2020NajnowszeNewsySzkoła podstawowa

Plastik? Rezygnuję! Redukuję! Segreguję!

Pod takim hasłem przebiegała 27 Akcja Sprzątanie Świata-Polska. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem gigantycznego wzrostu produkcji, zużycia i przedostawania się do środowiska tworzyw sztucznych – powszechnie zwanych PLASTIKAMI.

Uczniowie klasy V a uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczego, uczcili akcję porządkując najbliższe otoczenie szkoły. Wszyscy, chętni uczniowie mogli wykonać plakat przedstawiający ogrom zanieczyszczenia plastikiem środowiska i metody redukcji tego tworzywa w swoich domach.

Dane są zatrważające. Ocenia się, że w oceanach zalega 150 mln ton plastiku, zużywamy bilion foliowych torebek, co roku przez śmieci w oceanach ginie ponad milion zwierząt, ślady plastiku występują w organizmie wszystkich ludzi, co może być powodem chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nowotwory.

Plastiki niesione przez prądy oceaniczne utworzyły w północnej części Oceanu Spokojnego, między

Kalifornią a Hawajami wielką pacyficzną wyspę śmieci, której powierzchnia jest już prawie 6 razy większa od powierzchni Polski. Druga, podobna „wyspa” znajduje się pomiędzy Hawajami a Japonią. Mniejsze „wyspy” powstają też na Pacyfiku i Atlantyku.

Czytając te wszystkie zatrważające dane, nie sposób siedzieć z założonymi rękami. Najlepiej zacząć od własnego domu, szkoły. Któż, jak nie młodzi ludzie powinni walczyć o przyszłość ŚWIATA, w którym będą dorastać i wychowywać własne dzieci.

Młodzież pięknie przestawiła swoje propozycje na plakatach. Anna Kogut

Plakaty wykonali uczniowie :

Pola Zelek -4a

Patrycja Paterak -4a