Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa – COVID-19
ZARZĄDZENIE NR 17/2020
Dyrektora
Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5
im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach z dnia 24.08.2020 r.
w sprawie wprowadzenia „Wewnętrznych procedur bezpieczeństwa mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID- 19 wśród dzieci, rodziców i pracowników obowiązujących na terenie oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach od 1 września 2020 r.”
Na podstawie:
- Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.);
- Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.);
- Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.);
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.);
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 1394);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 1389);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1386§ 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020 r. poz. 493);
- Wytycznych dla MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkól i placówek od 1 września 2020 r.;
- Wytycznych przeciwepidemicznych GIS z dnia 02 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art.8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567), zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Wprowadza się „Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID- 19 wśród dzieci, rodziców i pracowników obowiązujące na terenie oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach od 1 września 2020 r.”, stanowiące załącznik nr1do Zarządzenia.
2. Procedury obowiązują wszystkich pracowników oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach oraz rodziców, którzy będą korzystać z opieki oddziałów przedszkolnych.
3. Zarządzenie zobowiązuje wyżej wspomnianych do przestrzegania postanowień zawartych w procedurach.
§ 2
- Zmiany w Wewnętrznych procedurach bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, wynikające m.in. z nowelizacji obowiązujących przepisów lub innych przyczyn będą dokonywane w formie aneksów.
§
3
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01 września 2020 r.
………………………………… (podpis i pieczątka dyrektora)
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 17/ 2020 z dnia 24 sierpnia 2020 r.
WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA MAJĄCE NA CELU ZAPOBIEGANIE I PRZECIWDZIAŁANIE COVID- 19 WŚRÓD DZIECI, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5
IM. BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO
W BOGUSZOWIE- GORCACH
OD 1 WRZEŚNIA 2020 R.
Boguszów- Gorce, 24.08.2020 r.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy Regulamin określa „Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID- 19 wśród dzieci, rodziców i pracowników obowiązujące na terenie oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach”, dotyczące wszystkich pracowników oddziałów przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach oraz rodziców dzieci uczęszczających do placówki.
- Celem procedur jest:
- zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19;
- umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką nad dzieckiem w domu, podjęcia pracy zawodowej.
- Do placówki może przychodzić tylko:
- dziecko/ pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję górnych dróg oddechowych;
- dziecko/ pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie;
- dziecko/ pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Dziecko może być przyprowadzane do oddziałów przedszkolnych i odbierane przez opiekunów bez objawów chorobowych, wskazujących na infekcję dróg oddechowych.
- Przez objawy, o których mowa w punktach 3- 4 rozumie się:
- podwyższoną temperaturę ciała;
- ból głowy i mięśni;
- kaszel;
- duszności i problemy z oddychaniem;
- biegunka;
- ból gardła;
- uczucie wyczerpania;
- brak apetytu.
- Zakazane jest przebywanie na terenie oddziałów przedszkolnych osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny, mailowy.
- Przy wejściu do budynku (w przedsionku) znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące na teren oddziałów przedszkolnych), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba dorosła wchodząca do placówki. Osoba wchodząca na teren placówki musi zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
• zachowanie 1,5 metrowego dystansu;
• zakrycie nosa i ust;
• obowiązkowa dezynfekcja rąk;
• ograniczone przemieszczanie się po budynku;
• ograniczony kontakt z pracownikami.
- Do placówki nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub
w izolacji.
9. W drodze do i z oddziału przedszkolnego opiekunowie z dziećmi przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej. Dopuszczalne jest wchodzenie do przestrzeni wspólnej opiekunów odprowadzających dzieci z zachowaniem zasady 1 opiekun na dziecko przy zachowaniu dystansu społecznego od kolejnego opiekuna i pracownika placówki. Ta zasada dotyczy wyłącznie dzieci uczęszczających do najmłodszej grupy przedszkolnej oraz przedszkolaków nowoprzyjętych na rok szkolny 2020/2021;
§ 2
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
- Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Współpracuje z organem prowadzącym oraz Sanepidem w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Planuje organizację pracy oddziałów przedszkolnych na podstawie analizy zebranych informacji od rodziców.
- Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19- w związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniej DEKLARACJI stanowiącej załącznik nr 2.
- Zapewnia jedno pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika- wyznaczone pomieszczenie gospodarcze.
- Wyposaża pomieszczenie w co najmniej 4 zestawy ochronne w skład, których wchodzą: 2 półmaski z filtrem, co najmniej 5 par rękawiczek, fartuch ochronny, przyłbica, płyn dezynfekujący.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, maseczki, przyłbice) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Dopilnowuje aby w holu głównym przy wejściu umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci (umieszczone w widocznych miejscach w placówce)a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk (umieszczone w widocznych miejscach w placówce).
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z placówki i w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji wspomnianej w pkt. 9 i myje ręce zgodnie z instrukcją.
- Dopilnowuje, aby przed wejściem do przedszkola w przedsionku wisiała instrukcja jak zdejmować rękawiczki jednorazowe (umieszczona w widocznym miejscu w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.
§ 3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Każdy pracownik oddziałów przedszkolnych zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach.
- Do budynku oddziałów przedszkolnych pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z placówki i w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją.
- Wszyscy pracownicy przebierają się w strój do prac w wyznaczonym miejscu- pokoju nauczycielskim. Pracownicy zakładają: maseczki ochronne/ przyłbice, rękawice, fartuchy. Do wydawania posiłków pracownicy obsługi zmieniają fartuchy.
- Pracownicy nie przemieszczają się zbędnie po placówce, utrzymują stały dystans społeczny wynoszący 1,5m – 2m.
- Pracownicy powinni zwracać szczególna uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Pracownicy pedagogiczni:
- Nauczyciele pracują wg planu zajęć, ustalonego przez dyrektora PSP nr 5.
- Organizują działania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
- Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie, bez lęku.
- Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
- Przypominają i dają przykład, zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- Przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść do ogrodu przedszkolnego (dopuszczalne jest aby jedna grupa przebywała w jednym czasie w ogrodzie).
- Weryfikują aktualność numerów telefonu podawanych przez rodziców, w celu zapewnienia szybkiego kontaktu.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
- Sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi. Organizują codzienną gimnastykę przy otwartych oknach.
- Wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę wg ustalonego harmonogramu.
- Nadzorują aby dzieci nosiły maseczkę w przestrzeni wspólnej.
- W razie zaistniałej koniczności wspierają pracowników obsługi i pomoc nauczyciela podczas przebierania dzieci w szatani.
- Pomoc nauczyciela:
- Wykonuje swoje dotychczasowe obowiązki;
- Pomaga dzieciom podczas przebierania się w szatni, przypomina o myciu rąk;
- Czuwa i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19.
- Personel obsługowy:
- Aktywnie wywiązuje się z codziennych prac porządkowych (na bieżąco uzupełnia karty monitoringu czystości sali, kuchni, ciągów komunikacyjnych) – dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników.
- Wyznaczony przez dyrektora pracownik dba o zachowanie dystansu społecznego rodziców/opiekunów prawnych podczas przyprowadzania i odprowadzania dzieci do oddziałów przedszkolnych (przed budynkiem oddziałów przedszkolnych)
- Mierzy dzieciom temperaturę przy wejściu do oddziałów przedszkolnych oraz w przypadkach szczególnych, nagłych przy zaobserwowaniu niepokojących zmian.
- Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.
- Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Pracownik obsługi może nie przyjąć dostarczanego posiłku w razie jakichkolwiek wątpliwości lub braku zachowania zasad bezpieczeństwa ze strony intendenta.
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekuje powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego.
- Dezynfekuje powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Nakłada dzieciom porcje śniadaniowe i obiadowe, sprząta talerze po posiłkach i odkłada na wózek, dezynfekuje blaty przed każdym posiłkiem i po nim.
- Po skończonych zajęciach po sprzątnięciu każdej sali oraz holu głównego włącza lampy bakteriobójcze.
- Pracownik intendent:
- Przestrzega warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Oprócz środków higieny osobistej, fartucha stosuje rękawiczki, przyłbicę i maseczkę.
- Dba o higieniczny odbiór towaru. Dba o czystość samochodu, którym dostarczany jest towar.
- Dezynfekuje samochód przed umieszczeniem w nim posiłków oraz po jego wyciągnięciu z pojazdu. Intendent dostarcza przygotowane posiłki z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
- Po przyjeździe do oddziałów przedszkolnych:
- intendent będący w rękawiczkach jednorazowych dezynfekuje ręce preparatem zamieszczonym w przedsionku oddziałów przedszkolnych i stawia pojemnik;
- pracownik obsługi zabezpieczony w rękawiczki jednorazowe i maseczkę lub przyłbicę dezynfekuje preparatem dezynfekcyjnym pokrywę wierzchnią pojemnika do transportu;
- wykorzystane pojemniki zwracane są tego samego dnia wraz z resztkami.
- Posiłki wydaje pracownik obsługi wraz z intendentem.
§ 4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w oddziałach przedszkolnych i podpisują omówione w § 1 pkt.3 stosowne OŚWIADCZENIE stanowiące załącznik nr 1 i omówioną w § 2 pkt.5 DEKLARACJĘ stanowiącą załącznik nr 2.
- Rodzice przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne oraz niezwłocznie informują o każdej ważnej zmianie.
- Nie posyłają do oddziałów przedszkolnych dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Przyprowadzają do oddziałów przedszkolnych tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji(umieszczonej w widocznychmiejscach w placówce).
- Są zobowiązani do natychmiastowego odbierania telefonów z przedszkola, aktualizowania numeru telefonu do kontaktu w przypadku jego zmiany oraz podania co najmniej 2 możliwości kontaktu, aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
- Zachowują dystans społeczny 1,5m- 2,0m w przypadku przyprowadzenia dziecka/ odbioru z oddziału przedszkolnego.
- Codziennie zaopatrują dziecko w komplet maseczek ochronnych jednorazowych lub wielokrotnego użytku, zapakowanych w woreczek. Maseczki powinny być uzupełniane / zabierane do wyprania na bieżąco przez rodziców, po informacji przekazywanej przez personel obsługi.
§ 5
PRACA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte. Wejście do placówki sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem.
- Ograniczenie liczebności grup:
- Liczba dzieci w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali wygląda następująco:
– sala nr 1- 55,54 m2 (5 dzieci na 16m2, kolejne dziecko na 2 m2)- 25;
– sala nr 2- 59,97 m2 (5 dzieci na 16m2, kolejne dziecko na 2 m2)- 26;
– sala nr 3- 59,42 m2 (5 dzieci na 16m2, kolejne dziecko na 2 m2)- 25;
– sala nr 4- 55, 97 m2 ((5 dzieci na 16m2, kolejne dziecko na 2 m2)- 21.
- Obowiązuje deklaracja żywieniowa, która jest składana na początku roku szkolnego 2020/2021.
3. Przyprowadzanie dzieci do placówki:
- Tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do oddziałów przedszkolnych i przychodzi tylko z dzieckiem, mającym pozostać w placówce. (Zaleca się, aby ta osoba, która przyprowadziła również odebrała dziecko, jej wiek nie przekraczał 60 lat).
- Rodzic/opiekun sygnalizuje pracownikowi obsługi przyprowadzenie dziecka, korzystając z domofonu, umieszczonego w przedsionku.
- W przedsionku pracownik obsługi mierzy dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym.
- Pracownik obsługi/ pomoc nauczyciela odbiera od rodzica dziecko. Rodzic/ opiekun nie wchodzi na teren oddziału przedszkolnego (za wyjątkiem dzieci z grupy najmłodszej oraz nowoprzyjętych).
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu dziecko myje ręce mydłem wg podanej instrukcji.
- Pracownik dyżurujący w holu odpowiada za ilość osób w pomieszczeniach szatni.
- Pracownik obsługi/ pomoc nauczyciela odprowadza dziecko do sali.
- W szatni należy zachować bezpieczną odległość między osobami tj. od 1,5 -2 metrów.
4. Odbieranie dzieci z przedszkola:
- Rodzic/ opiekun dzwoni domofonem i czeka na dziecko przed budynkiem oddziału przedszkolnego.
- Nauczyciel odprowadza do drzwi sali dziecko.
- Nauczyciel/ pomoc nauczyciela/ pracownik obsługi nadzorują nad bezpieczeństwem dziecka
- Kontakt nauczyciela z rodzicem/ opiekunem prawnym ogranicza się do rozmowy telefonicznej.
§ 6
PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- Pomoc nauczyciela/ pracownik obsługi bezzwłocznie odizolowuje do tzw. IZOLATORIUM – wyznaczonego pomieszczenia (pomieszczenie gospodarcze).
- Pomoc nauczyciela bezzwłocznie zabezpiecza się w: fartuch ochronny, półmaskę z filtrem/ przyłbicę i rękawiczki.
- Pomoc pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości.
- Nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę/ półmaskę z filtrem, fartuch ochronny i rękawiczki.
- Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, organ prowadzący szkołę, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112.
- Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji.
2. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę):
- Zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia.
- Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę/ półmaskę z filtrem, fartuch ochronny i rękawiczki.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
§ 7
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
2. Procedury obowiązują do odwołania.
3. Procedury zostaną uruchomione w dniu 01.09.2020 r.
………………………………………………
(podpis i pieczęć dyrektora)
Załącznik nr 1
…………………………………………………………
(Miejscowość, data)
OŚWIADCZENIE RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH
Oświadczam, że moja córka/ mój syn:
……………………………………………………………………………………………………..…………………………
( nazwisko i imię dziecka)
nie miał/a kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby. Stan zdrowia dziecka jest dobry, syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych np. podwyższona temperatura, katar, alergia, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe.
Jednocześnie oświadczam, iż jestem świadom/ świadoma pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do oddziałów przedszkolnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Bronisława Malinowskiego w Boguszowie- Gorcach, w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Oświadczam, iż zostałam poinformowany/a o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin tj.:
- mimo wprowadzonych w oddziałach przedszkolnych obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID – 19;
- w przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w oddziale przedszkolnym (nie tylko na terenie) personel/dziecko/rodzic dziecka – zdaję sobie sprawę, iż zarówno moja rodzina, jak i najbliższe otoczenie zostanie skierowane na 14-dniową kwarantannę;
- w sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka, jego rodziców lub personelu oddziały przedszkolne zostają zamknięte do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie oddziałów przedszkolnych oraz ich rodziny i najbliższe otoczenie przechodzą kwarantannę;
- w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka/osoby z kadry pracowniczej, osoba ta zostanie natychmiast umieszczona w przygotowanym wcześniej IZOLATORIUM, wyposażonym w niezbędne środki ochrony osobistej, niezwłocznie zostanie powiadomiony rodzic/opiekun dziecka oraz stosowne służby i organy.
……………………………………………………………. ……………………………………………………
(podpis matki/ prawnej opiekunki) (podpis ojca/ prawnego opiekuna)
Załącznik nr 2
…………………………………………………………
(Miejscowość, data)
………………………………………………………
………………………………………………………
………………………………………………………
( Nazwisko i imię, adres zamieszkania rodzica oraz aktualny numer telefonu)
DEKLARACJA RODZICA
Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że:
Zapoznałem/łam się z treścią „WEWNĘTRZNYCH PROCEDUR BEZPIECZEŃSTWA MAJĄCYCH NA CELU ZAPOBIEGANIE I PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19 WŚRÓD DZIECI, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH NA TERENIE NA TERENIE ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 IM. BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO W BOGUSZOWIE- GORCACH OD 1 WRZEŚNIA 2020” i zobowiązuję się do przestrzegania zasad związanychz reżimem sanitarnym przede wszystkim: przyprowadzania do przedszkola tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki (max.30 min) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w placówce.
Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, iż w chwili widocznych oznak choroby u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do placówki i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych min. 4 dni.
Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała mojego dziecka:
- przy wejściu dziecka do placówki termometrem bezdotykowym;
- w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.
Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczenia.
………………………………………
(podpis rodzica/ opiekuna prawnego)
TABELA POMIARU TEMPERATURY PRZY WEJŚCIU I WYJŚCIU
DATA………… GRUPA………………
L.P. | IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA | WEJŚCIE DO PLACÓWKI | WYJŚCIE Z PLACÓWKI | POMIAR DODATKOWY -W PRZYPADKU ZAOBSERWOWANIA NIEPOKOJĄCYCH OBJAWÓW CHOROBOWYCH U DZIECKA | ||||
Temperatura dziecka | Podpis pracownika | Temperatura dziecka | Podpis pracownika | Temperatura dziecka | Godzina | Podpis pracownika | ||
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
|
|
|