Europejskie Dni Ptaków na obozie ornitologicznym nad Bukówką

Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Pietkiewicz z Wrocławskiej Grupy Obrączkarskiej ODRA, uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w zajęciach terenowych na obozie obrączkarskim. To już dziewiąty sezon obozu nad zbiornikiem Bukówka. Miejsce wybrane przez ornitologów, okazało niezwykle trafione i cenne w badaniach awifauny i dróg migracji ptaków Sudetów. Miejsce jest również „magiczne”, surowy górski klimat, zimne noce, poranne mgły, obóz „ochrzczono” tajemniczą postacią z Doliny Muminków- Buką.

Nasi uczniowie bardzo lubią odwiedzać obóz, nie tylko z tego powodu, że mogą obserwować, jak wygląda praca obozu „od kuchni”, brać udział w obchodach, zobaczyć, jak wyglądają sieci ornitologiczne, jak dużej wprawy wymaga umiejętność wyplątania odłowionych ptaków, przyglądać się pomiarom i zakładaniu obrączek, ale najważniejszy jest ten bezpośredni kontakt. Mogą potrzymać żywego ptaka, 🐦który odlatuje z ich rąk, pochodzić pomiędzy dzikimi zaroślami🌿,oglądać tamy bobrów, tropy ptaków na błocie, czy w końcu sami mogą wskoczyć do błota.
Ptaki dopisały, wszyscy chętni mogli z własnych rąk wypuścić🤲, wcześniej zaobrączkowanego ptaka, chociaż modraszki mają w zwyczaju „ szczypać w palce” i niektórzy rezygnowali z tej przyjemności. Jednak największy podziw wzbudził krogulec, który wpadł w sieci podczas ostatniego naszego obchodu-jednak ptak drapieżny budzi refleks.

W przerwie między wyjściami do sieci ulubione atrakcje: 🍂chodzenie w kaloszach po błocie, 🍂odpoczynek przy ognisku, 🍂pieczenie kiełbasek, 🍂wspólne rozmowy i 🍂buszowanie w zaroślach. Nawet mżawka 🌧️nie przeszkadzała w zajęciach, młodzież nie chciała wracać do domu i jak zwykle pytania, kiedy znów pojedziemy na „Bukę”.

Anna Kogut