Apel Ekologiczny
Nie chcemy ginąć w plastikowym świecie.
23 września w naszej szkole odbył się apel ekologiczny poświęcony problemom gigantycznego wzrostu produkcji, zużycia i przedostawania się do środowiska tworzyw sztucznych – powszechnie zwanych PLASTIKAMI.
🌍 Klasa VI b zapoznała społeczność uczniowską z historią produkcji, ilością zużycia, ogromem zanieczyszczenia i wpływem na życie zwierząt🦅🐘🦀🐜 i zdrowie ludzi👩👩👧👧 tworzyw sztucznych.
Dane są zatrważające. Ocenia się, że w oceanach zalega 150 mln ton plastiku, zużywamy bilion foliowych torebek. Co roku przez śmieci w oceanach ginie ponad milion zwierząt🐠🦈🐙 ślady plastiku występują w organizmie wszystkich ludzi, co może być powodem chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nowotwory.
Plastiki niesione przez prądy oceaniczne utworzyły w północnej części Oceanu Spokojnego (między Kalifornią a Hawajami) wielką pacyficzną wyspę śmieci, której powierzchnia jest już prawie 6 razy większa od powierzchni Polski. Druga, podobna „wyspa” znajduje się pomiędzy Hawajami a Japonią. Mniejsze „wyspy” powstają też na Pacyfiku i Atlantyku.
W marcu 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki, patyczki do uszu, pojemniki na żywność i kubki styropianowe.
Obecnie całkowity zakaz używania foliowych torebek obowiązuje w Bangladeszu, Chinach, Izraelu, RPA, Holandii, Maroku, Rwandzie, Mauretanii, Sri Lance, Papui-Nowej Gwinei, Vanuatu, Albanii i Gruzji. Najostrzejsze prawo ma Kenia, w której za posiadanie plastikowych torebek grozi grzywna w wysokości 38 tys. dolarów lub kara więzienia do 4 lat. Unia Europejska wprowadzi zakaz jednorazowego plastiku w 2021 r.
W ubiegłym tygodniu, uczniowie klasy VI b , przy uprzejmej pomocy pań sprzątających prowadzili monitoring zużycia przez uczniów butelek typu PET w naszej szkole. W ciągu zaledwie 3 dni do koszy szkolnych trafiło około 💯 butelek❗
Czytając te wszystkie zatrważające dane, nie sposób siedzieć z założonymi rękami. Trzeba walczyć. Najlepiej zacząć od własnego domu, szkoły.
Co możemy zrobić ? Młodzież przedstawiła kilka propozycji.📝
▶️Nie kupujmy wody w butelkach plastikowych.
▶️Pijmy wodę z kranu, której jakość jest często lepsza od wody sprzedawanej w marketach.
▶️Kanapki pokujmy do woreczków papierowych, lub opakowań wielorazowego użytku.
▶️Nie używajmy toreb foliowych, uszyjmy na zajęciach techniki woreczki ze starych firanek, do których będziemy wkładać kupowane owoce🍎🍌🍐, czy warzywa🥒🌶️🥔.
Któż, jak nie młodzi ludzie powinni walczyć o przyszłość ŚWIATA, w którym będą dorastać i wychowywać własne dzieci.
Anna Kogut