Mamy 3 miejsce (w Polsce) w konkursie Drzewo Franciszka 2021!

📣Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. B. Malinowskiego w Boguszowie-Gorcachzajęli 3️⃣ miejsce w Polsce w konkursie Drzewo Franciszka 2021 🌳, organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie w Kórniku‼️➡️Do finału sprawozdania końcowe przesłało ponad 60 szkół. Uczestnicy konkursu to zespoły uczniowskie ze szkół podstawowych, liczące do 10 osób, pracujące pod opieką nauczyciela-opiekuna w wybranym przez siebie obszarze. Nasza grupa realizowała temat: „Ochrona różnorodności biologicznej”.

Podczas zaledwie miesięcznego powrotu do nauczania stacjonarnego, udało się nam zrealizować pięć zajęć terenowych pod hasłem – 🏞️„W poszukiwaniu bioróżnorodności”⛰️. Przy współpracy z Sudeckim Towarzystwem Przyrodniczym i Nadleśnictwem Wałbrzych wykonywaliśmy dokumentację zdjęciową przykładów zagrożeń bioróżnorodności. Usuwaliśmy możliwe do wyniesienia śmieci napotykane podczas zajęć terenowych. Przygotowaliśmy wystawę zdjęć na terenie szkoły, ukazującą bioróżnorodność naszej gminy.

Dzięki pomocy biologa, ornitologa pana Piotra Wasiaka, powstał folder o różnorodności przyrodniczej gminy, który został zamieszczony na stronie internetowej miasta.

https://boguszow-gorce.pl/przyroda.htmZwalczaliśmy rośliny inwazyjne i wykonywaliśmy działania zwiększające bioróżnorodność w otoczeniu szkoły. Dziękujemy panu Piotrowi Wasiakowi, który w ramach wolontariatu wprowadzał uczniów w świat bioróżnorodności naszej gminy.Relacje z naszych zajęć można przeczytać na stronie szkoły:https://psp5gorce.pl/category/drzewo-franciszka-projekt/

Po drodze oglądaliśmy liczne gatunki porostów nadrzewnych, m.in. brodaczki, świadczące o czystości powietrza, podziwialiśmy w jakiej pięknej okolicy mieszkamy, jak malowniczo, wśród szczytów górskich położone jest nasze miasto🏞️. Zachwycaliśmy się zapachem lasu🌳🌲🍄, ziół, śpiewem ptaków🐦.Chcielibyśmy, aby bioróżnorodnością tego wyjątkowego obszaru, cieszyło się jeszcze wiele pokoleń…Anna Kogut i jej uczniowie