Zimowe ptakoliczenie

Zapraszamy wszystkich miłośników ptaków do policzenia zimujących ptaków w ramach corocznej akcji „Zimowe Ptakoliczenie” koordynowanej w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 
 To już 16 Zimowe Ptakoliczenie organizowane w naszym kraju.

Akcja wzorowana jest na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem, czy okoliczny park. W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy, możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze roku gatunkach ptaków zimujących w otoczeniu człowieka. Zimowe liczenie jest doskonałą okazją do edukacji przyrodniczej oraz do promowania tzw. birdwatchingu, czyli spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, z lornetką w  poszukiwaniu ptaków. Pozwala nam lepiej poznać ptaki, które żyją tuż obok nas. Zimowe Ptakoliczenie jest świetną okazją do rodzinnego spaceru lub do spotkania z przyjaciółmi w  ogrodzie – zbliżając się do ptaków, zbliżamy się do ludzi, możemy nawiązać wiele interesujących kontaktów z pasjonatami, co może stać się zalążkiem naszych pasji.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji od jej początku, wezmą w niej udział już po raz szesnasty.

24 stycznia uczniowie szkolnego koła przyrodniczego policzą ptaki zimujące na zalewie miejskim w Kamiennej Górze, rzece Zadrna, która przepływa przez miasto, Górze Parkowej i  ogródkach działkowych, które potrafią zaskoczyć różnorodnością gatunków.

Uczniowie będą obserwować i liczyć ptaki, pod fachowym okiem ornitologa, pana Piotra Wasiaka-prezesa Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego, który od lat współpracuje z naszą szkołą.

Zamieszczamy parę zdjęć z zimowego liczenia z lat ubiegłych. Na zdjęciach widzimy, że  kiedyś to były zimy…

Wyniki Zimowego Ptakoliczenia może podać każdy obserwator drogą elektroniczną na  stronie OTOP https://otop.org.pl/


Zapraszamy do obserwacji

Anna Kogut – opiekun szkolnego koła przyrodniczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *