźcy. Człowieka.

            Stań w zadumie. Zmów Wieczny Odpoczynek za ich duszę.

            Niech pozostaną w spokoju.

Stanisław L. Pieniążek

1 listopada – Wszystkich Świętych. To dzień zadumy, dzień wspomnień o zmarłych. Uczniowie naszej szkoły wraz z  panią Natalią Południak odwiedzili 30 października były cmentarz ewangelicki w Boguszowie. Uczniowie złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Tam czas się zatrzymał. Nikt na tym cmentarzu już nie modli się w ciszy i zadumie, nie zapali symbolicznego światełka. Jako ludzie zasługują oni na wspomnienie i poszanowanie, obojętnie jakiej są narodowości i jaką religię wyznają.

Natalia Południak

————————————————————————————————

HALLOWEEN WE WROCŁAWIU

Zamieszczono 29 Października 2012 r. Karolina Can

Dnia 26 października odbyła się wycieczka do Wrocławia. Uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum wyruszyli do siedziby American Cornel, aby świętować Halloween. Jechaliśmy dwie godziny, by w końcu zacząć świetnie się bawić. Na początek puszczono nam film pt. Jak powstało Halloween?. Następnie rozwiązywaliśmy ciekawe rebusy, związane z tym świętem. Później odbył się konkurs na najładniejszą mumię. Wytypowano do tego cztery osoby : Anię Wołoszczuk, Oliwię Kowalską, Miłosza Chlipałę oraz Natalię Wronę. Zatańczyliśmy także taniec szkieletora pod koniec imprezy. Gdy wyszliśmy zbudynku mieliśmy czas wolny aby zrobić zakupy, zjeść oraz pozwiedzać. Miłą niespodziankę na rynku było spotkanie z panią Barbarą Kwarc, jedną z największych gwiazd internetu. Pomimo tego, że nie była ona dla nas miła ucieszyliśmy się z tego spotkania.

Ania Wołoszczuk i Oliwia Tchórzewska

————————————————————————————————

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Zamieszczono 24 Października 2012 r. Natalia Południak

Dzień Komisji Edukacji Narodowej to ważne święto w każdej szkole. W tym roku uroczystość z tej okazji odbyła się dnia 11 października 2012 r. Uczniowie klasy I i II gimnazjum pod opieką pani Natalii Południak przygotowali występ artystyczny. Przedstawienie rozpoczęły uczennice Oliwia Kowalska i Katarzyna Słowikz klasy I grając na gitarze i keyboardzie. W dalszej części uczniowie recytowali wiersze, które rozbawiły wszystkich przybyłych pracowników szkoły. Na zakończenie uczennica Sara Kochańskazaśpiewała piosenkę pt. „Przez ile dróg”.Każdy z pracowników szkoły otrzymał przygotowany przez Sarę Kochańskąi Katarzynę Słowikmały upominekkwiatek (origami)– lilię wodną lub tulipana.

W przedstawieniu wzięli udział: Kamila Majewska, Aleksandra Hamerska, Nikola Niewiara, Roksana Kuna, Marek Lellin, Mateusz Jarosz, Oliwia Tchórzewska, Nikola Gucwa, Aleksandra  Barczuk, Karolina Witczak, Krystyna Wachnowicz, Anastazja Hermanowska, Katarzyna Chodasewicz, Katarzyna Słowik, Sara Kochańska, Oliwia Kowalska.

————————————————————————————————

Ślubowanie Klas Pierwszych

Zamieszczono 13 Października 2012 r. Małgorzata Barsznica, Anna Laskowska

Dnia 27 września 2012 r. w Bibliotece Miejskiej w Gorcach odbyła się jedna z najpiękniejszych uroczystości szkolnych –  Ślubowanie Klas Pierwszych. Odświętność i doniosłość tego wydarzenia widoczna była już na pierwszy rzut oka – bogata dekoracja, odświętne stroje, poważne i skupione miny. Wszystko odbyło się w obecności Dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych p. Katarzyny Kawki, a także uczniów naszej społeczności, nauczycieli, rodziców, a nawet dziadków i babć. Bogaty program artystyczny przygotowany został  przez wychowawców klas pierwszych p. Małgorzatę Barsznicę i p. Annę Laskowską. Recytowane wiersze, piosenki śpiewane przy akompaniamencie p. Sławomira Glinkowskiego oraz taniec przekonały zgromadzonych, że pierwszaki zasługują na miano ucznia, co zostało przypieczętowane złożonym ślubowaniem i pasowaniem.

W czasie uroczystości głos zabrała p. Dyrektor Katarzyna Kawka, która uświadomiła dzieciom, że ich najważniejszym zadaniem jest nauka, solidne przygotowanie się do wkroczenia za 11 lat w dorosłe życie. Zwróciła uwagę na najcenniejszy skarb uczniów – ich młodość, troskliwych rodziców, wspaniałych nauczycieli. Uświadomiła, że najważniejszym zadaniem na ten czas jest dobrze wykorzystać daną szansę rzetelnej nauki. Przed Pasowaniem nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie uczniowie przypomnieli sylwetkę naszego patrona szkoły – Bronisława Malinowskiego. Ślubowanie odbyło się przy sztandarze szkoły. Pasowanie na ucznia przez p. Dyrektor przyniosło wiele wzruszeń. Pierwszaki obdarowano prezentami. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla dzieci i gości. W przygotowaniu święta wzięli ofiarnie udział rodzice, nauczyciele i uczniowie klas starszych.

Na koniec uroczystości  p. Dyrektor w przemówieniu życzyła, aby droga ku przyszłości była pełna sukcesów. Nadmieniła, że ojczyźnie naszej potrzeba mądrych, solidnych, uczciwych i pracowitych ludzi.                          Zobacz zdjęcia

————————————————————————————————

Kolejny udział w konferencji polsko-niemieckiej

Zamieszczono 04 Października 2012 r. Natalia Południak

Dnia 7 września 2012 roku w Boguszowie- Gorcach w Hotelu „Piotr” odbyła się konferencja polsko- niemiecka. Przed niemiecką publicznością wystąpiły dwie uczennice gimnazjum ZSS w Boguszowie- Gorcach (Paulina Chuchra i Kamila Majewska) oraz byli uczniowie naszej szkoły (Dominika Wiewióra, Marlena Rozicka, Dawid Michalak, Marcin Chojnacki, Jacek Laskowski, Marcin Opalski). Na wstępie wykład w języku niemieckim wygłosiła pani Natalia Południak- opowiadała o swoim życiu, o swoim mieście,
o tym jak studiowała germanistykę… Później zaprezentowaliśmy film pt. „Das sind wir” opowiadający o naszej miejscowości, o naszej szkole… Po obejrzeniu filmu uczniowie rozpoczęli swój występ artystyczny. Przepięknie śpiewane piosenki, recytowane przez nas wiersze bardzo spodobały się publiczności, o czym mogły świadczyć ich gromkie brawa. Po występie wszyscy udaliśmy się do restauracji „Magdalenka” na wspólną kolację. Podsumowując wszyscy byli bardzo zadowoleni, jak i uczniowie tak i również nasi goście.                                              

Zobacz zdjęcia

Tekst Paulina Chuchra

———————————————————————————————–

Liga zadaniowa

Zamieszczono 02 Października 2012 r. Magdalena Wintoniak, Karolina Can

———————————————————————————————–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *